אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בבקשת לשכת הסעד להכרזת קטין כקטין נזקק

החלטה בבקשת לשכת הסעד להכרזת קטין כקטין נזקק

תאריך פרסום : 30/04/2009 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה ירושלים
4540-09,21879-08
09/03/2009
בפני השופט:
איתי כץ

- נגד -
התובע:
לשכת הרווחה בית שמש
הנתבע:
1. פלוני
2. פלונית

עו"ד מהגר
עו"ד חגית זיו
החלטה

1.         בפני בקשת פקידת הסעד מיום 22/02/09 להכרזת הקטין ש' יליד ....  (להלן: "הקטין") כקטין נזקק וזאת על פי הוראות ס' 2 (2) ו- 2 (6) לחוק הנוער (טיפול והשגחה), התש"ך- 1960 שאוחדה ע"פ הסכמת הצדדים עם בקשה של האב להעביר את משמורת הקטין מידי האם לידיו (ראה הסכמת הצדדים שקיבלה תוקף של החלטה בדיון ביום 21.1.09).

2.         ההורים פלוני ופלונית  מוכרים לאגף הרווחה מזה שנים רבות. לקטין אח נוסף. בני הזוג נמצאים בהליכי גירושין פעיל מזה כ- 3 שנים תוך שהם מתגוררים בנפרד. הם מוכרים גם בביטוח הלאומי כנכים ומקבלים קיצבת נכות וכן הם מוכרים בתחנה לבריאות הנפש .

3.         ביום 13.12.06 ניתן פסק דין בהעדר הגנה ובו נקבע, כי משמורת הקטין ואחיו ר' יליד ....תהא בידי האם.

4.         על פי הנטען בס' 7 לבקשה ההורים נמצאים בסכסוך קשה, בו מעורב הקטין, באופן אינטנסיבי , כאשר הוא "מצוי בקונפליקט נאמנות קשה בין הוריו.  בקיץ האחרון הוחזר לאמו מאביו בניגוד לרצונו בליווי פקידת סעד ומשטרה, חלה הדרדרות משמעותית בהתנהגותו בבית וכן במועדונית בה הוא שוהה אחרי הצהריים, אמו מתקשה להציב לו גבולות והוא עושה ככל העולה על רוחו. בתקופות בהם ש' עם אביו שוטט עד מאוחר וניכר קושי לספק לו את צרכיו הפיזיים, ש' מסרב להיפגש עם אביו".

5.         הבקשה נתמכה בתסקיר מפורט של פקידת הסעד לחוק נוער הגב' שלומית דנינו יחד עם הגב' רוית סייג עו"ס ילדים בסיכון. על פי התסקיר פקידת הסעד נפגשה עם גורמים שונים המטפלים במשפחה , נתקיימו מספר ועדות החלטה בעניינו ובהמשך נערך לש'  איבחון פסיכולוגי להערכת מצבו הרגשי.

6.         ע"פ  האיבחון הפסיכולוגי שנעשה על ידי הגב' איילה בן פזי , פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית מיום 20.12.08 נמצא, כי "ש' נמצא, למעשה, בקונפליקט אמון קשה בו כל אחד מהוריו דורש ממנו נאמנות מוחלטת וניכור לשני. ישנה חוויה דומיננטית של מלכוד פנימי, של בחירה כפויה באחד מהם. ש'  חווה עצמו חי בתוך מציאות של קרב והעלה משאלה למנוחה ולרגישה. אולם, הוא חש גם חסר-אונים מול חוויה זו בשל ההבנה כי הקרב אינו איתו, אינו תלוי בו וכי אין ביכולתו להפסיקו או לקחת בו חלק שישנה משהו לטובה.

עולמו הרגשי של ש' מאופיין בעצר, כעס רב, חרדה ובדידות רגשית. נראה כי הוא חווה את ביתו כמקום לא מוגן מבחינה רגשית, במקום בו ישנה סכנה קיומית יומיומית במובן הפסיכולוגי שכן הדמויות ההוריות נחוות כחלשות, עסוקות בענייניהן ואינן פנויות דיו לצרכיו הילדיים...

הגורמים שהוזכרו כגון מיעוט משאבים במצבים בהם הוא חש חסר-אונים, מיואש, כועס, עצוב וכד' הוא אינו מצליח לתפקד, חש בודד ומגיב בתוקפנות לא מווסתת נפשיים, עם סביבה לא יציבה בצורה קיצונית. כמו- כן , ברור כי הוא נמצא בסיכון לפגיעה בתפקוד ובהתפתחות הרגשית, ההתנהגותית והחברתית.

במצבים קיצוניים מבחינה רגשית ש' מראה פגיעה ועיוות בחשיבה ובשיפוט והוא זקוק מייד לגורם מרגיע, מווסת , מכיל והמסוגל לארגן לו את עולמו הפנימי. נראה, מן הרקע והמידע שיש מהעו"ס המטפלת ומן הממצאים שתוארו והמפגשים עם ש'  ואימו כי כיום אין בסביבתו גורם חיוני זה, בעיקר ברגעים של משבר". (עמ' 6-5 לחוות הדעת)

7.        בעקבות הקביעות הנ"ל המליצה הפסיכולוגית על הוצאת הקטין למסגרת חינוכית טיפולית חוץ ביתית בה יוכל ש' להתפתח ולהיות מנוטרל ככל האפשר מהסכסוך ההורי המתמשך והקשה. עדיפה מסגרת קטנה ככל האפשר כדוגמת משפחתון, אשר יאפשר קשר בריא ומובנה עם הוריו וגם יתן מענה לצרכיו הרגשיים והתפתחותיים.

8.        אף פקידת הסעד  הגב' דנינו (להלן: "פקידת הסעד") אשר הסתמכה בין היתר גם על המלצות הוועדה הכוללת את עובדי המשפחה המטפלים בבני הזוג באופן אינטנסיבי, המלצת מנהל אנוש המלווה את המשפחה שנים וגורמים נוספים כמצויין בסיפא לתסקיר סוברת כי התוכנית המתאימה יותר עבור ש'  היא הוצאתו למשפחתון בקרבת בית שמש באופן מידי .

9.        לפי עמדתה זו המקובלת עלי  יוכל ש'  בדרך הנ"ל למצוא עצמו במקום נייטרלי ובו אורח חיים קבוע עם גבולות ברורים ודמויות בוגרות מכילות.  הוריו יוכלו להגיע לבקר אותו במשפחתון וכן יצא לחופשות הביתה. באופן זה יוכל ש' לקבל תמיכה רגשית והזדמנות לממש את יכולתיו ולבטא את כישוריו החיוביים.

10.      פקידת הסעד הגב' דנינו נחקרה על התצהיר ונשארה איתנה בעמדתה.

11.      בפני עמד גם תסקירה של הגב' שירית פרדי פקידת סעד לסדרי דין, מיום 10.11.08 בו סקרה בין היתר את החלטות וועדות ההחלטה שנתקיימו בעניינו של שי ופירטה את מסקנות חוות הדעת בעמ' 2 לחווה"ד לפיהן הוועדה אישרה את הוצאתו של ש' למסגרת חוץ ביתית מתאימה  וכי תעשה פניה לביהמ"ש במידה והאב יתנגד.

12.      בחקירתה על ידי ב"כ האב ביום 21.1.09 אישרה פקידת הסעד , כי "יש לפנינו מקרה של סכסוך קשה ביותר בין שני ההורים שבעצם לא מסוגלים לראות את טובתו של הילד ופוגעים בו. זה שהמצב של האמא מתדרדר לאור המשבר האחרון שהיה באוגוסט האחרון שהילד לא חזר לאבא, אני אמרתי את הדברים, אם היה פה אבא שהיה מסוגל לקחת את הילד ולטפל בו להערכתי המקצועית הייתי ממליצה על כך בתסקיר להעביר את הילד אליו, אבל אני חושבת שהמסוגלות ההורית של שני ההורים היא בעייתית.(עמ' 4 לפרוטוקול הדיון מיום 21.1.09 שורות 22-19) ובהמשך בעמ' 5 שורה 14 ו- 15 "ת. היו דיווחים על תפקוד לקוי כאשר הילדים היו אצלו, כאשר האם היתה מאושפזת, היו בעיות של הגעה לבית הספר והזנחה".

13.      האם שהיתה נוכחת היום בדיון כשהיא מיוצגת מסכימה לבקשה להכרזת הקטין כנזקק ולהשמתו במשפחתון , אך מסרבת בכל תוקף כי המשמורת תועבר לאב במקרה שהבקשה להכרזת הקטין כקטין נזקק לא תתקבל.

14.      האב מתנגד לבקשה ומבקש לקבל את משמורת הקטין לידיו וסבור כי הוא יכול לטפל בו בהצלחה כפי שטיפל בו לגרסתו בעבר.

15.      הקטין זומן לבקשת הצדדים לשיחה עמי כדי לשמוע את עמדתו ואולם הוא סירב להגיע, למרות שנשלחה עובדת סוציאלית במיוחד להביאו לפגישה. על פי התסקיר של הגב' דנינו ודיווח פקידת הסעד הקטין מעוניין לעבור למשפחתון  (כמפורט בסיפא לתסקיר).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ