אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הגדלת פיצוי למתלוננת במקרה של מעשה מגונה תוך שימוש בכוח ותקיפה

הגדלת פיצוי למתלוננת במקרה של מעשה מגונה תוך שימוש בכוח ותקיפה

תאריך פרסום : 06/07/2014 | גרסת הדפסה
עפ"ג
בית המשפט המחוזי בחיפה
41730-05-14
30/06/2014
בפני השופט:
1. רון שפירא סגן נשיא [אב"ד]
2. אברהם אליקים
3. בטינה טאובר


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
לואי בדארנה
פסק-דין

השופטת ב' טאובר :

הרקע לערעור והשתלשלות ההליכים

1.       בפנינו ערעור המדינה, (להלן: "המערערת"), על גזר דינו של בית משפט השלום בקריות (כבוד השופט מ' עלי), מיום 14.05.14 שניתן במסגרת ת"פ 39344-09-12, (להלן: "בית משפט קמא"). המשיב הורשע ביום 28.10.13 על פי הודאתו בעובדות כתב אישום שתוקן במסגרת הסדר טיעון, (להלן: "כתב האישום המתוקן"), בעבירה של מעשה מגונה תוך שימוש בכוח לפי סעיף 348(ג1) לחוק העונשין, תשל"ו-1977, (להלן: "חוק העונשין") ובעבירה של תקיפה לפי סעיף 379 לחוק העונשין. על רקע הרשעתו, גזר בית משפט קמא על המשיב את העונשים הבאים: 6 חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות; 8 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים לבל יעבור המשיב כל עבירה לפי סימן ה' לפרק י' לחוק העונשין ויורשע בה ופיצוי בסך של 15,000 ש"ח למתלוננת אשר יופקד בקופת בית משפט לא יאוחר מיום 01.09.14.

2.       על פי עובדות כתב האישום המתוקן, ביום 02.10.11, סמוך לשעה 10:00, יצאה המתלוננת מביתה שבקריית מוצקין. סמוך לתחנת האוטובוס, בעוד שהמתלוננת משוחחת עם חברתה במכשיר טלפון נייד, הגיע לעברה המשיב, חסם את דרכה והחל שואל אותה מהיכן היא. המתלוננת בתגובה שאלה אותו מה רצונו והמשיכה בדרכה. המשיב חסם שוב את דרכה של המתלוננת וכשזו בקשה ממנו לאפשר לה לעבור, המשיב דחף אותה בידיו. כתוצאה מהדחיפות נפלה המתלוננת ארצה, בשלב זה המשיב נשכב על המתלוננת, החל לנשקה בצווארה ובפניה ולמשש את חזה, תוך שהמתלוננת מנסה להדוף את המשיב בעזרת ידה, בכתה והתחננה בפניו שיניח לה, ולמרות זאת, המשיך המשיב במעשיו ואמר למתלוננת, "שקט, שקט, תראי עכשיו מה אני עושה לך". רק לאחר שהמשיב שמע את המתלוננת מבקשת מחברתה להזעיק את עזרת המשטרה קם ונמלט מהמקום בריצה. כתוצאה ממעשה התקיפה המתואר נגרם למתלוננת סימן כחול ברגלה.

3.       ביום 28.10.13 הורשע המשיב כאמור על פי הודאתו בעבירות שיוחסו לו במסגרת כתב האישום המתוקן, ולבקשת ב"כ המשיב, דחה בית משפט קמא את ישיבת הטיעונים לעונש עד לקבלת תסקיר שירות מבחן בעניינו של המשיב ועד להכנת חוות דעת של המרכז להערכת מסוכנות לגבי מסוכנותו המינית של המשיב.

4.       ביום 29.01.14 התקבלה לתיק בית משפט קמא חוות דעת המרכז להערכת מסוכנות מינית בנוגע למשיב, אשר הוכנה על ידי הקרימינולוגית הקלינית, גב' קרן אלפנץ, (להלן: מעריכת המסוכנות"). מעריכת המסוכנות התרשמה מאדם בעל קווי אישיות תלותיים, המגיע מרקע משפחתי נורמטיבי, הוריו של המשיב משתדלים מאוד לתת לילדיהם בסיס חינוכי ולימודי בכדי שירכשו מקצוע ויתפקדו מבחינה תעסוקתית. עוד התרשמה מעריכת המסוכנות, כי לאורך ילדותו חש המשיב כ"כבשה שחורה" בבית, הוא התקשה בלימודיו, חש שאיכזב את הוריו וכן חש חוסר מסוגלות בעיקר בתחום הלימודי בהשוואה לאחיו.

לעמדת מעריכת המסוכנות, נראה, כי סביב תחושות אלה, פיתח המשיב דימוי עצמי נמוך, תחושת נחיתות סביב העובדה שהוא ערבי ומיומנויות דלות ביצירת קשרים זוגיים. כן התרשמה מעריכת המסוכנות, כי המשיב לא ביצע את העבירה על רקע קיומה של סטייה מינית, כי אם, על רקע קווי האישיות שלו, מיומנויותיו הדלות מבחינה חברתית ורצון לקיים קשר זוגי הכולל מגע מיני.

משילובם של כל גורמי הסיכון בעניינו של המשיב, הן הדינאמיים והן הסטאטיים, ומהתרשמותה הקלינית, הגיעה מעריכת המסוכנות למסקנה, כי רמת המסוכנות המינית של המשיב הינה בינונית נמוכה. יחד עם זאת ציינה, כי למרות שהמשיב אינו מגלה מוטיבציה לטיפול, נראה, כי במידה ותוסבר לו חשיבות הנושא, המשיב ישתף פעולה, משכך, המליצה מעריכת המסוכנות להיעזר בטיפול פסיכו-חינוכי בתחום מיומנויות חברתיות וזוגיות וכן בתחום מיניות בריאה.

5.       ביום 05.02.14 הוגש תסקיר שירות המבחן בעניינו של המשיב. מתסקיר שירות המבחן עולה, כי המשיב, בן 22, רווק, מוסלמי, מתגורר בבית הוריו, ועובד מזה כשנה וחצי עם אביו בשיפוצים. שירות המבחן התרשם, כי המשיב מתקשה לקבל אחריות מלאה על ביצוען של העבירות נשוא כתב האישום המתוקן, ולדבריו המתלוננת היא זו שיזמה את הקשר עימו. עוד התרשם שירות המבחן, כי המשיב אינו מבין את חומרת מעשיו והוא משליך את האחריות למצבו כיום על גורמים אחרים, כגון המתלוננת ומערכת אכיפת החוק.

עוד התרשם שירות המבחן, כי המשיב מתקשה להתמודד עם שאלות בנוגע לחלקו בעבירות המין ונוטה להפחית מחומרת מעשיו. כן צוין בתסקיר, כי המשיב התקשה להביע אמפטיה כלפי המתלוננת ונראה כמי שמרוכז בעיקר בהשלכות ההליך המשפטי על חייו.

על רקע כל האמור, לאור חומרת העבירות ונוכח העובדה, כי המשיב שולל כל נזקקות טיפולית, נמנע שירות המבחן ממתן המלצה טיפולית בעניינו, ובמקום, המליץ על ענישה המציבה גבול ברור להתנהגותו של המשיב.

6.       ביום 23.03.14 נשמעו טיעוני הצדדים לעונש. לאחר השלמת טיעוני הצדדים, הורה בית משפט קמא על קבלת חוות דעת הממונה על עבודות שירות, אשר התקבלה ביום 13.05.14, לפיה, נמצא המשיב כשיר לבצע עונשו על דרך עבודות שירות.

7.       ביום 14.05.14 גזר כאמור בית משפט קמא את עונשו של המשיב. בית משפט קמא עמד בגזר דינו על המתווה שנקבע במסגרת תיקון 113 לחוק העונשין, וקבע, כי עבירת המין בה הורשע המשיב פוגעת במספר ערכים מוגנים לרבות, שמירה על הגוף, הכבוד, החירות, הפרטיות וצנעת הפרט. בית משפט קמא הדגיש, כי על העונש המוטל בעבירות מין לבטא את סלידתה של החברה מעבירות אלה. בהקשר זה הפנה בית משפט קמא לפסק הדין ב-ע"פ 6269/99 פלוני נ' מדינת ישראל, פ"ד נה(2) 496, 507.

8.       אשר לעבירת התקיפה בה הורשע המשיב קבע בית משפט קמא, כי היא נועדה להגן על ערך שלמות הגוף, וזאת מבלי להתעלם מכך שלפגיעה בגוף נלווית גם פגיעה בנפש והשפלה שאין להקל בה ראש.

9.       בית משפט קמא ציין, כי מסכת העובדות על פי המתואר בכתב האישום המתוקן כוללת ביצוע עבירות מין וביצוע עבירות אלימות. לגישת בית משפט קמא, כל אחת מהעבירות חמורה כשלעצמה, לא כל שכן כאשר מעשי המשיב מאגדים את השניים. בהקשר זה ציין בית משפט קמא, כי אמנם לא הובאו ראיות לגבי מידת פגיעת מעשיו של המשיב במתלוננת. אולם, אין להתעלם מהתערערות בטחונה האישי של המתלוננת כתוצאה ממעשיו של המשיב.

10.   אשר למדיניות הענישה הנוהגת, קבע בית משפט קמא, כי באופן כללי, בית המשפט העליון עמד על הצורך להגן על קורבנות עבירות מין וחזר והדגיש, כי האינטרס הציבורי מחייב הטלת ענישה מרתיעה נגד עברייני מין. בהקשר זה הפנה בית משפט קמא לשורה של פסקי דין, כגון: ע"פ 6683/13 מיכאל ניסנוב נ' מדינת ישראל, [פורסם בנבו], (05.01.14); ע"פ 8529/11 אטקישייב נ' מדינת ישראל, [פורסם בנבו], (24.05.12); רע"פ 3780/08 חביב שמעוני נ' מדינת ישראל, [פורסם בנו], (11.11.08); רע"פ 3318/04 דראושה נ' מדינת ישראל, [פורסם בנבו], (22.04.04).

11.   בנסיבות העניין, סבר בית משפט קמא, כי מתחם העונש ההולם במקרה דנן נע בין 4 חודשים שיכול וירוצו בעבודות שירות לבין 12 חודשי מאסר בפועל, בנוסף למאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת.כן קבע בית משפט קמא, כי לא נראה שקיימים שיקולים אשר מצדיקים סטיה מהמתחם, לחומרא או לקולא.

12.   בגזירת העונש בגדרי מתחם העונש ההולם, הביא בית משפט קמא בחשבון, את נסיבותיו האישיות של המשיב, שהינו, יליד 1991, אשר בעת ביצוע העבירה היה בן 21. בית משפט קמא סבר, כי גילו של המשיב יש בו כדי להשפיע על העונש, במיוחד על השאלה אם העונש יכלול מאסר בפועל אם לאו. כן ציין בית משפט קמא לזכותו של המשיב, את העובדה, כי אין לחובת המשיב הרשעות קודמות וכי כתב האישום שהוגש בעניינו משקף את הסתבכותו היחידה עם החוק ואת העובדה, כי חייו של המשיב עד לביצוע העבירה התנהלו באורח נורמטיבי, הן ככלל והן בכל הקשור בביצוע עבירות מין.

בית משפט קמא זקף עוד לזכותו של המשיב, את הודאתו בתחילתם של ההליכים, ואת העובדה, כי המשיב הביע אף בפני בית משפט קמא חרטה, ומדבריו עולה נימה של אמפטיה כלפי המתלוננת. עוד ציין בית משפט קמא, כי הערכת המסוכנות שניתנה לגביו של המשיב מצביעה על מסוכנות מינית במדרג בינוני נמוך וכי העבירה לא בוצעה על רקע סטייה מינית של המשיב אלא בשל קווי האישיות של המשיב ומיומנויותיו הדלות מבחינה חברתית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ