אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 17825/07

החלטה בתיק א 17825/07

תאריך פרסום : 25/12/2007 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
17825-07
28/08/2007
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
בנק מזרחי טפחות בע"מ
הנתבע:
1. נדיר ישי- נמחק
2. נדיר קרן- נמחקה
3. אסולין רוחמה- נמחקה
4. משה קומה
5. משה נדיר

החלטה

בפני בקשת נתבע 4 (להלן: "המבקש") ליתן לו רשות להתגונן בפני תביעה כספית בסדר דין מקוצר בסך 35,993 ש"ח, אשר הוגשה נגדו בטענה כי חתם על כתב ערבות לטובת  המשיב לצורך מתן הלוואת המשכנתא לנתבעים 1 ו- 2. עקב אי עמידתם בתשלום המשכנתא של נתבעים 1 ו- 2 הופעלה הערבות. לטענת המבקש מלוא החוב נפרע.

לטענת המבקש, המשיבה שלחה למשרד ב"כ הנתבעת 2 מסמכים לרבות דו"ח ביניים ובקשה לאישור שכ"ט כונס מיום 19.7.05, מהם עולה כי כספי התמורה בגין מכירת דירת החייבים הסתכמו בסך של 462,278 ש"ח. מתוך סכום הזה שולמו הוצאות בסך של 7,187 ש"ח, שכ"ט עו"ד בסך 39,681 ש"ח וסך של 417,033 ש"ח לסילוק המשכנתא, כך שיתרת החוב שנותרה הנה בסך של 1,523 ש"ח.

לטענת המבקש, לא ברור כיצד הגיע המשיב לסכום החוב הנטען על ידו, כיצד הצטבר החוב והריביות שגבו, שכן לכתב התביעה לא צורפו מסמכים שיש בהם להעיד על כל אלה.  לטענתו יש ליתן לו רשות להתגונן שכן הוא חולק על גובה הסכום ועל מנת שניתן יהיה לבדוק את החוב האמיתי בחשבון.

לטענת המבקש, המשיב הפר את חובת תום הלב, את חובת האמון ואת חובת הזהירות המוטלות עליו בקובעו סכום בעלמא וכאשר לטענת המבקש החוב שולם והמשיב לא הציג כל ראייה אשר יש בה כדי לסתור את טענות המבקש לפיהן החוב שולם במלואו במסגרת כינוס הנכסים.

לטענת המשיב, ביום 5.1.98 נטלו ה"ה נדיר ישי וקרן הלוואה מהמשיב ע"ס 428,000 ש"ח (להלן: "הלווים") המבקש יחד עם הנתבעים 3-5 ערבו להלוואה זו.

ביום 21.3.07 הגיש המבקש יחד עם הלווה גב' נדיר קרן (שנמחקה במעמד הדיון מכתב תביעה זה) בקשת רשות להתגונן. לטענת המשיב בקשתו של המבקש לוותה בתצהיר של הלווה, נדיר קרן ולא צורף כל תצהיר מטעמו לתמיכה בטענותיו, זאת בניגוד לתקנה 205 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד 1984 (להלן: " התקנות").

לטענת המשיב, הצהרת המבקש במסגרת תיק המימוש כי לאחר המכירה נותרה יתרת חוב בסך של כ- 1,500 ש"ח בלבד, הינה חסרת תום לב תוך הבאת מסמכים חלקיים בלבד לבית המשפט מתוך ניסיון להטעותו. הלכה פסוקה היא כי נתבע אשר מבסס את הגנתו על חישובים חייב לתמוך בבקשתו חוות דעת של מומחה אשר נסמכת על תשתית עובדתית נכונה ומאומתת.

לטענת המשיב, מעיון בבקשתו של המבקש לא מובן כיצד הגיע לחישוב כי יתרת חובם של הלווים עומד ע"ס 1,523 ש"ח, המבקש מצרף לבקשה את העתק דו"ח הביניים שהוגש ביום 19.7.05 על ידי המשיב בגין מכירת הנכס לראש ההוצאה לפועל ובו פירוט הכספים שהתקבלו, אך אינו מצרף את מלוא נספחי הדו"ח אליו צורף תדפיס יתרת החוב לפי ספרי הזוכה נכון ליום 17.7.05 שעמד ע"ס 43,087 ש"ח.

לטענת המשיב, המבקש או הלווים לא הציגו כל ראיה לכך כי הוגשה בקשה כזו למשיב וכי הוא אישר את מחיקת יתרת ההלוואה או דחה את בקשתם ואין כל בסיס לטענה זו. אכן, הלכה פסוקה קובעת כי אין בית המשפט בבקשת רשות להתגונן בוחן את אמינות טענות המבקש ואת דרך הוכחת טענותיו ודי בכך כדי לדחות את בקשת הרשות להתגונן.

דיון

הלכה פסוקה היא, כי בחינת בקשותיו של המבקש ע"י ביהמ"ש, בהליך של סדר דין מקוצר, אינה מצריכה לפסוק בדבר טיב טענותיו וזכויותיו של המבקש, אלא אך לבחון, האם יש בטענה זו לכאורה כדי להצדיק את בירורה, קרי, האם יש בתצהירו של המבקש יחד עם חקירתו הנגדית הגנה לכאורה בעלת משמעות אשר אם תוכח במשפט תוכל להוות הגנה ראויה לגרסתה של התביעה. (ע"א 2418/96 כלפו (ישראל) בע"מ נ. בנק למסחר בע"מ, פד"י מז (5) עמ' 133).

לעניין זה חייב ביהמ"ש לצאת מנקודת הנחה, כי המבקש דובר אמת, אלא אם כן נתבדו דבריו לחלוטין בחקירה נגדית. במקרה זה האחרון, יהיה על ביהמ"ש למנוע את סיכול מטרתו של ההליך ע"י העלאת טענות סתמיות מטעם המבקש (הגנת בדים) ואשר כל מטרתן נועדו על מנת למנוע מהתובע את היתרונות הדיוניים אשר מוקנים לו ע"י הגשת תובענה בסדר דין מקוצר.

אין ביהמ"ש נדרש, בשלב זה, כחלק מהאלמנטים המשפיעים על הכרעתו, למשקלן ומהימנותן של הראיות ובנוסף, בשלב זה על ביהמ"ש לייחס את מלוא המהימנות לגרסתו של המבקש, אשר לא נסתרה לחלוטין בחקירתו הנגדית על ידי בא כוח התביעה. 

כך מבקש, אשר מבקש רשות להתגונן חייב להיכנס לפרטי העובדות ואין סיפק בידיו להישען ולהעלות אך רמזים וחשדות ללא כל בסיס ראייתי, תצהיר מעיין זה או כזה המנוסח באופן כוללני החסר פרטים רלוונטיים וחיוניים להבהרת נושא ההגנה אינו יכול לשמש בסיס לקבלת רשות להתגונן (ע"א 543/86, ע"א 424/86).

"בבקשת רשות להתגונן אין מקפידים עם המבקש ובית המשפט יטה להיעתר לבקשה אפילו המדובר בהגנה דחוקה" (כבוד השופט דוד בר "סדר דין מקוצר בהלכה פסוקה" מהדורה שביעית (2004) מעודכנת ומתוקנת הוצאת פרלשטיין-גינוסר, עמוד 171).

לטענת המבקש, כל חוב המשכנתא וכן כל ההוצאות הנלוות להלוואה נפרעו ונותרה יתרת חוב של 1,523 ש"ח. בנוסף טוען המבקש כי המשיב לא הציג כל מסמך המפרט את החוב.   

" בית המשפט ייתן רשות להתגונן אם התצהיר מגלה הגנה אפשרית ואף אם אפשרות זו הינה רחוקה. אולם על הנתבע לפרט בתצהירו את העובדות שעליהן הוא מבסס את הגנתו... בית המשפט יבחן רק את השאלה אם גרסת הנתבע בהנחה שתוכח יש בה עילת הגנה בפני תביעת התובע.כדי לקבל רשות להתגונן, על המבקש להראות כי תצהירו מגלה קודם כל עובדה או עובדות אשר יכולות , בהנחה שהן נכונות, להוות בסיס כלשהו לטענה משפטית ראויה....נראה כי דחיית בקשת הרשות להתגונן על פיה בלבד, תעשה רק כאשר הבקשה והתצהיר אינם מגלים הגנה כלשהי ואפילו לא הגנה דחוקה...אולם אם הנתבע במהלך חקירתו משמיט בעצמו את היסוד לעובדה שהוא טוען לה, רשאי השופט להסיק שהגנתו היא הגנת בדים ואין להיענות לבקשה". (כבוד השופט דוד בר אופיר "סדר דין מקוצר בהלכה פסוקה" מהדורה שמינית (2006) מעודכנת ומתוקנת הוצאת פרלשטיין-גינוסר, עמוד 157-155 ,182-185 ).

בטענות המבקש הגנה לכאורה באשר לשאלת סכום יתרת החוב ועל כן אני מתירה את הרשות להגן.

התצהיר ישמש כתב הגנה.

השלמת הליכים מקדמיים, לפי תקנה 214 ב' (1) לתקסד"א, התובע בתוך 14 יום מהיום והנתבע בתוך 14 ימים נוספים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ