אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ההחלטה לעצור נאשם, בגין עבירת שימוש בסמים, במעצר פתוח היא מידתית וראויה

ההחלטה לעצור נאשם, בגין עבירת שימוש בסמים, במעצר פתוח היא מידתית וראויה

תאריך פרסום : 05/01/2009 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית הדין הצבאי לערעורים
100-08
26/11/2008
בפני השופט:
אל"ם דורון פיילס - המשנה לנשיא

- נגד -
התובע:
רב"ט טל שויחט
עו"ד בני קוזניץ
הנתבע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד רס"ן טובי הארט
עו"ד סגן ליאור שטלצר

1. הערעור נדחה.

2. נימוקי החלטה זו יינתנו בנפרד.

ניתנה והודעה היום, כ"ח בחשוון התשס"ט, 26 בנובמבר 2008, בפומבי ובמעמד בעלי הדין.

דורון פיילס,                         אל"ם
המשנה לנשיא בית הדין הצבאי
ל      ע     ר     ע     ו     ר     י     ם

נימוקי ההחלטה

1. ביום 26/11/2008 ראיתי לדחות את ערעור ההגנה. להלן נימוקי ההחלטה.

2. כתב האישום מייחס למערער עברה של שימוש בסם מסוכן, לפי סעיף 7 (א) ו-(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973. עניינה שימוש בהזדמנות אחת בקנאביס, במחצית השנייה של חודש אוקטובר 2008, בסמוך לקראוון שבמוצב "מצפה ישי" בשומרון יחד עם רב"ט יניב אמרל (להלן: יניב). התביעה הצבאית ביקשה, בבית הדין המחוזי, כי המערער ייעצר עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו במעצר פתוח ביחידה. בית הדין קמא הורה כי המערער יהיה נתון במעצר פתוח עד יום 21/12/2008. המערער מבקש כי אורה על שחרורו המלא מן המעצר.

3. עיקר טענתו של המערער מופנה כנגד דיותן של הראיות. בבית הדין קמא לא נשמעו מפיו טענות אודות קיומה של עילת מעצר. בערעור טען בא כוחו, עורך הדין קוזניץ, גם אם בשפה רפה, כי העובדה שהמערער נתון ביחידתו וממלא למעשה תפקידו, כמעט כמו בימים כתיקונם, מקהה מאוד את עוקצה של העילה, גם אם ישנן ראיות לכאורה.

4. הנדבך הראייתי המרכזי בעניינו של המערער הוא הודעתו בחקירה של חברו ליחידה, יניב. יניב, שהוא עולה חדש יליד ברזיל, נחקר בעברית, אולם אמרתו נרשמה בשפה האנגלית. באמרה ארוכה מאוד ומפורטת, מספר יניב על מעשי שימוש בסם שעשה, בחוץ לארץ ובארץ, לפני גיוסו וגם במהלך השירות הצבאי. יניב מתאר מעשי שימוש בסם שעשה עם כמה מחבריו ליחידה. בין היתר הוא מספר אודות הזדמנות אחת שבה עשה שימוש בקנאביס עם המערער:

"טל שוחט או שוחד, שהוא חייל איתי בפלוגה, שגם עשה איתי מסלול, אמר לי שיש לו משהו לעשן ושאל אותי אם אני רוצה לבוא איתו מפני ששנינו לא עשינו דבר במהלך אותו הזמן. הלכנו לקרוונים איפה שהזכרתי בשרטוט באותו האזור, מאחוריי המטבח. עישנו שם 3 ג'וינטים. הם כבר היו עשויים ומגולגלים אבל הם היו בסיגריה אמיתית ולא נייר מיוחד והם היו קטנים מהרגיל" (התרגום לאמרת ההפללה מיום 5/11/2008, עמ' 12, ש' 19-16).

5. יניב מרחיב באמרתו על מעשי שימוש שעשה עם חייל אחר, רב"ט דורון אדר (להלן: דורון), שבו עוד ידובר להלן. יניב גם מסר כי השתמש בסם בצוותא עם חייל נוסף, קונסטנטין זייצב, בעמדת התצפית במוצב ומסר תיאור של מיקום עמדה זו.

6. בהמשך החקירה נחקר יניב פעם נוספת וחזר בו מעיקר הדברים שמסר באמרה האמורה לעיל. הוא ציין כי בדה מלבו את מרבית מעשי השימוש המתוארים בה ואת חלקם של החיילים שבשמם נקב בשימוש בסמים. לדבריו עשה כן בשל לחץ החקירה ומשהניח כי מאותם חיילים יינטלו דגימות שתן שיימצאו ממילא שליליות. יניב הודה באמרה זו בשני מעשי שימוש עם אחרים, שבשמם לא נקב.

7. דורון הודה תחילה בחקירתו בשימוש בסמים בהזדמנויות רבות, עם יניב. תיאורו את מעשי השימוש דומה מאוד, בעיקרו של דבר, לתיאור שמוסר יניב. השניים מוסרים, כל אחד באמרתו, פרטים קונקרטיים זהים לגבי מקום הטמנת ה"באנג" שבו עשו שימוש. באמרה נוספת, שנגבתה ממנו למחרת, חזר בו דורון מאמרתו והכחיש כל שימוש בסם במהלך שירותו. באמרה שלישית מסר כי לא עשה כל שימוש בסם מסוכן עם יניב, אך הודה בשימוש בהזדמנות אחת סמוך למוצב. קונסטנטין הכחיש כי עשה שימוש בסם בצוותא עם יניב, אולם הודה כי עשה שימוש בסם ביחידה ואישר פרטים מאמרתו של יניב באשר למיקומה של עמדת התצפית ביחידה שבה נעשה השימוש בסם.

8. השופטת הנכבדה קמא קבעה בהחלטתה כי אמרת ההפללה של יניב היא אמרה מפורטת ביותר, עקבית וברורה. עם זאת, נוכח חזרתו של יניב מהפללתו את המערער ונוכח היותו מעורב בדבר עברה, קבעה השופטת קמא כי הרשעה על סמך הפללתו טעונה תוספת ראייתית מוגברת. השופטת הנכבדה קמא מצאה כי ניתן לראות באמרתו של דורון, המאשרת את אמרת ההפללה של יניב בכל הנוגע למעשי השימוש שאותם ביצע עם דורון ואף מאשרת פרט ייחודי - מקום הטמנת ה"באנג" - משום תוספת ראייתית משמעותית לחובתו של המערער. כן קבעה השופטת קמא כי בעצם אישורו של קונסטנטין את הפרטים בנוגע לעמדת התצפית ובאישורו כי עשה שימוש בסם ביחידה כפי שיוחס לו על ידי יניב, אף כי הכחיש שימוש בצוותא עם יניב, יש משום תוספת ראייתית לאמרת ההפללה. משכך ולאחר בחינת חומר הראיות כמכלול ראתה השופטת הנכבדה קמא לקבל את עתירתה של התביעה והורתה כי המערער ישהה במעצר פתוח. לנוכח טענת הסנגור בדבר חשש להתמשכות ההליכים המשפטיים, בכדי שההליך יתקדם בקצב הנדרש ומאחר שתעודת חיסיון ביחס לתיק טרם הוצאה, קצבה השופטת קמא את המעצר, כאמור, עד ליום 21/12/2008.

9. המערער מבקש, כאמור, כי אורה על שחרורו המלא מן המעצר. להשקפתו, אין כאן תשתית ראייתית מספקת. בא כוחו של המערער טען כי לאור חזרתו של יניב מן ההפללה ולאור היותו מעורב בדבר עברה אין די בתוספות הראייתיות אשר הציגה התביעה, שעל בסיסן מצא בית הדין קמא להורות על מעצרו הפתוח של המערער. להשקפת הסנגור, העובדה כי יניב אינו שולט בשפה שבה נחקר ובשפה שבה נכתבה האמרה, מעלה שאלות לגבי המשקל שאותו יש להעניק לה. לשיטתו, האימות שניתן לאמרתו של יניב באמרתו הראשונה של דורון עומד לבדו מול שורה של עדים אשר מכחישים את האמור באמרת ההפללה של יניב. יתרה מזאת, הסנגור טען כי מכיוון שהפללתו של יניב דיברה במעורבים אחרים שאינם המערער אין ניתן להתבסס עליה כתוספת ראייתית לראיה העומדת כנגד המערער. לפיכך, סבור הסנגור, כי אין בנמצא תוספת ראייתית כלל וודאי שלא תוספת מוגברת הנדרשת במקרה דנן.

10. התביעה הצבאית מבקשת להותיר את החלטת בית הדין קמא על כנה. התביעה ציינה כי בכל הנוגע לשפה שבה נחקר יניב הרי שההחלטה על אופן החקירה נתקבלה לאחר התייעצות עמו והוא זה שהכתיב את הדברים לחוקר, ומכל מקום באמרת החזרה מן ההפללה יניב אינו נוקב בעניין השפה שבה נחקר כסיבה אפשרית לחזרתו מן האמרה, אלא מציין כי עשה כן בשל לחץ החקירה. לשיטת התביעה, ההפללה מקיפה ומפורטת ובעלת חיזוקים כמפורט בהחלטת בית הדין קמא. התביעה ציינה, כי עתירתה המתונה למעצר פתוח היא בשים לב לחולשה היחסית של התשתית הראייתית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ