אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הגדיש נ' עיריית בת ים

הגדיש נ' עיריית בת ים

תאריך פרסום : 25/07/2011 | גרסת הדפסה
ס"ע
בית דין אזורי לעבודה תל אביב - יפו
9516-07-11
25/07/2011
בפני השופט:
אופירה דגן-טוכמכר

- נגד -
התובע:
אליהו הגדיש
הנתבע:
עיריית בת ים

החלטה

בפנינו בקשה למתן צו זמני למניעת כינוסה של ועדת מכרזים לאיוש משרת מנהל אגף חופים בעירית בת ים. המבקש מכהן כמנהל מחלקת חופים בעיריה, הוא לא איננו נמנה על רשימת המועמדים במכרז, באשר לדבריו מדובר במכרז "תפור" אשר פורסם על רקע התנכלות רבת שנים כלפיו, משיקולים שאינם עניינים.

עיקר העובדות הצריכות לעניין

המבקש עובד במשיבה מאז שנת 1976. בראשית דרכו עבד כמציל, לאחר מכן כמנהל תחנת הצלה, ובשנת 2000 מונה לתפקיד מנהל מחלקת חופים במשיבה.

זמן מה לאחר שמונה המערער לתפקיד מנהל מחלקת חופים (במהלך שנת 2001-2002) מונה מר דוד תמיר לתפקיד סגנו של המבקש (סגן מנהל מחלקת חופים) ולאחר מכן כמציל ראשי.

אין חולק, כי במהלך השנים התקיים תהליך שבמסגרתו חלק ניכר מתפקידיו ומסמכויותיו של המבקש כמנהל מחלקת חופים, הועברו לסגנו, בגיבויו המלא של סמנכ"ל התפעול של המשיבה, מר אפרים מזרחי (הממונה מכח תפקידו על מחלקת החופים). ניתן אף לומר כי ברבות השנים נוצר נתק בין המבקש לבין הממונה עליו, מר מזרחי, כאשר את עיקר המשימות הקשורות לניהול החופים ממלא בפועל סגנו של המבקש.

מהעדויות והמסמכים שהובאו בפניינו עולה כי לפחות מאז שנת 2005 מערכת היחסים בין המבקש לבין הממונה עליו, מר מזרחי, עלתה על שרטון. נראה כי חלק מהמשבר נוצר בעקבות דרישתו של מר מזרחי (אשר ככל הנראה לא קויימה) להציב את אחד המצילים כמנהל תחנה פלונית בניגוד לרצונו, ומטענות של מר מזרחי כי המבקש העביר לעורך דינו של אותו מציל תכתובת פנימית, על מנת לסייע לו. על רקע האמור, ביום 9/5/05 שלח מזרחי למבקש מכתב שהסתיים במילים : "עלי להודיעך באופן חד משמעי שכל הוראה שלי תבוצע באופן מידי גם אם זה לא מוצא חן בעיניך או בעיני חלק מחבריך". בהמשך, במהלך שנת 2005, מונה סגנו של המבקש מר דוד תמיר למציל ראשי ומתוקף תפקידו הפך לאחראי לכל נושא שיבוץ המצילים.

בהמשך הדברים, ביום 31/5/05 התקיימה אצל מר מזרחי ישיבה בהשתתפות גורמים שונים ממחלקת חוף הים שעניינה טיפול בבעיות תחזוקה בחוף הים. בישיבה, שבה סוכמו נהלים לטיפול ולאיתור בעיות תחזוקה כלל לא השתתף המבקש, על אף תפקידו כמנהל מחלקת חופים.

נראה כי מכאן ולהבא אין חולק על כך שבפועל נוהלו ענייני המחלקה בעיקר על ידי סגנו של המבקש, מר דוד תמיר. עוד אציין כי בשנת 2006, ביקשה המשיבה לסיים את העסקתו של המבקש במסגרת של פיטורי צמצום, ואולם בסופו של יום המבקש נשאר בתפקידו.

על רקע האמור לעיל, במהלך חודש דצמבר 2010 יזם סמנכ"ל תפעול, מר מזרחי, שינוי ארגוני, במסגרתו הוצע כי יוקם בעיריה אגף חופים. הצורך בשינוי הארגוני הוסבר על רקע אי היכולת של מנהל מחלקת חופים לקיים את כל המטלות הכרוכות באחריות לחופי הים בהיבטים הרבים והמגוונים, וביטול המצב בו שני בעלי תפקידים בתחום החופים כפופים ישירות לסמנכ"ל תפעול, אשר יוצרות בעיות של עקיפת סמכות, תסמונת ראש קטן ("ההוא יבצע") ועוד כיו"ב. על פי המודל המוצע למנהל אגף החופים יהיו כפופים מציל ראשי אשר יהיה אחראי על מערך ההצלה, ומנהל מחלקת חופים (הוא המבקש) אשר יהיה אחראי על נושאים הקשורים בתחזוקת החופים ובניהולם.

עוד נזכיר, כי ביום 16/5/11, לקראת פתיחת עונת הרחצה, נערכה ביקורת מטעם משרד הפנים בחופי בת ים. המבקש, לא נטל חלק בסיור בחופים, ומטעם העיריה השתתפו בסיור סגנו של המבקש, וסמנכ"ל תפעול מר מזרחי. במהלך הסיור הודיעה העיריה כי מחלקת החופים נמצאת בתהליך של רה ארגון – לאגף חופים.

ביום 23/5/11 פורסם מכרז לתפקיד מנהל אגף חופים.

בו ביום פנה המבקש למר אהרון סוחמי, המשנה למנכ"ל העירייה, עם העתק למנכ"ל העירייה, כאשר בפיו טענות לפיהן מדובר במכרז אשר נתפר למידותיו של אדם ספציפי (סגנו) שהוא היחיד העומד בתנאי הסף, וכל תכליתו לרוקן את תפקידו של המבקש מתוכן.

בתשובה כתב מנכ"ל העירייה למבקש, ביום 26/5/11 כי על אף הקריטריונים שנקבעו על ידי משרד הפנים שלפיהם למשרת מנהל אגף נדרש תנאי סף של השכלה אקדמית, נקבע בתנאי המכרז תנאי חלופי – נסיון משמעותי, ולפיכך אין כל מניעה כי המבקש יגיש את מועמדותו במכרז.

לאחר שפנייתו לגורמים המוסמכים בעיריה בבקשה לביטול המכרז לא צלחה, ביום 6/7/11 הגיש המבקש את הבקשה דנן.

טענות הצדדים

המבקש איננו חולק על כך שהמשיבה מוסמכת לבצע שינויים ארגונים ובכלל זה להחליט על הקמת אגפים חדשים בעיריה, ואין בפיו טענה בעניין הפרוצדורה שקדמה לפרסום המכרז. כל טענתו היא, כי בנסיבות העניין, ההחלטה בדבר הקמת האגף התקבלה משיקולים זרים, ועל מנת להתנכל לו, ולפיכך היא בטלה.

לטענת המבקש, במהלך שנות עבודתו תפקודו היה תקין והוא אף זכה לשבחים. בהקשר זה מסתמך המבקש על ארבעה מכתבי תודה שקיבל במהלך השנים בגין פעילותו כמנהל מחלקה, על שני מכתבי המלצה שנכתבו עבורו על ידי עובדי משרד הפנים בשנת 2006 (ככל הנראה על רקע הבקשה להביא לסיום העסקתו) וכן על דו"ח מבקר העיריה לשנת 2001.

לטענת המבקש, במהלך השנים הוא סבל מהאופן בו פעל סגנו, אשר חתר תחתיו ועקף אותו תוך פגיעה בסדרי מנהל תקינים, והכל בעידודו ובתמיכתו של סמנכ"ל התפעול. כך חלקים רבים מתפקידיו ומסמכויותיו הועברו בפועל לסגנו, שלא על דעתו ובניגוד לרצונו. עוד טוען המבקש כי ההתנכלות כלפיו נבעה (בצד "חתרנותו" של סגנו) גם מטעמים פוליטיים, מחמת "זיהויו כבעל זיקה פוליטית מסויימת" (המבקש טוען כי הוא מזוהה עם מפלגה פוליטית יריבה לזו שמזוהים איתה בכירים במשיבה, ואולם בהקשר זה חסרה הבקשה פירוט עובדתי).

מנגד טוענת המשיבה כי דין הבקשה להדחות על הסף מחמת שהיא לוקה בשיהוי, ומחמת שלא צורפו כמשיבים שני המתמודדים האחרים במכרז. לגופו של עניין טוענת המשיבה כי הקמת אגף חופים ומינוי אדם שיעמוד בראשו, הן פעולות מתחום הפררוגטיבה הניהולית של הרשות המקומית, אשר אין עילה להתערב בה, ובפרט כאשר אין בה כדי לפגוע בזכויות מוקנות של המבקש, ובשים לב לכך שההחלטה התקבלה משיקולים עניינים וסבירים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ