אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בנושא פרשנות צוואה

החלטה בנושא פרשנות צוואה

תאריך פרסום : 17/05/2009 | גרסת הדפסה
ת"ע
בית משפט לעניני משפחה תל-אביב
102950-08,102951-08
04/05/2009
בפני השופט:
שפרה גליק

- נגד -
התובע:
1. ע.א.
2. עו"ד צפורה האופטמן

עו"ד צפורה האופטמן
הנתבע:
האפוטרופוס הכללי
החלטה

ההליך

1.         במסגרת דיון בקדם המשפט ב-17/03/09 התגלעה מחלוקת בין הצדדים כיצד לפרש את צוואת המנוחה. השאלה שעל המדוכה היא האם ביצוע הצוואה צריך להיות במסגרת ניהול עזבון בתיק נאמנות או שמא מספיק שימונה אפוטרופוס לרכוש החסוי.

2.         הוריתי כי הצדדים יסכמו עמדותיהם בכתב בשאלה זו, ועתה ניתנת החלטתי.

3.         אקדים ואומר כי בהחלטותי הקודמות הוריתי על הגשת תובענה לפרשנות צוואה, אך ב"כ המבקשים נמנעה מכך, ואף פתחה ת"ע 102951/08 בו "הודיעה" כי "בנסיבות העניין ומאחר ולעניות דעתה לא יהא בהגשת התובענה כדי לתרום או לייעל הדיון, לא תוגש תובענה לפירוש".

4.         הנה עשתה המבקשת דין לעצמה ולא הגישה התובענה ובכל זאת נאלצת אני לפרש את הצוואה.

הרקע

5.         המנוחה ג.ק. (להלן: "המנוחה") הלכה לעולמה, והותירה אחריה צוואה מיום 30/01/05.

6.         בצוואתה, ציוותה המנוחה הוראות שונות ובסעיף 4ג' מצוואתה ציוותה לאמור:

"הנני מצווה על מנהלי עזבוני לשמור ולהשקיע את כל יתרת עזבוני בניכוי הסכום הנקוב בסעיף קטן א' דלעיל.... עד אשר ילך לעולמו בני א.ק. המתגורר במסגרת דיור מוגן במדינת ניו יורק שבארה"ב...

הנני מורה ומצווה כי כל עוד בני א.ק. חי, על מנהלי עזבוני לוודא שכל צרכיו מסופקים ושלא יחסר לו דבר, לשם כך יקפידו מנהלי העזבון להיות בקשר רצוף עם בני איתן ו/או עם כל גורם המטפל בעניינו. היה ויתרשמו מנהלי העזבון כי צרכיו אינם מסופקים במלואם, לפי מיטב שיפוטם, ידאגו לממן או (ל)רכוש עבורו כל שיידרש, ולשם כך ישתמשו מנהלי העזבון בכספי העזבון - תחילה בפירותיהם, אחר כך בקרן, והכל לפי שיקול דעתם הבלעדי של מנהלי העזבון".

7.         לטענתה של ב"כ המבקשים, המנוחה הבחינה באופן ברור בין היורשים המנויים בסעיף 5 לצוואה, להם לטענת ב"כ המבקשים, ציוותה את עזבונה לבין בנה החסוי. לטענתה, כוונתה של המנוחה היתה להימנע מהקניית בעלות בנכסי עזבונה לבנה איתן. הן מתוך מודעות למצבו ולצרכיו בהתחשב בכך שצרכיו השוטפים מסופקים וממומנים מתוך קצבה המשולמת עבורו במסגרת הדיור המוגן והן מתוך החשש כי הדבר עלול לגרום לפגיעה בזכויותיו, ולהפריד את מסגרת הדיור המוגן.

8.         לטענתה של ב"כ המבקשים, נאמנות לטובתו של הבן א. היא הדרך למימוש כוונתה הברורה של המנוחה. נאמנות אליה יועברו נכסי העזבון (למעט המנה המוזכרת בסעיף 5 לצוואה) ואשר יוחזקו בידי הנאמנים כל עוד א.בחיים. הנאמנים יפעלו באופן האמור בסעיף 4 לצוואה, ובכפוף לחובות המוטלים על פי חוק הנאמנות תשל"ט 1979.

9.         ב"כ המבקשים טוענת בסיכומיה כי הנאמנות שלא כאפוטרופסות יוצרת זיקה ישירה בין הנכס לבין הנאמן, וכי נאמן המנהל הקדש נחשב כיורש הנכסים ולמעשה "יורש פונקציונלי". ובכל מקרה, בנאמנות לא מתקיימת זיקה קניינית בין הנכס לבין הנהנה - כעולה מפסק הדין ת"ע (י-ם) 452385/96 עו"ד הרפז נ' גיורא לבל (פורסם במאגר "נבו"), לעומת זאת אם ימונה אפוטרופוס, תוגבל כשרות החסוי, ויועבר לאפוטרופוס הכוח לבצע בשמו ובעבורו של החסוי פעולות משפטיות. אך אין בו כדי לנתק את זיקת הבעלות בין החסוי לנכס.

לטענת ב"כ המבקשים, העובדה שהמנוחה לא השתמשה בצוואתה במונח "נאמנות" או "הקדש", אין בה כדי לגרוע מסמכות ביהמ"ש לפרש את הצוואה כיוצאת נאמנות או הקדש, בכפוף לקיומם של התנאים הנדרשים להיווצרותו כעולה מסעיף 17 לחוק.

10.        בסיכומה של נקודה זו מציעה ב"כ המבקשים כי יש להשאיר בידי המבקשים את מלאכת השמירה על נכסי העזבון ועל הקשר הרצוף עם הבן החסוי - א. והמטפלים בו על מנת לוודא שכל צרכיו מסופקים. לטענתה מנגנוני הפיקוח על פעולות הנאמנים מוגדרים בחוק וגם העובדה שהמנוחה מינתה שניים על מנת ליצור איזונים ובלמים.

11.        ב"כ המבקשים הפנתה בסיכומיה להחלטת כב' השופט סגן הנשיא שנהב מיום 10/04/08 בבש"א (ת"א) 12695/08 ת"ע 107210/06 עז' המנוח ג.ב נ' ל.ל (פורסם במאגר "נבו") ולטענתה ביהמ"ש יוכל להותיר על כנו את מינויו של המשיב 2 כאפוטרופוס לחסוי, והנאמנים יחייבו להגיש לו דו"ח שנתי או לתת לו כל ידיעה אחרת על פי בקשתו. אך לחילופין, ואם ימצא כב' ביהמ"ש להעדיף מינוי אפוטרופוס לרכוש ולא נאמן, המבקשים סבורים כי מן הדין לכבד את מצוות המנוחה ולמנותם לתפקיד זה.

12.        לטענת ב"כ המשיב מס' 1 בחינת בקשת המנוחה בסעיף 4 לצוואתה מראה שלא מדובר רק בניהול רכוש או בדאגה לצרכי החסוי ורווחתו. תפקיד כזה - לטענת ב"כ המשיב מס' 1 - הוא תפקיד השמור לאפוטרופוס ולא לנאמן, ולכן לטענת המשיב יש לתת הוראות לקיים את הצוואה בדרך של אפוטרופסות לאור הוראות חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות ומאחר וחובת החסוי מחייבת זאת.

13.        לטענת המשיב מס' 1, הצוואה נוסחה בדרך של "יורש אחר יורש", ולפיכך אין לקבל את טענת המבקשים כי נאמן יכול להיחשב ליורש. לטענת המשיב, על פי הפסיקה - רק במקרים חריגים ביותר נאמן עשוי לבוא בגדר זוכה וזאת כעולה מפסק הדין בעניין בע"מ 6349/08 פלוני נ' פלוני.

14.        עוד נטען ע"י המשיב מס' 1 כי אין ולא יכולה להיות מחלוקת על כך שלחסוי צריך למנות אפוטרופוס אשר ייצג את האינטרס שלו. על אחת כמה וכמה, מקום בו מבוקש לנהל את רכושו ע"י מי שמצוי בניגוד אינטרסים אפשרי עם החסוי, שכן המבקש הוא אביה של אחת מהיורשות השיוריות.

15.        לטענת המשיב מס' 1 הוראות חוק הכשרות המשפטית גוברות על הוראות חוק הנאמנות - ויש למנות אפוטרופוס קבוע לרכושו של החסוי. באופן האמור יוגשם באופן המיטבי רצון המנוחה, ולפיכך יש למנות אפוטרופוס קבוע ללא צורך בנאמנות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ