אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דרדיק נ' עירית כפר סבא

דרדיק נ' עירית כפר סבא

תאריך פרסום : 15/07/2012 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי מרכז
38044-09-11
10/07/2012
בפני השופט:
מיכל נד"ב

- נגד -
התובע:
אירית דרדיק -פלם
הנתבע:
עירית כפר סבא
פסק-דין

פסק דין

ביום 19.9.11 הגישה המבקשת בקשה לאישור תובענה ייצוגית כנגד המשיבה (להלן: "בקשת האישור") בהתאם לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו-2006 (להלן: "החוק") להשבת כספים שנגבו ביתר, בגין תשלום עבור יום לימודים ארוך בגני ילדים עירוניים.

תמצית בקשת האישור - בתה של המבקשת, לומדת בגן ילדים עירוני של המשיבה במסגרת יום לימודים ארוך (להלן: "יול"א"). יום הלימודים במתכונתו הרגילה בגן עירוני הוא בין השעות 13:30-7:55 ואילו פעילות היול"א היא בהיקף של 3 שעות נוספות ובסך הכל שוהים הילדים בגן בין השעות 16:00-7:30. תמורת פעילות היול"א גבתה המשיבה מההורים תשלום של 1,076 ש"ח בחודש. ביום 28.8.11 הודיעה המשיבה, כי על פי החלטת הסתדרות המורים וכחלק מתוכנית רפורמה חינוכית בשם "אופק חדש" (להלן: "תוכנית אופק חדש"), החלה גם על גני הילדים העירוניים, תוארך מתכונת הפעילות הרגילה בגנים העירוניים עד לשעה 14:00. בהתאמה, פעילות היול"א התקצרה בחצי שעה (ומתחילה מהשעה 14:00 במקום מהשעה 13:30). למרות זאת, גובה המשיבה מההורים עבור פעילות יול"א בשנת הלימודים תשע"ב 1,076 ש"ח בחודש, תעריף זהה לזה שהיה נהוג עובר לתוכנית אופק חדש.

הקבוצה הוגדרה כך: "כל הורה אשר רשם את ילדו לגן עירוני בכפר סבא הפועל במתכונת יול"א בשנה"ל תשע"ב".

ביום 12.12.11 הודיעה המשיבה, בהסכמת המבקשת, על חדילה מגבייה לפי סעיף 9(ב) בחוק והודעה מוסכמת על דחיית התובענה (להלן: "הודעת החדילה").

תמצית הודעת החדילה - המשיבה החלה ביישום תוכנית אופק חדש בהתאם להוראות הסכם קיבוצי שנחתם בין ממשלת ישראל לבין הסתדרות המורים בישראל, שקבעו בין היתר כי יישום הרפורמה יחול באופן הדרגתי על כלל עובדי ההוראה והשלמתה תהא עד לא יאוחר מיום 1.9.13. בטרם יישום התוכנית מינתה המשיבה צוות בראשות גזבר המשיבה ומנהל אגף החינוך שיבחן את השלכות התוכנית על הפעלת גני הילדים הפועלים במתכונת יול"א. ביום 28.8.11 פנתה המשיבה להוריי ילדי הגנים ועדכנה אותם ביישום הוראות תוכנית אופק חדש החל משנת הלימודים תשע"ב.

לאחר הגשת בקשת האישור ומשהשלימה המשיבה את בדיקותיה ביחס לתשלומים אותם רשאית היא לגבות, תוך עדכון התשלום עקב החלת התוכנית החדשה, הגיעה למסקנה כי יש להפחית את שיעור התשלום ביחס לגני יול"א הפועלים עד שעה 16:00 וזאת החל מספטמבר 2011 (שנה"ל תשע"ב) ואילך. הובהר כי הבדיקה החשבונאית לשם קביעת החזר הכספים בשל התוכנית החדשה היא מורכבת ומסובכת.

נוסח הודעת החדילה הינו כדלקמן (סעיף 5 בהודעת החדילה):

"... המשיבה תחדל לחייב את הסכום שנהגה לחייבו בעבר, בסך 1075 ש"ח לחודש, ותעמיד את החיוב החדש עבור גני יול"א הפועלים עד שעה 16:00 על סך 1,046 ש"ח לחודש. בנוסף תשיב המשיבה 29 ש"ח עבור גבייה בחודשים ספטמבר-דצמבר 2011 שנה"ל תשע"ב, לגני יול"א הפועלים עד לשעה 16:00, וזאת בדרך של השבה בעין שתתצבע בחיובים שיישלחו להורי התלמידים ב-1.1.12."

בסוף הודעת החדילה צוין כי הוסכם על תשלום בסכום כולל של 30,000 ₪ בגין גמול, שכר טרחה והוצאות משפט של המבקשת, נוכח הטרחה והסיכון שנטלה על עצמה וזאת "מבלי להודות בטענות המועלות בבקשה, וחרף העובדה כי הבקשה הוגשה במועד בו הייתה העירייה בעיצומה של בדיקת הסוגיה ואף הודיעה באופן מפורש כתגובה לעיתון, כי היא בוחנת את נושא המעבר לתכנית החדשה ואת דרך יישומה..." (סעיף 12 בהודעת החדילה).

ביום 14.12.11 הוריתי למשיבה להבהיר "כי ההשבה האמורה בסעיף 5 להודעה [הודעת החדילה] מתייחסת לתשלום בסך 29 ש"ח עבור כל אחד מהחודשים המצוינים בסעיף".

ביום 18.12.11 הודיעה המשיבה כי: "בכוונתה להשיב 29 ש"ח להורי הילדים הרשומים לגני יול"א הפועלים עד לשעה 16:00, וזאת עבור כל אחד מהחודשים המוזכרים בסעיף 5 להודעה (קרי חודשים ספטמבר, אוקטובר, נובמבר ודצמבר 2011)" (ההדגשות במקור).

בהתאם להחלטתי, הגישה המשיבה ביום 1.1.12 את תצהירו של מר שגיא רוכל, גזבר המשיבה, בתמיכה להודעת החדילה, בו הצהיר הגזבר את המפורט לעיל בדבר השתלשלות העניינים שהובילה לגבייה העודפת. כמו כן הצהיר גזבר המשיבה כך:

"8. אי לכך, הוחלט כי בשנת הלימודים תשע"ב, תחדל העירייה לחייב בסך חודשי של 1075 ש"ח לחודש, ותעמיד את החיוב החדש עבור גני יול"א הפועלים עד שעה 16:00, על סך 1,046 ש"ח לחודש.

9. בנוסף הוחלט שהעירייה תשיב 29 ש"ח עבור כל אחד מהחודשים ספטמבר-דצמבר 2011 שנה"ל תשע"ב, לגני יול"א הפועלים עד לשעה 16:00, וזאת בדרך של השבה בעין שתתבצע בחיובים שיישלחו להורי התלמידים".

משנתקבלה תגובת המבקשת לפיה יש לקבל את הודעת החדילה, הוריתי למשיבה להבהיר "כיצד הגיעה לחישוב לפיו החיוב העודף הוא בסכום של 29 ש"ח" (החלטה מיום 3.1.12).

המשיבה הגישה לבית המשפט הודעת הבהרה (להלן: "הודעת ההבהרה") אליה צירפה תחשיב שנערך על ידי גזבר המשיבה כחלק מתהליך העבודה של הצוות שבחן את ההשלכות של החלת תוכנית אופק חדש על גני ילדים הפועלים במתכונת יול"א (להלן: "התחשיב"). על פי התחשיב העלות החודשית עבור ילד בגן יול"א הפועל עד השעה 16:00 הינה 1,046 ש"ח בעוד שהמשיבה חייבה את הורי הילדים ב-1,075 ש"ח. על כן הוחלט להשיב את ההפרש בסך 29 ש"ח.

המשיבה ציינה עוד כי לגבי גני יול"א הפועלים עד השעה 16:30 הסתבר מהתחשיב כי המשיבה חייבה את הורי הילדים בחסר של 20 ש"ח לחודש. עם זאת, בשלב זה החליטה המשיבה שלא לדרוש את ההפרש בגין שנת הלימודים תשע"ב.

העברתי את הודעת החדילה לתגובת היועץ המשפטי לממשלה (להלן: "היועמ"ש") "ובפרט – ל'סכום החדילה' על פי תחשיבי המשיבה" (ר' החלטה מיום 29.1.12).

ביום 19.6.12 הגיש ב"כ היועמ"ש הודעתו ובה ציין כי "לאחר שנבחנה הסוגיה נושא התובענה שבכותרת, החליט היועץ המשפטי לממשלה שלא להביע עמדה בעניין ההודעה על חדילת גבייה לפי סעיף 9(ב) לחוק תובענות ייצוגיות ובעניין ההודעה המוסכמת על דחיית התובענה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ