אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ההחלטה על פיטורי מנהלת מחלקת הרישוי והפיקוח בעיריית גבעתיים תעמוד בתוקפה

ההחלטה על פיטורי מנהלת מחלקת הרישוי והפיקוח בעיריית גבעתיים תעמוד בתוקפה

תאריך פרסום : 05/02/2007 | גרסת הדפסה
ע"ע
בית דין ארצי לעבודה
92-07
04/02/2007
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. שמואל צור
3. ורדה וירט ליבנה


- נגד -
התובע:
עיריית גבעתיים
עו"ד אורנה לין
עו"ד ריבה סלומון
הנתבע:
1. אלה דורף
2. ועד עובדי עיריית גבעתיים

עו"ד מנחם פסטרנק
עו"ד רעות שגיב
פסק-דין

1.         הערעור בפנינו נדון לאחר שניתנה רשות לערער, על פי בקשת עיריית גבעתיים (להלן- גם העיריה) בהחלטת כב'  הנשיא סטיב אדלר מיום 14.1.07. הערעור נסוב על החלטת בית הדין האזורי בתל - אביב (השופטת נטע רות ונציגת הציבור גב' נורית אשכר טולקובסקי; בש"א 9280/06; ע"ב 7806/06) שקבע כי יש לבטל את פיטורי המשיבה מס' 1 (להלן - גם גב' דורף) בהתאם למכתב העיריה מיום 23.10.06 ולהמשיך לשלם לה את שכרה ומלוא זכויותיה עד למתן פסק דין סופי בתביעתה העיקרית. כמו כן נקבע על ידי בית הדין האזורי כי העיריה תמשיך לחפש לגב' דורף תפקיד חלופי והיה ולא יימצא תפקיד כזה, תהיה רשאית העיריה לעתור לבית הדין בבקשה להתיר את פיטוריה של גב' דורף.

2.         הרקע העובדתי לערעור נקבע, לכאורה, על ידי בית הדין האזורי ולפיו הגב' דורף, מהנדסת במקצועה, הועסקה בעיריה החל מחודש דצמבר 1997 ועד לחודש אוקטובר 2006. בתפקידה האחרון שימשה גב' דורף כמנהלת מחלקת הרישוי והפיקוח בעיריה והיתה כפופה למהנדס העיר. בחודש מאי 2005 מונה לתפקיד - מהנדס העיר מר רפי גרציאני. התברר כי בין גב' דורף ומר גרציאני נתגלעו חילוקי דעות על רקע מקצועי שהחלו להיווצר עוד בחודש ינואר 2006. חילוקי דעות אלה הובילו בסופו של דבר לזימון הגב' דורף לשימוע במסגרת הליך של סיום העסקתה. ביום נערך לגב' דורף שימוע בנוכחות יו"ר ועד העובדים, באי כח העיריה, בא כוחה של הגב' דורף וחברי הועדה שכללה את מנכ"ל העיריה ומנהלת משאבי אנוש ( להלן - השימוע הראשון). באותה ישיבה ועד העובדים התנגד נחרצות לפיטורי הגב' דורף וביום 19.7.06 נמסרה לה ההחלטה של ועדת השימוע לפיה היא תועבר מתפקידה באגף ההנדסה, תצא לחופשה בתשלום לתקופה בלתי מוגדרת , במהלכה יעשה ניסיון למצוא לה תפקיד אחר בעירייה.

            הגב' דורף פנתה לבית הדין האזורי בבקשה לצו מניעה זמני כנגד ההחלטה ובקשתה זו נדחתה (בש"א 7758/06). עם זאת נקבע כי עד להחלטה אחרת בעניינה, על העיריה להמשיך לשלם לה את כל זכויותיה בעודה נמצאת בחופשה (להלן - ההחלטה הראשונה).

ביום 29.6.06 התכנסו מנכ"ל העיריה, מנהל אגף מינהל כללי ומנהלת מחלקת משאבי אנוש לדון בנושא שיבוצה של הגב' דורף בתפקיד חלופי והתברר כי אין בנמצא תפקיד הולם לכישוריה והשכלתה של הגב' דורף.

ביום 15.10.06 הוזמנה גב' דורף לישיבת שימוע נוספת על מנת לדון בפיטוריה (להלן - השימוע השני). הישיבה נדחתה ליום 19.10.06 על פי בקשת בא כוחה בשל שהותו בחו"ל. ביום 16.10.06 התכנס ועד העובדים והחליט לשנות את עמדתו והודיע שהוא תומך בפיטורי גב' דורף. כיומיים לפני המועד שנקבע לשימוע השני, ביקש בא כוחה של גב' דורף לדחות את מועד השימוע מאחר וגב' דורף שוהה בחו"ל עד סוף חודש אוקטובר 2006. העיריה השיבה כי אינה מסכימה לדחיה ואיפשרה לגב' דורף לשלוח את טיעוניה בכתב ואם לא תופיע תראה בכך העיריה סירוב להתייצב לשימוע. ואמנם הגב' דורף לא התייצבה לישיבת השימוע עקב שהותה בחו"ל. ועדת השימוע דנה בעניינה של הגב' דורף בהיעדרה והחליטה להוציא לה מכתב פיטורים מיום 23.10.06.

בית הדין האזורי קבע כי יש לקבל את הבקשה לביטול פיטוריה של גב' דורף וכי יש לדחות את בקשתה לעיון מחדש בהחלטה הראשונה,  הקובעת כי אין מקום להשיבה לתפקידה במחלקת ההנדסה.

3.        א.         באת  כח העיריה טענה כי לא היה מקום לבטל את פיטוריה של גב' דורף וזאת מאחר ונעשו מאמצים כנים מצד העיריה למצוא לה תפקיד חלופי, אולם תפקיד כזה לא נמצא ולכן לא ניתן להחזירה לעבודה. אשר לתפקיד מנהלת הארכיון טענה באת כח העיריה כי הגב' דורף אינה עונה על הכישורים הנדרשים לתפקיד זה.

                        לגבי השימוע טענה באת כח העיריה כי נעשה כל שניתן לקיים את השימוע בנוכחות בא כוחה של גב' דורף וזאת לאחר שהעיריה הסכימה לשנות את המועד, על מנת לאפשר לבא כוחה לחזור מחו"ל וקבעה מועד חדש בתיאום עם כל המשתתפים. משעה שהתברר כי הגב' דורף נמצאת בחו"ל התאפשר לה להעלות את טענותיה בכתב ואף בא כוחה יכול היה להתייצב באותו מועד, אולם הן הגב דורף והן בא כוחה בחרו שלא לעשות כן. העיריה טענה יש לקבל את הערעור גם לאור הקביעות של בית הדין האזורי בהחלטה הראשונה בה התקבלה גירסת העיריה, כי העברת הגב' דורף מתפקידה נעשה משיקולים מקצועיים וענייניים. אשר לטענה כי הפיטורים קשורים לתלונתה של גב' דורף במשטרה כנגד ראש העיר, הרי שנקבע על ידי בית הדין האזורי שאין קשר בין הדברים.

ב.         בא כוחה של גב' דורף טען כי כל המהלכים שהופעלו כנגד שולחתו, הינם כתוצאה של תלונה שהגישה במשטרת ישראל נגד ראש העיר בדבר ביצוע  מעשה מגונה ארבע שנים קודם לכן.

כן טען כי ערכאת הערעור לא תתערב בקביעות העובדתיות הלכאוריות שנקבעו על ידי בית הדין האזורי וכי יש לאפשר לגב' דורף את הזמן הנותר עד לסיומו של ההליך העיקרי שיכול להתברר במהירות ובהקדם וכי במהלך הזמן הזה, גב' דורף תחשב כעובדת העיריה.

ג.         באת כוח ועד העובדים של העירייה טענה כי ועד העובדים עשה כל שניתן כדי למנוע את פיטוריה של גב' דורף ולנסות למצוא לה תפקיד חלופי והועד שינה את עמדתו והסכים לפיטורים בלית ברירה, לאחר שבחן את כל השיקולים הרלוונטים.

4.         לאחר שבחנו את טענות הצדדים, הננו סבורים כי גב' דורף לא הוכיחה, לכאורה, את זכותה להישאר במעמד של עובדת העיריה כבר בשלב של הסעד הזמני. הטעם לכך הוא כי, לכאורה, עולה כי העיריה ניסתה למצוא לגב' דורף תפקיד חלופי. כך, למשל, הוצע לה למלא תפקיד של מנהלת מחלקת חזות העיר, אולם גב' דורף סירבה להצעה. נעשה בדיקה מקיפה במטרה למצוא לגב' דורף תפקיד אחר התואם את מעמדה וכישוריה אך לא נמצא תפקיד כזה. כאן המקום לציין כי בהחלטה הראשונה נקבע כי ההחלטה להעביר את גב' דורף מתפקידה במחלקת ההנדסה התקבלה משיקולים מקצועיים וענייניים.

במצב דברים זה, כל שנותר לעיריה לעשות הוא לנקוט בהליך של פיטורים. הליך הפיטורים נעשה בהסכמת ועד העובדים. גב' דורף ובא כוחה הוזמנו לישיבת שימוע השניה, במסגרתה יכולה היתה להציע, בין היתר, על תפקיד אחר אותו היא יכולה למלא. אולם, הגב' דורף ובא כוחה לא הופיע לישיבת שימוע השניה מכאן, שהליך הפיטורים, לכאורה, היה תקין. לכן, בשלב זה, אנו קובעים כי אין מקום להוציא צו מניעה זמני המבטל את פיטוריה של גב' דורף.

בנסיבות המקרה אנו סבורים כי, לאור הנסיבות שהובאו בפנינו, רצוי שההליך בתביעה העיקרית יתברר בהקדם האפשרי ועל כן אנו קובעים כי על בית הדין האזורי לסיים את הדיון בתביעה העקרית תוך שלושה חודשים מהיום, לרבות מתן פסק הדין.

5.         סוף דבר  - הערעור מתקבל ואנו מורים שההחלטה על פיטוריה של גב' דורף תעמוד בתוקפה. הדיון בהליך העקרי יתקיים בהקדם כאמור בסעיף 4 לעיל.

            שאלת חיוב בהוצאות הערעור תידון במסגרת ההליך העיקרי.

ניתן היום ט"ז בשבט תשס"ז (4 פברואר 2007) בהעדר הצדדים.

הנשיא סטיב אדלר

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ