אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דן רכב ותחבורה ד.ר.ת בע"מ ואח' נ' גיגי ואח'

דן רכב ותחבורה ד.ר.ת בע"מ ואח' נ' גיגי ואח'

תאריך פרסום : 07/07/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
57916-07
27/06/2013
בפני השופט:
אורלי מור-אל

- נגד -
התובע:
דן רכב ותחבורה ד.ר.ת בע"מ
הנתבע:
דוד גיגי

החלטה

לפני בקשה מטעם הנתבע להורות על העברת התביעה לבית משפט השלום בירושלים מחמת חוסר סמכות מקומית.

הנתבע, שמייצג את עצמו, טוען, כי הסמכות המקומית לדון בתביעה נמצאת בבית משפט השלום בירושלים ואלו התובעת נכונה להודות, בסופו של דבר, בשפה רפה, כי אכן הסמכות המקומית לדון הינה בירושלים, דא עקא שלטעמה הנתבע איחר בהרבה להגיש את הבקשה ומשכך מבקשת היא לדחותה.

השאלה האם אכן הנתבע איחר בהעלאת הבקשה, מחייבת סקירה קצרה של ההליכים שהתנהלו בתיק זה.

השתלשלות ההליכים בתיק

המדובר בתביעה שהוגשה בשנת 2007, נגד הנתבע שעניינה נזקי רכוש שנגרמו בתאונת דרכים. לאחר שכתב התביעה הומצא לנתבע כדין, כאשר על אישור המסירה חתמה אשתו ולא הוגש כתב הגנה במועד, ניתן ביום 7/4/08 פסק דין נגד הנתבע. משהנתבע לא שילם את שנפסק, נפתחו נגד הנתבע הליכי הוצאה לפועל.

רק ביום 7/4/09 הגיש הנתבע בקשה לביטול פסק הדין. הנתבע טען בבקשתו כי לא היה מודע כלל להליכים שננקטו נגדו שכן הוא פרוד מאשתו מספר שנים ולא התגורר בכתובת בה נמסר כתב התביעה. הוסיף הנתבע וטען, שהיה לו ביטוח צד ג' לרכב בעת התאונה וסבר כי חברת הביטוח היא זו המטפלת בעניין.

בקשת הנתבע לביטול פסק הדין נדחתה ביום 19/5/09 לאחר שלא התייצב לדיון, אולם בו ביום, הגיש הנתבע בקשה לביטול ההחלטה, בטענה כי איחר לדיון ב- 15 דקות כיוון שהוא מגיע מירושלים והייתה תאונת דרכים בדרך. נקבע, כי ההחלטה תבוטל לאחר שהמבקש יציג אסמכתא לתשלום ההוצאות.

לא ברור מה קרה מאז הגשת הבקשה בשנת 2009 ואולם ביום 1/4/12 חזר והגיש הנתבע בקשה לביטול פסק דין ומתן הוראות ובין היתר העלה טענת חוסר סמכות מקומית. בית המשפט החליט בבקשה זו כי המזכירות תקבע את התיק לפני הרשם.

לדיון הראשון שנקבע, התובעת התייצבה אולם הנתבע לא זומן כדין ולדיון שלאחריו ביום 26/6/2012, התייצב הנתבע אולם התובעת לא התייצבה, לפיכך ניתנה בהעדרה החלטה על ביטול פסק הדין ובלבד שהנתבע יפקיד את סכום ההוצאות בקופת בית המשפט. במועד זה, במהלך הדיון לפני הרשם, שהתקיים במעמד צד אחד, לא העלה הנתבע טענת חוסר סמכות מקומית.

הנתבע אכן הפקיד את ההוצאות שנפסקו ולפיכך פסק הדין בוטל.

בכתב ההגנה שהוגש מטעם הנתבע טען הנתבע לחוסר סמכות מקומית של בית המשפט דנן לדון בתביעה והוסיף, כי הסמכות המקומית מצויה בבית משפט השלום בירושלים. הנתבע לא הגיש בד בבד עם כתב ההגנה בקשה נפרדת למחיקת התביעה על הסף או העברתה מחמת חוסר סמכות מקומית.

ביום 26/11/12 הגיש הנתבע בקשה לצירוף איילון חברה לביטוח כצד ג' בהליך במסגרתה טען שהוא שומר על כל טענותיו שהועלו בכתב ההגנה והעלה טענה, כי הייתה לו פוליסת ביטוח תקפה בעת התאונה וכי הודיע לחברת הביטוח על התאונה ומשכך היא זו שצריכה לשאת בדמי הנזק. בתאריך 5/12/12 התרתי לנתבע להגיש הודעה לצד ג'.

רק ביום 24/6/13, 3 ימים לפני המועד הקבוע בתיק ! הגיש הנתבע בקשה להעברת התובענה לבית המשפט השלום המוסמך, הוא בית משפט השלום בירושלים. בהחלטתי הצרתי על המועד בו הוגשה הבקשה וביקשתי תגובה מיידית של התובעת משתגובת התובעת לא נמסרה, קבעתי, כי הבקשה תידון בדיון הקבוע בתיק.

יש אם כן לדון, בשאלה שהעלתה התובעת האם אכן אחר הנתבע את המועד להגיש בקשה להעברת התביעה לבית משפט השלום בירושלים מחמת חוסר סמכות מקומית.

דיון והכרעה

הכלל הוא כי טענת חוסר סמכות מקומית יש להעלות בהזדמנות הראשונה, אחרת ייחשב בעל דין כמסכים לסמכות המקומית. בית המשפט לא יבדוק מיזמתו שלו, אם מוסמך הוא לדון בתביעה מבחינת המקום וכל מחאה מאוחרת לא תועיל. כפי שכתב נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, כב' השופט אורי גורן בספרו "סוגיות בסדר דין אזרחי" מהדורה שביעית, תשס"ג- 2003:

"... שהנתבע, המבקש להעלות טענה זו לדיון, חייב לטעון אותה בהזדמנות הראשונה. נתבע אשר לא טען בכתב הגנתו, או בהתייצבותו הראשונה (כאשר אין צורך בכתב הגנה) כי אין לבית המשפט סמכות מקומית, יראו אותו כמסכים למקום השיפוט".

בע"א (י-ם) 1076/96 דורנט (1991) ישראל בע"מ נ' אררט חברה לביטוח בע"מ (08/05/1996) (להלן: "עניין דורנט") בעמ' 3 לפסק הדין, דנה כב' השופטת פרוקצ'יה בשאלה מהי ההזדמנות הראשונה לטעון טענת חוסר סמכות מקומית. לדעתה, השאלה החשובה היא האם הטענה הועלתה – בין בכתב ובין בעל פה – בשלב שקדם לכניסת בית המשפט לדיון בגופה של התביעה, בין במסגרת קדם משפט או הליך מקדמי אחר ובין בישיבת הוכחות. באם מועלית הטענה בטרם כניסה לדיון לגופו של עניין, כי אז עומד הנתבע בדרישת תנאי ההזדמנות הראשונה. בנסיבות כאלה, אין חשש כי בית המשפט, אליו הוגשה התביעה, יוטרח לחינם ואין גם חשש מפני "בחירת ערכאות". לדעת השופטת פרוקצ'יה, ההזדמנות הראשונה להעלאת הטענה בדבר חוסר סמכות מקומית נקבעת על פי נסיבותיו של כל הליך והליך בהתאם לאופיו ולשלב אליו הגיע ולא על פי מבחן טכני הקשור באופי הכתב שהוגש, או בשאלה האם הכתב בו הועלתה הטענה הוא כתב ראשון שהוגש או שקדמו לו כתבים אחרים (ראה גם ב"ש 3223/08 אנג'ל חברה לקבלנות בע"מ נ' פיין יעקב (3/12/08)).

כפי שנפסק לא פעם, בדרך כלל, ראוי שלא להעתר לבקשות להעברת דיון בתיקים מחמת חוסר סמכות מקומית, שעה שאלה לא מועלות ממש בתחילת ההליך המשפטי, זאת, בין היתר, משיקולי יעילות ניצול משאבי מערכת בתי המשפט, כפי שקבע כב' השופט קליין: "הזמן השיפוטי הינו זמן יקר ערך ומשכך לאחר שבית המשפט "נכנס לעובי הקורה" של עניין כזה או אחר, לא יהא זה מן הראוי להורות על העברת הדיון, בנוסף קיימת מניעה מהנתבע מלשמור לעצמו "קלף" שיוכל לשלוף בכל זמן שיראה לנכון בכדי להפעיל על התובע לחץ למען סיום התיק תוך ויתור על זכויותיו" (ת.א. 742846/04 סלקום נ' מירב זריהן (17/5/2007).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ