אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דרסלר ואח' נ' ברונר ואח'

דרסלר ואח' נ' ברונר ואח'

תאריך פרסום : 12/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
46042-05-11
06/06/2013
בפני השופט:
ניר נחשון

- נגד -
התובע:
1. יעקב דרסלר
2. דבורה דרסלר

הנתבע:
1. מדינת ישראל- הנהלת בתי המשפט
2. אברהם ברונר
3. יהודה פנחס שוייד
4. ג'ייקוב שפיצער

החלטה

1.לפני בקשה לפטור מאגרת בית המשפט. לטענת המבקשים עניינה של התביעה דנא נסוב סביב מעשה תרמית שבוצע נגדם על ידי הנתבעים 1-3 במסגרת ביצוע עסקת רכישת זכויות של דירת מגורים ברחוב רש"י 81 בירושלים ביום 11.2.04. לטענת המבקשים תמורת רכישת הזכויות בדירה שילמו לנתבע 1 סך של 150,000 $ (דולר ארה"ב) מתוך סכום התמורה שעמד ע"ס 200,000 $ (דולר ארה"ב) וכן, השקיעו בשיפוץ הדירה סך נוסף של 50,000 $(דולר ארה"ב). דא עקא, לאחר זמן קצר נודע למבקשים, כי הוצא לבניין צו הריסה. המבקשים פעלו, מאז ועד היום, לצורך הוצאת היתר בנייה לדירה ואולם הדבר לא צלח בידם. המבקשים ניהלו נגד הנתבע 1 הליכים שונים בערכאות שונות אשר לא הועילו. עתה, במסגרת תיקון כתב התביעה הוסיפו המבקשים סעד כספי בסך 2,500,000 ₪ המגלם את סך הנזקים שלשיטתם נגרמו להם כתוצאה ממעשי הנתבעים. המבקשים טוענים, כי קיימים להם סיכויים טובים לקבלת התביעה, זאת, נוכח מעשה המרמה המתואר לעיל ואי קיומו של ההסכם בין הצדדים. כמו כן, המבקשים טוענים למצב כלכלי שאינו מאפשר להם לשאת בתשלום האגרה. המבקש 1 הינו תלמיד כולל "אור דוד" העובד לפרנסתו בפרנסת בני משפחתו המונים כ-10 נפשות כמשגיח כשרות במאפיית אנג'ל בגבעת שאול בירושלים ומשתכר בסך 3,400 ₪ לחודש וכן, הינו משתכר מהגהת ספרי קודש. המבקשת עובדת כמורה בבית ספר ומשתכרת סך של 5,000 ₪. כמו כן, המבקשים נתמכים בקצבת ילדים מטעם המוסד לביטוח לאומי בסך 1,501 ₪. לעומת זאת הוצאותיהם החודשיות מסתכמות בכ- 7,852 ₪ וכן, החזרי הלוואות בסך 10,000 ₪ כאשר הכנסותיהם עומדות על כ-10,000 ₪.

2.המשיבה 1 הותירה הבקשה לשיקול דעת בית המשפט.

3.המשיב 2 מתנגד לבקשה, זאת, נוכח העדר סיכויי הצלחה של התביעה גופה וכן, בהיעדר תשתית עובדתית של ממש לחוסר יכולתם הכלכלית של המבקשים. לטענת המשיב סיכויי התביעה נמוכים נוכח היותה לוקה בהתיישנות וכן, נוכח הסכם בוררות הקיים בין הצדדים. לטענת המשיב המבקשים לא גילו את כל התמונה הכלכלית בכך שלא הציגו את שכר הטירחה של ב"כ ודרכי מימונו, לא פירטו את הכנסות המבקש 1 מהגהת ספרי תורה, לא פירטו את ההלוואות אותם נטלו ודרכי פרעונן.

4.המבקשים הגישו תשובה לתגובה בה הכחישו טענות המשיב 2 הן בעניין שאלת ההתיישנות והן בשאלת קיומו של הסכם בוררות וכן, באשר לשאלת יכולתם הכלכלית.

5.המסגרת הנורמטיבית:

סעיף 14 לתקנות בתי המשפט (אגרות) תשס"ז – 2007, קובע, כי בבואנו לדון בבקשה יש לבדוק שני תנאים מצטברים:

האחד, יכולת כלכלית של המבקש, עליו להוכיח כי הינו חסר יכולת כלכלית. ההוכחה תתבצע בכך שהמבקש יפרוש את התמונה המלאה והעדכנית אודות מצבו הכלכלי בעזרת צירוף תצהיר שיכלול פירוט אודות רכושו, בן זוגו במידה וקיים, רכוש ההורים במידה והמבקש סמוך על שולחנם, וכן מקורות הכנסתו בששת החודשים האחרונים שקדמו להגשת הבקשה. נקבע בהלכה הפסוקה, כי על מבקש הפטור, לתמוך בקשתו בתיעוד לעניין חוסר היכולת הכלכלית לשלם אגרה, ואין די באמירות בעלמא. (בשגץ 6088/09 שריאור נ' מדינת ישראל). עוד נקבע כי, בקשה המוגשת בלא פרטים מלאים ומהימנים אינה מעמידה את התשתית הראייתית הדרושה כדי לדון בבקשה, ודינה להידחות מטעם זה בלבד כאמור בבשא 128/89 מצא נ' מצא. בשא 94/3524 חברת אמריקן פיילס ישראל בע"מ נ' הוצאת "מודיעין" בע"מ, מו"ל עיתון "מעריב" המכנה המשותף בין בקשה לפטור מאגרה לבין בקשה לפטור מחובת הפקדת ערבון הוא חובתו של מבקש הפטור להוכיח ולשכנע את בית המשפט בדבר "חוסר האונים" החומרי שלו (כדברי כב' השופט ד. לוין בבש"א 329/90, אברך נ. גרוגר ואח’, פ"ד מד(2) 383, 388). התצהיר המוגש בתמיכה לבקשה הוא הכלי המרכזי שנועד לכך, ו"עוניו של בעל דין הוא דבר שבעובדה הטעון הוכחה" (בש"א 16/88, גרינברג נ. ליבוביץ - לא פורסם). לשם הוכחת עוניו, על המבקש להיכבד ולהיכנס לפרטי הכנסותיו ורכושו ולתת תמונה מלאה ומפורטת ככל האפשר בדבר מצבו הכלכלי. המבקש "חייב לפרוש לפני בית המשפט תמונה מלאה על מצבו הכלכלי, ובכלל זה פרטים על הכנסתו מכל מקור שהו, ופרטים על רכושו" (ע"א 3949/91, חיים מאור נ. המועצה להסדר הימורים בספורט - לא פורסם). הוא הדין כאשר מבקש הפטור הוא תאגיד (ע"א 794/89(בש"א 505/89), דנאר בע"מ נ. בנק הפועלים בע"מ - לא פורסם). בעניין שבפנינו לא ניתן פירוט - ולו מינימלי - של מאזן הנכסים מול ההתחייבויות של המבקשת, וכן בדבר יכולתו הכספית של "המעגל הקרוב" שלה - בעלי מניותיה או בעלי השליטה בה. כל שנאמר הוא שהמבקשת חסרת יכולת, ואולם זו היא מסקנה הטעונה הוכחה, והוכחות אין. בשא 220/88 גדעון שרייר נ' שולמית נקש "המבקש פטור מאגרה חייב להוכיח - בטרם יזכה בפטור - שעשה נסיונות למצוא את כל אפשרויותיו לגייס כספים גם ממקורות אחרים." בשא 94/6109 מ. אופנהיים נ' יוסף שכטר "הכלל הוא, כי על המבקש פטור מתשלום אגרה לעשות כל שבאפשרותו על מנת לגייס את הסכומים שהוא נדרש לשלם מסביבתו הקרובה, משפחתו וידידיו, או בדרך של נטילת הלוואה מבנק או מכל גורם אחר (ראה:ו בש"א 220/88, גדעון שרייר נ. שולמית נקש - לא פורסם; בש"א 4283/90, משה תילה כהן נ. חנה תילה כהן ואח' - לא פורסם). המבקש לא ציין אלו מאמצים עשה בכיוון זה. נראה, כי סביבתו הקרובה של מבקש משופעת באמצעים ותוכל להעמיד לרשותו את הסכום הנדרש לתשלום האגרה."

השני, סיכויי תביעה: על המבקש, לשכנע את בית המשפט, כי ההליך בגינו מבוקש הפטור, מגלה עילה תביעה.

6.האיזון הראוי שיש לערוך בבחינת שני המבחנים הנ"ל נוגע למידה שבית המשפט ישוכנע, על בסיס ראיות מהימנות לכאורה, כי אין ביכולתו של המבקש לשלם את האגרה, בהתחשב במכלול הנסיבות הכלכליות של המבקש, וכן לסיכויי התביעה. יוער ויודגש, כי, אף עמידה בתנאים דלעיל, אינה מקנה למבקש זכות אוטומטית לקבלת הפטור, אלא העניין נתון לשיקול דעתו של בית המשפט. מנגד, בל נשכח כי מתן זכות גישה לערכאות הוכרה כזכות חוקתית בעקבות ע"א 733/95 ארפל אלומיניום בע"מ נ' קליל תעשיות בע"מ ועל כן על בית המשפט לבצע את האיזון הראוי בין הזכויות כפי שמצינו בפסיקה כאמור ברעא 8804/11 סהר שוקר נ' INSPECS LTD, בו הרשם קיבל את הבקשה באופן חלקי וקבע פטור מאגרה עד לסכום מסוים, אף לאור העובדה שהמבקש לא עמד בתקנות. "בהחלטה זו בא לידי ביטוי האיזון הראוי במקרה הקונקרטי – המבקש יקבל את יומו בבית המשפט אך יצמצם את תביעתו לסכום התואם את סיכוייה. אין בכך סטייה מן הצדק, כי אם עשיית צדק בין כל הצדדים–התובע, הנתבע, המערכת השיפוטית והציבור בכללותו".

7.לאחר שעיינתי בכתבי הטענות ובבקשה לפטור בתגובה ותשובה הגעתי לכלל מסקנה, כי דין הבקשה להידחות. ראשית, באשר למבחן סיכויי התביעה הרי שסבורני, כי בשלב זה סיכויי ההליך אינם ברורים דיים ודינם להתברר במסגרת ההליך. שנית, באשר לשאלת יכולתם הכלכלית סבורני, כי המבקשים לא הניחו בפני בית המשפט את מלוא התשתית העובדתית הנדרשת. כך, לא נתנו הסבר מניח את הדעת לסכומים הגבוהים המופקדים בחשבונותיהם והמקורות מהם הינם נוטלים הלוואות. ניכר מהמסמכים שהובאו בפני בית המשפט, כי למבקשים מקורות פרנסה נוספים או שהינם מסתייעים בעזרה כלכלית מטעם הזולת או קרובי משפחה. כמו כן, המבקשים לא הציגו את הסכמי שכ"ט עורך הדין ולא ברור, כיצד טענתם לחוסר יכולת לשאת באגרת בית משפט מתיישבת עם יכולתם הכלכלית לשאת בשכ"ט עו"ד. כמו כן, מבקשים שהצליחו לגייס סכום לרכישת דירה בהיקף של למעלה ממיליון ₪ אינם מסוג בעלי הדין שניתן לקבוע, כי הינם נעדרי יכולת לעמוד בתשלום אגרת בית המשפט. לבסוף, סבורני, כי אף לשיטת המבקשים באשר לסיכויי התביעה הרי, שניתן לצמצם את היקף התביעה לשיעור ריאלי וזאת משיקולי אגרה וכך לצמצם באופן ניכר את שיעורה.

המזכירות תדאג לשלוח עותק מהחלטה זו לצדדים.

ניתנה היום, כ"ח סיון תשע"ג, 06 יוני 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ