אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הד ארצי בע"מ ואח' נ' תן סי.די. בע"מ ואח'

הד ארצי בע"מ ואח' נ' תן סי.די. בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 10/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז
2211-08-07
09/05/2010
בפני השופט:
אסתר שטמר

- נגד -
התובע:
1. הד ארצי בע"מ
2. הד ארצי בע"מ
3. רוני קליינפלד
4. דן וייס

הנתבע:
1. תן סי.די. בע"מ
2. מיכאל שיטרית

פסק-דין

פסק דין

1.תביעה ותביעה שכנגד שעניינן פעילות עסקית בין התובעת, חברה לשווק והפצת תקליטים לבין הנתבעים, מוסיקאי ידוע וחברה להפצת תקליטים שבבעלותו.

התובעת (להלן גם "הד ארצי") דורשת מן הנתבעים (ביחידות ייקראו להלן לפי שמותיהם, "שטרית" ו"תן סי.די.") סכום של 1,129,000 ₪, פיצויי קיום או לחלופין השבה, לאחר שלטענתה הפרו הסכמים עמה. לכתחילה הועמד סכום התביעה, שהיה 9,964,993 ₪ בעת הגשת התביעה (2.10.03), על 3,000,000 ₪, לצרכי אגרה. בדיון התקיים ביום 27.1.2009 הועמד סכום התביעה על 2,090,000 ₪, ואילו בסיכומים נרשם הסכום שלעיל,1,129,000 ₪.

הנתבעים מכחישים את הנטען, טוענים כי הסיבה להגשת התביעה לא היתה הפרת ההסכם כי אם חובות גבוהים שהד ארצי היתה שרויה בהם, ונסיון לגביית כל סכום אפשרי, גם ללא בסיס חוקי. באמצעות התביעה מבקשת הד ארצי, כך הנתבעים, להשתחרר מחוזה שכרתה כדין עם הנתבעים, ולנשל אותם מכספים שמגיעים להם על פי כל אחד מן ההסכמים שחתמו עמה.

התביעה שכנגד, בסכום של 1,000,000 ₪ עוסקת בהפרת ההסכם ע"י הד ארצי; באי תשלום תגמולים המגיעים לנתבעים, בהפחתת מחיר התקליטורים ברשת "טאואר רקורדס" שבבעלות הד ארצי על מנת להתחמק מתשלום חלק מן התגמולים; בהפצת תקליטורים חינם בנגוד להסכמים; בשמוש בשיריו של שטרית באוספים ללא רשות ומבלי לשלם תמלוגים; קיזוז סכומים שהגיעו לתובעים, ללא מתן דין וחשבון; העתקת תקליט אוסף ללא רשות (טענה שנזנחה); הפצת תקליט שהפיקה תן סי.די. ללא רשות; וגביית כספים מן הפדרציה הישראלית לתקליטים עבור תקליטי הנתבעים, ללא שהעבירו את הסכומים לנתבעים. בסכומיהם מדגישים הנתבעים את העלבון שגרמה להם הגשת התביעה כשבצדה גם בקשה להטלת עקולים, וטוענים לנזק עקב כך. אבהיר, כי כיוון שהד ארצי לא עמדה בערבויות שנדרשו, העקולים לא נכנסו לתקפם, ולא הובאו ראיות אודות הנזקים שנגרמו לנתבעים, לטענתם, כגון בצמצום האשראי. לענינים אלו אין די בעדויות בעלי הדין.

התביעה שכנגד כוללת התיחסות לתביעת "החברים של נטשה", שנדונה בנפרד לפני מותב אחר. משום כך, ולאחר שנזנחה במהלך שמיעת הראיות והסיכומים – לא אתיחס לטענות אלו בפסק הדין.

התביעה שכנגד הוגשה נגד הד ארצי ב"גלגוליה השונים" כטענת ב"כ הנתבעים, ונגד מנהליהן של שלוש החברות שנתבעו. הנתבעים כולם ייקראו יחדו "הד ארצי" לשם הנוחות, ובהמשך אתיחס בנפרד לחבותו של כל אחד מן המנהלים.

התביעות הוגשו לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, והועברו לבית משפט זה סמוך להקמתו, בחודש אוגוסט 2007.

2.מטעם התובעת העידו עו"ד אופיר כהן, יועץ משפטי להד ארצי, המנכ"ל גיל אדמוני, והכלכלן דן חי. עדות האחרונים נערכה כחוות דעת, למרות ששניהם עובדים של התובעת. הסברם הוא שהמדובר בחוות דעת מקצועית בתחום הצפי למכירות אלבומים, והערכת שווי כספי שלהם.

לתמיכה בטענות ההגנה שבתביעה שכנגד העידה הד ארצי גם את גב' חנה לאון, אחראית התמלוגים, מר שמיל סחר, שהיה מנכ"ל משותף בהד ארצי בשנים 1991 – 1999, מר דניאל וייס, שהיה סמנכ"ל חטיבת המוסיקה ולאחר מכן מנכ"ל החטיבה בהד ארצי בתקופה 1.9.99 – 23.1.03, ומר אליהו פרשטר, סמנכ"ל כספים בהד ארצי בעת מתן תצהירו.

מטעם הנתבעים העידו גב' עירית סימון חרותי שערכה חוות דעת כלכלית לטובת הנתבעים, ומר מיכה שטרית.

3.הבסיס ההסטורי ליחסי הצדדים שלפני הוא הסכם בין הד ארצי לבין הלהקה "החברים של נטשה", שעמה נמנה גם שטרית. בין הצדדים הישירים שלפני נחתמו ההסכמים הבאים:

א."הסכם בניון" - הוא הסכם שנחתם בין הד ארצי לבין תן סי.די. בחודש יוני 1999, להפצת תקליטו של האמן עמיר בניון "רק את". לפי הסכם זה נתנה תן סי.די. את התקליט להפצה ע"י הד ארצי בתמורה לתגמולים בשיעור 70% מן הסכומים שיתקבלו אצלה. הד ארצי שלמה מקדמה בסכום של 60,000 ₪.

ב."הסכם הפצה" - מיום 12.7.99, ולפיו התחיבה תן סי.די. להמציא להד ארצי 3 תקליטים להפצה: הראשון עד 31.12.99, השני עד 30.6.01, והשלישי, תקליט אוסף, תוך 24 חדשים מיום מסירת התקליט השני. הד ארצי שלמה לתן סי.די. מקדמה בסכום של 100,000$, בשלושה תשלומים. סוכם בין הצדדים שההלוואה תישא 5.5% ריבית דולרית על "יתרת המקדמה" החל מיום 30.6.2000. עמלת ההפצה שסוכמה היתה בשיעור 30% ממחזור הגביה בפועל.

על פי הסכם זה מסרו הנתבעים להד ארצי את תקליטו של שטרית "סנטיאגו דה קובה" בחודש מרץ 2001.

ג."הסכם הלוואה" מיום 25.7.00, לפיו הלוותה הד ארצי לשטרית 150,000 ₪, ובתמורה המחה לה את זכויותיו לתמלוגים ממנה. בנוסף ובנפרד סוכם על קיזוז התגמולים מחוב ההלוואה. כמו כן נרשם משכון על זכויות שטרית בתקליט החברים של נטשה ובתקליט מסמרים ונוצות, להבטחת ההמחאה. שטרית העביר להד ארצי את כל הזכויות על הקלטות ראשיות שבבעלותו, לרבות של התקליט "מסמרים ונוצות", שהפיק עוד קודם לכן. לפי עדותה של הגב' חנה לאון, הלוואה זו הוחזרה באמצעות קיזוז תגמולים מתקליטים שונים (עמ' 20 בפרוטוקול שורה 26 ואילך).

ד.הסכם מחודש מרץ 2001 להפצת תקליטי רפי פרסקי ויעקב לשצ'ינסקי ("קוב") שהופקו ע"י תן סי.די. תקליט פרסקי לא הועבר להד ארצי כלל, ותקליט לשצ'ינסקי הועבר, אך התעוררו חילוקי דעות לגביו. הד ארצי שלמה לנתבעים מקדמה בת 10,000$ לפי הסכם זה.

ה. "מימון ביניים" – מיום 21.9.00 – במסגרת הסכם שהתכוונו הצדדים לקשור ביניהם, ולא יצא אל הפועל. אין תביעות מכוחו במסגרת תביעה זו, אלא כחלק מסכום החוב לפי הסכם אמן הבית.

ו."הסכם אמן הבית" מיום 13.11.01 – לפיו יקליט שטרית באופן בלעדי בהד ארצי. חובם של הנתבעים להד ארצי הועמד על 65.000$ ע"ח הסכמי העבר. סוכם כי כיוון שמסר לפי הסכם ההפצה תקליט אחד בלבד, חייב שטרית במסירת תקליט נוסף ותקליט אוסף. עוד סוכם כי הד ארצי תפיק 3 תקליטים אריכי נגן, ותקליט אוסף נוסף מכל תקליטי שטרית. שטרית התחייב לפעול במסגרת אקו"ם להחזיר להד ארצי מקדמת תמלוגים מכניים בסכום של 60,000 ₪ שניתנה לשטרית בחודש יוני 2001. זאת, בקיזוז כספים מסכומי תמלוגים מכניים שהד ארצי חייבת לאקו"ם. במסגרת ההסכם ניתן לשטרית מענק חתימה בסכום של 200,000 ₪.

ז.הסכם ייעוץ מיום 13.11.01, לפיו מונה שטרית יועץ להד ארצי, שתשלם לו שכר ייעוץ בן 5,000 ₪ בצרוף מע"מ לחודש. אין בתביעה ובתביעה שכנגד, אף לא בסיכומי הצדדים, דרישה הנובעת מהסכם זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ