אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בבקשת אסיר בטחוני לסווגו כאסיר פלילי ולהסיר מעליו את כל המגבלות

החלטה בבקשת אסיר בטחוני לסווגו כאסיר פלילי ולהסיר מעליו את כל המגבלות

תאריך פרסום : 24/03/2008 | גרסת הדפסה
עע"א
בית משפט לעניינים מנהליים ב"ש
5925-07
19/03/2008
בפני השופט:
ד"ר דפנה אבניאלי

- נגד -
התובע:
עומר אל הייב
עו"ד ברי רוזנטל
הנתבע:
שירות בתי הסוהר
עו"ד רוית מרום
החלטה

עניינה של עתירה זו בשאלת סיווגו של העותר, המרצה עונש של 10 שנות מאסר, כאסיר ביטחוני וההשלכות הנובעות מכך. בעתירה שלובה גם בקשתו של העותר להעברתו לכלא בצפון הארץ, סמוך למקום מגורי משפחתו. 

העותר

בשלהי שנת 2002, הזדעזעה המדינה מחשיפתה של פרשיית ריגול חמורה, בה היו מעורבים אזרחים ישראלים, אשר העבירו מידע לארגון החיזבאללה. בין המעורבים בפרשה היה גם העותר, בן למשפחה בדואית, ששירת כקצין בצבא הקבע בדרגת סגן אלוף. העותר נעצר והוגש נגדו כתב אישום חמור לבית דין צבאי מיוחד (תיק מ' 3/02).

בכתב האישום יוחסו לעותר עבירות מן החמורות שבספר החוקים. העותר הואשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, ריגול חמור ובגידה וכן בשלוש עבירות של יבוא ומסחר בסם מסוכן. העותר הואשם, כי מתחילת שנת 2002 ועד חודש יולי 2002, קיים עשרות שיחות טלפון עם אזרח לבנוני הפועל מטעם ארגון חיזבאללה. באותה תקופה ולבקשתו של סוכן החיזבאללה, אסף העותר מידע אודות תנועותיו של אלוף פיקוד הצפון דאז גבי אשכנזי ואבטחתו, עמדות ותנועות טנקים במרחב הפיקוד ואודות מטוסי חיל האוויר. העותר העביר בשלוש הזדמנויות שונות ידיעות סודיות, באמצעות אחר, לאותו סוכן החיזבאללה.

בנוסף, הואשם העותר בשלוש עבירות של יבוא ומסחר בסם מסוכן, בכך שהעביר מלבנון סם מסוג הרואין במשקל של 6.9 ק"ג וסם מסוג חשיש במשקל של מאות ק"ג.

ביום  27.4.2006, ניתנה הכרעת הדין בעניינו של העותר. העותר הורשע פה אחד בעבירה של קיום מגע עם סוכן חוץ, ובשתי עבירות של יבוא ומסחר בסם מסוכן. העותר הורשע ברוב דעות בעבירה של ריגול חמור, וזוכה מחמת הספק מעבירה של בגידה ומעבירה אחת של יבוא ומסחר בסם מסוכן.

ביום 18.6.2006, ניתן גזר דינו של העותר. בגזר הדין סקר בית הדין הצבאי המיוחד את עברו הצבאי המפואר של העותר ותרומתו לביטחון המדינה, תרומה שאף גבתה ממנו מחיר כבד ביותר, עת נפגע העותר במהלך פעילות מבצעית ונותר נכה בשיעור של כמעט 100%. בית הדין אף סקר שורה של עדויות אופי, שניתנו לטובתו של העותר, ביניהן עדויות של ארבעה אלופי צה"ל במילואים. בסופו של יום גזר בית הדין הצבאי המיוחד על העותר עונש של 15 שנות מאסר לריצוי בפועל, 3 שנות מאסר על תנאי וכן גירוש מהצבא.

העותר ערער על פסק דינו של בית הדין הצבאי המיוחד בפני בית הדין הצבאי לערעורים (תיק ע' 80/06). ביום 18.6.2007, ניתן פסק הדין, שקיבל באופן חלקי את ערעור העותר. בהסכמת התביעה, הומרה ההרשעה בעבירת ריגול חמור להרשעה בעבירת ריגול. כתוצאה מכך ולאור הודאתו של העותר בביצוע העבירות בהן הורשע והבעת חרטה, המצביעות על לקיחת אחריות למעשיו, הועמד עונש המאסר בפועל על תקופה של 10 שנים. לא הייתה התערבות ביתר רכיבי הענישה.

הרקע לעתירה

העותר שוהה כיום בכלא "אשל" בבאר שבע. לדבריו, החל ממועד מעצרו בשנת 2002 ועד לאחר גזירת דינו בשנת 2006, שהה בכלא צבאי ונהנה מתנאי כליאה רגילים, להם זכאי כל קצין השוהה במערכת הכליאה הצבאית. העותר נהנה מתנועה חופשית ברחבי הכלא וקיבל ביקורים באופן קבוע, ללא כל הגבלה על זהות מבקריו. הביקורים היו ביקורים פתוחים ללא כל מחיצה בין העותר לבין מבקריו. לעותר אף ניתנה זכות גישה בלתי מוגבלת לטלפון.

עם תום משפטו הועבר העותר למשמורת המשיב, ולדבריו חלה הרעה משמעותית בתנאי כליאתו. העותר הוגדר כאסיר ביטחוני והוטלו עליו כל ההגבלות המוטלות על אסירים ביטחוניים (מניעת חופשות, הגבלת ביקורים ומניעת שימוש בטלפון). בנוסף, בשל עברו הצבאי, לא ניתן היה לשכן את העותר באגף ביטחוני ולפיכך הוגדר העותר כאסיר טעון הפרדה, והוחזק בהפרדה מלאה עד חודש אפריל 2007, מועד בו הועבר לאגף שמור.

העותר פנה באמצעות באי כוחו למשיב, בשתי בקשות לשנות את סיווגו מביטחוני לפלילי ולחילופין להסיר את המגבלות המוטלות עליו, אך נענה בשלילה. בקשות העותר נדחו על ידי המשיב, בהסתמך על חוות דעת של גורמי הביטחון, לפיהן נשקף מהעותר איום לביטחון המדינה. לאור עמדת גורמי הביטחון, פנה העותר במכתב לראש השב"כ ובו הביע הסכמתו להיפגש עם חוקרי השב"כ ולמסור להם את כל המידע שברשותו, אשר יכול לסייע בידם, אך מכתבו זה טרם נענה.

טענות העותר

העותר אינו חולק על העובדה, כי העבירות שבוצעו על ידו הן עבירות ביטחוניות. ברם, לטענתו הגדרת אסיר כאסיר ביטחוני אינה "מעשה מכאני", המבוסס רק על העבירה בה הורשע האסיר, אלא יש לבחון את טיבה של העבירה ואת מניעיו של האסיר בביצועה.

לדידו של העותר, הרכיב החשוב בהגדרתו של אסיר כאסיר ביטחוני הוא המניע האידיאולוגי, ממנו אף נגזרת הסכנה הטמונה מהאסיר - רכיב אשר אינו מתקיים בו כלל ועיקר.

העותר סבור, כי לאור הרקע האישי והמשפחתי שלו, השזור כחוט השני עם כוחות הביטחון, וכן לאור העובדה, כי מוסכם שמעשיו לא נעשו על בסיס אידיאולוגי אלא על בסיס כלכלי בלבד, הרי שלא היה מקום להגדירו כאסיר ביטחוני.

לפיכך, מבקש העותר להורות למשיב לשנות את סיווגו מאסיר ביטחוני לאסיר פלילי.

לחילופין, טוען העותר, כי אף אם יש להגדירו כאסיר ביטחוני, עדיין קיים חוסר סבירות קיצוני בסירוב המשיב להסיר מהעותר את המגבלות החלות על אסירים ביטחוניים. העותר מפנה לסעיף 1ג לפקודת הנציבות 03.02.00, הקובע את התנאים לשיכונו של אסיר ביטחוני עם אסירים פליליים, והימנעות מהטלת המגבלות החלות על אסירים ביטחוניים - תנאים אשר לטענתו מתקיימים בעניינו.

באשר לתנאי הראשון, לטענת העותר הוא לא היה חבר בארגון עוין ולא סייע לארגון עוין, עובר לביצוע עבירותיו, ולפיכך דרישה זו מתקיימת בעניינו.

באשר לתנאי השני, הדורש כי תינתן בעניינו של העותר חוות דעת מטעם שרות הביטחון הכללי, לפיה "לא נשקפת כתוצאה מכליאתו שלא בנפרד ומאי הטלת מגבלות מיוחדות עליו, סכנה לפגיעה בביטחון המדינה", מציין העותר, כי במשך 4 שנות כליאתו במערכת הכליאה הצבאית, לא הוטלו עליו המגבלות המוטלות עליו כיום, וכן לא נטען ולא נמצא, כי כליאת העותר ללא המגבלות המוטלות על אסירים ביטחוניים גרמה לסכנה כלשהי לביטחון המדינה.

בנוסף טוען העותר, כי לא חל כל שינוי ולא התרחש כל אירוע חריג, אשר הצדיק, עם מעברו לחזקת המשיב, הטלת המגבלות המוטלות עליו כיום. לטענתו, הקשחת תנאי כליאתו אינה מוצדקת ואינה נובעת מצורך ומסיכון אמיתיים, הנשקפים לכאורה מהעותר.

העותר מציין, כי המגבלות המוטלות עליו הן מגוחכות, לאור העובדה שמרבית בני משפחתו משרתים בזרועות הביטחון. עוד מציין העותר, כי מצבו הפיזי והמנטאלי, עקב פציעתו משנת 1996, הינם כאלה המאיינים כל סכנה הנובעת ממנו לביטחון המדינה. כן מציין העותר, כי לאחר פציעתו לא חזר למערך הגששות, ומאז שנת 2002 הוא אינו משרת בצבא כלל, ולכן אין ברשותו כל מידע בעל חשיבות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ