אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בבקשה לדחיית תביעה לפיצוי בגין נזקים שנגרמו עקב סירוב לתת גט

החלטה בבקשה לדחיית תביעה לפיצוי בגין נזקים שנגרמו עקב סירוב לתת גט

תאריך פרסום : 14/07/2008 | גרסת הדפסה
בש"א
בית משפט לעניני משפחה ירושלים
54445-08
07/07/2008
בפני השופט:
נילי מימון סגנית נשיא לענייני משפחה במחוז ירושלים

- נגד -
התובע:
1. ח. ג'. ב.
2. ש. ב. ע.
3. ר. ב. ע.
4. מ. ב. ע.

עו"ד ארי בהירי
הנתבע:
ל. ב. ע.
עו"ד סוזן וייס
החלטה

הבקשה דנן הינה בקשה למחיקה או דחייה על הסף של תביעה לפיצוי בגין נזקים שנגרמו לתובעת - המשיבה כאן, עקב סירוב נתבע 1 בעלה (להלן: הבעל) ליתן לה גט ובגין סיועם של המבקשים ועידודם את הבעל לעשות כן.

המבקשים - הנתבעים בתביעה העיקרית יחד עם הבעל, הינם אם הבעל שני אחיו ואחותו.

טוענים המבקשים כי אין בתביעה כל עילה כנגדם, לא תביעה נזיקית ולא אחרת, וכי לכל היותר נתנו עצות לבעל ועזרה חומרית לקיומו, ואין מקום לקיום עילת  תביעה כנגד אדם המסייע לחברו, להיפך, לגירסתם, על בתי המשפט לעודד בני משפחה לתמוך רוחנית וכלכלית בקרוביהם ולא יעלה על הדעת כי תמיכה זו תיצור עילה משפטית כנגדם.

הבעל אדם בגיר איננו חסוי והאחריות למעשיו מוטלת לפתחו ולא לפתחם של המבקשים - לטענתם.

עוד טוענים המבקשים כי אין יכולה המשיבה לטעון כנגדם כי מעודדים את הבעל שלא ליתן גט שעה שבית הדין הרבני לא חייבו ליתן גט וללא שניתן פסק דין המחייבו לכך, כי אם דרש מהצדדים להגיע להסכם גירושין וגם משום כך אין בידי המשיבה כל עילה כנגדם.

המשיבה מתנגדת לבקשה.

לדבריה, גם המשתף עצמו, מסייע מיעץ או מפתה למעשה או למחדל שנעשו על ידי זולתו, או מצווה מרשה או מאשר אותם, יהא חב עליהם, זאת עפ"י ס' 12 לפק' הנזיקין (נוסח חדש), ומכאן לעמדתם, יש עילת תביעה עפ"י פק' הנזיקין גם כנגד המבקשים אשר סייעו לגירסתם לבעל בסירובו ליתן גט למשיבה.

המשיבה טוענת כי תוכיח קשר סיבתי בין מעשיהם של המבקשים לבין אלה של הבעל ומחדליו.

לטענת המשיבה, החיוב בנזיקין בנסיבות דנן חל גם כאשר בית הדין לא חייב בגט.

דיון

צודקת המשיבה בעמדתה.

ראשית יצויין כי מחיקה או דחייה על הסף של תביעה תיעשה במשורה ורק במקרים חריגים, שכן יש ליתן לכל אדם למצות זכויותיו אף ע"י תביעת חברו ולא להגבילו אלא במקרים קיצוניים מזכותו לגשת לערכאות לבירור תביעותיו, יש ליתן לו יומו בבית המשפט.

אשר לטענה כי ייעוץ סיוע ועזרה לבן משפחה הנמצא במצוקה אין בה כדי להוות עילה בנזיקין, וכן, כי אין קשר סיבתי בין הטענות שהמשיבה טוענת כנגד המבקשים, אף אם היו נכונות, ולבין מעשי או מחדלי בעלה, הרי שטענה זו שבפי המבקשים יש לבררה לעומקה עת קיום ההליכים בבית המשפט שכן המתווה המשפטי לחיוב המייעץ או המשדל את חברו למעשה או מחדל הגורמים לנזק, מצוי בחוק, קרי בפקודת הנזיקין, כך שהשאלה העומדת בפתח היא האם בנסיבות המקרה דנן התקיימו עובדתית נסיבות המובילות לחיוב המבקשים ביעוץ או סיוע לבעל בסירובו ליתן גט, אם אכן מסרב, ואלה הן שאלות עובדתיות אשר מקום בירורן הוא בעת בירור התביעה לגופה.

לכך יש להוסיף את הקרבה המשפחתית הנוגעת ל"יחסי שכנות" הנדרשים בעוולת הרשלנות, וכן יש להדגיש כי קרבה משפחתית זו הוכרה בעצם קביעת "הורה של בן זוג" וכן "גיס או גיסה" כבני  משפחה לצורך הענקת סמכות לבית משפט לעניני משפחה לדון בתביעת אדם כנגד הורהו של בן זוג או גיסו או גיסתו.

הוא הדין באשר לשאלה האם קיים קשר סיבתי בין מעשי המבקשים לבין מעשיו או מחדליו של הבעל, אף שאלה זו הינה לפחות בחלקה עובדתית ויש לבוחנה לעומקה כאשר מקום ושעת בחינה אלה הינם במסגרת בירור וקיום ההליכים בתביעה עצמה.

לשאלת חיוב בפיצוי בגין סרבנות גט (אם קיימת) בהעדר חיוב ליתן גט על ידי בית הדין הרבני, גם שאלה זו אין בה כדי להדוף את התביעה העיקרית על פניה, על הסף.

אכן, יש בין המלומדים אשר דעתם היא כי על אף שקיימת עילה נזיקית, עילת הרשלנות, כלפי בן זוג המסרב ליתן גט לבן זוגו הדורש זאת, יש לנקוט ב"מדיניות פרגמטית" הולמת, ליצור ככל האפשר הרמוניה בין גישות הערכאות השונות ובענייננו בין בתי הדין העוסקים בענין הגט ובין בתי המשפט לפיתחם באה תביעת הנזיקין, ונוכח החשש כי בלא חיוב מבית הדין ליתן גט, אם ינתן בסופו של יום הגט המיוחל, ייחשב הגט כ"גט מעושה" אם טרם ניתן יקבעו פיצויים בגין אי נתינתו, ומצב זה יגרום נזק רב לבן הזוג מבקש הגט ובמיוחד שעה שנולדו ילדים לאישה לאחר מתן ה"גט המעושה".

מנגד, מלומדים אחרים טוענים כנגד הפטרנליזם בהם נוקטים המתנים קביעת פיצוי בגין סירוב לתת גט בחיוב לתיתו ע"י בית הדין, וכנגד עשיית "חשבונות" בשם האישה (בן זוג אולם ברגיל האישה) והעמדת השקפת עולמם של הנוקטים בדרך זו כמחסום בפני האישה מפני תביעה לקבלת פיצוי בגין הנזק שנגרם לה וכי בשל גישתם לצורך בהרמוניה בין הערכאות ורצונם במניעת השלכות של "גט מעושה" תימנע ממנה האפשרות לתבוע פיצוי אף שמדובר בחייה היא, בהעדפותיה, בבחירתה החופשית באוטונומיה שלה לכלכל צעדיה ואף בפגיעה בפרטיותה.

אין מקום לחסום תובעת (המשיבה בענייננו) על הסף, ולא לאפשר לה גישה לבית המשפט ברצותה לברר תביעתה לפיצוי, עת טוענת לקיום עוולות על  פי פקודת הנזיקין אשר על פניו מהיבט משפטי נראה לכאורה כי ניתן לטעון לקיומן במנותק מהליך תביעת הגירושין בבית הדין הרבני - אך משום עמדות באשר להשלכת תוצאות פסק דין אם אכן ייפסק פיצוי - על הגט.

כל הענינים הללו, לרבות טענת המבקשים כי אין כלל עילה בנסיבות שבפנינו, שכן טרם נקבע חיוב ליתן גט, יתבררו במהלך בירור התביעה לגופה והינם למעשה בין השאלות העיקריות העומדות על  הפרק. על מנת ליעל את הדיון אין מקום בנסיבות הליך זה להפריד את בירור ההליך שכן שאלת קיום עילה בהעדר חיוב בגט, שלובה בשאלת סיוע בני משפחה לסרבן גט כאשר כאן תעמוד השאלה הנוספת האם סיוע כאמור יכול שיתקיים ויזכה בפיצוי גם במנותק מנסיבות בהן לא ניתנה החלטה המחייבת מתן גט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ