אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> האם דין עבירות ביטחוניות חמורות באמצעות האינטרנט כדין עבירות שבוצעו בעולם הפיזי?

האם דין עבירות ביטחוניות חמורות באמצעות האינטרנט כדין עבירות שבוצעו בעולם הפיזי?

תאריך פרסום : 05/02/2014 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט העליון
2791-13
03/02/2014
בפני השופט:
1. ח' מלצר
2. א' שהם
3. ד' ברק-ארז


- נגד -
התובע:
1. פלוני
2. פלוני

עו"ד חוסיין אבו חוסין
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד נילי פינקלשטיין
פסק-דין

השופטת ד' ברק-ארז:

1.        מה דינן של עבירות ביטחוניות חמורות שהתבצעו בעיקרן באמצעות מקלדת וחיבור לאינטרנט מן הבית? באם בגזירת דינם של המעורבים יש להתייחס לעבירות אלה כאל מעידות קלות שדינן שונה מזה של עבירות שבוצעו בעולם הפיזי או כאל עבירות חמורות לכל דבר ועניין? שאלות אלה התעוררו בפנינו במלוא עוצמתן בגדרו של ערעור זה בהקשר לגזירת דינם של המערערים, לצד שאלות אחרות הנוגעות לנסיבותיהם האישיות הלא קלות.

רקע והליכים קודמים

2.        המערערים הם שני אחים, אזרחי ישראל, תושבי כפר כנא. גורלם של המערערים לא שפר עליהם - המערער 1 חולה במחלה גנטית קשה הגורמת להתנפחות אברי גוף שונים והמערער 2 רתוק לכסא גלגלים בעקבות תאונת עבודה.

3.        בהיותם יושבי בית נזקקו המערערים במידה רבה לשימוש במחשבים אישיים, לרבות באמצעות גלישה באינטרנט. לימים התברר כי המערערים עשו שימוש ברשתות חברתיות ברשת אינטרנט לשם יצירת קשר עם פעילי טרור, כמפורט להלן.

4.        על רקע זה, הוגש בראשית שנת 2012 כתב אישום לבית המשפט המחוזי בנצרת (תפ"ח 11230-01-12) נגד המערערים ושני נאשמים נוספים תושבי השומרון, שהם פעילים בארגון החמאס (להלן: נאשמים 3 ו-4, בהתאמה). בעקבות הסדר טיעון, תוקן כתב האישום, וההתייחסות בהמשך הדברים היא לכתב האישום בנוסחו המתוקן. על פי האישום הראשון, החל בשנת 2010 נוצרו קשרים בין המערער 1 לבין הנאשמים 4-3 שבכתב האישום, שעניינם אינו בפנינו (להלן: הנאשמים הנוספים), אשר ביקשו ממנו לסייע להתארגנות החמאס, לגייס פעילים נוספים ולספק להם אמצעי לחימה, במטרה להוציא לפועל פיגועים המכוונים כלפי מטרות ישראליות. בשל מגבלותיו הפיזיות, המערער 1 קישר בין הנאשמים הנוספים לבין אדם נוסף שהכיר ברשת הפייסבוק, אשר הביע נכונות לסייע להתארגנות זו. בהמשך, קיים המערער 1 קשר באמצעות הפייסבוק עם פעיל חמאס נוסף וניסה לקשר בינו לבין הנאשמים הנוספים על מנת שייסיע להם בהוצאה לפועל של פעילות טרור. במסגרת אישום זה, הואשם המערער 1 בעבירות של מגע עם סוכן חוץ (עבירה לפי סעיף 114(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין) (מספר הזדמנויות)) ושל ניסיון לקשר לסיוע לאויב במלחמה (עבירה לפי סעיפים 92 ו-99 לחוק העונשין). על פי האישום השני, במהלך שנת 2011 נוצר קשר באמצעות הפייסבוק בין המערער 2 לבין פעיל חמאס אחר, תושב חברון (להלן: ג'). ג' בירר עם המערער 2 האם יוכל לסייע בארגונו של פיגוע טרור בשטח ישראל. בהמשך, הגיע המערער 2 למסגד אל אקצא על מנת להיפגש עם ג', פגישה שלבסוף לא יצאה אל הפועל. במסגרת אישום זה, הואשם המערער 2 בעבירות של מגע עם סוכן חוץ וניסיון לקשר לסיוע לאויב במלחמה.

גזר דינו של בית המשפט קמא

5.        ביום 15.11.2012 הרשיע בית המשפט המחוזי (הנשיא י' כהן והשופטים א' הלמן ו-ב' ארבל) את המערערים על-פי הודאתם שנמסרה כחלק מהסדר הטיעון שהוביל להגשת כתב האישום המתוקן. במסגרת הסדר הטיעון, הוסכם כי גזר דינם של המערערים יינתן לאחר קבלת תסקיר של שירות המבחן. כמו כן, הוגשו לבית המשפט המחוזי חוות דעת רפואיות מטעם הצדדים, ובכללן עמדת רופא השב"ס לפיה ניתן לתת מענה לצרכים הרפואיים של המערערים במסגרת מאסר.

6.        בראשית גזר דינו עמד בית המשפט המחוזי על כך שהעבירות אשר בהן הורשעו המערערים הן עבירות חמורות על-פי טיבן ומחייבות ענישה מחמירה (בהפנייה לע"פ 11328/08 מדינת ישראל נ' כיאניה (8.9.2005) ולע"פ 9349/07 חאמד נ' מדינת ישראל (23.6.2008)). בהמשך, בית המשפט המחוזי נדרש למדיניות הענישה הנוהגת ביחס אליהן. לאחר שנדרש לפסיקה שהציגו הצדדים וכן לנסיבות ביצוע העבירות (ובראשן לכך שמדובר במעשים מתוכננים, אשר בוצעו לאורך זמן), קבע בית המשפט המחוזי כי מתחם הענישה הרלוונטי למערערים עומד על 6 עד 12 שנות מאסר לריצוי בפועל. בהקשר זה, קבע בית המשפט המחוזי כי העובדה שמרבית העבירות שבהן הורשעו המערערים בוצעו ברשת האינטרנט איננה מהווה נסיבה מקילה, אלא דווקא מחייבת העברת מסר עונשי ברור ונחרץ לכל הנוגע לסיוע לגורמים עוינים באמצעות "המרחב הוירטואלי" (בהפנותו לע"פ 3417/10 מדינת ישראל נ' פלוני (31.1.2011)).

7.        באשר לנסיבות אשר אינן קשורות בביצוע העבירה, ציין בית המשפט קמא כי יש לתת משקל רב לנסיבות החיים הקשות והחריגות של המערערים. ביחס למערער 1 עמד בית המשפט המחוזי על מחלתו הנדירה והקשה, גילו הצעיר, העדרו של עבר פלילי והעובדה שהביע חרטה על מעשיו. עם זאת, הוא נדרש גם לכך שמתסקיר שירות המבחן עולה שהמערער 1 איננו לוקח אחריות מלאה על מעשיו וקיים חשש להישנות התנהגות דומה. ביחס למערער 2, התייחס בית המשפט המחוזי לנכותו וכן לכך שהביע חרטה על מעשיו, אך גם לעברו הפלילי ולהיותו בוגר יותר.

8.        בשים לב לשיקולים אלו, גזר בית המשפט המחוזי על המערערים את העונשים הבאים: על המערער 1 נגזר עונש מאסר בפועל בן 6 שנים; עונש מאסר מותנה למשך 24 חודשים, כשהתנאי הוא שלא יעבור תוך שלוש שנים עבירה נגד בטחון המדינה; וכן קנס כספי בסך של 10,000 שקל או 4 חודשי מאסר תמורתו. על המערער 2 נגזר עונש מאסר בפועל של 6.5 שנים; עונש מאסר מותנה למשך 24 חודשים, שהתנאי הוא שלא יעבור תוך שלוש שנים עבירה נגד בטחון המדינה; וכן קנס כספי בסך של 10,000 שקל או 4 חודשי מאסר תמורתו.

הערעור

9.        הערעור שבפנינו נסב על העונש שהוטל על המערערים.

10.      בהתייחס לעונש המאסר בפועל שהושת על המערערים - המרכיב העיקרי בענישה במקרה זה - מתמקד בא-כוחם של המערערים בשניים: בנסיבות ביצוע העבירות - בשים לב לכך שהעבירות נעברו בעולם הוירטואלי על-ידי אנשים שממילא יכולת ההתנהלות שלהם בעולם האמיתי מוגבלת; ובהשפעתו הקשה של העונש על בריאותם של המערערים, ובמיוחד זו של המערער 1.

11.      בכל הנוגע לנסיבות ביצוע העבירות התייחס בא-כוחם של המערערים למצוקתם החברתית של השניים, אשר הובילה אותם לשימוש נרחב ברשת הפייסבוק, שאפשרה להם ליצור קשרים שונים מתוך תחושת בדידות וחסר בהשתלבות קהילתית. בהקשר זה, הוסיף בא-כוחם של המערערים וטען כי אין להתייחס לעבירות ככאלה שנעברו על רקע אידיאולוגי, אלא לכאלה שמבטאות חוסר הבנה של המשמעות של התקשרות "הוירטואלית".

12.      ביחס למצבו הבריאותי של המערער 1 נטען כי כל יום שבו הוא נמצא במאסר מהווה סכנת חיים עבורו, מאחר שנוכח מצבו הבריאותי הקשה עליו להיות מאושפז בבית חולים ולא בכלא. לתמיכה בטענות אלו צורפה חוות דעתו של פרופ' בס, מנהל מחלקה לכירורגיה בבית החולים אסף הרופא, מיום 2.7.2012 אשר לפיה מצבו הבריאותי הייחודי והקשה של המערער 1 מחייב טיפול במסגרת אשפוז בבית חולים, שאינו יכול להינתן במסגרת כליאה.

13.      בא-כוחם של המערערים הוסיף וטען כי לא היה מקום להשית על כל אחד מהם קנס, בעיקר בהתייחס למצבם הכלכלי הקשה ובשים לב לעונשי המאסר החמורים שהושתו עליהם.

14.      באת-כוח המשיבה סמכה את ידיה, בעיקרו של דבר, על גזר הדין שהשית בית המשפט המחוזי על המערערים. היא הצביעה על חומרתם הרבה של מעשי המערערים, שהולידו יצירת קשר עם פעילי טרור. בהקשר זה, היא טענה גם כי אין כל הבדל בין יצירת קשר עם פעילי הטרור באמצעות רשת האינטרנט או על-ידי מפגש פיזי, וכי ממילא התקשורת ברשת האינטרנט הסלימה והובילה למפגשים פיזיים. בנסיבות אלו, סבורה באת-כוח המשיבה כי העונש שהושת על המערערים איננו חריג, כמו גם בשים לב לכך שהעונש המירבי על העבירות שבהן הורשעו הוא מאסר עולם, כמו גם לעובדת היותם אזרחי מדינת ישראל.

15.      בכל הנוגע למצבו הרפואי של המערער 1, טענה המדינה כי זה איננו מצדיק הימנעות ממאסר וכי חוות הדעת שהגיש אינה מעידה כי אינו יכול לשהות במאסר. בהקשר זה, הוסיפה המדינה כי ההחמרה שהתרחשה במצבו הרפואי של המערער 1 במהלך ניהול המשפט נבעה מסירובו לעבור טיפול רפואי שהוצע לו. עוד הפנתה המשיבה לחוות דעת נוספת של פרופ' בס מיום 1.8.2012, שהוגשה לבית המשפט המחוזי במסגרת הליכי המעצר, ובה צוין כי במצבו הנוכחי של המערער אין רווח משהייתו בבית החולים על פני הטיפול הרפואי במסגרת השב"ס. עוד הגישה באת-כוח המדינה הודעה עדכנית מטעם קצין הרפואה של מחוז צפון בשירות בתי הסוהר, מיום 16.1.2014, לפיה לאחרונה גובשה תוכנית טיפול עבור המערער 1 בשיתוף פעולה עם בית החולים אסף הרופא וכי בכל מקרה לא מדובר בחולה שהמשך שהותו בתנאי כליאה מסכן את חייו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ