אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ההסתדרות הציונית העולמית ואח' נ' בן משה

ההסתדרות הציונית העולמית ואח' נ' בן משה

תאריך פרסום : 11/02/2014 | גרסת הדפסה
תא"ח
בית משפט השלום ירושלים
48631-10-13
03/02/2014
בפני השופט:
מרים ליפשיץ-פריבס

- נגד -
התובע:
1. ההסתדרות הציונית העולמית
2. סוסיא אגודה שיתופית

הנתבע:
עזרא בן משה
פסק-דין

פסק דין

1.בפני תביעה לפינוי מושכר שהוגשה לפי הוראות פרק ט"ז 4 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד- 1984.

2.התובעת 1 (להלן-"התובעת") בעלת זכויות במקרקעין ובמבנה המצוי עליהם בישוב סוסיא ככינוייה בכתבי הטענות , יחידת דיור מס' 21 (להלן – "המושכר", "הבית"). המושכר, הועמד לטובת הנתבעת 2 (להלן-"האגודה") וניתנה הרשאה לה מהתובעת להשכירו לחברים באגודה. הנתבע חבר באגודה, שכר את המושכר מהאגודה בשנת 2003 ומחזיק בו עד היום.

טענות הצדדים:

3. התובעים טוענים כי הנתבע לא מילא אחר חובותיו כשוכר באי תשלום דמי שכירות החל משנת 2006 ועד מועד הגשת התביעה. הנתבע, נמנע מלחתום על הסכם שכירות עם התובעת לאחר שהודע לו בשנת 2008 כי הטיפול בשכירות הועבר אליה ע"י האגודה ולא הסדיר עד היום את ההתקשרות עם התובעת. בחודש אפריל 2010 חתם הנתבע על הוראת קבע לתשלום דמי שכירות לתובעת (נספח ב' לתצהירו של אפרים אהרוני) אך ביטל את ההוראה בחודש אוגוסט 2011 מבלי שדאג לשלם לתובעת את דמי השכירות החודשיים באמצעי תשלום אחר.

4.האגודה טענה כי במסגרת הליך בוררות שהתנהל בינה ובין הנתבע ואשתו ניתן פסק דין לפיו נדחתה תביעתה לסעד של פינוי בעילה של העדר מגורים שלהם דרך קבע במושכר והם חוייבו בתשלום חוב לדמי שכירות בסך של 65,986 ₪ בתוספת ריבית והפרשי הצמדה מיום 31/01/11 ועד מועד התשלום בפועל (פסק הבוררות צורף כנספח א' לתצהירו של מר בן עטר). הנתבע לא שילם את החוב לפי הפסק או חלק ממנו למרות שהאגודה הסכימה כי החוב ישולם בפריסה לתשלומים בסך של 600 ₪ לחודש, כאמור בסיפא של פסק הדין.

5.בנסבות אלו טוענים התובעים כי קמה להם זכות להביא לפינוי של הנתבע מהמושכר בגין חוב העבר לדמי שכירות ואי תשלום מסי ישוב לאגודה ובגין חובותיו לתובעת לדמי שכירות וסירובו לחתום על הסכם שכירות איתה.

6.מנגד טוען הנתבע כי אין למנוע ממנו להמשיך להחזיק במושכר בו הוא מתגורר החל משנת 2003 בהיותו חבר באגודה. הנתבע, מודה כי לא פרע את חובותיו כאמור בכתב התביעה וכי לא דאג לשלם לתובעת את דמי השכירות ממועד ביטול הוראת הקבע. לדידו, החוב גדל מחמת סירובה של האגודה לאפשר לו לרכוש את הבית . לגרסתו, הוא הסתמך על הודעה שפרסמה האגודה לתושבי הישוב לפיה ניתן לרכוש מבנים של התובעת ביישוב. לאחר שועד היישוב נענה לפנייתו לרכישת הבית והוא גייס כספים לרכישתו, נדחתה פנייתו ופנית בנו בנדון , מחמת אפליה. הצעתו לפיה בנו ירכוש את הבית נדחתה תחילה מחמת היות הבן רווק. מאוחר יותר משנישא הבן, שב הבן וביקש לרכוש את הבית אך בקשתו נדחתה הואיל ואינו חבר באגודה. הוא עצמו פנה לאגודה לפני כשנתיים ובקש לרכוש את הבית ולשלם את החוב לדמי שכירות שעמד ע"ס של 65,000 ₪ ואת חובותיו למועצה בסכום דומה וכן לסלק את החוב לתובעת לדמי שכירות. למרות זאת, סרבו התובעים לקבל ממנו את הכספים.

7.לטענת הנתבע, לצורך רכישת הבית וסילוק החובות בגין המושכר הוא השיג מימון מהלוואה שנטל בנו מהבנק . למרות זאת סרבה האגודה למכור לו את הבית ונאמר לו כי אינו רצוי בישוב. זאת בעת שרוב התושבים מעוניינים בהמשך מגוריו שם (סעיפים 6-8 לתצהירו של הנתבע) . האגודה נוהגת כלפיו באפליה בניגוד לתקנונה כפי שניתן גם ללמוד מסירובה להעסיק אותו בשמירה על היישוב. על התובעת בהיותה רשות שלטונית, חלים דיני המשפט המנהלי ובכלל זה אסור אפליה אך גם היא, בדומה לאגודה נהגה באפליה כלפיו בסירובה למכור לו את הבית.

8.לעניין פסק הבוררות טען הנתבע כי הוא אינו מחייב אותו בהיעדר הסכמה שלו להליך בוררות ומשלא ניתן לו יומו במסגרתו להוכחת טענותיו והגנתו. יחד עם זאת, ביקש הנתבע לאמץ את מסקנות הפסק בקביעתו כי חברותו לא פקעה וכי אין להורות על פינויו מהמושכר.

דיון והכרעה:

9.שמעתי את עדויותיהם של אפרים אהרוני האחראי בחטיבה לאכלוס אצל התובעת ואת עדותו של מזכיר האגודה, אליעזר בן עטר מטעם התובעים. שמעתי גם את עדותו של הנתבע. הנתבע, צרף כנספחים לתצהירו עותק הודעת מזכירות היישוב בדבר זכות לרכישת מבנים מהתובעת וכן צרף תמלילי שיחות בינו ובין נציגים של האגודה ועם העד אהרוני. התובעים, התנגדו להגשת התמלילים משלא הוגשו ההקלטות כראייה ומשלא נערך תמלול ערוך כדין.

10.הוכח ואין חולק כי הנתבע לא שילם את החוב לדמי שכירות כולל מיסי ישוב ודמי אחזקה בגין חוב העבר לאגודה לסך של 65,986 ₪ (ראו סעיף 6 לתצהיר הנתבע וראו פסק הבורר). נכון ליום 31.1.11 ובצירוף ריבית והפרשי הצמדה מאותו מועד ועד יום התשלום בפועל. אין גם מחלוקת כי הנתבע חדל מתשלום דמי שכירות לתובעת ממועד ביטול הוראת הקבע מחודש אוגוסט 2011 ועד מועד הגשת התביעה.

11. הנתבע חבר באגודה כפי שנקבע בפסק הבורר עליו תומך הנתבע בין השאר את טענותיו בנדון וכפי שהוכח מעדותו של מזכיר האגודה, ללא עוררין מצדה על כך שחברותו שרירה וקיימת. העד בן עטר העיד כי האגודה לא פעלה ממועד מתן פסק הדין בהליך הבוררות על מנת להביא להפסקת חברותו של הנתבע באגודה. כל עוד אין הליך של הוצאה מחברות, החברות קיימת (עמ' 6 שורה 28, עמ' 7 שורות 1 ו- 8). בה בשעה, כל מבוקשה של האגודה, להביא לפינוי הנתבע מהמושכר מחמת אי תשלום חוב גדול לדמי שכירות (עמ' 7 שורות 23-26).

הנתבע לא הוכיח את גרסתו לפיה נאמר לו ע"י הוועד של היישוב או ע"י מי מהאגודה כי הוא אינו רצוי בישוב . הנתבע, לא טרח להזמין את הנציג שלטעמו דחה את פנייתו מחמת אפליה אשר טיבה לא הובהר בכתב ההגנה ולא הביא כל ראיה בתמיכה לגרסתו זו. מהתנהלות האגודה, שלא אכפה את חיוביו של המשיב לתשלום דמי שכירות במשך שנים ארוכות כמו גם פריסת תשלום חוב העבר למשך שנים ארוכות אינם מתיישבים עם טענות הנתבע לפיהן כל מבוקשה להביא לסילוקו מהישוב.

להיפך הוא הנכון שכן הוכח מעדותו של מזכיר האגודה כי אין כל מניעה להמשך מגורי הנתבע בישוב אך זאת בחלופות דיור אחרות כדוגמת קראונים המצויים בישוב או בשכירות מבעלים של בתים פרטיים בישוב (עמ' 7 שורות 21-26) וכי תביעת הפינוי הוגשה מחמת אי תשלום דמי שכירות בלבד למשך שנים ארוכות.

כך גם, לא הוכח בראיות הנתבע כי האגודה סירבה שלא כדין לאפשר לו לעסוק בשמירה על היישוב . ככל שהיו בידי הנתבע ראיות להוכיח את האפליה בנדון צפוי היה שיוכיח את כשירותו להחזיק בנשק בפרט לאור טענתו כי לא ניתן לו יומו במסגרת הליך הבוררות שם נקבע לפי הודאתו כי הוא מנוע מלהחזיק נשק (סעיפים 1-5 לעמ' האחרון בפסק הבוררות) .

12. מעדותו של העד אהרוני עולה כי אין מניעה מצד התובעת למכור לנתבע את הבית אשר כדבריו "הוא מתיישב שלנו" אך זאת בכפוף לתנאים כספיים שונים. התנאי הראשון, הוא סילוק החוב לתובעים לדמי דמי שכירות ואישור האגודה (עמ' 4 שורות 7-12). בחקירתו השיב העד אהרוני כי לא ניתן למכור את הבית בתשלום בסך של 1,000 ₪ לחודש וכאמור, תנאי למכירה הוא סילוק החוב . במענה לאפשרות לסילוק החוב בתשלומים בסך של 1,000 ₪ לחודש השיב כי על הנתבע לשלם בד בבד מידי חודש דמי שכירות חודשיים שוטפים (עמ' 4 שורות 23-30).

13.הנתבע, אינו מכחיש כי זכויותיו בבית הן כשוכר מכוח הסכם שכירות עליו חתם בזמנו עם האגודה , לאחר שעבר הליך קבלה לאגודה (עמ' 8 שורות 9-23). תקופת ההסכם היא למשך שנה עם אופציה להארכה ולדבריו, עליו לשלם דמי שכירות חודשיים בסך של 1,200 ₪ (עמ' 8 שורות 21-29). הנתבע, לא הוכיח בראיותיו כי עומדת לו זכות להתגורר במושכר שלא על פי תנאי השכירות קרי: מבלי לשלם דמי שכירות . הנתבע לא הגיש את תקנון האגודה ולא הוכיח כי יש בחברותו באגודה כדי לגבור על חיובו לתשלום דמי השכירות לפי הסכם השכירות. יתירה מכך בבחינת טענת האפליה, לא הוכח כי מי מחברי האגודה ששוכרים מבנים מהתובעים פטורים מדמי שכירות וכי לא נאכפו עליהם הסכמי השכירות. הוגשה תביעה לפינוי מושכר בגין אי תשלום דמי שכירות.

לאור האמור, משהוכח כי מבנים מושכרים לחברי האגודה בכפוף לתשלום דמי שכירות אין להעדיף את הנתבע על פני חברים אחרים בהמשך מגוריו במושכר במשך שנים ארוכות מבלי שדאג לשלם את דמי השכירות ואין בנקיטת ההליך, משום ראייה על ניסיון להביא להפסקת חברותו באגודה או לסילוקו מהיישוב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ