אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הארכת מעצר ראש כת ממג'דל כרום שנאשם בהתעללות בילדיה הקטינים ובאחת הנשים

הארכת מעצר ראש כת ממג'דל כרום שנאשם בהתעללות בילדיה הקטינים ובאחת הנשים

תאריך פרסום : 26/06/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
24377-06-13
26/06/2013
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מוניב פרחאת
החלטה

בפני בקשה למעצר עד תום ההליכים לפי סעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-מעצרים), התשנ"ו-1996.

נגד המשיב, מוניב פרחאת (יליד 1956), הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות רבות שעניינן שידול להתעללות בקטין או חסר ישע(לפי סעיף 368ג סיפא לחוק העונשין), תקיפת קטין או חסר ישע(לפי סעיף 368ב רישא לחוק העונשין), שידול לכליאת שווא(לפי סעיף 377 רישא + סעיף 30 לחוק העונשין), תקיפה סתם(לפי סעיף 379 לחוק העונשין), מעשים מגונים(לפי סעיף 348(ג) לחוק העונשין), מעשה מגונה בכוח(לפי סעיף 348(ג1) לחוק העונשין), כליאת שווא(לפי סעיף 377 לחוק העונשין)ו איומים (לפי סעיף 192 לחוק העונשין).

העובדות המפורטות באישום נפרסות על פני חמישה אישומים. בתמצית יצוין כי על פי המיוחס לו באישום, המשיב עמד בראש קבוצה הקרויה "ג'מאעית מוניב", הכוללת חמש משפחות אשר מונות זוג הורים ושלושה עד חמישה ילדים בכל משפחה, המתגוררות בשכנות בכפר מג'ד אל כרום. עד לשנת 2010, כך לפי האישום, השתייכה לקבוצה משפחה נוספת שמנתה זוג הורים ושני ילדים.

המשיב נהג להיפגש עם חברי הקבוצה מדי שבוע ולהעביר שיעורי דת ותפילה, וכן הוא שימש עבורם כיועץ בענייני יחסים אישיים וחינוך ילדים. בתוך כך, התבסס מעמדו של המשיב כמנהיגה הרוחני של הקבוצה, וחברי הקבוצה נהגו על פי הנחיותיו והוראותיו.

האישום מפרט, במועדים שונים בין השנים 2003 - 2012, כיצד המשיב נהג להורות ולדרוש מחברי הקבוצה להעניש את ילדיהם דרך שימוש באלימות חמורה, כליאתם בחדרים או בשירותים במשך ימים, מריחת צואה עם פניהם וגופם של הילדים, מניעת אוכל ושתייה ועוד. בחלק מהמקרים הכה המשיב בעצמו את הקטינים ולאחר מכן הורה להוריהם לכלוא אותם לתקופות ממושכות.כמו כן, בין השנים 2009-2013, נהג המשיב להכות את אחת מנשות הקבוצה, המתלוננת, להשפילה ולבזותה מינית לעיני שאר הקבוצה, וכן נהג להענישה דרך כליאתה בשירותים או במחסן מחוץ לביתו. 

בד בבד עם הגשת כתב האישום, עתרה המבקשת למעצרו של המשיב עד לתום ההליכים.

בבקשתה, טענה המאשימה כי בידיה ראיות טובות לכאורה להוכחת אשמתו של המשיב. הראיה המרכזית אליה הפנתה היא עדותה של א' (להלן גם " המתלוננת") אשר פרשה מהקבוצה, וגוללה בחקירותיה את סיפורה וכן תיארה את מעשיו של המשיב. המבקשת הפנתה גם להודעותיהם של שאר חברי הקבוצה שעל אף שגוננו על המשיב וטענו כי המתלוננת מנסה להעליל עליהם על רקע הסכסוך בינה לבין בעלה, הם כן אישרו את עצם השתייכותם לקבוצה, ואת העובדה כי המשיב מנחה אותם בענייני דת, זוגיות וחינוך הילדים. המבקשת הפנתה גם לעדויות של אנשים נוספים שפרשו מהקבוצה וגם לעדות מקורביו של המשיב המחזקות את עדותה של המתלוננת.

לעניין עילות המעצר, המבקשת טענה כי העבירות המיוחסות למשיב מקימות חזקת מסוכנות סטאטוטורית, וכי מסוכנותו נלמדת מריבוי המעשים המיוחסים לו וחומרתם, אשר מעידים על אופיו האלים של המשיב. כמו כן, קיימת מסוכנות ספציפית כלפי המתלוננת.  בנוסף, החשש לשיבוש הליכי משפט הוא מוחשי, שכן מרבית עדי התביעה מתגוררים במג'ד אל כרום, וחלקם עדיין משתייכים לקבוצה. כמו כן קיימות ראיות המצביעות על כך שהמשיב הדריך את העדים כיצד להתנהל בחקירה.

ב"כ המשיב לא חלק על עצם קיומה של תשתית ראייתית לכאורית אך טען לחולשתה, זאת לנוכח הסתירות הפנימיות הקיימות בעדותה של המתלוננות וכן בעדויות נוספות, מה שמצדיק את שחרורו של המשיב לחלופת מעצר. לטענתו קיימות עדויות רבות, כולל של בניה של המתלוננות, המצביעות על כך שהמתלוננת מעלילה עלילות שווא. ב"כ המשיב הפנה לגילו המתקדם ומצבו הרפואי של המשיב. לטענתו במצבו יש להסתפק בחלופת מעצר שיש בה כדי לאיין את עילות המעצר, או לחלופין לשלוח את המשיב לתסקיר מבחן.

דיון והכרעה

ראיות לכאורה

לאחר עיון בחומר הראיות אני קובע כי קיימת תשתית ראייתית לכאורית מבוססת היטב. להלן אנמק.

העדות המרכזית בתיק ניתנה ע"י המתלוננת, אשר השתייכה לקבוצה עד לזמן קצר לפני מעצרו של המשיב. המתלוננת תיארה בעדויותיה את אורח חיי הקבוצה, את מנהגיהם, ואת ה"ייעוץ" שהיה נותן המשיב לחברי הקבוצה, בעיקר בעניין חינוך ילדים. מעדותה של המתלוננת עולה כי המשיב לא היה רק מנהיג רוחני, אלא שלט כמעט באופן מוחלט בחברי הקבוצה, ואף התנהלותם היומיומית הותוותה ע"י הוראות המשיב. בנוסף, המתלוננת תיארה מקרים ספציפיים בהם הורה לה המשיב להעניש את ילדיה בדרכים המפורטות באישום, וכשהיא הייתה מפרה את הוראותיו, הוא היה תוקף אותה. המתלוננת תיארה גם כיצד המשיב עצמו היה תוקף את הילדים וגורם להם לחבלות.

עדותה של המתלוננת אינה עומדת לבדה. בעצם כל העדים שנחקרו, אלו שעדיין משתייכים לקבוצה וגם אלו שפרשו, תמכו בגרסתה של המתלוננת לעניין אורח חיי חברי הקבוצה ומנהגיהם. ההבדלים בגרסאות בין העדים שהשתייכו לקבוצה ועדיין חיים לבין אלו שהם מחוץ לקבוצה, נגעו בעיקר לעניין הפעלת האלימות ע"י המשיב והן לעניין שליטתו בחברי הקבוצה. באופן טבעי, חברי הקבוצה הגנו על המשיב וטענו כי הוא היה מעין "חבר", והכחישו כי הפעיל נגדם או נגד מי מילדיהם אלימות. שאר העדים העידו כי המשיב שלט באופן מוחלט בקבוצה, ואישרו כי הוא היה מפעיל אלימות ודרכי ענישה קשים כלפי הילדים [ראו לדוגמה את עדותה של בתו של המשיב, אמ', וכן עדויות אחיו של המשיב ועוד אחרים].

יתרה מכך, על אף שלא כל הילדים שהשתייכו לקבוצה לא נידבו את החוקרים בפרטים אודות חיי הקבוצה, חלקם אישרו חלקים רבים מגרסתה של המתלוננת[ראו לעניין זה את עדותו של ג', בנם של חברי הקבוצה, לעניין האלימות שהפעיל כלפיו המשיב].

יתרה מכך, הסתירות הפנימיות בתוך העדויות נמצאות דווקא בגרסתם של חברי הקבוצה, שם ניתן להבחין בהבדלים בין גרסאות הילדים המאשרים את שימוש באלימות ע"י המשיב, לבין גרסאות ההורים שטענו כי כלל לא היה שימוש באלימות.

בנוסף, טענותיו של המשיב באשר לסתירות הפנימיות ולמשקל עדותה של המתלוננת, מקומן להתברר בהליך העיקרי. בשלב זה, די לראות כי על פניו, גרסתה של המתלוננת נתמכת בראיות רבות נוספות, על מנת לקבוע כי קיימות ראיות לכאורה נגד המשיב, ואין בידי לקבל את עמדתו של המשיב, לפיה עוצמת הראיות בתיק היא חלשה ומצדיקה את שחרורו לחלופה [ראו לעניין זה בש"פ 352/11 ברי נ' מדינת ישראל (פורסם בנבו, 25.1.11). פסקה 9 להחלטה].

עילת מעצר וחלופת מעצר

בנוסף לקיומה של חזקת מסוכנות סטאטוטורית בעניינו של המשיב, אני קובע  כי המעשים המתוארים בכתב האישום, כעולה מהראיות, ונסיבות ביצועם, במיוחד לנוכח העובדה כי הם בוצעו בעיקר כלפי קטינים, מעידים על אופיו המסוכן ונטול הרחמים של המשיב. ניצול של קטינים בנסיבות המתוארות והפעלת אלימות כנגדם מצביעים על מסוכנות המשיב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ