אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 18952/05

החלטה בתיק א 18952/05

תאריך פרסום : 27/07/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
18952-05
12/07/2005
בפני השופט:
ברנר חגי

- נגד -
התובע:
מוסך מרכזי לרכב יפני חולון בע"מ
הנתבע:
1. בועז מאירי
2. בריל יצחק

החלטה

מבוא

1.         התובעת הגישה תביעה בסדר דין מקוצר נגד הנתבעים לתשלום סך של 190,270 ש"ח. התובעת טוענת כי מדובר בסכומן הכולל של שתי הלוואות שהעמידה לנתבע 1 ( להלן: בועז"),  אחת ע"ס 126,270 ש"ח והשניה ע"ס 64,000 ש"ח, והנתבע 2 ( להלן: "הנתבע") ערב לפרעונן. ההלוואות לא נפרעו, ומכאן התביעה.

2.         הנתבע ביקש רשות להתגונן והעלה שתי טענות מרכזיות: בפועל התובעת הלוותה לבועז סך של 126,513 ש"ח בלבד; כנגד הלוואתה של התובעת הוקצו לה מניות בחברה בשם פריסטייל ספורט מוטורי (מאירי) בע"מ ( להלן: "החברה החדשה") ועל כן הסכם ההלוואה בוטל. בסיכומיו העלה הנתבע טענה חדשה והיא שמעמדו הוא של ערב מוגן ועל כן לא ניתן לתבוע ממנו את החזר ההלוואה קודם למיצוי ההליכים נגד בועז, החייב העיקרי.

3.         התביעה מבוססת על הסכם כוונות ( להלן: "הסכם הכוונות") שנחתם במועד כלשהו לאחר יום 15.7.2004 (מועד חתימתו של הסכם הכוונות אינו רשום, אך הוא מאזכר הסכם קודם מיום 15.7.2004). בהסכם הכוונות נקבע כי התובעת וחברת אשד רגבים אשר בבעלותו של הנתבע ירכשו 50% ממניות חברת מאירי הפקות ואירועים בע"מ ( להלן: "מאירי הפקות") או כל חברה שתחליף אותה, תמורת 1 ש"ח. כמו כן הוצהר כי התובעת ואשד רגבים הילוו כל אחת לבועז סך של 126,270 ש"ח ובנוסף תלוונה, לשון עתיד, סך של 64,000 ש"ח כל אחת, באופן שסך כל ההלוואה שתועמד לטובת בועז יהא 380,540 ש"ח. נקבע כי בועז והנתבע ערבים להחזרת ההלוואות שהעמידה התובעת וכי הסך של 64,000 ש"ח יוחזר לתובעת עד ליום 5.2.2005 והסך של 126,270 ש"ח יוחזר  עד ליום 15.2.2005. עוד הוצהר כי מאירי הפקות תוותר על חוב בסך 47,237 ש"ח המגיע לה מן התובעת. בועז התחייב בנוסף לא להקים חברה שתתחרה בעסקיה של מאירי הפקות.

4.         ביום 12.12.2004 נערך כתב ויתור ( להלן: "כתב הויתור") ובו הוסכם על ביטול סעיפים שונים בהסכם הכוונות, שעיקרם האופציה שהוקנתה לתובעת ולנתבע לרכוש מניות במאירי הפקות, התחייבותו של בועז לא להתחרות בעסקיה של מאירי הפקות וכיוצא בזה. יחד עם זאת, נקבע מפורשות כי סעיפי ההלוואה והערבות האישית שנקבעו בהסכם הכוונות יעמדו בעינם.

דיון

5.         הנתבע טוען כי מעמדו הוא של ערב יחיד וערב מוגן, ועל כן לא ניתן לפעול נגדו בגין ערבותו קודם למיצוי ההליכים נגד בועז, החייב העיקרי.

6.         דין טענה זו להידחות מחמת שני טעמים דיוניים עיקריים.

הטעם הראשון הוא שמדובר בשינוי חזית, שכן לטענה זו אין זכר בבקשת הרשות להתגונן של הנתבע.

הטעם השני הוא שלא הונחה תשתית ראייתית מינימלית בענין זה. ס' 18 לחוק הערבות, תשכ"ז-1967 ( להלן: "חוק הערבות") קובע כי הוראות פרק ב' הדן בערבות של ערב יחיד, יחולו על ערבות שנתן ערב יחיד לנושה. ס' 19 לחוק הערבות מגדיר מיהו "נושה": " מי שמתן הלוואות הוא במהלך עסקיו הרגיל, אף אם אינו עיסוקו העיקרי". הנתבע לא טען בבקשת הרשות להתגונן כי מתן הלוואות הוא במהלך עסקיה הרגיל של התובעת (ראה גם ת.א. (ת"א) 34645/03 אשכנזי נ' ראבסון (לא פורסם)).

עצם העובדה שמתוך כתב התביעה עולה כי התובעת העמידה לבועז שתי הלוואות, היא כשלעצמה אינה מאפשרת לקבוע כי מתן הלוואות הוא במהלך העסקים הרגיל של התובעת. התובעת היא חברה העוסקת בהפעלת מוסך מרכזי לרכבים המיובאים מיפן וקוריאה, ועיסוקה זה אינו מלמד על מתן הלוואות במהלך העסקים הרגיל. על כן לא ניתן לקבוע כי מדובר ב"נושה" כהגדרתו בחוק הערבות.

יודגש כי נטל הראייה בענין זה מוטל על הנתבע, ולא על התובעת:

" כלל משפטי הוא כי המוציא מחברו עליו הראיה - נטל ההוכחה הוא על המערער להראות כי המשיב עוסק במתן הלוואות במהלך עסקיו הרגיל. משהורם הנטל עובר הוא אל הצד שכנגד להראות אחרת. ... הפרטים שהובאו בתצהירו ובחקירתו של המערער בנושא עיסוקו של המשיב כנותן הלוואות, אינם מספיקים להוכחת התנאי כי המשיב הוא בבחינת "מי שמתן הלוואות הוא במהלך עסקיו הרגיל, אף אם אינו עיסוקו העיקרי". (ע"א (תל-אביב-יפו) 1163/01 וקסלר יצחק נ' זיץ ולרי   תק-מח 2004(4), 4809 ,עמ' 4812).

7.         בנוסף, אף אם הייתי מניח כי הנתבע הוא "ערב יחיד", הרי שאין הוא ערב מוגן. לפי ההגדרה בס' 19 לחוק הערבות, ערב מוגן הוא:

" אחד מאלה:

(1) ערב יחיד, שבחוזה הערבות בינו לבין הנושה נקוב סכום שאינו עולה על 60,000 שקלים חדשים;

 (2) ערב יחיד, שבחוזה הערבות בינו לבין הנושה נקוב סכום שאינו עולה על 500,000 שקלים חדשים, ובלבד שהחיוב הנערב נועד לרכישת זכויות בדירה המיועדת למגורי החייב, ילדיו הבגירים או הוריו."

החלופה הרלבנטית לעניננו היא חלופה (1). במקרה דנן, הערבות היא בגין שתי הלוואות. הערבות בגין ההלוואה ראשונה, ע"ס 126,270 ש"ח היא בעליל מעבר לתקרה של 60,000 ש"ח הקבועה בחוק הערבות. הערבות בגין ההלוואה השניה, ע"ס 64,000 ש"ח, אינה עומדת בפני עצמה, אלא היא מעוגנת באותו חוזה ערבות בו מעוגנת הערבות להלוואה הראשונה. עסקינן איפוא בחוזה ערבות אחד , בגין הלוואות בסכום כולל של 190,270 ש"ח ועל כן הנתבע אינו ערב מוגן. ההגנה המוקנית לערב מוגן אינה נגזרת מסכומה של כל הלוואה אשר לפרעונה ערב אותו ערב, אלא מהסכום הכולל הנקוב בחוזה ערבות אחד.

8.         הנתבע טען כי לפי ס' 8 לחוק הערבות אין הנושה רשאי לדרוש מן הערב מילוי ערבותו בלי שדרש תחילה מן החייב קיום חיובו. טענה זו אינה מועילה לנתבע, שכן התובעת תבעה גם את בועז, החייב העיקרי, ולא רק את הערב, ועל כן עמדה התובעת בדרישת ס' 8 הנ"ל. העובדה שהתובעת טרם נטלה פסק דין נגד בועז, אין פירושה שהיא ויתרה על תביעתה כלפיו.

9.         הנתבע טוען כי בפועל הלוותה התובעת לבועז סך של 126,513 ש"ח בלבד. לדבריו, הוא העביר לתובעת סך של 40,139 ש"ח, כעולה מכרטסת התובעת, וזו מצידה העבירה לבועז סך של 150,131 ש"ח. בנוסף, מאירי הפקות ויתרה על חוב של התובעת בסך 47,237 ש"ח ועל כן יש לזקוף מחצית מסכום הויתור, סך של 23,618 ש"ח, לטובת פרעון ההלוואה, באופן שבפועל יתרת חוב ההלוואה הינו 126,513 ש"ח בלבד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ