אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בבקשה לאישור הסכם פשרה במסגרת תנ"ג בפרשת העלמות המס בארצות הברית

החלטה בבקשה לאישור הסכם פשרה במסגרת תנ"ג בפרשת העלמות המס בארצות הברית

תאריך פרסום : 22/03/2016 | גרסת הדפסה
תנ"ג
המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
815-09-13
21/03/2016
בפני השופט:
חאלד כבוב

- נגד -
המבקש:
בארי לנואל
עו"ד עמית מנור
עו"ד יוקי שמש
המשיבים:
1. גליה מאור
2. איתן רף
3. צבי איצקוביץ
4. עוזי רוזן
5. בנימין נווה
6. עדנה נפתלי
7. יוסף הורוביץ
8. אמנון זיידנברג
9. שוקי יהושע אורן
10. יורם מוסקוביץ
11. דן מאירי
12. אהוד אדוארד מוברמן
13. אהוד שפירא
14. מיכאל בר חיים
15. זלמן סגל
16. עמית לייזרוב וכן צבי אגמון
17. אורי שורק
18. סומך חייקין- רואי חשבון ניר כהן
19. אמיר בן ארצי
20. קוסט פורר גבאי את קסירר- רואי חשבון ד"ר גיל אוריון
21. שוני אלבק ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות'
22. בנק לאומי לישראל בע"מ
23. בנק לאומי ארה"ב
24. לאומי בנק פרטי בע"מ - לשעבר בנק לאומי שוויץ בע"מ
25. בנק לאומי לוקסמבורג S.A
26. חברה לנאמנות של בנק לאומי לישראל בע"מ

עו"ד רם כספי
עו"ד צבי אגמון
עו"ד ניר כהן
עו"ד ד"ר גיל אוריון
עו"ד ד"ר ישראל לשם
החלטה
 

רקע

 1. בפניי בקשה לאישור הסכם פשרה במסגרת בקשה לאישור תביעה נגזרת בתיק דנן, ולמתן הוראות בהתאם (להלן: "הבקשה").
 2. עסקינן בבקשה לאישור תביעה נגזרת בשם בנק לאומי לישראל בע"מ (להלן: "הבנק") כנגד דירקטורים ומנהלים בבנק כמו גם תאגידים נוספים בשליטת הבנק, כולל בנק לאומי ארה"ב (להלן: "בקשת האישור"). בבסיס בקשת האישור פעולות שביצע הבנק בקשר עם לקוחותיו שהינם נישומי מס בארצות הברית, בגינם נפתחה כנגד הבנק חקירה של הרשויות בארצות הברית. החקירה נסתיימה בעקבות הסדרים אליהם הגיע הבנק מול הרשויות, במסגרתם התחייב לשלם סך של 400 מיליון דולר אמריקאי (להלן: "פרשת הלקוחות האמריקאים").
 3. במסגרת בקשת האישור נטען כי נושאי המשרה ידעו על הפעולות האסורות שביצע הבנק ועל כן אחראים לנזקים שנגרמו ויגרמו לבנק בעקבות החקירה האמורה, בבקשת האישור המתוקנת אשר הוגשה לאחר שנחתמו ההסדרים כאמור הוערך הנזק שהסבו הנתבעים לקבוצת לאומי נזקים בסכום של 2.14 מיליארד ש"ח.
 4. בעקבות בקשת האישור החליט הבנק על הקמת וועדת תביעות בלתי תלויה, אשר נתנה המלצותיה לפיהן יש להעדיף מסלול של פשרה אל מול המבטחים בפוליסת ביטוח אחריות נושאי משרה, חלף הגשת תביעות כנגד נושאי המשרה. בעקבות המלצות הוועדה החל גיבושו של הסדר בין הבנק למבטחים של נושאי המשרה, במקביל לניהול משא ומתן מול המבקשים בבקשת האישור.
 5. ביום 1.3.2016 הוגשה לבית המשפט בקשה לאישור הסדר פשרה, כולל הסדרים בדבר סיום סופי ומוחלט של כל ההליכים הנוגעים לפרשת הלקוחות האמריקאים (להלן: "הסכם הפשרה"). בבקשה עתרו הצדדים לפרסום הודעה בדבר הסכם הפשרה, לאשר צירופם של המבטחים כנתבעים בכתב התביעה לאחר אישור הבקשה להגשת תביעה נגזרת וכן לקבוע את זכאותם של בעלי המניות להגיש התנגדות להסכם הפשרה המוצע.
 6. בדיון שהתקיים בפניי ביום 3.3.2016, עו"ד נאור, בא כוח המבקשים בתובענה ייצוגית ת"צ 38449-01-15 גולדנר נ' בנק לאומי לישראל בע"מ ואח' (להלן: "תביעת גולדנר"), טען כי ישנם טיעונים מקדמיים הנוגעים לאי חוקיות הסכם הפשרה שהוצע על ידי הצדדים בתיק דנן, אשר מצדיקים לטעמו את דחיית פרסום הסדר הפשרה ואף את הצורך בקבלת חוות דעתם של היועץ המשפטי וגורמים נוספים.
 7. במסגרת הדיון ניתנה לעו"ד נאור הזכות להגיש סיכום קצר של טיעוניו בהקשר זה וכן ניתנה לבאי כוח הצדדים האחרים זכות תגובה. לאור קיומו של משא ומתן בין הצדדים בתביעת גולדנר שיש בו כדי לייתר או להסדיר את הטענות שהועלו על ידו, ביקש עו"ד נאור ארכה להגשת טיעוניו.
 8. אתמול, 20.3.2016, הוגשה בפניי בקשה לאישור הסדר פשרה בתביעת גולדנר. לאור האמור, הרי שהמשא ומתן בין הצדדים הבשיל לכדי הסכמה, כפי שזו הובאה בהסדר הפשרה ביניהם. לפיכך, אין עוד מקום להמתין להגשת עמדת עו"ד נאור בעניין פרסום הסכם הפשרה בתיק דנן.

הסכם הפשרה בהליך דנן

 1. ביום 29.2.2016 התקשרו הצדדים בהסכם פשרה, אשר בכפוף לאשורו על ידי בית המשפט יביא לסיום ההליך.
 2. להלן יובאו עיקרי הסכם הפשרה המוצע:
  • א. המשיבים 1-15 בבקשת האישור ישלמו לחברות הבנק באמצעות המבטחים בביטוח נושאי המשרה שרכש הבנק, סכום כולל של 92 מיליון דולר אמריקאי בהתאם למבנה הפוליסה, לרבות החלק המבוטח על ידי ה-Captive של הבנק בסכום כולל של 62.25 מיליון דולר אמריקאי, ולרבות סכום של 12 מיליון דולר אמריקאי שכבר אושרו לתשלום על ידי המבטחים.
  • ב. מבלי להודות בטענות המיוחסות להם, המשיבים 1-3 – גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ, יחזירו לבנק סך כולל של 5.1 מיליון דולר אמריקאי, בחלוקה יחסית בהתאם לסכומי המענקים שקיבלו בתקופה הרלוונטית לפרשת הלקוחות האמריקאים.
  • ג. התקשרות בהסכם הפשרה יהווה לאחר אישורו ויתור על תביעות ומעשה בית דין סופי ומוחלט בגין כל עילה וזכות נטענת של הבנק והתאגידים הנמנים על קבוצת הבנק הקשורות במישרין או עקיפין לפרשת הלקוחות האמריקאים כלפי מי מנושאי המשרה והעובדים (כהגדרתם בהסכם הפשרה) וכן כנגד כל צד שלישי לרבות יועצים, מבטחים, רואי חשבון מבקרים וכיו"ב.
  • ד. תשלום סכום הפשרה ימצה את חובות המבטחים לפי פוליסת אחריות נושאי המשרה בכל הקשור לפרשת הלקוחות האמריקאים ויהווה ויתור על כל טענה ודרישה כלפי המבטחים מצד הבנק, התאגידים הנמנים על קבוצת הבנק או נושאי המשרה בכל הנוגע לפרשה (כהגדרתה בהסכם הפשרה).
  • ה. כתנאי להסכמת המבטחים להסכם הפשרה, נושאי המשרה והעובדים המבוטחים משחררים את המבטחים מכל חבות נוספת לפי פוליסת הביטוח בקשר עם הליכים אשר מתנהלים כנגדם וכן הליכים עתידיים בגין פרשת הלקוחות האמריקאים.
  • ו. חלף פוליסת הביטוח הבנק הסכים לחוב כלפי נושאי המשרה והעובדים ככל שתוגד כנגדם תביעה על ידי צד שלישי כלשהו גבול האחריות לפי פוליסת הביטוח, בניכוי סכום הפשרה. בנוסף, הוראות הפטור והשיפוי שהעניק הבנק בעבר לנושאי המשרה והעובדים ימשיכו לחול ולהיות בתוקף גם בקשר עם פרשת הלקוחות האמריקאים.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ