אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בדבר הסדר פשרה בבקשה לת"צ נגד בנק לאומי ו-19 מחברי דירקטריון הבנק

החלטה בדבר הסדר פשרה בבקשה לת"צ נגד בנק לאומי ו-19 מחברי דירקטריון הבנק

תאריך פרסום : 21/03/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
38449-01-15
21/03/2016
בפני השופט:
חאלד כבוב

- נגד -
מבקש:
חיים גולדנר
עו"ד רנן גרשטת
עו"ד אופיר נאור
משיבים:
1. בנק לאומי לישראל בע"מ
2. איתן רף
3. יעקב גולדמן
4. צפורה גל ים
5. רמי אברהם גוזמן
6. יעקב משעל
7. מאיר דיין
8. משה וידמן
9. אריה גנס
10. ישראל גלעד
11. דורון כהן
12. אפרים צדקה
13. צבי קורן
14. נורית סגל
15. ורד רייכמן
16. ברוך בהט
17. רננה גוטמן
18. דב מישור
19. עמיר מקוב
20. שלמה ינאי

עו"ד ד"ר ישראל לשם
עו"ד דרור קדם
עו"ד כספי ושות'
עו"ד אגמון ושות'
עו"ד רוזנברג-הכהן ושות'
עו"ד יגאל ארנון ושות'
החלטה
 
       

 

רקע הדברים

 1. בפניי בקשה לאישור הסדר פשרה בבקשה לאישור תובענה ייצוגית שבמרכז התיק דנן, ולמתן הוראות בהתאם (להלן: "הבקשה").
 2. עסקינן בבקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד בנק לאומי לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") ונגד 19 מחברי דירקטוריון הבנק שכיהנו בו בין השנים 2002-2010 (להלן: "הבקשה לאישור").
 3. טענת המבקש הינה להפרת חובות זהירות של חברי הדירקטוריון בכל הנוגע לפעילות הבנק בקשר עם לקוחותיו שהינם נישומי מס בארצות הברית. פעילות בעקבותיה פתחו הרשויות בארצות הברית בחקירה אשר בסופה הגיע הבנק להסדרים אל מול הרשויות במסגרתם התחייב לשלם סך של 400,000,000 דולר אמריקאי (להלן: "פרשת הלקוחות האמריקאים"). יתרה מכך, טוען המבקש לנזק בגין ירידת ערך המניה בתקופה הרלוונטית (כהגדרתה בבקשה לאישור) הנגרם לבעלי מניות בבנק אשר החזיקו במניותיהם עובר למתן ההודעה הראשונה על הפרשה על ידי הבנק, ובפרט מי שמכרו מניותיהם טרם הגשת הבקשה לאישור ולפיכך לא ייהנו מכל פיצוי לו יהיה זכאי הבנק בגין נזק שנגרם לו.
 4. בגין פרשת הלקוחות האמריקאים תלויה ועומדת בפניי בקשה לאישור תביעה נגזרת בשם הבנק, כנגד דירקטורים ומנהלים בבנק (תנ"ג 815-09-13 לנואל נ' מאור; להלן: "תביעת לנואל").
 5. בעקבות תביעת לנואל החליט הבנק על הקמת וועדת תביעות בלתי תלויה, אשר נתנה המלצותיה לפיהן יש להעדיף מסלול של פשרה אל מול המבטחים בפוליסת ביטוח אחריות נושאי משרה, חלף הגשת תביעות כנגד נושאי המשרה. דירקטוריון הבנק החליט לאמץ את המלצות וועדת התביעות וביום 1.3.2016 הגיש לבית המשפט בקשה לאישור הסדר פשרה בתביעת לנואל, כולל הסדרים בדבר סיום סופי ומוחלט של כל ההליכים הנוגעים לפרשת הלקוחות האמריקאים, כולל ההליך דנן (להלן: "הסכם הפשרה בתביעת לנואל").

הסכם הפשרה בתביעה דנן

 1. בהמשך לאמור לעיל, באו הצדדים בתיק דנן בדברים והחליטו על הסכם פשרה אשר בכפוף לאישורו על ידי בית המשפט יביא לסיום ההליך.
 2. להלן יובאו עיקרי הסכם הפשרה המוצע:
  • א. הוסכם כי הבנק ישלם לבעלי המניות המוכרים (כהגדרתם בהסכם הפשרה) סך כולל של 10,080,000 ש"ח (להלן: "סכום הפשרה הכולל"), וזאת מתוך סכום הפשרה שיקבל הבנק בתביעת לנואל. מתוך סכום הפשרה הכולל, ינוכה שכר הנאמן לחלוקת סכום הפשרה וכן שכר טרחת עורכי דין של המבקש בסך של 1,623,000 ש"ח וגמול למבקש בסך של 180,000 ש"ח, ככל שבית המשפט יקבל את המלצת הצדדים בדבר הסכומים הנ"ל. יתרת סכום הפשרה, לאחר הניכויים כאמור, תשמש לתשלום בעלי המניות המוכרים.
  • ב. תשלום סכום הפשרה הכולל מותנה באישור הסכם הפשרה בתביעת לנואל בפסק דין סופי וחלוט ובקבלת סכום הפשרה הנקוב בהסכם הפשרה בתביעת לנואל.
  • ג. הגדרת חברי הקבוצה לצרכי הסכם הפשרה הינה כל מי שהחזיק במניות הבנק החל מיום 4.3.2013 ועד ליום 22.1.2015, לרבות בעלי מניות שמכרו מניותיהם במהלך תקופה זו ובעלי מניות המחזיקים במניותיהם גם כיום. יצוין כי, בעלי מניות שמחזיקים עדיין במניות הבנק צפויים ליהנות בעקיפין אף מפיצוי שיתקבל בבנק במסגרת הפשרה בתביעת לנואל. לכן, תשלום ישיר במסגרת הסכם הפשרה בהליך דנן יקבלו רק מי שמכרו את מניותיהם בבורסה לניירות ערך, בטווח של שלושה ימים לאחר כל אחד מאירועי ההפרשה בדוחות הכספיים של הבנק (כהגדרתם בהסכם הפשרה), ובלבד שביום בו מכרו מניותיהם היה שער הסגירה נמוך משער הסגירה ביום העסקים האחרון לפני אירוע ההפרשה הרלוונטית.
  • ד. הסכם הפשרה כולל את אופן תחשיב הסכום שישולם לבעלי המניות המוכרים וכן את אופן ביצוע התשלום, כשלצורך כך תמונה חברת הרמטיק נאמנות (1975) בע"מ כנאמן.
  • ה. אישור הסכם הפשרה יהווה ויתור על תביעות ומעשה בית דין סופי ומוחלט כלפי כל אחד מהמשיבים וכן כלפי כל התאגידים בקבוצת הבנק וכלפי כל נושא משרה, עובד, יועץ, מבטח, רואי חשבון מבטחים וכיו"ב בגין כל עילה ועובדה הקשורה לפרשת הלקוחות האמריקאים לרבות הסדרים של הבנק אל מול הרשויות או בהליכים משפטיים שונים בעניין זה.
 3. לאחר שעיינתי בבקשה החלטתי בשלב זה להורות כדלקמן:
 4. בהתאם להוראות סעיף 25 לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו-2006 (להלן: "חוק תובענות ייצוגיות"), הצדדים יפרסמו בתוך 7 ימי עסקים מהיום בשני עיתונים יומיים נפוצים את ההודעה אשר צורפה כנספח ב' לבקשה (להלן: "ההודעה"), בנוסח כפי שצורף לבקשה. במסגרת ההודעה יפורט האופן בו ניתן יהיה להגיש הודעת התנגדות לאישור הסכם הפשרה לפי סעיף 18(ד) לחוק תובענות ייצוגיות, והדרך להגיש הודעת פרישה מהקבוצה המיוצגת, לפי סעיף 18(ו) לחוק תובענות ייצוגיות.

המועד האחרון להגשת הודעות התנגדות וכן הודעות פרישה יהיה בתוך 45 ימים ממועד פרסום ההודעה כאמור. ימי פגרת בית המשפט יבואו במניין ימים אלו.

 1. בהתאם לסעיף 18(ג) לחוק תובענות ייצוגיות ולתקנות 12(ד) ו-16 לתקנות תובענות ייצוגיות, תש"ע-2010, הצדדים יעבירו בתוך 7 ימי עסקים מהיום עותק של ההודעה, הבקשה, הסכם הפשרה וכן כתבי הטענות שהוגשו מטעם הצדדים בתיק לידי היועץ המשפטי לממשלה, הרשות לניירות ערך, המפקח על הבנקים וכן לידי מנהל בתי המשפט.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ