אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> האב מנוע מלחזור בו מהמתנה- הבת בעלת הזכויות בדירה

האב מנוע מלחזור בו מהמתנה- הבת בעלת הזכויות בדירה

תאריך פרסום : 11/02/2009 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה ירושלים
10520-05,10521-05
30/05/2006
בפני השופט:
איתי כץ

- נגד -
התובע:
ע' י'
עו"ד אזחימאן נביל
הנתבע:
א' ת' א' י'
עו"ד תאבת מונעם
פסק-דין

כללי

1.       בפני שתי תביעות למתן פסק דין הצהרתי : תביעת אב כנגד בתו (תמ"ש 10520/05) ותביעת הבת כנגד אביה (תמ"ש 10521/05), אשר הדיון בהם אוחד לבקשת הצדדים.

טענות האב

2.      בתביעת האב נגד בתו טען התובע (להלן: "האב") כי התכוון לוותר לטובת הנתבעת (להלן: "הבת") על זכויותיו בדירת מגורים בשטח של כ-60 מ"ר אשר בקומה הראשונה של מבנה בין שלוש קומות ב....,ירושלים, ואולם לאחר שילדיו גילו התנגדות למתנה הנ"ל, הסכימה הבת לוותר על המתנה (ראה סעיפים 7-8 לכתב תביעת האב). כן, חתם האב על כתב ביטול מתנה וחזרה ממתנה (נספח ג' לכתב תביעתו, להלן: "נספח ג'"). לפיכך ביקש האב מבית המשפט ליתן פסק דין המצהיר כי הוא הבעלים היחיד של הדירה וכי אין לבת זכויות כלשהן בדירה.

טענות הבת

3.      בתביעת הבת נגד אביה, טענה היא כי רכשה את זכויותיה בדירה מן האב על פי הסכם שכותרתו "שטר ויתור" (להלן: "נספח א'") בו הקנה לה האב את הדירה וכל הזכויות בה ובקשר אליה במתנה ללא תמורה תוך שהצהיר והתחייב בהסכם כי ההקניה הינה מוחלטת ואינה ניתנת לביטול (סעיפים 5.4-5.5 לכתב תביעתה). לטענת הבת, למרות שמעולם לא ויתרה על זכויותיה בדירה ובקשר אליה, האב ו/או מי מטעמו פלשו לדירה, מנסים להשתלט על הדירה ולנשל אותה מזכויותיה בה (סעיפים 8-9 לכתב תביעתה). לפיכך בקשה הבת מבית משפט זה ליתן פסק דין המצהיר כי היא בעלת הזכויות בדירה וכי לאב אין כל זכות בדירה ובקשר אליה ובכלל זה, אין לו זכות לחזקה ושימוש בדירה וכן, האוסר על האב ו/או מי מטעמו לבצע פעולות בדירה ובקשר אליה ולהורות לו ו/או למי מטעמו לחדול מלאיים עליה במישרין או בעקיפין ולהימנע מכל פעולה המונעת ממנה ו/או מהבאים מטעמה לממש את זכויותיה בדירה או בקשר אליה, והכל כמפורט בסעיף 15 ג-ד לכתב תביעתה.

השתלשלות ההליך

4.      בדיונים מוקדמים שנקבעו בפגרה מאחר שהבת ובעלה מתגוררים זמנית בחו"ל  והיה עליהם לשוב לשם , נחקרו הבת ובעלה על תצהירי עדותם הראשית ביום 03.08.05 וביום 07.08.05. האב העיד אף הוא בדיון ביום 03.08.05.

5.      בדיון מיום 03.08.05 הגיעו הצדדים להסכמה דיונית לפיה מיניתי את מר אמנון בצלאלי, שהינו מומחה להשוואת כתבי יד (להלן: "המומחה"), כמומחה מטעם בית המשפט לצורך בדיקת השאלה האם חתימת הבת על גבי מסמך שכותרתו " ביטול שטר ויתור" (צורף כנספח ב' לכתב תביעת האב בתמ"ש 10520/05, להלן: "נספח ב'") היא מזויפת אם לאו, כאשר הוריתי על פי הסכמתם הנ"ל, כי המומחה ימציא חוות דעתו לבית המשפט עם העתק לב"כ הצדדים בתוך 30 יום מיום סיום הבדיקה, וכי תוצאת בדיקתו תחייב את הצדדים והם לא יערערו עליה.

6.      ביום 15.11.05 הגיש המומחה חוות דעתו לאחר ששני הצדדים הסדירו את שכר טרחתו (עניין שגם הוא הצריך מספר החלטות).

7.      בהחלטתי מיום 15.11.05 ולמעלה מן הצורך, שכן כאמור, הסכימו הצדדים כי תוצאות בדיקת המומחה תחייב אותם והם לא יערערו עליה, הוריתי (בתיק תמ"ש 10520/05 ) למזכירות להעביר העתק מחוות דעת המומחה לצדדים וכי "לאור תוצאות הבדיקה ב"כ התובע (האב-א.כ) יודיע עמדתו באשר להמשך התביעה לאור ההחלטה מיום 03.08.05 שניתנה על פי הסכמת הצדדים".

8.      ב"כ האב לא עשה כן למרות שעל פי הרישומים שבתיק ההחלטה הומצאה בפקס למשרדו.

9.      ביום 04.12.05 הגיש ב"כ הבת בקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה כנגד האב (הנתבע בתמ"ש 10521/05)  על בסיס האמור בכתב התביעה שם לאור העובדה שהאב לא הגיש כתב הגנה מטעמו בתביעת הבת.  בקשה זו נדחתה מן הטעם שהדיון בשתי התביעות אוחד בהסכמת שני הצדדים, נשמעו עדים ומונה מומחה בהסכמה וכן מאחר שניתן ליתן פסק דין זה לגופן של התביעות כפי שיפורט להלן.

10.  בדיון מיום 29.01.06 הודיע ב"כ הבת כי הוא מסתפק בחקירתו את האב על תצהירו וכי הוא אינו מבקש להביא עדים נוספים מטעמו. ב"כ האב מצידו התחייב להודיע לבית המשפט האם  בכוונתו להעיד מטעמו עדים נוספים, האם בכוונתו לחקור את המומחה על חוות דעתו וכן, להודיע את עמדתו בנוגע לבדיקת קול לקלטת אשר הגיש  ב"כ הבת במהלך הדיון מיום 08.08.05 וסומנה נ/4.

11.  בדיון מיום 08.02.06 הסכימו ב"כ הצדדים כי ב"כ האב יודיע לבית המשפט ולצד שכנגד בתוך 7 ימים את עמדתו בנוגע לקלטת-האם האב הוא הדובר בה וכמו כן, האם מעוניין ב"כ האב לחקור את המומחה ו/או להגיש תצהירים של עדים נוספים מטעמו. הסכמה זו קבלה תוקף של החלטה.

12.  כמו כן , נקבע מועד אחד ויחיד להשלמת הוכחות ולסיכומים בעל פה ליום 01.05.06.

13.  ביום 03.04.06 ולאחר הארכת מועד להגשת תגובתו, הגיש ב"כ האב את תגובתו לעניין הקלטת. בתגובה זו אישר ב"כ האב כי הקול הנשמע בקלטת הוא קולו של האב. כן הודיע ב"כ האב כי שיגר למומחה שאלות הבהרה בנוגע לחוות דעתו ואשר תשובתו עליהן עשויה לדבריו לייתר את הזמנתו לחקירה בבית המשפט.

14.  האב כמו גם בא כוחו לא התייצבו במועד ישיבת ההוכחות שנקבעה ליום 01.05.06 למרות שמועד הישיבה נקבע בנוכחותו ולבקשת ב"כ הצדדים.

15.  ב"כ הבת ציין בפתח הדיון שב"כ האב הודיע לו שאינו חש בטוב, ולפיכך מאחר והוא הודיע כי אין לו יותר עדים ואף ב"כ האב לא הגיש תצהירי עדות ראשית דהיינו, גם הוא סיים את הבאת ראיותיו, כל שנותר הוא לסכם. לפיכך הציע כי בית המשפט יורה על הגשת סיכומים בכתב .

16.   בהחלטתי המנומקת בדיון באותו יום,  הוריתי כמבוקש על הגשת סיכומים בכתב כאשר ב"כ הבת יגיש סיכומיו לא יאוחר מיום 07.05.06 וב"כ האב יגיש סיכומיו לא יאוחר מיום 14.05.06  ולב"כ הבת זכות התשובה עד ליום 17.05.06 . כמו כן הוריתי לב"כ האב להמציא במצורף לסיכומיו תצהיר מטעמו ואישור רפואי המופנה לבית המשפט לגבי נסיבות אי הופעתו לדיון.

17.  ב"כ הבת הגיש סיכומיו במועד  בעוד ב"כ האב לא הגיש סיכומים מטעמו ו/או כל בקשה, מסמך ו/או אישור רפואי עד היום למרות שעל פי תיק בית המשפט ההחלטה הומצאה לו בפקס ונתקבלה במשרדו. לפיכך, יינתן פסק דין זה על סמך החומר שבתיק כפי שנתבקש על ידי ב"כ הבת בהודעתו מיום 21.05.06 לה צורף גם אישור מסירה של סיכומיו לב"כ האב עוד ביום 08.05.06.

הדיון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ