אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הבחנה בין חיובי השבה על-פי התחייבות חוזית לבין חיובי השבה מדיני עשיית עושר ולא במשפט

הבחנה בין חיובי השבה על-פי התחייבות חוזית לבין חיובי השבה מדיני עשיית עושר ולא במשפט

תאריך פרסום : 13/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חדרה
1398-08
18/06/2010
בפני השופט:
קרן אניספלד

- נגד -
התובע:
עמירם ינר
הנתבע:
1. ירדנה לוי
2. יהודה יניב
3. שמואל לוי

פסק-דין

תביעה כספית לתשלום סך של 116,000 ש"ח למועד הגשתה, 17.2.2008.

א. ההליך והצדדים לו

אלו הן, בקליפת אגוז, העובדות הניצבות ברקע התובענה שלפני:

1.      התובע והנתבעים הם בעלים במשותף של זכויות חכירה בנכס מקרקעין הידוע כחלקה 138 בגוש 10104 ואשר מצוי ברחוב ההדרים בפרדס-חנה (להלן: " הנכס"). בעלי זכויות נוספים בנכס, ה"ה רות ומשה כהן (להלן: " ה"ה כהן"), לא צורפו כצד להליך.

2.      הנכס נרכש במשותף על-ידי התובע ובת-זוגו דאז, על-ידי הנתבעים דכאן ועל-ידי ה"ה כהן (להלן: " הרוכשים"), זאת על-פי הסכם מיום 19.11.1989 (להלן: " הסכם הרכישה"). מאחר שהזכויות בנכס הן במושע ונרכשו במשותף, נערך בין הרוכשים הסכם שיתוף נושא תאריך 22.11.1989 לשם הסדרת השימוש בנכס, כמו גם זכויות וחובות הרוכשים ביחס אליו, והכול ביחסי הרוכשים בינם לבין עצמם (להלן: " הסכם השיתוף").

3.      בשנת 2006 עדיין לא נרשמו הזכויות בנכס על-שם הרוכשים. המועצה המקומית פרדס-חנה - כרכור (להלן: " המועצה") התנתה את מתן אישורה להעברת הזכויות בנכס בפנקסי המקרקעין על-שם הרוכשים בתשלום היטל סלילה למועצה (להלן: " היטל הסלילה"). באותה עת היה התובע מעוניין בהסדרת רישום הזכויות בנכס על-מנת להעביר את חלקו בנכס לבנו ולכלתו ולאפשר את בניית ביתו של הבן בנכס, בנייה שהייתה כרוכה בנטילת הלוואה מובטחת במשכנתא מאת מוסד בנקאי. בה בעת כפרו הצדדים, והתובע בתוכם, בזכותה של המועצה לדרוש או לגבות את היטל הסלילה. על רקע זה נוהלו בין הצדדים מגעים שנועדו לגשר על הפער בין אינטרס התובע לגרום לרישום מיידי של הזכויות בנכס על-שם הרוכשים לבין אינטרס הנתבעים וה"ה כהן להימנע מתשלום היטל הסלילה השנוי במחלוקת למועצה.

4.      ביום 5.9.2006 פנה התובע למועצה ושילם את היטל הסלילה החל על הנתבעים ועל ה"ה כהן בגין זכויותיהם בנכס. בסמוך לאחר מכן פנה התובע לנתבעים ולה"ה כהן ודרש כי ישיבו לו את היטל הסלילה שבתשלומו נשא עבורם. בעוד שבין התובע לבין ה"ה כהן הוסדר התשלום מחוץ לכותלי בית-המשפט, סרבו הנתבעים לשלם לתובע את חלקם בהיטל הסלילה. על רקע זה הוגשה התובענה דנן.

5.      טוענים הנתבעים כי תשלום היטל סלילה למועצה בגינם נעשה על-ידי התובע שלא כדין, שלא בהסכמתם ובהיעדר הרשאה מצדם, ותוך שהתובע פועל בעניין זה על דעת עצמו בלבד. מנגד גורס התובע כי חובתם של הנתבעים להשיב לו את מה ששילם עבורם בגין היטל הסלילה מעוגנת בהוראותיהם של הסכם הרכישה והסכם השיתוף, לחלופין בהסכם בעל-פה שנערך בין הצדדים בעניין זה ולחלופי-חלופין בדיני עשיית עושר ולא במשפט.

6.      השאלות הטעונות הכרעה הן בהתאמה אלה:

א.    מה היו עמדות הצדדים באשר לחיובם בתשלום היטל הסלילה למועצה?

ב.    האם חלה על הנתבעים חובה לשלם את היטל הסלילה מכוחו של הסכם הרכישה או הסכם השיתוף? ככל שהתשובה על כך היא בחיוב, יש להוסיף ולדון בתביעתו של התובע לחייב את הנתבעים בתשלום הפיצוי המוסכם החל בגין הפרת הסכמים אלה.

ג.     האם נערך בין הצדדים הסכם אחר שמכוחו היה על הנתבעים להשיב לתובע את היטל הסלילה ששולם על-ידו בגינם?

ד.    האם חלה על הנתבעים כלפי התובע חובת השבה מדיני עשיית עושר ולא במשפט, בהתייחס להיטל הסלילה האמור?

שאלות אלה יידונו להלן כסדרן.

ב. ברקע המחלוקת - חיוב הרוכשים בתשלום היטל סלילה למועצה

1.             בשנת 2006, בעת שביקש התובע לפעול לרישום הזכויות בנכס על-שם הרוכשים, הייתה בקרב הרוכשים והתובע בכלל זה תמימות דעים כי הם אינם חבים בתשלום היטל סלילה למועצה. עמדת הרוכשים נסמכה על מכתב ראש המועצה מר דוד לוין מיום 15.8.1993, על-פיו הופטרו חלק מתושבי רחוב ההדרים מתשלום אגרות עבור סלילה והרחבה של הכביש ברחוב זה שנעשתה עבור המועצה על-ידי חברת שיכון עובדים. במכתב ראש המועצה הודע על זיכוי חשבונם של תושבי רחוב ההדרים בחיוב אגרות כבישים לגבי הכביש האמור, זאת בהווה ובעתיד, וכן על ביטול חיוב בגין היטל סלילה שנשלח קודם לכן [להלן: " הודעת הפטור"; נספחי א' ל- נ/3]. חשבונות בגין הנכס שנשלחו לנתבעים על-ידי המועצה בתקופה מאוחרת להודעת הפטור לא כללו מרכיב של חיוב בגין היטל סלילה [נספחי ב' ל- נ/3].

2.            בשלב מאוחר יותר, משביקש התובע לרשום את זכויותיו בנכס בפנקסי המקרקעין, שבה המועצה וחידשה את דרישתה לתשלום היטל סלילה, זאת כתנאי למתן אישורה להעברת הזכויות בנכס על-שם הרוכשים בפנקסי המקרקעין. התובע חלק על חוקיותה של דרישה זו והעלה טעמיו על הכתב במכתב מפורט ומנומק מיום 27.11.2005 אשר הופנה אל עו"ד ג'ובראן, בא-כוח המועצה (להלן: " עו"ד ג'ובראן") [נספח ג1 ל- נ/3].

3.            עמדת המועצה הייתה כי מי שלא היה בעליה של הקרקע הרלבנטית במועד בו נסלל הכביש ברחוב ההדרים אינו חב בתשלום היטל סלילה בגין מרכיב הקרקע, שכן חלק זה של החיוב חל על בעלי הנכס במועד הסלילה. בה בעת חל היטל סלילה על בעליו הנוכחי של הנכס אשר מבקש לבנות עליו, זאת בגין מרכיב הבנייה. על בסיס הבחנה זו חויב התובע בשנת 2005 בתשלום היטל סלילה בגין מרכיב הבנייה, תוך מתן פטור מאותו היטל בגין מרכיב הקרקע [מכתב עו"ד ג'ובראן מיום 20.12.2005, נספח ד' ל- נ/3].  

4.            התובע לא הסכין עם תשובת המועצה ועמד על דעתו שיש ליתן לו פטור מלא מתשלום היטל סלילה בגין זכויותיו בנכס, הן במרכיב הקרקע והן במרכיב הבנייה [נספח ה1 ל- נ/3]. מאחר שלא עלה בידי התובע להביא לשינוי עמדת המועצה בסוגיה זו, ועל-מנת לסלול את הדרך למתן היתר בנייה לתובע ביחס לחלקו בנכס, שילם התובע למועצה סך של 10,930.83 ש"ח בחודש ינואר 2006 לסילוק הסכום שאותו דרשה המועצה מן התובע בגין היטל סלילה במרכיב הבנייה. התשלום נעשה תחת מחאה ותוך שהתובע עומד על זכותו לתבוע מן המועצה את השבת הסכום [נספח ו' ל- נ/3]. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ