אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הזמי נ' עיריית נס ציונה

הזמי נ' עיריית נס ציונה

תאריך פרסום : 01/06/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום רחובות
40612-11-13
26/05/2014
בפני השופט:
עיריה מרדכי

- נגד -
התובע:
יהודה גור-אריה הזמי
הנתבע:
עיריית נס ציונה
פסק-דין

פסק דין

בפניי תביעה למתן צו מניעה ולביטול צו הריסה למבנים שהוצא ביום 18/11/13, על פי הוראות חוק העזר לנס ציונה (מבנים מסוכנים), התש"ן 1990 (להלן: חוק העזר למבנים מסוכנים).

התובע הינו המחזיק ובעל זכויות בנכס עליו בנויים המבנים נשוא התביעה. חלק מזכויות אלה נרכשו על ידו שעה שהנכס היה בהליכי כינוס. השטח הנו שטח המיועד לבנייה על פי תב"ע שבתוקף המאפשרת בנייה רוויה ומרבית זכויות הבניה טרם נוצלו, ככל שעל פי המצב הקיים בשטח, נמצאים על הקרקע מבנים ישנים אשר נבנו במהלך השנים בשטח ללא היתר, שהינם פזורים על פני השטח, בבניה חד או דו קומתי.

רכישת הזכויות נדונה בהליכים שהתנהלו בבית הדין הרבני ובמסגרת אותם ההליכים שהתנהלו, התבקשה הנתבעת על ידי בית הדין הרבני, לאפשר הנפקת אישור להעברת הזכויות על שם התובע. הנתבעת הסכימה להנפיק אישור להעברת זכויות, בכפוף לתשלום של חובות והיטלי ואגרות חובה, על פי תחשיב שנערך על ידי הנתבעת. אין מחלוקת כי חיובים אלה חושבו על פי הוראות אותם הדינים, לגבי כל אחד מהם, כולל חיובים המוטלים בגין שטח קרקע וחיובים המוטלים בגין שטח בניה. החיובים כללו תחשיב על פי הבנייה הקיימת בשטח בפועל, כולל בניה קיימת ללא היתר. התשלומים שולמו והנתבעת הנפיקה אישור להעברת הזכויות. אירועים אלה התנהלו בשנת 2012.

ביום 10/10/13 פרצה דליקה באחד מהמבנים בנכס וחלק מהמבנים נפגעו קשות ממנה.

לאחר ובעקבות האמור, ביקר מהנדס המבנים המסוכנים של הנתבעת בשטח, וביום 14/10/13 הוא הנפיק שתי הודעות בדבר מבנים מסוכנים, על פי הוראות החוק העזר למבנים מסוכנים, למחזיקים השונים.

דרישה אחת הופנתה לשכנים הצמודים של המבקש, ה"ה פילר בנימין ולאה, באשר למבנה בשטח של כ- 120 מ"ר שבחזקתם. הדרישה השנייה הופנתה לתובע. בהודעה שהופנתה לתובע (ור' סעיפים 7-6 לחוק העזר) צוין כדלקמן:

"...בחלקה אשר בבעלותכם נמצא בית בגודל 70 מ"ר שנפגע בשריפה...שמהווה סיכון מידי לשלום הציבור.

בנוסף בשטח החלקה קיימות חריגות בניה בגודל של 235 מ"ר ,המהוות מבנה מסוכן".

התובע נדרש להרוס את המבנים שצוינו, ולפנות את הפסולת עד ליום 28/10/13. כן, צוין כי בהעדר ביצוע על ידו, הנתבעת תבצע את העבודות תוך כדי חיובו בהוצאות.

התובע השֹיג על הדרישה והמצב בשטח נותר כפי שהוא, על כן, ביום 18/11/13, נחתמה הודעת ראש העיר בדבר הריסת המבנים המסוכנים (ר' סעיף 6 (ב) לחוק), בזו הלשון:

"בשטח הנדון מקבץ מבנים בני קומה עד שתי קומות, בנויים מחומרים שונים, חלקם שרופים. המבנים מהווים סיכון מידי לציבור".

בהודעה זו, צוין כי בכוונת העירייה להרוס את המבנה, בתוך 14 יום מהמצאת ההודעה, תוך כדי הטלת הוצאות ההריסה על התובע.

התובע השֹיג על ההודעה הנ"ל והתנגדותו לביצוע הצו' הובילה להגשת תביעה זו שנדונה בפניי, למתן צו למניעת הביצוע וביטול הצו שהוצא על פי הוראות חוק העזר למבנים מסוכנים.

התובע טען בתביעתו כי עצם הסכמת הנתבעת להנפקת אישור להעברת הזכויות בנכס, מהווה משום הצהרה מכללא, להסכמת הנתבעת להנצחת המבנים שהיו במקום, ערב הנפקת האישור להעברת הבעלות. לאור האמור, הנתבעת הינה מנועה מלפעול להריסת המבנים. כמו כן, טוען התובע כי פרט למבנה שנשרף, המצב ההנדסי – בטיחותי של המבנים הנוספים בשטח (בחלקו העורפי) הינו זהה למצב שהיה קיים בעת שהנתבעת הסכימה להנפיק את אישור העברת הזכויות כנגד גביית ההיטלים, חובות וחיובים שהיא גבתה בגין מבנים אלה. בנסיבות אלה, הנתבעת מנועה מלטעון היום כנגדו, כי מדובר במבנים מסוכנים ולפעול להריסתם. הנתבעת אף משתמשת בשריפה ה"ממוקדת", על מנת לנסות, בדיעבד, להרוס מבנים שאין כל קשר בינם לבין השריפה, בחוסר תום לב, לאור כל המפורט לעיל.

לטענת התובע, פרט להוצאה המכובדת של התשלומים ששולמו לרשות המקומית בנדון, הוא אף נטל משכנתא על מנת לשלם עבור הרכישה עצמה, בסכומים לא מבוטלים ולאחר ששמאי העריך את שווי הנכס, כולל שווי המבנים שנטען היום כי הינם מבנים מסוכנים, באופן המחייב את הריסתם. לטענתו, באם לא יבוטל הצו, השקעה זו תרד לטמיון תוך כדי גרימת נזקים.

הבהרתי לצדדים בעל-פה בדיון והנני מציינת גם עתה, כי האינטרס הציבורי להגנה מפני סיכונים הינו המטרה שביסוד ההוראות של חוק העזר למבנים מסוכנים והשיקול העיקרי שיש לבחון בהפעלת הוראות חוק שכאלה.

הנני סבורה כי אין מקום לקבל את טענת התובע כי הנתבעת מנועה מלפעול על פי הוראות חוק זה בעניינו. הליך זה, לא נועד להכריע את מכלול המחלוקות שבין הצדדים והוגשו מספר הליכים נוספים, תביעות כספיות ואחרות של התובע כנגד הנתבעת ו/או בעלי תפקידים בה בגין הפרשה.

על אף האמור, ניתן לציין כבר עתה כי תשלום שנגבה בגין חובות ארנונה של נכס, או בגין היטלים, או אגרות, על פי הוראות דין, כתנאי להנפקת אישור שניתן להעברת הזכויות, אין בהם כדי לגרוע מסמכותה של הנתבעת ואף חובתה להבטיח את שלום הציבור, כולל באמצעות נקיטת הליכים ראויים על פי הוראות חוק העזר למבנים מסוכנים. אין מחלוקת שלנתבעת אין יד ורגל בשריפה שפרצה בשטח אשר פגעה בחלק מהמבנים, ואין קשר בין האישור להעברת זכויות שהונפק ב-2012 לבין המצב החדש שנוצר בשטח בעקבות השריפה.

השאלה באם התובע זכאי ל"החזר" תשלומים ששולמו על ידו, על מנת לקבל את האישור להעברת הזכויות, אשר נגבו על פי תחשיב של שטח המבנים הקיימים בפועל או אינו זכאי להחזר הנטען, חורגת מד' האמות של תיק זה. אין מחלוקת שהחשבון שצורף על ידי שני הצדדים, מיום 16/10/13 (באשר לזכויות של הגב' הזמי אריאלה, שנרכשו על ידי התובע), מפרט פרטי גבייה שונים (מדרכה; היטל כביש; היטל תיעול; אגרת שמירה; יתרות וחובות ארנונה), משקף את הסכומים אשר נטען כי שולמו לנתבעת והפירוט שלהם, כפי שנקבע על ידי הנתבעת בזמנו. אופן חישוב אותם החיובים, על פי איזו הוראת דין וכדומה, לא פורט בהליך שבפניי והחשבון לא נבחן לגופו, מאחר וכפי שציינתי, נושא זה חורג מד' האמות של תיק זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ