אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתביעה נגד מנהלי עזבון ואפטרופוס הכללי

החלטה בתביעה נגד מנהלי עזבון ואפטרופוס הכללי

תאריך פרסום : 08/03/2010 | גרסת הדפסה
ת"ע
בית משפט לעניני משפחה מחוז תל אביב
101193-07
07/01/2010
בפני השופט:
נפתלי שילה

- נגד -
התובע:
1. ש.ש.פ.
2. א.פ.
3. ל.פ.
4. ע.פ. קטינה

עו"ד י. ליברובסקי
הנתבע:
1. מנהל עיזבון משותף עו"ד י.ב.
2. מנהל עיזבון משותף עו"ד ד.ר.
3. א.ש. ע"י עו"ד ר.
4. האפוטרופוס הכללי

החלטה

רקע עובדתי וטענות הצדדים :

1.         ביום  3.11.08 הגיעו המבקשת מס' 1 (להלן: "המבקשת") והמשיב מס' 3  להסכמה בדבר חלוקת עיזבון אמם המנוחה א.ש. ז"ל. הסכם זה קיבל תוקף של פסק דין ע"י כב' השופט גייפמן (להלן: "הסכם הפשרה").

2.         בין היתר נקבע בהסכם הפשרה, כי ב"כ הצדדים עו"ד י.ב. (ב"כ המבקשת דאז)  ועו"ד ד.ר.(ב"כ המשיב 3), ימונו כמנהלי עיזבון קבועים וכי המשיב מס' 3 יעביר למבקשת סך של 700,000 ש"ח, במועדים שפורטו בנספח להסכם הפשרה.

3.         יצוין כי על פי צוואת המנוחה, רוב העיזבון הוענק  לילדי המבקשת, שהם המבקשים 2-4 ולא לאמם.

4.         ביום 1.7.09 הגישו המשיבים 1  ו - 2, מנהלי העיזבון, בקשה לאישור הסכמי מכר אשר  הם  גיבשו ביחס למקרקעין השייכים לעיזבון. המדובר בהסכמי מכר ביחס לדירות ומגרשים שלטענת מנהלי העיזבון, שוווים יותר מעשרה מיליון ש"ח.

5.         ביום 7.7.09 הגישו המבקשים את הבקשה נשוא החלטה זו שבמסגרתה, עתרו להעברת המשיב מס' 1 (להלן: "עו"ד י.ב.") מתפקידו כמנהל עיזבון.

6.         לטענת המבקשים, פועל עו"ד י.ב. בניגוד עניינים והתנהלותו מסבה לעיזבון נזקים רבים. 

7.         במה דברים אמורים: המבקשת שכרה את שירותיו של עו"ד י.ב. בשנת 2004 לצורך ייצוגה ב           נושא עיזבון הוריה והיא חתמה עימו על הסכם שכר טרחה, לפיו היא תשלם לו אחוזים מכספים שיתקבלו כתוצאה מטיפולו המקצועי.

8.         ביום 22.4.09, הגיש עו"ד י.ב. כנגד המבקשת ובעלה, בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כתב תביעה בסדר דין מקוצר ובמסגרתו, הוא עתר לתשלום סך של 5,539,494 ש"ח  בגין חוב שכ"ט שנובע מהשירותים המשפטיים שהוא העניק למבקשת בנושא עיזבון הוריה המנוחים. כמו כן, הגיש עו"ד י.ב.  כנגד המבקשת ובעלה, בקשות לעיקול נכסים. תובענה זו עדיין תלויה ועומדת.

9.         יצוין כי בכתב תביעתו מציין עו"ד י.ב. כי אף ילדי המבקשת (המבקשים 2-4)  העניקו לו ייפוי כח  לצורך ייצוגם והוא חתם על הסכם הפשרה גם בשמם. ואולם, התביעה הוגשה רק כנגד המבקשת ובעלה. 

10.        לטענת המבקשת, לאור העובדה כי עו"ד י.ב. הגיש כנגדה תביעה כספית, הוא נמצא בניגוד עניינים. לדבריה: "מה יהא כאשר עו"ד י.ב. יבקש להטיל עיקול על הכספים שבעיזבון ומנגד, הוא יצטרך להגיב כמנהל העיזבון לבקשת העיקול שאותה הוא עצמו הגיש? כיצד הוא יטען כמנהל עיזבון, כי זכותם של היורשים על פי הצוואה טרם התגבשה, וכי לא ניתן להטיל עיקולים על כספי העיזבון ועל מסת הנכסים שבעיזבון, כאשר במישור האישי שלו כעו"ד, הוא יהא חפץ לתפוס ולעקל את כספי עיזבונה של המנוחה ואת הרכוש שבעיזבון".

11.        בנוסף, המבקשים אף טוענים בבקשתם, כי מנהל העיזבון  לא פעל כראוי במסגרת תפקידו בכך שלא השכיר את דירת המנוחה ויש להם אף  השגות ביחס  לכמה הסכמים למכירת נכסים שנערכו ע"י מנהלי העיזבון.  ואולם, עיקר טרונייתם של המבקשים נעוצה בעובדה שלטענתם, מנהל העיזבון נמצא בניגוד עניינים  כשמחד, הוא אמור להגן על רכוש העיזבון שאמור להגיע למבקשים 2-4 ומנגד, הוא מעוניין לגבות כספים שלטענתו מגיעים לו מהמבקשת.

12.        לטענת המבקשים, אמור עו"ד י.ב. לגבות את הכספים שלטענתו המבקשת ובעלה חייבים לו, מתוך הכספים שעל פי צוואת המנוחה והסכם הפשרה, אמורים  ילדי המבקשת לקבל. לפיכך, לדעתם, עו"ד י.ב. יפעל לממש מהר את נכסי העיזבון בניגוד לטובת הנהנים בצוואה, על מנת שיוכל לגבות את סכום שכר הטרחה שלטענתו מגיע לו, מוקדם ככל הניתן, וזאת, אף על חשבון הזכויות של הנהנים, שטובתם מחייבת מכירה איטית יותר.

13.        להשלמת התמונה יש להביא נתון עובדתי חשוב:  אין מחלוקת שכיום נמצאות בידי עו"ד י.ב. שבע המחאות על סך של  30,000 ש"ח  כל אחת, אשר הועברו לפקודת עו"ד י.ב. על פי הסכם  הפשרה עבור המבקשת, ע"י אחיה המשיב 3. לפי בקשת המבקשת מאחיה, ההמחאות בוטלו והן עדיין ברשותו של עו"ד י.ב. (עמ' 6 לפרוטוקול מיום 13.12.09 שורות 4-7).

14.        המבקשת, אשר רוצה לקבל לידיה את הכספים באופן ישיר ולא באמצעות עו"ד י.ב.,  הגישה ביום בו הוגשה בקשה זו, גם בקשה למתן הוראות (בש"א  9186/09) ובמסגרתה היא עתרה לכך שהכספים המגיעים לה על פי ההסכם, ישולמו ישירות אליה ואף ההמחאות שכבר הועברו לידי עו"ד י.ב., יועברו אליה. לטענתה, עיכוב ההמחאות בידי עו"ד י.ב., עקב טענתו לחוב שכר טרחה  שהמבקשת חבה לו, אינו כדין. עד היום, ההמחאות נמצאות אצל עו"ד י.ב. והוא מסרב להעבירם למבקשת.

15.        עו"ד י.ב. מתנגד נחרצות לבקשה זו ואף לבקשה הנ"ל למתן הוראות. לטענתו, אין כל ניגוד עניינים בין תפקידו כמנהל עיזבון לבין המחלוקת שהתעוררה בינו ובין המבקשת. לדבריו: "אין כל קשר בין ניהול העיזבון ע"י מנהלי העיזבון עפ"י מינוי, לבין אי תשלום שכ"ט ע"פ הסכם שכ"ט - זה לחוד וזה לחוד" (סעיף 75 לתגובת המשיב) וכמו כן: "הנכדים בכלל לא צד בתביעה הכספית" (סעיף 9 לסיכומים).

16.        לדבריו, בקשות העיקול שהוגשו על ידו התייחסו לרכוש המבקשת ולא לרכוש העיזבון השייך למבקשים 2-4 ולפיכך, אין כל חשש לניגוד עניינים. לדעתו, הוא פעל באופן מקצועי וללא כל רבב במהלך טיפולו בעיזבון ואין כל יסוד לטענות שמוטחות בו ע"י המבקשים. לעמדתו, אין כל קשר בין תביעתו הכספית כנגד המבקשת לבין תפקידו כמנהל עיזבון באשר במסגרת תפקידו כמנהל עיזבון הוא פעל היטב  ולטובת כל הזוכים על פי הצוואה והסכם הפשרה ואין לקשור כלל בין שני הנושאים.

17.        יצוין כי לאחרונה הגישו המבקשים הודעה נוספת ובמסגרתה טענו כי עו"ד י.ב. נתבע ע"י גורמים בשוק האפור ולפיכך עוקלו נכסים רבים שלו.  לטענתם, לאור מצבו הכספי של עו"ד י.ב., הוא לא יכול כיום לפעול כמנהל עיזבון כאשר קיים חשש כי כספים שיהיו בשליטתו, יעוקלו. עו"ד י.ב. מכחיש לחלוטין טענות אלו וטוען כי מצבו הכלכלי איתן לחלוטין והעיקולים שהוטלו על כמה מנכסיו, בוטלו.

19.        ביום 13.12.09 התקיים דיון בבקשה ולבקשת הצדדים, הוגשו על ידם סיכומי טענות קצרים. סיכומי המשיב הוגשו ביום 24.12.09 וסיכומי המבקשת הוגשו ביום 6.1.10. ב"כ המשיב מס' 4 הודיע בדיון שהתקיים, כי הוא לא יתערב בנושא זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ