אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בעמ נ' בן חיים ואח'

הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בעמ נ' בן חיים ואח'

תאריך פרסום : 10/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
49425-11-12
04/06/2013
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ
הנתבע:
1. משה בן חיים
2. חנה בן חיים
3. שמעון אפרים דורפמן
4. ברכה בת שבע דורפמן
5. שמואל הבלין

החלטה

בפני בקשת תובע למחיקת התביעה ביחס לחלק מהנתבעים (נתבעים 1, 2 ו- 5), ולאחר שביחס ליתר הנתבעים (נתבעים 3 ו- 4; להלן: "דורפמן") ניתן פסק דין בהיעדר הגנה ביום 1.2.13.

במוקד תובענה זו עמדה דירה ברח' ריב"ל 60/7 ברמת בית שמש (להלן: "הדירה"). זכויות החכירה בדירה הוחכרו על ידי מנהל מקרקעי ישראל ("ממ"י") ורישום זכויות החכירה מתנהל בחברה משכנת, קניג פרימן (1983) בניה ופיתוח בע"מ ("החברה המשכנת").

בעסקה אשר נערכה ביום 9.5.05 רכשו דורפמן את הזכויות בדירה מנתבעים 1 ו- 2. הנתבע 5 הינו עורך דין אשר טפל ברישום העברת הזכויות בדירה נוכח עסקת המכר שבין דורפמן לנתבעים 1 ו- 2.

התובע העמיד לדורפמן הלוואה בסך של 228,865 ₪ למימון רכישת הדירה וכנגד זאת התחייבו דורפמן, בין היתר ובנוסף להתחייבות האלמנטארית להשבת ההלוואה, להשלים את העברת הזכויות בדירה וכן להמציא לתובע התחייבות לרישום משכנתא מאת ממ"י או החברה המשכנת. אף הנתבעים 1, 2 ו- 5, לפי הנטען, התחייבו כלפי התובע להשלים את רישום העברת הזכויות בדירה לדורפמן ולהמציא לתובע התחייבות לרישום משכנתא.

לפי הנטען בתביעה, לא עמדו הנתבעים בהתחייבות להשלמת העברת הזכויות בדירה לדורפמן ולא עמדו בהתחייבות להמצאת התחייבות לרישום משכנתא לטובת התובע. התובע עתר לפיכך לחיוב הנתבעים בפירעון מלוא יתרת חוב ההלוואה שהועמדה כאמור, בסך של 241,214 ₪ בצירוף ריבית פיגורים, למתן צו המחייב רישום שעבוד והתחייבות לרישום משכנתא וכן למינוי ב"כ התובע ככונס נכסים שיוסמך לחתום על כל שידרש להשלמת הרישום.

דורפמן לא הגישו כתב הגנה וניתן כנגדם פסק דין בהיעדר הגנה. יתר הנתבעים הגישו כתב הגנה ובמסגרתו טענו כי השלימו את כל התחייבויותיהם בגין מכר הדירה ובגין ההתחייבות לתובע עוד בשנת 2008, כאשר הזכויות בדירה הועברו על שם דורפמן בחברה המשכנת. הנתבע 5 הוסיף וטען שלו, כעורך דין, אין כל מחויבות כלפי התובע בנסיבות העניין. הנתבעים 1, 2 ו-5 בקשו לדחות את התביעה נגדם.

ביום 17.4.13 התקיים קדם המשפט ובמהלכו ניתנה החלטה המורה לחברה המשכנת למסור מידע על אודות הדירה לתובע וכן ניתנה לתובע ארכה למסור את עמדתו ביחס להמשך ההתדיינות ונקבע קדם משפט נוסף. בעקבות החלטה זו הוגשה בקשה זו ביום 16.5.13 למחיקת התביעה.

לטענת התובע, ביום 30.4.13 רשם הנתבע 5 את הזכויות בדירה על שם דורפמן בלשכת רישום המקרקעין וכן את המשכנתא לטובת התובע, כך שנתייתר הדיון בתביעה. התובע עתר איפוא למחיקת התביעה בלא צו להוצאות.

הנתבעים 1, 2 ו-5 הודיעו בתגובתם שהם מבקשים שהתביעה תידחה וכי יש לחייב את התובע בהוצאותיהם. לטענת הנתבעים, העברת הזכויות בדירה בחברה המשכנת הושלמה עוד ב- 2008 ואישור החברה המשכנת על כך ניתן עוד ב- 2009 כך שכלל לא היה בסיס להגשת התביעה. הרישום בלשכת רישום המקרקעין, כך נטען, לא רלוונטי ונעשה על ידי הנתבע 5 ב- 2013 "בהתנדבות" ולפנים משורת הדין.

בתשובתו לתגובה טוען התובע שאין מקום לחיובו בהוצאות אלא שיש להשית הוצאות דווקא על נתבעים 1, 2 ו-5. לטענתו, הבדיקות שנערכו על ידו טרם הגשת התביעה העלו שרישום הזכויות בדירה על שם דורפמן לא הושלם והדירה בכלל נמכרה בינתיים לצד ג'. רק הגשת התביעה המריצה את הנתבעים לפעול להשלמת הרישום וכך נמצא שהייתה הצדקה מלאה להגשת התביעה.

בהתאם לתקנה 154 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, רשאי תובע לבקש להפסיק תביעה, אך לבית המשפט שיקול דעת באם להיעתר לבקשה. כאשר עותר תובע להפסקת התביעה הרי שמשמעות הבקשה הינה מחיקת התביעה ובמצב זה מוסמך בית המשפט להיעתר לבקשה או לדחותה, אך לא להורות על דחיית התביעה. אין לפיכך בסיס לטענת הנתבעים כי יש לדחות את התביעה.

בית המשפט יסרב להפסקת תובענה באם יהיה בה כדי לשלול מנתבע יתרון של ממש אשר רכש תוך כדי ההתדיינות או שהיא ביטוי לשימוש לרעה בהליכי בית משפט. אין כל טענה של הנתבעים לרכישת יתרון שכזה וברי מתגובתם שאין להם כל עניין בהמשך בירור התביעה. אין לפיכך כל סיבה שלא להיעתר לבקשה ולהורות על מחיקת התביעה.

אשר להוצאות, מהאמור בבקשה למחיקת התביעה, מסתבר שלאחר מתן הצו שהופנה לחברה המשכנת, הודיעה זו ביום 29.4.13 כי הזכויות בגין הדירה נרשמו על שם דורפמן עוד ביום 21.12.08. והרי זה בדיוק אשר טענו לו הנתבעים במהלך הדיון. הנתבעים טענו שאין בסיס לתביעה שכן השלימו את התחייבויותיהם הם לפני שנים ואכן התברר שזה זה המצב. להשלמת הרישום בלשכת רישום המקרקעין ב- 2013 אין כל קשר למחלוקת זו, שהרי איש לא טען שלכך התחייבו הנתבעים כלפי התובע.

במהלך הדיון ביום 17.4.13 טען ב"כ התובע שפנייתו לחברה המשכנת לא נענתה. לכן גם ניתן צו שהופנה לחברה המשכנת ועל יסוד צו זה גם ניתן מכתבה של החברה המשכנת אשר מאושש את טענת הנתבעים באשר לרישום הזכויות. אם כך, אפשר ולתובע טרוניה מוצדקת כלפי החברה המשכנת שלא השיבה לפניותיו אך ברי שלא הנתבעים אחראים לכך.

בנסיבות אלו, מן הראוי שהתובע יישא בהוצאות הנתבעים בגין תביעה זו, אך יש לזכור שהתביעה נמחקת לאחר קדם משפט אחד, בלא שהיה צורך בהליכים מקדמיים או הגשת תצהירים, וכן יש לזכור את האינטרס הציבורי לעודד בעלי דין לחזור בהם מתביעה כך שייחסך זמן שיפוטי. השתת הוצאות גבוהות איננה מתיישבת עם אינטרס זה.

בהתחשב בכל האמור לעיל אני נעתר לבקשה להפסקת התביעה וקובע כי התביעה ביחס לנתבעים 1, 2 ו- 5 נמחקת וכי התובע ישא בהוצאות הנתבעים 1, 2 ו-5 בגין תביעה זו בסך כולל של 3,600 ₪.

לא הועלו טענות באשר לחלוקת ההוצאות בין הנתבעים ולפיכך סכום זה יועבר על ידי התובע לנתבע 5, באשר הנתבע 5 אף ייצג את הנתבעים 1 ו- 2 בדיון.

הדיון הקבוע ליום 4.7.13 – מבוטל.

ניתנה היום, כ"ו סיון תשע"ג, 04 יוני 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ