אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הושיאר נ' פלקון ואח'

הושיאר נ' פלקון ואח'

תאריך פרסום : 12/04/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
39819-04-10
07/04/2011
בפני השופט:
עודד שחם

- נגד -
התובע:
1. 1. ראובן הושיאר 2. איריס הושיאר על ידי עו"ד ליטל פרלמוטר
2. עו"ד שמואל פרלמוטר

הנתבע:
1. אלכסנדרה פלקון
2. יבגני פלקון

פסק-דין

פסק דין

בפניי תביעה כספית.

1. התובעים הם בני זוג. התובע השכיר דירה בבית השייך להם לנתבעים, אם ובנה. בבסיס התביעה טענות של התובעים בשלושה עניינים: (א) נזק אשר לטענת התובעים גרמה הנתבעת לכסאות השייכים להם. (ב) הוצאות בהן נשאו התובעים לטענתם בגין צביעת הדירה ותיקונים בה לאחר שהנתבעים פינו אותה. (ג) הפסד של חודש דמי שכירות אשר נגרם לטענת התובעים בגין הצורך בצביעה ובתיקון הדירה כאמור לאחר פינויה בידי הנתבעים. אדון עתה בראשי הטענות כסידרם.

2. הכסאות. אין מחלוקת, כי לתובעים היו כעשרה כסאות, אשר בהם לא השתמשו, ואשר אוחסנו על ידיהם. לטענת התובעים, ביום 22.2.08, השליכה הנתבעת את הכסאות האמורים מגג הבניין אל הקרקע, וגרמה להם נזק. על פי הטענה, הכסאות הושלכו גם לעבר התובעת עצמה.

3. התובע לא היה במקום בעת האירוע. התובעת העידה כי שמעה מדירתה דברים נשברים, וכשעלתה למעלה ראתה את הנתבעת זורקת כיסאות השייכים לה. היא תיארה את הנתבעת זורקת כסאות גם לעברה. היא תיארה את הנתבעת זורקת כסאות מהגג למטה. היא ציינה כי מדובר ב – 8 כסאות.

4. מהודעת הנתבעת במשטרה עולה כי אינה כופרת בהשלכה של שני כסאות. לטענתה בהודעה האמורה, באותו יום עלתה לגג המבנה על מנת לתלות כביסה לייבוש. הדבר היה בהסכמת הבעלים, הם התובעים. הכסאות הישנים ורהיטים אחרים היו במעבר ועל המדרגות. הם היקשו על המעבר. היא פחדה כי יפלו עליה. היא ביקשה להזיז אותם על מנת לעבור. הערימה החלה ליפול עליה. התובעת הגיעה למקום. היא אמרה לתובעת כי הערימה מסוכנת. במצב זה, "בגלל העצבים והמצב הפסיכולוגי שלי פתחתי את דלת הגג והזזתי את הכסאות כדי להיכנס לגג. הכסאות החלו להתפרק מרוב שהם היו ישנים ומרוב העצבים השלכתי שני כסאות שהתפרקו לי מהידים מהמרפסת". בהמשך ציינה הנתבעת כי לא פתחה את דלת דירתה כאשר הגיעה המשטרה, הואיל והיתה ב"היסטריה וכאבי ראש". היא מאפיינת בהמשך את מצבה בתקופה הרלוונטית כמצב של דיכאון ולחץ. בדיון שבפניי אופיינה התנהגות הנתבעת באי שקט של ממש ובהתפרצויות מעת לעת. הנתבעת עמדה בתצהירה גם על בעיות בריאותיות, אשר אפשר שמשליכות על עניין זה (ראו בפיסקה 27 לתצהיר). כל אלה תומכים בתיאור האירוע על ידי התובעת בחומר שבפניי מצויה גם הודעה של דיירת נוספת בבית, הגב' אילנה הררי – מלכה. הגב' הררי – מלכה לא העידה בפניי. משכך, עדותה, בהליך שבפניי, אינה אלא עדות מפי השמועה, ואמנע מהסתמך עליה. .

בחומר שבפניי מצויה גם הודעה של דיירת נוספת בבית, הגב' אילנה הררי – מלכה. הגב' הררי – מלכה לא העידה בפניי. משכך, עדותה, בהליך שבפניי, אינה אלא עדות מפי השמועה, ואמנע מהסתמך עליה.

5. יצויין, כי הוצגו בפניי תמונות של הכסאות כפי שצולמו על ידי הנתבעים סמוך למועד פינוי הדירה (19.5.08). בתמונה נראית ערימה של תשעה כסאות, אשר משענותיהם מפורקות, הממוקמת במעבר מדרגות.

6. (א) קיימת אי בהירות מסויימת בראיות בשאלה אם התובע או שמא דייר אחר בבניין הניח את הכסאות הנדונים במעבר המדרגות שבמקום.

(ב) התובעת תועדה בדו"ח פעולה של משטרה, נספח א' לכתב התביעה המתוקן, כאומרת שמי שהניח את הכסאות במעבר היה דייר המתגורר במקום. באופן דומה, התובע העיד בפניי, כי דייר בשם מר מלכה הוא שהניח את הכסאות במעבר. התובע לא נתן הסבר משכנע מדוע טענתו כי לא הוא שהניח את הרהיטים במעבר לא עלתה בתצהירו.

(ג) בהודעה במשטרה, הנתבעת לא ידעה לומר בבירור מי הניח את הרהיטים במעבר. לעומת זאת, בתצהירה טענה כי המדובר בתובע, ראו בסעיף 9. כך טען גם הנתבע (ראו בסעיף 9 לתצהירו). לעומת זאת, בעדותו, הנתבע לא ידע להגיד מידיעה אישית מי הניח את הרהיטים במעבר, והעיד כי למיטב הבנתו מדובר בתובע.

(ד) מר מלכה, הדייר, העיד כי שינה את מיקומם של הרהיטים, שכן נשענו על הקיר וסיכנו את העוברים במקום. לדבריו, התובע, בהמשך לכך, החזיר אותם למקומם המקורי. יצויין, כי מתצהירו של מר מלכה עולה כי יש לו סכסוך בעניין אחר עם התובע.

7. נוכח חוסר העקביות והקשיים בראיות האמורות, לא אוכל לקבוע כממצא, כי התובע אכן הוא מי שהניח את הכסאות במקום בו היו במועד האירוע. עם זאת, איני מייחס חשיבות מכרעת למחלוקת זו. אין חולק כי המדובר בבית השייך לתובעים, ובכסאות השייכים להם. בנסיבות אלה, הם הנושאים באחריות לכך שיאוחסנו באופן שלא יפריע לשימוש סביר, ולא יסכן את המשתמשים בנכס. כפי שאמר התובע עצמו בעדותו, "זו הדירה שלי, אף אחד לא יגיד לי איפה לשים". באופן דומה העידה התובעת, אשר בעדותה לא ידעה למסור אם הכסאות מוקמו במעבר בו הם נראים בתמונות שהוגשו לפני או אחרי האירוע נשוא התביעה, כי "זה הבית שלי אני אחליט איפה לשים את הדברים".

8. אין בכל זאת כדי לגרוע מאחריותה של הנתבעת לנזקים שנגרמו לכסאות. גם אם הפריעו הכסאות למעבר, הפתרון לא היה בגרימת נזק להם. למראה הכסאות שבתמונות, קשה להשתכנע מטענת הנתבעת כי עצם הזזתם, גם אם גרמה לנפילה של ערימת הכסאות, גרמה להם לנזק של ממש. עדות התובעת בדבר השלכת כסאות (בה תומכת גם הנתבעת, הגם שזו מודה במספר קטן יותר של כסאות), סבירה יותר. ברי, כי גם אם יצרו הכסאות הפרעה או סיכון, הפתרון לכך לא היה בהשלכתם, ומה גם מן הגג למטה. יוצא, כי במצב זה הנתבעת אחראית לנזק שנגרם לכסאות. אין מקום להפחתה כלשהי לעניין זה בגין אשם תורם.

9. אשר לגובה הנזק. הוצגה על ידי התובעים הצעת מחיר ל – 10 כסאות (אשר לא ברור כי מתייחסת לדגם הרלוונטי בהליך שבפניי) במחיר של 4,750 ₪ כולל מע"מ. התובעת עצמה טענה במשטרה כי הושלכו 8 כסאות, ולא 10 כפי שנטען עתה. אני מעדיף את גירסתה מזמן אמת על הגירסה העולה בשלב הנוכחי. מעיון בתמונות שהוצגו עולה כי רוב הכסאות אינם שבורים. הנזק העיקרי הנראה לעין הוא של פירוק משענותיהם. המדובר בכסאות שאינם חדשים. הם לא שימשו את התובעים במועדים הרלוונטיים. הם הונחו, על פי עדות התובע, על הגג, מקום בו הם חשופים, מטבע הדברים, לפגעי מזג אוויר. במצב זה, הצעת המחיר שהוצגה רחוקה מלשקף את הנזק האמיתי שנגרם לתובעים. בהתחשב בכל האמור, אני קובע, על דרך האמדן השמרני, כי הנזק שנגרם לתובעים לעניין זה עומד על 1,600 ₪, כולל מע"מ.

10. צביעה, תיקונים. התובעים הציגו בהקשר זה קבלה מיום 14.6.08, על סך של 5,775 ₪, כולל מע"מ, בגין תיקוני חורים בקירות, תיקוני טיח (1,200 ₪), צבע כללי קירות (3,000 ₪), ותיקוני דלתות וצבע (800 ₪ ל – 4 דלתות). הצבעי שהועסק על ידי התובעים, מר ארהון יעקובי (להלן – מר יעקובי), העיד על התיקונים והצביעה שבוצעו. מעדותו עולה כי לא ביצע את הצביעה והתיקונים בעצמו. אלה בוצעו על ידי עובדים מטעמו.

11. (א) הנתבעים התחייבו, בתוספת מאוחרת לחוזה המקורי, להשיב את הדירה כשהיא צבועה (סעיף 4), ולתקן כל נזק שיגרמו לו (סעיף 5). לא הוצג על ידי התובעים תיעוד אובייקטיבי, כגון תמונות, המצביע על נזקים שהצדיקו תיקונים כאמור, ועל מצב הקירות, שהצדיק צביעה כאמור. התובעים טוענים כי לא היה להם אינטרס בביצוע צביעה ותיקונים אם אלה לא היו נחוצים, שכן נקשרו בהסכם עם שוכרים חלופיים, וביצוע העבודות עיכב את מימוש ההתקשרות. שיקול ראייתי זה תומך בקבלת גירסתם בנקודה זו.

(ב) מנגד, הנתבעת הכחישה בתצהירה כי היו חורים כלשהם בדירה בעת שפונתה על ידי הנתבעים (ראו בפיסקה 32 לתצהירה). זאת ועוד, הנתבעים צבעו את הדירה בטרם פינו אותה. כך עולה מעדויותיהם ומתמונות שהוצגו על ידיהם. מן התמונות לא ניתן להתרשם ממצב בעייתי של הדירה, לרבות הדלתות שבה, אשר הצדיק צביעה ותיקונים בהיקף הנטען על ידי התובעים. זאת, גם בהינתן העובדה שמקצועם של הנתבעים אינו בצביעה ותיקונים. אוסיף, כי העלות הכספית של צביעת הדירה, כנטען, גבוהה באופן ממשי ממה שניתן היה לצפות בהינתן גודלה (45 – 60 מטרים רבועים, על פי עדות מר יעקובי).

(ג) בסופו של דבר, התרשמתי מעדות התובע ומר יעקובי כי אכן נדרשו עבודות מסויימות במקום. התרשמתי גם, כי קיים מימד ממשי של הגזמה בטענות לעניין היקף העבודות שנדרשו ומחירן. על דרך האמדן השמרני, אני מעריך את היקפן הכספי של עבודות אלה ב – 2,000 ₪. סכום זה כולל מע"מ.

12. אבדן דמי שכירות. אין מחלוקת כי במקום הנתבעים באו שוכרים אחרים. לטענת התובעים, התעכבה כניסתם למקום בחודש אחד, בשל העבודות שבוצעו במקום במשך כשבועיים. תמיכה בטענה כי העבודות נמשכו כשבועיים עולה ממועד הוצאת הקבלה בגין העבודות, 14.6.08, כשבועיים לאחר פינוי הדירה על ידי הנתבעים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ