אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 15703/05

החלטה בתיק א 15703/05

תאריך פרסום : 27/05/2008 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
15703-05,151939-06
27/04/2006
בפני השופט:
מארק - הורנצ'יק דליה

- נגד -
התובע:
1. סמאון מרדושי מיכאל
2. סמאון אליזבט ג'ולי

הנתבע:
1. דניאל שרז
2. קליינרמן אריה
3. קליינרמן פרידה

החלטה

1.         זו בקשה לתיקון כתב תביעה להוספת פירוט נרחב וספציפי של טענות ועילות תביעה כנגד משיבים 2-3 והוספת מס' עובדות.

2.         אחת ההגבלות במתן רשות לתיקון כתב תביעה עניינה הוספת עילות תביעה חדשות. במקרים כגון אלו נוטה ביהמ"ש לסרב לבקשות תיקון כתב תביעה.

במקרה דנן, אף המבקשים תיקון כתב התביעה מודים, כי בקשת התיקון נועדה להוסיף "עילות תביעה וטענות כנגד המשיבים  2ו-3". (ראה: המבוא לבקשה לתיקון כתב התביעה מיום 01.02.06, וכן סעיף 5לבקשה זו ).

3.         מבקשת התיקון עולה, כי התיקון המבוקש הינו הוספת עילות תביעה חדשות כנגד המשיבים, שאינן בכתב התביעה הנוכחי. משהוספו המשיבים כנתבעים נוספים בתביעה במועד תיקון התביעה המקורי, היה על המבקשים לטעון את כלל עילות התביעה כנגדם, אם חפצו בסעד כלשהו נגדם, אך הם לא עשו כן. לכן הם מושתקים כעת מלהעלות עילות חדשות אלו.

4.         יתר על כן,כבר בשלב הבקשה הדחופה לתיקון כתב התביעה טרם הגשת כתב ההגנה,שהגישו התובעים וזאת מיום 09.05.05, היו מודעים המבקשים לאפשרות צירוף המשיבים 2 ו-3 כנתבעים נוספים, ולכן התבקש בית המשפט להתיר למבקשים לתקן את כתב התביעה מיום 14.02.05 ולצרף את המשיבים 2 ו-3 כנתבעים נוספים נוכח "הנזקים הישירים והעקיפים", הנטענים  על ידי המבקשים, ואשר נגרמו לתובעים בשל התקשרותם בהסכם המכר עם המשיבים המוכרים, כנטען בסעיף 5 לאותה בקשה. אם למבקשים היו טענות כבדות משקל הטעונות בירור משפטי כנגד המשיבים 2 ו-3, ניתנה להם האפשרות להעלותן כבר בשלב הבקשה לתיקון הראשוני של כתב התביעה. משלא עשו זאת ומבקשים לעשות זאת עתה  ניראה לביהמ"ש שיש בהתנהגותם חוסר תום לב, שכן בחרו לא לפרוש את כל מסכת טענותיהם כנגד המשיבים בשלב תיקון התביעה הראשוני.

לעניין זה ניתן למצוא תימוכין בע"א 199/82 -יעקב סניטובסקי נ' חברת החשמל לישראל בע"מ ,פ"ד לט(1), 225 ,עמ' 237-238.שם נאמר:

"מסכים אני עם חברי הנכבד, השופט חלימה, שבדין דחה בית המשפט המחוזי את הבקשה לתיקון כתב-הגנתם של המערערים כבר מהטעמים הבאים, אם לא מטעמים אחרים : ראשית, פרקליטם המנוח החליט ביודעין שלא לעורר את הטענות, שעליהן סבה בקשת התיקון(השווה : ע"א 351/61 (זדרוייביץ נ' "חרות" מושב עובדים להתיישבות שיתופית בע"מ, פ"ד טז 481.)), ואין להתיר למערערים חזרה מהעמדה האמורה ;ושנית, שבקשת התיקון לא נתמכה בתצהיר כיאות, המאמת את העובדות, שעליהן סבה בקשת התיקון (ע"א 728/79 (קירור אגודה שיתופית חקלאית בע"מ נ' זייד, פ"ד לד(126 (4.)), לפיכך יש לדחות את הערעור בע"א 199/82. "(ההדגשות הוספו ע"י ביהמ"ש).

5.         יתרה מזאת, בהתאםלתקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד- 1984,רשאי בית המשפט להתיר תיקון כתבי טענות בכל עת וכל תיקון כזה ייעשה לפי הצורך, כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין.

6.         בענייננו, ביסודה של בקשת התיקון מתבקש בית המשפט לאפשר הוספת עילות  בהיסתמך על עובדות, שפורטו כבר בכתב התביעה הנוכחי, מבלי שנוספו עובדות מהותיות חדשות. אי לכך מתיתר הצורך לתקן את כתב התביעה פעם נוספת.היענות בית המשפט לתיקון הנדרש יגרום לסרבול ולהתמשכות ההליכים המשפטים ולאו דווקא ליעול ולפתרון השאלות השנויות במחלוקת..

7.         נימוק נוסף לדחיית הבקשה לתיקון כתב התביעה ע"י המבקשים הוא "התנהגות בעלי הדין עובר להגשת הבקשה לתיקון. גורם נוסף הוא השלב שבו מוגשת הבקשה. אם השתהה העותר בהגשת בקשתו יתר על המידה ייחשב השיהוי לחובתו...שני גורמים אלה שלובים זה בזה. השיהוי בהגשת הבקשה, הוא בדרך כלל גם גורם בבחינת התנהגותו של מבקש התיקון". (אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שביעית, סיגא- הוצאה לאור בע"מ, עמ' 121 ).אומנם אין מגבלה של זמן בתקנות להגשת בקשה לתיקון כתבי הטענות ולשון התקנה מדברת על "בכל עת" "ולפי הצורך". אך "על בית המשפט החובה להביא בחשבון גורמים "כגון התנהגות בעלי הדין והשלב בו מובאת הבקשה לפניו". (ראה: ספרו הנ"ל של אורי גורן, עמ'  121וכן ע"א 3092/90 אגמון נ' פלדבוי, פ"ד מו (3) 214 ).

8.         במקרה דנן, המבקשים הגישו ביום 17.05.05 כתב תביעה מתוקן כנגד המשיבים, הוא כתב התביעה הנוכחי ורק במועד קדם המשפט בתיק, שנערך ביום 17.01.06, כ-8 חדשים לאחר תיקון כתב התביעה המקורי, החליטו המבקשים לבקש מבית המשפט את תיקון כתב התביעה הנוכחי פעם נוספת לאחר שבית המשפט תהה מדוע לא יימחקו המשיבים מכתב התביעה הנוכחי, שכן הינו נעדר עילה נגדם.

9.         מעובדות אלו עולה כי הבקשה הנוכחית לתיקון כתב התביעה לוקה בשיהוי ובחוסר תום לב מצד המבקשים ולכן לא יוכל בית המשפט לנקוט גישה ליברלית במתן היתר לתיקון כתב התביעה פעם נוספת.

10.       שיקולים נוספים, שעמדו לנגד עיני ביהמ"ש בהחלטתו לא להתיר שוב תיקון כתב התביעה הוא עקרון סופיות הדיון ואי פגיעה בזכויות דיוניות של המשיב 1, אשר צריך פעם נוספת לכלכל מעשיו בהתאם לטענות המבקשים המתגבשות לסירוגין. ויפים לעניין זה דברי כב' הש' בן פורת בבר"ע (מחוזי, ירושלים) 4085/02 הכנסיה האוונגלית נ' שמעון רפאלי, תק- מח 2002(2), 2752, עמ' 2754:

"יוטעם, כי את האמור דלעיל יש לאזן וליישב עם עקרונות יסודיים נוספים השוכנים בגדר הפרוצדורה האזרחית, כדוגמת כלל סופיות הדיון. יכולת התכנון מראש של בעל דין את צעדיו המשפטיים במסגרת דיונית מוגדרת וודאית, בהתאם לכתבי הטענות שהוגשו לתיק, הנה קריטית לשימור מערכת שיפוטית יציבה, ברורה ואחידה, שתהא תקפה וישימה ברובם המכריע של המקרים הפרטיים הנקרים בדרך המשפט. לא-זו-אף-זו, פגיעה בזכויותיו המהותיות של בעל הדין, הנגרמת נוכח היעתרות לבקשת תיקון כתב התביעה, אף היא עשויה להוות חסם של ממש לבקשה דנן ".

11.       אי לכך, מהטעמים דלעיל בקשת תיקון כתב התביעה מיום 01.02.06 נדחית . אני מחייבת את התובעים לשלם לנתבעים 2-3 הוצאות הבקשה כולל שכ"ט עו"ד בסך 2,000 ש"ח + מע"מ ולמשיב 1   750 ש"ח + מע"מ.

המזכירות תשגר העתקי החלטה זו לצדדים.

ניתנה היום כ"ט בניסן, תשס"ו (27 באפריל 2006) בהעדר הצדדים.

מארק - הורנצ'יק דליה, שופטת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ