אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דראושה ואח' נ' מועצה מקומית אכסאל

דראושה ואח' נ' מועצה מקומית אכסאל

תאריך פרסום : 29/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
46138-04-13
07/01/2014
בפני השופט:
עירית הוד

- נגד -
התובע:
1. פאיז דראושה
2. בושרא דראושה

הנתבע:
מועצה מקומית אכסאל

החלטה

רקע ותמצית טענות הצדדים

לפני בקשה לסילוק התביעה על הסף.

עסקינן בתביעה כספית-נזיקית על סך 220,000 ₪ שהגישו המשיבים נגד המבקשת. במסגרת התביעה טוענים המשיבים, כי הם הבעלים של שטח של 921 מ"ר מחלקה 28 גוש 16906 וכי המבקשת הסיגה את גבול חלקתם והיא מחזיקה, שלא כדין, בשטח של כ- 98.7 מ"ר מחלקתם והקימה במקום מדרכה וחלק מכביש. לטענתם, במהלך התקופה בה הסיגה המבקשת את גבולם היא לא שילמה להם דמי שימוש והם עותרים לפיצוי כספי בסך של 2,200 ₪ לחודש לתקופה של שבע שנים.

המבקשת עותרת, כי בית המשפט יורה על סילוק התובענה על הסף בשל העדר יריבות שכן עיון בנסח הטאבו שצורף לכתב התביעה מלמד שהמשיבים אינם הבעלים של המקרקעין ואין לטובתם רישום בדבר בעלות ו/או זכות במקרקעין. עוד טוענת, כי לכתב התביעה לא צורף צו ירושה של המנוח ממנו ירשו, לטענתם, את המקרקעין.

המבקשת מוסיפה וטוענת, כי המשיבים טענו בכתב התביעה שבבעלות המנוח היו 5,186 מ"ר וכי הם הבעלים של 921 מ"ר אולם הם לא צירפו מפת חלוקה מאושרת ולא הוכיחו זיקה ספציפית לשטח אשר נטען, כי היא פלשה אליו. לטענתה, זכותם במקרקעין היא לכל היותר זכות במושאע והיעדר פירוט טענותיהם מחייב את דחיית התביעה.

עוד טוענת המבקשת, כי יש להורות על דחיית התביעה אף בשל התיישנותה. לטענתה, השכנים של המשיבים בנו את הגדר בגבול חלקותיהם האמיתי בפועל תוך שהם מתקנים את הטעות שנפלה בעת סלילת הכביש. היא טוענת, כי בתי השכנים נבנו לפני תקופה ארוכה ואחד הבתים לפני למעלה מעשור. לפיכך טוענת, כי לפני לפחות עשר שנים ידעו המשיבים על הטעות שנפלה או שהיה עליהם לדעת עליה והדבר שולל את זכותם לתבוע דמי שימוש.

המבקשת טוענת, כי דין התביעה להדחות אף בשל השתק עילה ו/או השתק כללי. לטענתה, המשיבים או מי מטעמם בנו את הגדר המוצבת בגבול החלקה ובכך קבעו את גבולות החלקה. משכך, הרי שהם לא יכולים לפנות אליה בטענות ולטעון, כי פלשה לחלקתם כאשר הם עצמם קבעו את גבול החלקה. העובדה שהמשיבים היו מודעים למצב בשטח ולא פעלו לשינויו וכן העובדה שהם קבעו את המצב בשטח יוצרות השתק.

לטענת המשיבים, דין הבקשה להדחות. לטענתם, עילת התביעה בגינה הוגשה תביעתם הינה עילה מתמשכת. לטענת המשיבים, מעשי המבקשת מולידים עילה כל יום מחדש ועל כן דין טענת ההתיישנות להדחות.

באשר לטענה לפיה דין התובענה להדחות בשל היעדר יריבות טוענים המשיבים, כי בהתאם להיתר בניה מס' 50/76 הרי שהמשיב מס' 1 הוא הבעלים הרשום של דירת המגורים בחלקה הרלוונטית. כמו כן, בנסח הרישום של לשכת מקרקעי ישראל נרשם, כי קיימת הערת אזהרה לטובת בנק ירושלים על סך 52,500 ₪ אשר קיבלו המשיבים מהבנק בהתאם לשטר מס' 8717 לפיו הבעלים של החלקה הסכים בכתב התחייבות בלתי חוזרת שהמשיבים יהיו זכאים לרשום על שמם את זכות הבעלות או החכירה לדורות בדירה הנמצאת בגוש 16906 חלקה 28 ב- 500/5186 חלקים מהחלקה. כמו כן, המשיבים צירפו צו קיום צוואה של המנוח לפיו צווה על חלוקת כל זכויותיו בקניינו לחמשת בניו וביניהם אביו של המשיב מס' 1. לטענתם, לאחר פטירת אביו של המשיב מס' 1, זכאי המשיב מס' 1 להירשם כבעלים, כמחזיק וכמשתמש הבלעדי בחלקה נשוא התובענה. המשיבים מוסיפים וטוענים, כי צירפו ייפוי כוח כללי מטעם כל היורשים לפיו הם מייפים את כוחם ומסמיכים אותם לפעול בשמם בנוגע לחלקה נשוא התובענה. המשיבים טוענים, כי במקרה האמור אין תחולה לכלל באשר להשתק עילה או השתק כללי.

דיון ומסקנות

לאחר שקילת מכלול טענות הצדדים והחומר המצוי לפניי מצאתי, כי דין הבקשה להדחות, מהנימוקים שיפורטו.

הלכה היא, כי הסעד של סילוק תובענה על הסף הינו סעד דרסטי ושומה על בתי המשפט לנהוג בזהירות יתרה בהפעלת סעד זה. סילוק תובענה על הסף הינו בגדר אמצעי הננקט בלית ברירה. די בקיומה של אפשרות, אף קלושה, כי לאור העובדות המהוות את עילת התביעה יהיה התובע זכאי לסעד המבוקש על ידו בכדי שלא להורות על סילוק התובענה.

בית המשפט העליון קבע, כי סילוק תובענה על הסף ייעשה רק במקרים חריגים וקיצוניים. הקביעה האמורה נשענת על ההלכה לפיה זכות הגישה לבית המשפט הינה זכות יסוד. מקום בו בית המשפט נעתר לבקשת צד, כי התובענה אשר הוגשה נגדו תסולק הרי שהוא סוגר את שערי בית המשפט בפני מגיש התובענה ומונע ממנו את האפשרות להוכיח את טענותיו ולהוכיח, כי הוא זכאי לסעד המבוקש על ידו. לעולם יועדף בירור ההליך המשפטי על פני סגירת שערי בית המשפט בפני מגיש התובענה. בכדי לאפשר לצדדים לממש את זכותם להשמיע טענותיהם ובכדי שלא לנעול את שערי בית המשפט בפניהם, בית המשפט אינו נוטה להיעתר לבקשות כאמור, אלא במקרים בהם ברור, כי לא תצמח למגיש התובענה תועלת מניהולה. שכן, אף אם יעלה בידו להוכיח את טענותיו הוא לא יהיה זכאי לסעד המבוקש על ידו.

כאמור, לא בנקל יורה בית המשפט על סגירת שעריו בפני מתדיין, בטרם ניתנה לו ההזדמנות להוכיח טענותיו. בקשה לסילוק תובענה על הסף מוגשת בטרם ניתנה לצדדים האפשרות להוכיח טענותיהם. אין מחלוקת, כי בשלב זה אין בוחנים את סיכויי המשיבים להוכיח את טענותיהם ויש לבחון האם במידה שיעלה בידם להוכיח את טענותיהם האם אין אפשרות, אף קלושה, שהם יהיו זכאים לסעד המבוקש על ידם.

אינני מקבלת טענת המבקשת באשר להתיישנות התביעה. בשלב זה לא הוכחה טענת המבקשת באשר למועד בו נודע למשיבים על הטעות הנטענת. יתרה מזאת, אף אם תתקבל טענתה לפיה לפני למעלה מעשור ידעו המשיבים על הטעות שנפלה, או שהיה עליהם לדעת עליה, הרי שאין בכך בכדי ללמד, כי תביעתם לדמי שימוש התיישנה. עילת התביעה שבבסיס תביעתם של המבקשים הינה עילה המתחדשת מידי יום. העילה הראשונה נולדה בעקבות הסגת הגבול הנטענת. אולם, מידי יום, וכל עוד נמשכה הסגת הגבול, עילת התביעה לדמי שימוש מתחדשת. לפיכך, בידי המשיבים להגיש תביעה לדמי שימוש לתקופה של שבע שנים אחורה ממועד הגשת התובענה, כפי שאכן עשו.

כמו כן, אינני מקבלת טענת המבקשת לפיה יש להורות על דחיית התובענה בשל השתק עילה ו/או השתק כללי. בשלב זה לא הוכחה טענת המבקשת לפיה המשיבים קבעו את גבול החלקה. יתרה מזאת, אף אם תתקבל טענה זו הרי שאין בכך בכדי ללמד בהכרח, כי אין בידי המשיבים לעתור לסעד המבוקש על ידם.

אוסיף ואומר, כי לא ברורה טענת המבקשת לפיה יש באמור לעיל בכדי ליצור השתק עילה. הכלל של השתק עילה קובע, כי מקום שתביעה נידונה לגופה והוכרעה על ידי בית משפט מוסמך, שוב אסור להיזקק לתביעה נוספת בין אותם צדדים או חליפיהם, אם זו מבוססת על עילה זהה. בענייננו, לא נטען, כי המחלוקת בין הצדדים נדונה והוכרעה על ידי בית משפט מוסמך ותחת זאת נטען, כי קביעת גבול החלקה על ידי המשיבים יצרה השתק לדון בתובענה. התנהלותם הנטענת של המשיבים אין בה בכדי ליצור השתק עילה.

עוד טענה המבקשת, כי יש להורות על סילוק התובענה בשל העדר יריבות. אין מחלוקת, כי בתביעה שעניינה הסגת גבול במקרקעין על התובע להוכיח את זכות הבעלות במקרקעין. המקרקעין בהם עסקינן אינם רשומים על שמם של המשיבים אולם לטענתם הם ירשו את המקרקעין מהבעלים של המקרקעין שהיה סבו של המשיב. המבקשים צירפו מסמך לפיו הם בעלי הזכות לרשום על שמם את הזכויות בדירה הנמצאת במקרקעין נשוא התובענה. כמו כן, צירפו ייפוי כוח מיתר בעלי המקרקעין לפעול בשמם בנוגע למקרקעין נשוא התובענה ובין היתר לתבוע סכומי כסף המגיעים להם. בשלב זה, לא ניתן לקבוע, כי לא עומדת למשיבים הזכות להגיש את התביעה נשוא הבקשה שלפניי.

המשיבים זכאים, כי יהיה להם יומם בבית המשפט וכי תינתן להם האפשרות להוכיח את תביעתם. מצאתי, כי ראוי שהמחלוקות אשר נתגלעו בין הצדדים יוכרעו בין כותלי בית המשפט לאחר שתינתן לצדדים האפשרות להגיש ראיותיהם ולהוכיח טענותיהם. אין לנעול את שערי בית המשפט בפני המשיבים בטרם ניתנה להם ההזדמנות להוכיח את תביעתם. לא שוכנעתי, כי אף אם ייעלה בידי המשיבים להוכיח את טענותיהם הרי שהם לא יהיו זכאים לסעד המבוקש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ