אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דמארי שלום בן נ' מנהל מקרקעי ישראל - תל אביב

דמארי שלום בן נ' מנהל מקרקעי ישראל - תל אביב

תאריך פרסום : 25/10/2010 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1199-07
25/10/2010
בפני השופט:
מגן אלטוביה

- נגד -
התובע:
1. יורשי דמארי שלום ז"ל ע"י ב"כ דוד כחלון
2. עו"ד יגאל מלול
3. עו"ד

הנתבע:
מנהל מקרקעי ישראל - תל אביב ע"י ב"כ עידית רחמים מנדלבאום (פרקליטות מחוז תל אביב – אזרחי)
פסק-דין

פסק דין

השאלה המשפטית

1. המבקש, מר שלום דמארי (להלן: "מר דמארי" או "המבקש המקורי"), אשר לאחר הגשת הבקשה הלך לעולמו, ומכאן יורשיו תחתיו (להלן: "המבקשים") טוענים, בקליפת אגוז, לזכות חכירה במקרקעין בישוב טירת שלום. מבוקש כי בית המשפט יורה להאריך את הסכם החכירה מול מנהל מקרקעי ישראל, הוא המשיב (להלן- "המנהל" או "המשיב") בשל זכות זו, על כל הנובע מכך כפי שיבואר. בשל סרוב המשיב להענות לדרישות המבקש, הוגשה תובענה זו.

הרקע וטענות ועיקר טענות המבקשים

2. ביום 20.1.1932 נחתם הסכם שכותרתו "הסכם שכירות" (נספח א' לבקשה, להלן: "הסכם השכירות") בין מר שלמה עובדיה (להלן: "מר עובדיה") לבין הקרן הקיימת לישראל (להלן: "קק"ל") במקרקעין הידועים כגוש 3750 חלקה 26 (להלן: "חלקה 26"). לטענת המבקש, הסכם זה הוא הסכם החכירה (במובדל מ'הסכם שכירות' כפי שיובהר) בין מר עובדיה לבין קק"ל. ביום 7.5.1951 נערך ונחתם הסכם ("הסכם המכר", כפי שיובהר) בין מר עובדיה לבין המבקש אשר לפיו בין היתר רכש המבקש זכויות בבית מגורים (נספח ב' לבקשה) כמתואר להלן:

"אני החתום מטה מעביר לחבר שלום בן יהודה מאדמתי הנמצאת בכפר קונאבה הנקראת היום טירת שלום שטח מהשטח שחכרתי מקרן הקיימת לישראל מהגוש (18) חלק(26) סך 4 דונם בצרוף מגרש הבית הוא דונם אחד סיכום חמשה דונם ביחד. בתשלום של 30 לירות שקבלתי במזומן . הנני לאשר שהעברתי אותו לחבר שלום בן יהודה דמארי היא מדעה צלולה ובלי אונס וכפיה, ואין לשום אדם לא יורש ו/או אחר לערער על חתימתי זו"

המבקשים מציגים תשריט של השטח האמור (מב/2) שהוא בן 5,067 מ"ר המהווה חלק השווה ל- 5067/20633 חלקים מחלקה 26. שטח זה הוא שבמחלוקת בין הצדדים.

בחודש אפריל 1967 ניתנו על ידי ביהמ"ש המחוזי בתל אביב פסק דין "צו פורמלי" ופסיקתא במסגרת ת"א 3636/63 (נספחים ג1-2 לבקשה) בהם נקבע בין היתר, כי יבוצע בעין הסכם המכר, שנעשה בין מר עובדיה לבין המבקש המקורי, כי יועברו הזכויות של יורשי מר עובדיה לגבי שטח של 5067 מ"ר למבקש ויירשמו על שם המבקש המקורי.

ביום 17.6.1970 נרשמו זכויות החכירה בשטח האמור על שם המבקש המקורי בספרי רשם המקרקעין (נספח ד' לבקשה) בהתאם להסכם המכר שבין מר עובדיה למר דמארי. לטענת המבקשים, עם סיום תקופת החכירה פעל המבקש המקורי לחידושה מול המנהל (נספחים ז'-ט' לבקשה), אך פניותיו העלו חרס. עם זאת המשיך המשיב להוציא דרישות לתשלום דמי חכירה (העתק דרישת תשלום משנת 2002 מצורף כנספח ו' לבקשה). המשיב אינו חולק כי דמי החכירה השנתיים שולמו.

לטענת המבקש ביצע המשיב פרצלציה לא רצונית באופן ששטח של כ-1200 מטר מהשטח שבמחלוקת כלול בתכנית נס/105/א' ושטח של כ-3,867 מ"ר מהשטח שבמחלוקת כלול בתכנית נס/132/א אשר בתוקף. בתחילה טען המבקש, היה על המשיב להודיע לו על כך ולאפשר לו לממש את זכויותיו ככל חוכר עירוני אחר בהתאם להחלטה 402 או החלטה 933 של המנהל ולהקנות לו זכויות חכירה מהוונות במגרשי התמורה שנקבעו בטבלת האיזון, לחילופין היה על המשיב לשלם למבקש פיצויים בסכום השווה לערכם. בסיכומיו זנח המבקש את הטענות הנוגעות להחלטות המנהל וטען כי בשל ההיסטוריה של טירת שלום ושל נחלה 26 נשואת המחלוקת, יש לראות בה נחלה עירונית.

בין המבקש למשיב התקיימו מספר ישיבות והתנהלה חליפת מכתבים ענפה (נספחים י'-טז) מהם עולה כי המשיב הודיע למבקש כי לא יוכל לטפל בחידוש חוזה החכירה של המבקש עד לסיום ההליכים המשפטיים המתנהלים ביחס לזכויות בנחלה 26 בין יורשיו של מר עובדיה לבין מר דוד דמארי, כפי שיובהר להלן, וכי לאחר מכן יבחן עניינו של המבקש לאור נהלי מנהל מקרקעי ישראל (נספח יז לבקשה).

לטענת המבקש, בישיבה שהתקיימה ביום 1.5.2006 התגלה כי המשיב התקשר בחוזה נוגד עם חברת דלק נדל"ן בע"מ במסגרתו מכר לחברה זו את מגרשי התמורה שלטענתו היה צריך להקנות למבקש. המבקש פנה אל המשיב ואל חברת דלק נדל"ן (נספחים י"ט1 ו-כ בהתאמה). ביום 6.8.06 התקבל מכתב מאת מנהל מחוז מרכז בלשכת מנהל המחוז, מר ירון ביבי בו נכתב בין היתר (ההדגשות אינן במקור, מ.א.):

"3. אין בתיק המינהל נשוא הנכס חוזה חכירה ואף לא הצלחנו לאתרו בלשכת רישום המקרקעין ברחובות, אם כי יש להניח כי היה קיים חוזה כזה לאור רישום החכירה בלשכת רישום המקרקעין.

4. חוזה החכירה אשר נחתם לגבי חלקות הסמוכות לחלקות מרשיכם הינו כדוגמת חוזה החכירה המצ"ב למכתבי זה ולפיכך אין ספק כי זהו אף נוסח חוזה החכירה אשר נחתם בשעתו עם המנוח מר שלמה עובדיה כורש ז"ל ולפיכך אף זכויותיהם של מרשיכם נובעות מחוזה בנוסח זהה.

5. סעיף כ"ח לחוזה החכירה שעניינו "שינוי לזכות בניה העוברת בירושה" קובע כי הקרן זכאית, אם תמצא לנחוץ לעשות כן, מטעם ציבורי, לשנות את זכות החכירה החקלאית לזכות חכירה עירונית העוברת בירושה. במקרה כזה תשיב הקרן את הנחלה אליה ולחוכר תהא הזכות לפיצוי כספי בהתאם לחוזה או זכות חכירה עירונית על אחת מהנחלות העירוניות שהקרן תיצור על הנחלה שהושבה".

-

7. לאור כל האמור לעיל, הריני להודיעכם כי אין החכירה לגבי החלקה שבנדון מתחדשת לתקופה נוספת והיא בטלה ומבוטלת בזאת.

8. הריני להודיעכם כי אין באמור במכתבי זה, או במה שלא נאמר בו, משום ויתור על כל זכות או טענה העומדת למינהל על פי דין.". (ההדגשות אינן במקור)

חליפת מכתבים נוספת התנהלה בין הצדדים (נספחים כב-כד לבקשה) והמבקש טוען כי ביום 23.9.07 החלו טרקטורים לבצע עבודות בשטח הצמוד למקום מגוריו.

הסעדים המבוקשים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ