אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ההחלטה לנתק חולה מחיבור למוניטור במהלך אשפוזו מהווה רשלנות רפואית

ההחלטה לנתק חולה מחיבור למוניטור במהלך אשפוזו מהווה רשלנות רפואית

תאריך פרסום : 27/02/2007 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום בראשון לציון
2898-02
26/02/2007
בפני השופט:
ד"ר איריס סורוקר

- נגד -
התובע:
1. עזבון המנוח שמעון גורסטמן ז"ל
2. גורסטמן יפה
3. גורסטמן שי-שלום
4. גורסטמן לאה
5. גורסטמן יעקב

עו"ד אילנה זינגל זאב וייל
הנתבע:
1. שירותי בריאות כללית
2. מרכז רבין קמפוס גולדה השרון

עו"ד איתן האזרחי
פסק-דין

(בשאלת החבות)

            כללי

1.         בפני תביעה בגדרה עתרו התובעים לחייב את הנתבעים לפצותם בעקבות פטירת המנוח ביום 11.3.1995, בבית החולים "השרון" [הנתבעת 2], בטענת רשלנות רפואית. הצדדים חלוקים בשאלת החבות וכן בשאלת הנזק. טענת הרשלנות נסבה על שני מהלכים רפואיים: האחד - ההחלטה לנתק את המנוח מחיבור למוניטור במהלך אשפוזו במחלקה הפנימית, יום בטרם נפטר; השניה - מינון תרופת הקפוטן אשר לפי הנטען היה גבוה ביחס לרמת לחץ הדם הנמוך שנמדד אצל החולה. להוכחת החבות הגישו התובעים את חוות דעתו המומחית של פרופ' אליעזר קפלינסקי, ואילו הנתבעים העידו את פרופ' אברהם כספי בחוות דעת נגדית. בית המשפט מינה מומחה מטעמו, פרופ' יוסף רוזנמן, אשר צידד בטענת הנתבעים לפיה המנוח קיבל טיפול רפואי ראוי, וכי לא נפל פגם בטיפול בו.

2.         בשאלת החבות העידו בפני בית המשפט גם הרופאים אשר טיפלו במנוח: פרופ' משה מיטלמן - מנהל המחלקה הפנימית; ד"ר קנטר פזית - מתמחה במחלקה; וכן ד"ר קזצקר מרק - רופא במחלקת טיפול נמרץ לבבי. המומחים והרופאים נחקרו בפני בית המשפט. על פי החלטה מיום 24.10.2006 הגישו ב"כ הצדדים סיכומיהם בשאלת החבות, בנפרד מבירור הנזק.

            תיאור עובדתי

3.         הנתבעים הגישו את התיעוד הרפואי המשקף את הטיפול שקיבל המנוח עובר לפטירתו. לתצהירו של ד"ר קזצקר צורף התיעוד הקשור לאשפוז המנוח במחלקת טיפול נמרץ לבבי. התיעוד המשקף את מהלך האשפוז במחלקה הפנימית צורף כנספחים לתצהיריהם של פרופ' מיטלמן (מנהל המחלקה) וד"ר קנטר (מתמחה).

4.         מן התיעוד הרפואי עולה, כי ביום 4.3.1995 פנה המנוח לחדר מיון בבית החולים של הנתבעת 2 "עקב כאבים לוחצים בחזה", והעבר ליחידה לטיפול נמרץ לבבי (ר' דף מתוך "תולדות ומהלך המחלה", נספח ב' לתצהירו של פרופ' מיטלמן). בסיכום המחלה ביחידת טיפול נמרץ נרשם:

"מדובר בחולה בן 47 התקבל ליחידה בתמונה של אוטם חריף בשריר הלב בדופן תחתון-אחורי-לטרלי. בקבלתו ליחידה עשה VF X 6 וטופל במכות חשמל עם החיאה ממושכת" (נספח א' לתצהירו של ד"ר קזצקר).

5.         ד"ר קזצקר, מתמחה ביחידת טיפול נמרץ, תיאר: "בחדר המיון אובחן אוטם חריף בשריר הלב בקיר התחתון והאחורי של חדר שמאל עם מעורבות של חדר ימין. בהמשך הופיעה הפרעת קצב מסוג פרפור חדרים, שהצריכה החייאה כולל שש מכות חשמל עד לייצובו הקליני" (ס' 6 לתצהירו). כל המומחים הסכימו שמדובר באוטם חריג: המנוח עשה פרפור חדרים; היתה מעורבות של החדר הימני; נדרשה החיאה ממושכת של מחצית השעה שכללה 6 מכות חשמל, והמנוח היה נתון בסכנת חיים (פרופ' כספי - פרוטוקול מיום 25.1.2006 ע' 25 ש' 9-15; פרופ' רוזנמן - פרוטוקול מיום 25.1.2006 ע' 34 ש' 7 עד ע' 35 ש' 12; פרופ' קפלינסקי - פרוטוקול מיום 25.1.2006 ע' 17 ש' 20-27; ע' 18 ש' 9-15, 25-26; ע' 19 ש' 11-19; פרופ' מיטלמן - פרוטוקול מיום 26.1.2006 ע' 2 ש' 18-19; ד"ר קנטר - פרוטוקול מיום 26.1.2006 ע' 9 ש' 5-6; ד"ר קזצקר - פרוטוקול מיום 26.1.2006 ע' 11 ש' 14-15). בתיעוד הרפואי נרשם כי ברקע המחלה קיימים גורמי סיכון: "לאחיו MI בגיל 40; מעשן כבד" ("תולדות ומהלך המחלה", נספח ב' לתצהיר פרופ' מיטלמן).

6.         ביום 9.3.1995 - היום השישי לאשפוז המנוח ביחידה לטיפול נמרץ - העבר המנוח למחלקה הפנימית. ב"סיכום מחלה" ביחידה לטיפול נמרץ נרשם:

"... במהלך ההשגחה ביחידה מצבו השתפר... מרגיש טוב. אסימפטומטי. עובר למח' פנימית להמשך טיפול והשגחה" (נספח א' לתצהיר ד"ר קזצקר).

ד"ר קזצקר תיאר: "ביום 9/3/95 (היום השישי לאשפוזו), לאחר שמצבו של מר גורטסמן התייצב ולא נצפתה בעיה המודינמית או הפרעת קצב, הועבר מר גורטסמן להמשך אשפוז והשגחה וטיפול במחלקה פנימית ב', כשהוא במצב יציב" (ס' 8 לתצהירו; ר' גם עדותו בדיון - פרוטוקול מיום 26.1.2006 ע' 12 ש' 19-20, ע' 13 ש' 2-3). פרופ' מיטלמן, מנהל מחלקה פנימית ב', העיד כי המנוח "עבר אלינו במצב יציב לחלוטין... לא היה סימפטומטי" (פרוטוקול מיום 26.1.2006 ע' 2 ש' 20-22; ר' גם עדותה של ד"ר קנטר - פרוטוקול מיום 26.1.2006 ע' 9 ש' 8).

7.         בדף הסיעודי מעת קבלת החולה למחלקה הפנימית, ביום 9.3.1995, נרשם כי החולה סובל מכאבים בחזה (ת/1). אך באותו יום נרשם בטופס "תולדות ומהלך המחלה" של המחלקה הפנימית: "החולה בקבלתו מרגיש בטוב, ללא תלונות על כאבים או לחץ בחזה" (נספח ב' לתצהיר פרופ' מיטלמן). ברישום נוסף מצוין שהתקבל בבקר יום 9.3.1995 מהיחידה לטיפול נמרץ וכי "בקבלתו מצב כללי טוב" (המשך לנספח ב' דלעיל; וכן ת/2).

8.         ברישום האחיות בערב של יום 9.3.1995, במחלקה הפנימית, נרשם כדלקמן (ת/2):

                        "ערב - ללא סיבה ירד לכורסה.

            בזמן ישיבה בכורסה הרגיש חולשה כללית הוחזר למיטה הוזמן רופא תורן. ל"ד 115/72 דופק 90. קיבל חמצן במשקפיים. עבר לחדר 43 חובר למוניטור. לאחר כ- 15 דקות הרגיש יותר טוב".

            ובהמשך:

            "לילה - בתחילת המשמרת התלונן על כאבי חזה. נבדק ע"י רופא תורן. במשך שאר הלילה ישן היטב ללא תלונות. עדין מחובר למוניטור, משטר MI. ל"ד 92/52 דופק 75".

9.         מהרישום הרפואי עולה, כי ההחלטה לחבר את המנוח למוניטור, במחלקה הפנימית, התקבלה ביום 9.3.1995, ביוזמת הרופא התורן, וזאת נוכח תלונות החולה על "חולשה כללית בזמן ישיבה בכורסה". גם ב"גליון פקודות" (נספח ד' לתצהירו של פרופ' מיטלמן) מופיע ביום 9.3.95 בשעה 23:00 - "מוניטור" - וזאת כפקודה של הרופא המטפל (ד"ר יורם מנחם).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ