אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> האם יש להכיר בלימודי הרפואה בקובה ולהתיר למערערת לעסוק ברפואה בישראל?

האם יש להכיר בלימודי הרפואה בקובה ולהתיר למערערת לעסוק ברפואה בישראל?

תאריך פרסום : 09/07/2013 | גרסת הדפסה
עע"מ
בית המשפט העליון
2814-12
09/07/2013
בפני השופט:
1. א' חיות
2. ע' פוגלמן
3. י' עמית


- נגד -
התובע:
ד"ר מריה כריסטינה רודריגז
עו"ד אורי זמברג
עו"ד צבי אבנון
עו"ד חנן ברנשטיין
הנתבע:
משרד הבריאות האגף לרישוי מקצועות רפואיים
עו"ד רועי שויקה
פסק-דין

השופט ע' פוגלמן:

           לפנינו ערעור על פסק דינו של בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים (כב' השופטת נ' בן אור) אשר דחה את עתירת המערערת נגד החלטת המשיב שלא להכיר בהשכלתה הרפואית - הכרה שהיא אחד מהתנאים הנדרשים לקבלת רישיון לעסוק ברפואה בישראל.


הרקע הדרוש לעניין

1.             פקודת הרופאים [נוסח חדש], התשל"ז-1976 (להלן: הפקודה או פקודת הרופאים) מסדירה את התנאים לזכאות לרישיון לעסוק ברפואה בישראל. סעיף 4(א) לפקודה זו קובע:

הזכאים לקבל רשיון

מי שנתקיימו בו כל אלה זכאי לקבל רשיון לעסוק ברפואה:

(1) הוא אדם הגון;

(2) הוא בעל השכלה רפואית;

(3) הוא עמד בבחינות שקבע המנהל, בהתייעצות עם המועצה המדעית, זולת אם הוא בעל השכלה רפואית כאמור בסעיף קטן ב(1);

(4) הוא אזרח ישראלי או בעל רשיון לישיבת קבע בישראל;

(5) הוא בעל ידע בסיסי בשפה העברית.

           וסעיף 4(ב) לפקודה קובע:

ואלה בעלי השכלה רפואית לענין סעיף קטן (א):

(1) מי שפקולטה או בית ספר לרפואה במוסד להשכלה גבוהה בישראל העניקו לו תואר המעיד על סיום חוק לימודיו כרופא, ובלבד שהמועצה להשכלה גבוהה הכירה באותו מוסד ובאותו תואר;

(2) מי שלמד רפואה באוניברסיטה או בבית ספר לרפואה בחוץ לארץ שהמנהל הכיר בהם, ניתנה לו דיפלומה שהמנהל הכיר בה וסיים תקופת סטז' שהמנהל הכיר במשכה ובתנאיה.

           סעיף 24(א) לפקודה קובע כי לעניין מתן רישיונות לרופאים יקים שר הבריאות (להלן: השר) ועדה מייעצת של שלושה (להלן: הוועדה המייעצת) שחבריה הם רופא בשירות משרד הבריאות ושני רופאים שלפחות אחד מהם הוא חבר סגל ההוראה בבית ספר לרפואה בדרגת מרצה בכיר ומעלה. הוועדה המייעצת רשאית להזמין את מבקש הרישיון להתייצב לפניה ולחקור אותו על לימודיו ברפואה ועיסוקיו בה (סעיף 29(א) לפקודה). המנהל הכללי של משרד הבריאות (להלן: המנהל) וכל נושא משרה במשרדו שמינה למלא תפקידים לפי הפקודה, יחליט בבקשה למתן רישיון בתוך שישה חודשים מיום הגשתה (סעיפים 1 ו-30 לפקודה). סעיף 61 לפקודה מסמיך את המנהל, באישור השר, להתקין תקנות, בין היתר לעניין קביעת הנוהל והטפסים לבקשת רישיונות לפי הפקודה ולנתינתם, וכן לעניין ביצוע יעיל של מטרותיה והוראותיה (סעיפים 61(א)(1)(א) ו-61(א)(8) לפקודה). מכוח הסמכה זו התקין המנהל את תקנות הרופאים (בחינת רישוי), התשמ"ח-1988 (להלן: התקנות). תקנה 3 לתקנות קובעת כי המבקש להיבחן בבחינות רישוי כאמור בסעיף 4(א)(3) לפקודה, יגיש, באמצעות המנהל, בקשה בכתב לוועדת הבחינה שמונתה לפי תקנה 7, והמנהל יגיש לוועדת הבחינה אישור כי התמלאו במבקש התנאים הנקובים בסעיף 4(ב)(2) לפקודה, דהיינו כי מבקש הרישיון הוא "בעל השכלה רפואית" כהגדרתה בסעיף 4(ב).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ