אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הבדל שולי בין נוסח הערבות שצורפה להצעה במכרז לנוסח המבוקש לא יביא לפסילתה

הבדל שולי בין נוסח הערבות שצורפה להצעה במכרז לנוסח המבוקש לא יביא לפסילתה

תאריך פרסום : 27/05/2008 | גרסת הדפסה
עע"מ
בית המשפט העליון
6200-07,6833-07
22/05/2008
בפני השופט:
1. הנשיאה ד' ביניש
2. ס' ג'ובראן
3. י' אלון


- נגד -
התובע:
1. פ.פ.ס ריהאב בע"מ
2. עסא אל ראעי - מעון יום שיקומי

עו"ד רות ברק
עו"ד רונית גרבר
עו"ד האני יוסף יעקוב
הנתבע:
1. מדינת ישראל
2. גן ובית ספר רנד
3. פתחיה
4. אגודת ידידי מרכז רפואי בני ציון
5. מיח"א: מחנכי ילדים חרשים ת"א ואיזור המרכז
6. אגודת שלוה: שחרור למשפחה ולילד המוגבל
7. עמותה לילדים בסיכון
8. מיח"א-באר שבע
9. צעד קדימה: עמותה לחינוך ושיקום באמצעות גישת החינוך המדריך-פטו
10. אלי"ע-סניף ירושלים
11. מעון טיפולי: מרכז מריאן לגיל הרך
12. בית אלחנאן-מעון יום שיקומי
13. אלוט: אגודה לאומית לילדים אוטיסטים
14. היחידה האזורית להתפתחות הילד
15. א.ד.נ.מ. בע"מ
16. צ'יימס ישראל
17. בית ספר מעון בית עדנאן ירכא
18. אלווין ישראל
19. עמותת זוהור אלגד-אום אל פחם
20. אקים סניף חדרה
21. שמע קולנו: מרכז ארצי-שיקום והדרכה לליקויי שמיעה
22. מתנ"ס כפר מנדא
23. מגן הלב
24. בית הורים בן יהודה בע"מ
25. אקים סניף חדרה
26. סונק סנטר
27. מכון אחי"ה
28. שערי מרפא
29. כרמל - פנימיה חינוכית בע"מ
30. ט.ח. המרכז רפואי הגליל בע"מ
31. בית ספר צהר לטהר
32. מיח"א באר שבע
33. צעד קדימה
34. אלי"ע סניף ירושלים
35. מעון טיפולי: מרכז מריאן לגיל הרך
36. שערי מרפא
37. עסא אל ראעי מעון יום שיקומי

עו"ד אבי ליכט
פסק-דין

השופט ס' ג'ובראן:

           בפנינו שני ערעורים על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים (כבוד השופטת נ' אחיטוב) שניתן ביום 12.6.2007, אשר על פיו נדחו עתירותיהן של המערערות לביטול החלטת המשיב אשר פסלה את הצעותיהן במכרז להפעלת מעונות יום שיקומיים עבור פעוטות בעלי מוגבלויות (להלן: המכרז),  ולהכרזה על הצעותיהן כזוכות במכרז.

העובדות הצריכות לעניין

1.        המערערות, חברת פ.פ.ס ריהאב בע"מ (עע"מ 6200/07) (להלן: ריהאב) ושותפות עסא אל ראעי - מעון יום שיקומי (עע"מ 6833/07) (להלן: עסא אל ראעי), הן שני גופים שניגשו למכרז (מכרז 149/2006) שפרסמה ועדת המכרזים של משרד הרווחה (להלן: ועדת המכרזים, הועדה). 

2.        המדובר במכרז מסוג "מכרז רשימה" שתכליתו יצירת רשימת גופים המסוגלים לספק שרות למשיבה. רשימת הזוכים במכרז נקבעת לאחר בדיקת תנאי הסף ואמות המידה, כשהזכייה במכרז מקנה את הזכות להיות נותן שירותים פוטנציאלי להספקת השרות. יש לציין כי אין בהכללת גורם נוסף במאגר משום פסילה של גורם אחר שהיה כלול בו קודם לכן.

3.        כאמור בהחלטות וועדת המכרזים נפסלו ההצעות של שתי העותרות כתוצאה מאי צירוף ערבות בנוסח הנדרש לפי תנאי סף 8.ח.1 למכרז, הקובע כי:

"הערבות תוגש בנוסח הדוגמא המפורטת בנספח לתנאי הסף. אין להוסיף לערבות תניות אשר אינן מצוינות בנוסח הדוגמא המצ"ב" (ההדגשות במקור)

           הצעת עסא אל ראעי נפסלה, בנוסף לעניין הערבות, עקב אי עמידה בתנאי סף 8.יא.2 למכרז, העוסק בהגשת מסמכים לצורך בדיקת איתנותו הפיננסית של המציע, הקובע כי מציע שהינו עוסק מורשה יצרף להצעתו:

"הצהרות הון לשנים 2004-2005 בנוסח ובמבנה המוגש למס הכנסה" (ההדגשות במקור)

4.        על החלטה זו הגישו המערערות עתירות לבית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, כי יורה על ביטול החלטת המשיבה לפסול את ההצעות שלהן ויכריז עליהן ככלולות ברשימת הזוכים במכרז או, לחלופין, יורה על החזרת העניין לוועדת המכרזים על מנת שזו תכריז עליהן בין הזוכים במכרז באם הן עומדות בשאר תנאי המכרז.

בית המשפט לעניינים מינהליים

5.        בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים (כבוד השופטת נ' אחיטוב) דחה את העתירות. באשר לטענתן המשותפת של המערערות לגבי הערבויות, קבע בית המשפט כי שתי ההצעות אכן לא עמדו בתנאי הסף של המכרז נוכח העובדה כי למכרז צורפה דוגמא מפורטת לנוסח הערבות המבוקש על ידי המשיבה והערבויות אשר צורפו לשתי ההצעות דנן לא תאמו לנוסח זה, זאת לאור ההלכה הפסוקה לפיה פגם בערבות נחשב ככלל כפגם מהותי אשר יש בו כדי להביא לפסילת ההצעה אף אם אותו פגם נעשה בתום לב.

6.        אף טענת ריהאב כי הועדה מושתקת מלפסול את ההצעה מחמת העובדה שקיבלה נוסח זה במכרזים קודמים נדחתה לאור ההלכה כי רשות ציבורית יכולה לחזור בה מהחלטה מוטעית או החלטה הנוגדת את הדין. בנוסף נדחתה טענת ריהאב כי החלטת הועדה הייתה בלתי סבירה וניתנה בחוסר תום לב.

7.        לבסוף, דחה בית המשפט את טענת עסא אל ראעי, כי פרשנות סבירה לתנאי הסף למכרז היא שיש להגיש דו"ח הצהרת הון אחד, או של שנת 2004 או של שנת 2005, בקובעו שפרשנות המשיבה כי נדרשו שני דו"חות ולא אחד הנה פרשנות סבירה, אשר יש לה עיגון ברור בלשון התנאי.

           מכאן הערעור בפנינו.

טענות הצדדים

8.        במסגרת ערעורן שבות המערערות וטוענות כי נוסח הערבות הבנקאית אשר צירפו אין בו כדי לפגוע באפשרות מימוש הערבות, אלא שהוא אף מרחיב את תוקפה של הערבות ומיטיב עם המדינה. מכאן שנוסח זה תואם את דרישת הועדה ואין בו כדי להביא לפסילת ההצעות. ריהאב אף חוזרת על טענתה כי נוסח זה של הערבות תואם נוסחים קודמים שהגישה בגין מכרזים אחרים ואשר התקבלו על ידי הועדה ועל כן, מנועה הועדה מלפסול הצעתה זו מטעם זה. עסא אל ראעי העלתה טענה נוספת לפיה הועדה חזרה בה מפסילת אחת המשתתפות במכרז, לאחר שזו הגישה עתירה מנהלית נגדה, למרות שהיה דמיון בפגם הערבות של אותה משתתפת ושל המערערות בערעור זה.

           באשר לפסילת עסא אל ראעי בגין אי הגשת מלוא המסמכים הדרושים לפי תנאי 8.יא.2 למכרז, חוזרת היא וטוענת כי הפירוש שיש לתת לתנאי זה הוא שיש להגיש דו"ח הצהרת הון אחד, או של שנת 2004 או של שנת 2005, הן כעולה מלשון התנאי והן לאור העובדה כי הנוהג מחייב את הגשתה של הצהרת הון אחת לארבע שנים בלבד.

9.        מנגד, טוענת המשיבה כי לא נפל פגם בהחלטה לפסול את הצעות המשיבות מחמת הפגמים שנפלו בנוסח הערבות הבנקאית שלהן, פגמים אשר לשיטתה עלולים לגרום לקשיים במימוש הערבויות. החלטה זו, לגישת המשיבה, עולה בקנה אחד עם פסיקתו של בית משפט זה ועל כן נמצאת היא בגדר מתחם הסבירות. בנוסף מדגישה המשיבה כי עולה מנוסח הערבות האפשרות לשלם את הערבות במספר תשלומים ולא בתשלום אחד, דבר אשר פוגע בעקרון השוויון בין המציעים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ