אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 13539/03

החלטה בתיק א 13539/03

תאריך פרסום : 22/10/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
13539-03
10/06/2005
בפני השופט:
ש. לבנוני

- נגד -
התובע:
אבו חמדה יוסף
עו"ד גרה נסים
הנתבע:
זבאד עפיף
עו"ד אפרים מגיד
החלטה

1.         לטענת התובע, כעולה מכתב תביעתו, הוא עסק כעובדו של הנתבע (להלן, גם- "עפיף") בעסק של מפעל חמוצים וביום 27/4/98, בעת עבודתו אצל עפיף, ארעה לו תאונת עבודה ברשלנותו הנטענת של עפיף. מכאן תביעתו. עפיף התגונן בפני התביעה ואף הגיש הודעת צד ג' כנגד מבטחתו הנטענת.  בהגנתו הכחיש עפיף הן את הארוע הנטען והן את מעמדו של התובע כעובדו של עפיף. לחילופין טען עפיף כי במועד הרלוונטי לכתב התביעה ניהלה את המפעל חברה בשם "שימורי המרכז בע"מ" (להלן-"החברה") באופן שככל שיש ממש בתביעה, החברה היא בעלת הדין הראויה.

2.         הונחו להכרעתי שלוש בקשות בכתב שאדרש להן להלן.

3.         בגדר תיק בש"א 20481/04 עותר עפיף להורות לתובע ליתן גילוי מסמכים, תשובות לשאלונים ולחתום על כתב וס"ר. ב"כ התובע, בתגובתו, מביע נכונותו לעשות כן ומציין כי הוא לא עשה כן עד לאותו מועד הואיל והתובע תושב שטחים ומתקשה להגיע לישראל. הוא התחייב כי הדבר ייעשה לא יאוחר מיום 20/12/04.

החלטת מזכירתי המשפטית מיום 6/1/05, בהתאם לסעיף 241(ג1) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד - 1984, להגיש תשובה לתגובה זו לא נענתה. אין לי אלא להניח כי נשוא הבקשה הוסדר ובדעתי למוחקה.

4.         בגדר תיק בש"א 19684/04 עותר עפיף למחוק התביעה על הסף מפאת חוסר יריבות ו/או העדר עילה. בגדר תיק בש"א 1188/05 עותר התובע להתיר לו לתקן את כתב התביעה.

5.         עתירת עפיף בתיק בש"א 19684/04 היא חסרת שחר והדבר עולה בעליל לנוכח העובדה שהיא נתמכת בתצהיר. מחיקת כתב תביעה, על הסף, אמורה להילמד מכתב התביעה גופו. בגדר הבקשה חוזר ומצהיר עפיף כי אין יריבות בינו לבין התובע וכי הוא אחד ממנהלי החברה והוא לא יכול היה להיות מעבידו של התובע. אכן, יתכן שאלו הם פני הדברים. עניין הוא לגביית ראיות שכתוצאה מהן, אם ביהמ"ש יקבל את טענתו של עפיף, תביעת התובע תימחק, אך לא "על הסף" אלא "על הסוף".

6.         בגדר תיק בש"א 1188/05 עותר התובע להתיר לו לתקן את כתב התביעה. הוא מבקש כי בנוסף לעפיף ייתבעו אף אחיו, מר עווני זבאד (להלן-"עווני"), החברה וצד ג', היא המבטחת הנטענת (להלן-"הפניקס"). עפיף מתנגד לתיקון האמור ובדעתי לדחות התנגדותו ולהתיר את התיקון כמבוקש.

            לטענתו של התובע הוא הועסק על ידי עפיף ואולם לאחרונה הוא איתר תלושי שכר מהם עולה כי הוא הועסק על ידי עווני, ומשום כך מבוקש צירופו. לנוכח העובדה כי נטען כי המעבידה האמיתית הייתה החברה, הגם שהתובע לא היה מודע לקיומה עד להגשת הבקשה האמורה, מבוקש אף צירופה, על מנת שהתביעה תוגש כנגד עפיף ו/או עווני ו/או החברה. 

לטעמי יש להתיר לתובע לעשות כן, בגדר סעיף 22(ב) לתקנות הנ"ל על פיהן אם "היה לתובע ספק ממי הוא זכאי לתבוע, רשאי הוא לצרף נתבעים אחדים כדי ששאלת החבות ומידת החבות של כל אחד מהם תוכרע בין כל בעלי הדין".

7.         לכאורה, בין בעלי הדין נטושה מחלוקת חריפה בשאלת החבות. התובע טוען כי הוא לא יכול להמציא תלושי שכר מיום התאונה הואיל ומעבידיו, יהיו אשר יהיו, התרשלו ולא מסרו לו כל תלושי שכר. תלושי השכר של עווני, אכן הם משנת 1991 עד 1992. עפיף טוען כי העובדה שהתובע היה עובדו של עווני בשנים 1991 - 1992, אין בה ולא כלום לעניין התביעה שבפניי. התובע לא היה עובד באותו מפעל, יהא המעביד הנטען אשר יהא. בדוחק אני יכול להסיק מכתבי טענות בהליך אחר כי הטענה היא שבתאריך התאונה הסיג התובע את גבולה של החברה בכך שנכנס לתחומי המפעל מבלי שהוזמן לעשות כן, מבלי שקיבל רשות או הסכמה לכך ותוך שהחברה אינה מודעת כלל לכניסתו לתחומי המפעל.

8.         אין לדעת, לנוכח כל אלו, מה תהא הכרעתי בשאלת החבות ואולם סביר להניח כי המפסיד במערכה זו ילקה בהוצאות גבוהות ביותר. אם תתקבל גרסת התובע, יעלה כי התנהלותם של עפיף, עווני והחברה היא נפסדת. הם עצמם יודעים-גם-יודעים מי היה מעבידו המדויק של התובע ומשום כך נמנעים, מיוזמת עצמם, להוכיח זאת על ידי הצגת תלוש השכר הנאות, ועוד באים בטענות אל התובע על כך שהוא לא מציג תלוש שכר לאחר שזה לא הונפק לו, שלא כדין. לגבי תהייתו של עפיף הכיצד התובע אינו יכול לזהות מיהו מעבידו, ניתן להשיב כי אף פוליסת הביטוח בהפניקס מתארת את המבוטח כ"שימורי המרכז ו/או עווני". פליאה היא, איפוא, מדוע מה שניתן לנתבעים, לא יכול להינתן לתובע, בגדר כתב תביעה מתוקן. מנגד, אם תתקבל גרסת עפיף, עווני והחברה, יסתבר כי גרסת התובע חסרת שחר וחצופה וכי התאונה שארעה לו, ככל שעובדתית ארעה, נעשתה תוך הסגת גבול ורצון להתעשר שלא כדין ולייחס יחסי עובד-מעביד שאין להם שחר. ברי שעל מנת להכריע בכך יש להתיר הגשת כתבי טענות מתוקנים.

9.         התובע לא ניצל זכותו ליתן תגובה בהתאם לסעיף 241(ג1) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד - 1984, כאמור בהחלטתי מיום 24/3/05. משום כך אין מענה בפיו לקובלנתו הצודקת של עפיף על שום מה הוגשה בקשת התיקון בשיהוי כה רב. מתגובתו של עפיף, שאינה זוכה לכל מענה, ברי לי כי התובע מודע לפרטי הטיעונים-שכנגד. לא הייתה, איפוא, כל סיבה מבוררת שלא להגיש מלכתחילה את כתב התביעה בצורתו המתוקנת המבוקשת. לנוכח כל אלו, ראוי לחייב את התובע לשלם לעפיף הוצאות כתנאי להגשת כתב התביעה המתוקן.

10.        הפועל היוצא הוא שההוצאות שאמור הייתי להשית על עפיף, בגדר דחיית הבקשה בתיק בש"א 19684/04, וההוצאות שאמור הייתי להשית על התובע, בגדר היענות לבקשתו בתיק בש"א 1188/05, מקזזות אחת את השניה. לנוכח זאת אין בדעתי ליתן צו להוצאות.

11.        המזכירות תגנוז תיקי בש"א 20481/04, 19684/04 ו- 1188/05.

12.        הנני מורה לב"כ התובע להגיש לתיק העיקרי כתב תביעה מתוקן כמבוקש תוך 10 ימים מיום המצאת החלטתי זו. כתבי הגנה מתוקנים יוגשו במועד הקבוע בתקנות, כאשר פגרת ביהמ"ש לא תקטע את מירוץ המועדים האמור. לאחר שכל אלו יעמדו לנגד עיניי, אזמן ישיבת קדם משפט.

13.        נדחה לתזכורת מעקב ליום 14/8/05.

14.        המזכירות תמציא העתק מהחלטתי לב"כ הצדדים בדואר רשום + אישור מסירה.

ניתנה היום ג' בסיון, תשס"ה (10 ביוני 2005) בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ