אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בנושא מימון בנקאי של משלוחי יצוא , המחאות ועוד

החלטה בנושא מימון בנקאי של משלוחי יצוא , המחאות ועוד

תאריך פרסום : 20/10/2010 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי נצרת
113-09
17/10/2010
בפני השופט:
עאטף עיילבוני

- נגד -
התובע:
בנק מזרחי טפחות בע"מ
עו"ד יצחק גולדשטיין
הנתבע:
1. בנק לאומי לישראל בע"מ
2. כונס הנכסים הרשמי

עו"ד סלומון ליפשיץ
החלטה

הקדמה :

לפני שתי בקשות למתן הוראות, אשר מבחינה עובדתית נושקות זו לזו, בנקודות רבות, ואשר גם מבחינה משפטית יש בהן חפיפה מסוימת, באופן המצדיק, לטעמי, הכרעה בשתיהן במקביל, במסגרת החלטה אחת.

בגדרי בש"א 1289/09 עותר המבקש, בנק מזרחי טפחות בע"מ (להלן: "בנק מזרחי" או "המבקש") לקבוע כי ארקל תעשיות פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ (להלן: "האגודה") המחתה לו, בהמחאות ספציפיות, את זכויותיה בתמורות שהתקבלו ו/או שיתקבלו בגין משלוחי ייצוא שביצעה ואשר בנק המזרחי נשא במימונם (להלן: "המשלוחים" או "משלוחי הייצוא"); לקבוע כי בנק המזרחי זכאי לקבל את כל התמורות שהתקבלו בגין המשלוחים; להורות לנאמנים להעביר לבנק המזרחי את התמורות הללו; לקבוע כי בנק המזרחי אינו חייב להעביר לנאמנים את התמורות בגין המשלוחים שהגיעו ו/או יגיעו אליו.

במקביל לבקשה זו הוגשה בקשתו של הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ (להלן: "הבנק הבינלאומי") בבש"א 2549/09 לקבוע כי כל אשראי שנתן הבנק לאגודה כמימון משלוחי ייצוא, היה מיועד מלכתחילה למשלוחים ומימן אותם בפועל; להצהיר כי כל שעבוד שנעשה לטובת הבנק על זכויותיה האובליגטוריות של האגודה והתמורות מכוחן, בגין עסקאות מימון משלוחי ייצוא הינו שעבוד נכס שנעשה להבטחת אשראי ואפשר את אותן עסקאות, ולכן הנו בעל מעמד מיוחד בהתאם להוראות סעיף 169(ד) לפקודת החברות [נוסח חדש], התשמ"ג-1983 (להלן: "פקודת החברות"). להצהיר כי כל שעבוד שנעשה לטובת הבנק על זכויותיה האובליגטוריות של האגודה והתמורות מכוחן בגין עסקאות מימון משלוחי ייצוא הנו עדיף על כל שעבוד צף קודם על נכסי האגודה. לקבוע כי מלוא התמורות עבור משלוחי הייצוא שייכות ומגיעות לבנק הבינלאומי.

הרקע העובדתי בקליפת האגוז :

מכתבי הטענות שלפני עולה כי האגודה עסקה בייצור חלקים בתחום תעשיית הרכב וייצואם ללקוחותיה בחו"ל.

כדבר שבשגרה, נדרשה האגודה למימון הוצאות משלוחי הייצוא לחו"ל (להלן גם: "מימון משלוח ייצוא" או "ממ"י"), ולכן חתמה על הסכמי מימון או הסכמי אשראי עם בנק המזרחי והבנק הבינלאומי (להלן: "הסכמי המימון"), שעיקריהם יפורטו בהמשך, במסגרתם הוסכם כי הבנקים יעמידו לרשות האגודה מימון בגין משלוחי ייצוא ספציפיים (גובה המימון בכל מקרה הושלם בכתב יד במקום המיועד לכך), וכן צוין מראש - בהתאם לנוסח הנהוג והמקובל במימון משלוח ייצוא בכל בנק ובנק - באיזה אופן יובטח המימון.

בהתאם להסדר בין האגודה לבנק הבינלאומי, נרשמו שעבודים ספציפיים להבטחת ההלוואות שנתן הבנק לאגודה, שהיו מיועדות למימון בפועל של משלוחי הייצוא. שעבודים אלה - כך מוסכם על הצדדים - מאוחרים בזמן ביחס לשעבוד צף שנרשם לטובת בנק לאומי לישראל בע"מ להלן: "בנק לאומי") על נכסי האגודה, שהוא בעצמו (השעבוד הצף לטובת בנק לאומי) מאוחר לשעבוד צף של הבנק הבינלאומי ושעבוד צף של בנק המזרחי.

בחשבוניות שהנפיקה האגודה ללקוחותיה בחו"ל, הורתה להעביר את התשלום בגין משלוח הייצוא לבנק שנשא במימון משלוח הייצוא.   

ביום 7/1/09 ניתן צו הקפאת הליכים נגד האגודה, שהוארך מפעם לפעם.

ביום 19/4/09 אושר הסדר הנושים של האגודה ושל הערבים לחובותיה, והובהר כי כל אחד מהבנקים שהסכימו להסדר יהא רשאי לפנות בכל עת לבית המשפט ולטעון לעדיפות בקבלת כספים ו/או להתנגד לעדיפות שמוקנית לבנקים אחרים.

זהו, בתמצית, הבסיס העובדתי לבקשות שהגישו בנק המזרחי והבנק הבינלאומי, ומשהוגשו טיעוניהם של כל הצדדים הנוגעים בדבר, הגיעה העת להכרעה.

טענות בנק המזרחי בבש"א 1289/09 :

על פי הנטען, בין האגודה, שייצרה חלקים לרכב וייצאה אותם ללקוחותיה בחו"ל, לבין בנק המזרחי הוסכם כי הבנק יעביר לאגודה מימון בגין משלוחי ייצוא ספציפיים, וזאת כנגד המחאת זכותה של האגודה לקבלת התמורות בגין כל אחד מהמשלוחים אל הבנק.

בנק המזרחי טוען כי על פי שיטת העבודה הנהוגה, מפעם לפעם פנתה האגודה לבנק בבקשה לקבל מימון בגין המשלוחים, והבנק העמיד לאגודה מימון בשיעור של 85% מתמורות משלוחי הייצוא הספציפיים. נטען כי לכל בקשת אשראי צורפו העתקי החשבוניות שהונפקו ללקוחות בחו"ל בגין אותם משלוחים ובמסגרת בקשת האשראי נכללה המחאת זכות בנוסח קבוע לטובת בנק המזרחי. על פי הנטען, הוראת התשלום מלמדת על קיומה של ההמחאה. במסגרת הבקשה נטען כי האגודה הודיעה ללקוחות על המחאת הזכות והורתה להם לשלם לבנק המזרחי את התמורות בגין המשלוחים, ועל סמך אלה ניתן האשראי.

בנק המזרחי מוסיף וטוען כי לא ניתן לסווג את ההוראה בהסכמי המימון כהוראת תשלום, שכן החייב, הלקוח בחו"ל, כלל לא היה צד לה. על כן, ועל אף שאין ההוראה בהסכמי המימון נוקטת בלשון "המחאה", ברור כי הכוונה היתה ליתן לבנק המחאת זכות בגין מימון שהעמיד לאגודה עבור משלוחי ייצוא ספציפיים.

לטענת בנק המזרחי, תכליתה של המחאת הזכויות היתה להקנות לו את התמורות שיתקבלו בגין משלוחי ייצוא ספציפיים, ומרגע חתימת כל הסכם מימון, נגרעו התמורות בגין המשלוח הספציפי מנכסיה של האגודה. בנק המזרחי טוען כי הואיל והזכויות לקבלת התמורות בגין המשלוחים הוקנו לו עוד בטרם נכנסה האגודה להליכי הקפאת הליכים, הן אינן מהוות חלק מנכסי האגודה.

במסגרת סיכום טענותיו, שב בנק המזרחי על מרבית טענותיו בעניין המחאת הזכות, מבהיר כי מדובר בהמחאת זכויות על דרך המכר, וכן מתייחס, אחת לאחת, לטענותיו של בנק לאומי בנדון, כפי שיפורטו בהמשך.

תגובת בנק לאומי לבקשת בנק המזרחי :

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ