אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> האם נכס שנבנה ללא היתר והופקע, הינו בר-פיצוי?

האם נכס שנבנה ללא היתר והופקע, הינו בר-פיצוי?

תאריך פרסום : 22/08/2011 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
12970-09-10
11/08/2011
בפני השופט:
יוסף שפירא

- נגד -
התובע:
ראובן מחבר
עו"ד מ' ינובסקי
הנתבע:
ועדה מקומית לתכנון ירושלים
עו"ד ר' אטינגר
פסק-דין

האם נכס שנבנה ללא היתר והופקע, הינו בר-פיצוי ? ומהם התנאים המצטברים לפיצוי על ידי הועדה המקומית ? אלה השאלות המרכזיות בהליך זה.

מהות ההליך

1.         לפני תובענה לקביעת פיצוי בגין הפקעה בגוש 30104 חלקה 32 שפורסמה ביום 20.12.01 מכח סעיפים 5 ו-7 לפקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור) 1943 (להלן: " הפקודה"), ולפי חוק התכנון והבניה - 1965 (להלן: " החוק").

טרם הגשת התובענה הגיעו הצדדים להסכם בדבר מינוי שמאי מכריע מוסכם, וזה ערך שומה שלמבקש השגות מסוימות לגביה, כמפורט בהמרצת הפתיחה דכאן. בתובענה אף עותר המבקש לפיצוי בגין "הנזק והסבל שנגרמו בעקבות פעולת ההפקעה כמפורט בבקשה", כאמור בסיפא כתב התובענה. בישיבת קדם המשפט הוסכם שהצדדים יסכמו טענותיהם בטענות המקדמיות, דהיינו לעניין מהות הסעדים המבוקשים.

לאחר ישיבה נוספת,  ולאחר שהוגשו התצהירים והתשובה לתובענה, הגיעו הצדדים ביום 13.4.11 להסדר דיוני כעולה מן פרוטוקול הדיון, כדלקמן:

"באי כח הצדדים: במטרה לחסוך חקירת המצהירים, הגענו לעובדות  מוסכמות כדלקמן:

משפחת המבקש הבעלים של הנכס משנת 1958. הנכס הנדון היה מושכר למספרה וסכום דמי השכירות האחרון היה 2,000 דולר לחודש.

מוגש כתב אישום והכרעת דין נגד מחזיק המספרה, מר גבריאל בן עמי.

הוגש וסומן א'.

הצדדים יסכמו את טענותיהם בכתב, לאחר שהשמאי ישלים את מתן תשובותיו לשאלות ההבהרה  על מנת שהצדדים יוכלו  בסיכומיהם להתייחס אף לכך, וזאת באופן שהמבקשים יסכמו בתוך 30 יום מיום קבלת התשובות והמשיבה בתוך 30 יום מיום קבלת סיכומי המבקשים.

היה ובית המשפט יגיע למסקנה שהמבנה הבלתי חוקי הוא בר פיצוי, כי אז יוכל לפסוק את סכום הפיצוי לפי סעיף 79א' לחוק בתי המשפט.

לעניין ההכרעה על פי סעיף 79א - המשיבה רשאית לבטל הסכמתה זו בתוך 14 יום מהיום.

לאור ההסכמות דלעיל, אנו מוותרים על חקירת המצהירים".

בהחלטה מאותו יום, נתתי תוקף של החלטה להסדר שבין הצדדים.

2.         השאלה שעומדת לפניי הינה אפוא, האם מבנה שנבנה ללא היתר הינו בר פיצוי לפי סעיף 190(א)(3) לחוק התכנון והבניה תשכ"ה-1965 (להלן: "החוק")? אם תהא התשובה חיובית, כי אז אפסוק לפשרה מהו סכום הפיצוי המגיע למבקש ולמשיבים הפורמליים.

הוראת חוק זו קובעת כדלקמן:

"(א) במידה שלא נקבעו הוראות מיוחדות בחוק זה, תבוצע (א) במידה שלא נקבעו הוראות מיוחדות בחוק זה, תבוצע ההפקעה על פי פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור), 1943, כאילו הורשתה הועדה המקומית בהודעה ברשומות להשתמש בסמכויות ולמלא את התפקידים של הממשלה או של היועץ המשפטי לממשלה לפי הפקודה האמורה, לענין המקרקעין העומדים להפקעה, הכל בשינויים ובתיאומים אלה:  

(1) סעיף 20 לפקודה האמורה יחול גם על הפקעת מקרקעין לצרכי גנים, שטחי נופש וספורט וכן לבניני חינוך, תרבות, דת ובריאות, ובכל מקום שמדובר באותו סעיף על "רבע" יבוא "ארבע עשיריות"; אולם לא יופקע חלק ממגרש, בתשלום או ללא תשלום, אם כתוצאה מכך יפחת שוויה של יתרת המגרש;

(2) שר הפנים רשאי להורות לועדה המקומית לשלם פיצויים בנסיבות שבהן היא רשאית לשלמם לפי סעיף 20(2)(ג) לפקודה האמורה:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ