אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> האם מבחן בן הזוג לעניין ירושה הינו מבחן מהותי או פורמאלי?

האם מבחן בן הזוג לעניין ירושה הינו מבחן מהותי או פורמאלי?

תאריך פרסום : 18/01/2015 | גרסת הדפסה
עמ"ש
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
38845-10-12
07/01/2015
בפני השופט:
1. כב' השופט ישעיהו שנלר
2. סגן נשיאה-אב"ד
3. השופט דר' קובי ורדי-ס"נ
4. השופט חגי ברנר


- נגד -
המערערת:
פלונית
עו"ד רועי קורץ
המשיבים:
1. ל.א
2. ר.ס
3. א.א
4. ו.ט.
5. מ.ד.
6. א.ר
7. ר.א.א.מ (מנהל עיזבון)
8. האפוטרופוס הכללי
9. היועץ המשפטי לממשלה

עו"ד אבנר מנוסביץ
עו"ד ד"ר אמנון בן-דרור
עו"ד אורלי מנצור
פסק דין
 

 

השופט  ישעיהו שנלר-אב"ד:

 

1.         ערעור על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה במחוז תל-אביב (כב' השופטת גליק) מיום 11.8.12 (תיקי תמ"ש 108091/2/3-08) אשר קבע כי המשיבים   7-1 (להלן: האחים) הינם יורשי המנוח ..... ז"ל (להלן: המנוח) אשר הלך לעולמו ביום 10.12.07, וכי המערערת, הגם שבאופן פורמאלי הייתה נשואה למנוח בעת פטירתו, אינה זכאית לרשת את המנוח מכוח הוראת סעיף 11(א) לחוק הירושה, תשכ"ה-1965 (להלן: חוק הירושה).

 

2.         השאלה העומדת להכרעה, פרשנות הוראת סעיף 10 לחוק הירושה, בהגדרת "בן-זוג", והאם די בכך כי בני הזוג לא התגרשו על-מנת לראות באלמנה כבת-זוג, יהיו הנסיבות אשר יהיו, או שמא יש לבחון האם מבחינה מהותית, ניתן לראות באלמנה כבת-זוג לעניין הוראות סעיף 11 לחוק הירושה.

הרקע העובדתי ופסק הדין:

3.         המערערת והמנוח נישאו ביום 7.9.62, ונולדה להם ילדה אשר נפטרה בשנת 1986 (להלן: הילדה).

בשנת 1968, עזב המנוח את הארץ, וכשלטענת המערערת, הוא הגיע לישראל פעמים ספורות במהלך שנות ה- 70, וכשהאחים טוענים כי הדברים לא היו כן.

מכל מקום, בהתאם לאמור בפסק הדין, היה מוסכם על הצדדים כולם, כי החל משנת 1975, המנוח לא הגיע לישראל, וכי הוא נפטר בבלגיה.

 

4.         בהתאם לאמור בפסק הדין, המערערת הציגה הסכם שנערך לכאורה בינה לבין המנוח, החתום על-ידה בלבד, ואשר אמור להסדיר את גירושיהם, כך גם משמורת הילדה והרכוש, וכשההסכם נושא תאריך 9.8.66. ממסמך זה עולה, כי בחלוף כ- 4 שנים לאחר נישואיהם, החליטו המנוח והמערערת לסיים את קשר הנישואין ביניהם, ופניהם היו לגירושין. אולם, לטענת המערערת, המנוח לא הגיע למועד הדיון שנקבע בבית הדין הרבני, ועזב את הארץ.

המערערת העידה כי לאחר שנת 1970, חיה עם בן-זוג, וזאת משך 36 שנים. לבית משפט קמא אף הוגש הסכם בין המערערת לאותו בן-זוג, מיום 6.10.08, אשר אושר בבית המשפט, במסגרת תביעה שהתנהלה בין בן-הזוג לבין המערערת. בהסכם צוין, כי בני הזוג חיו חיי משפחה, כידועים בציבור, משך כ- 36 שנים, ואף נולדו להם שתי בנות משותפות.

 

5.         בהתאם לקביעת בית משפט קמא, המערערת והמנוח לא ראו עצמם כ"בני זוג", וכי אין חולק כי משך למעלה מ- 36 שנה, המערערת והמנוח לא התראו, לא דיברו אחד עם השני, חיו בנפרד במדינות שונות, ולא יצרו כל קשר, וכשהמנוח אף לא הגיע ללווית הילדה, היא בתם המשותפת. כך גם, המערערת לא הרגישה עצמה "כבולה" ל"חיי הנישואין", וכשהיא חיה כבת-זוג של אותו בן-זוג, עימו חיה כל השנים, כמפורט לעיל, וכשהמערערת אף לא פנתה לבית הדין הרבני, להסדיר גירושיה מהמנוח.

 

6.         בית משפט קמא הפנה לפסיקה, לפיה בן הזוג המוכר כיורש על-פי דין, הינו מי שהיה נשוי בשעת פטירתו בנישואין "פורמאליים", להבדיל מידועים בציבור, וכשהמבחן הינו מבחן "ההזקקות לגט", בחינת בית הדין הרבני, לצורך נישואי האשה לאחר, כך גם בנישואי ספק על-פי הדין הדתי, ותוך הפניה לספרות המלומדים.

הגם שכך, קבע בית המשפט "... ואולם, בנסיבות המיוחדות דנא, וחרף העובדה כי התובעת הייתה נשואה פורמאלית למנוח, אני סבורה כי יש לתת פרשנות מהותית למונח 'בן זוג' ויש לקבוע כי התובעת איננה זכאית לרשת את המנוח" (סעיף 23).

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
קוד אבטחה
הקש קוד אבטחה*
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ