אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דיראוי(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

דיראוי(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

תאריך פרסום : 10/03/2011 | גרסת הדפסה
עת"א
בית המשפט המחוזי נצרת
44841-02-11
10/03/2011
בפני השופט:
אברהם

- נגד -
התובע:
מחמוד דיראוי (אסיר)
הנתבע:
1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
2. מדינת ישראל

פסק-דין

עתירה כנגד החלטת ועדת השחרורים אשר התכנסה לפי סעיף 25 לחוק שחרור על תנאי ממאסר, התשס"א – 2001 (להלן: "החוק") מיום 27.1.11 בתיק ס' 1166957 בראשות כב' השופט (בדימוס) בן פיילס והחברים: רינה חדד, חינוך, זלמן גורדון, עו"ס ונציגת שב"ס – ר/כ יעל זכריה.

פסק דין

כב' השופט ש' אטרש

מבוא

1.העותר, יליד 1959, גרוש בשנית ואב ל- 5 ילדים, נושא עונש מאסר ראשון שהושת עליו למשך 10 שנים בגין הרשעתו בעבירות מין חמורות, שביצע כלפי שתי אחיות שהועסקו תחת מרותו, כאשר כלפי אחת המתלוננות בוצעו העבירות בהזדמנויות חוזרות ונשנות משך תקופה ממושכת.

2.משמלאו שני שלישים לריצוי תקופת עונשו, הובא עניינו של העותר בפני ועדת השחרורים, אשר בפניה נפרסה כל המסכת העובדתית הרלוונטית הנוגעת לו, וזו החליטה לדחות את בקשתו לשחרור מוקדם על תנאי. לפי התרשמותם של חברי הועדה, הנסמכת על חוות דעת מב"ן, על דברי העותר בפניה ועל דרך התנהלותו העקבית של העותר, הן בהליך המשפטי, הן במאסרו והן בפני הועדה, עולים דפוסים חוזרים על עצמם של התרכזות העותר במצוקתו, בהאשמת הסובבים, בכוחניות, ובהעדר כנות בדבריו אודות רצונו לקבל טיפול לו הוא זקוק.

3.על החלטתה זו של הועדה מלין העותר במסגרת העתירה המונחת לפנינו.

על-פי הנטען בנימוקי העתירה, טעתה ועדת השחרורים בכך, שלא נתנה משקל ראוי לעובדה, כי העותר הינו אדם ישר שאין לחובתו הרשעות קודמות, כי זהו מאסרו הראשון וכי מדובר במעידה חד-פעמית עליה הוא הביע את חרטתו. לשיטת העותר, טעתה הועדה שעה שלא נתנה משקל ראוי לכך שהוא פנה לשלטונות שב"ס על מנת לשלבו בתוכנית טיפולית, ועת קבעה, כי לא קיים אצלו רצון לקבל טיפול ולהשתקם. עוד נטען, כי היה על הועדה לקחת בחשבון את התוכנית השיקומית הפרטית שהוגשה מטעם העותר, אשר נערכה על ידי הפסיכותרפיסט מר אלון מרגלית, אשר נועדה להכין את העותר לקראת שיקומו המלא. בנוסף, טוען העותר, כי לא נשקפת ממנו סכנה כלשהי, לא כל שכן, שעה שהוא מתכוון לעבוד כנגר, כפי שעבד במהלך מאסרו; עוד טוען העותר, כי היה על הועדה לזקוף לזכותו את התנהגותו החיובית בין כותלי בית הסוהר.

בשל כל אלה, העותר סבור, כי החלטת הועדה חורגת ממתחם הסבירות באופן קיצוני ומבקש להורות על ביטולה ועל שחרורו המוקדם.

4.ב"כ היועמ"ש טוען בתשובתו לעתירה, כי החלטת הועדה נסמכה על חוות דעתם של גורמי מב"ן, לפיה העותר לא עבר תהליך של ממש בין כותלי בית הסוהר, ועמדותיו בתואם את קווי אישיותו שלו הביאום לקבוע, כי הפרוגנוזה הטיפולית אינה טובה, באופן כללי, והסתייגו מן התוכנית שהובאה בפניהם באופן פרטני. עוד נטען, כי לחובת העותר נרשמה עבירת משמעת, שעניינה הפרת תנאי חופשה, כשחזר מחופשתו שלא בלוויית רעייתו, כפי שהיה עליו לעשות, כאשר מדובר באותה ערבה המוצעת כעת לשחרור המוקדם. ב"כ היועמ"ש מדגיש בטיעוניו את התרשמותה הבלתי אמצעית של הועדה מקווי אישיותו של העותר, כפי שזו מצאה ביטויה בהחלטתה של הועדה.

דיון והכרעה

5.נוכח סוג העבירות בגינן מרצה העותר את מאסרו, הונחה בפני ועדת השחרורים חוות דעת מטעם מב"ן מיום 5.12.10. בנוסף, הונחה בפניה חוות דעתו של הפסיכותרפיסט אלון מרגלית מיום 3.11.10 (להלן: "מרגלית"), אשר ערך וגיבש תוכנית פרטנית, שיקומית וטיפולית לקראת שחרורו של העותר.

מרגלית ציין בפרק הנוגע ל"התייחסות לעבירות", כי: "התרשמתי, כי מדובר בעבריין מין המודע לכך כי התנהג באופן חסר גבולות ופוגע מינית והוא מודע לפגיעה הקשה אותה גרם לקורבן. יחד עם זאת מחמוד לוקח אחריות חלקית כיוון שאינו לוקח אחריות לעבירות המין כלפי הקורבן השני".

זאת ועוד, בהתרשמותו הקלינית של מרגלית צוין, בין היתר, כי "התרשמתי כי מדובר באדם בעל אישיות נרקיסיסטית המרוכז בעצמו מתוך צרכי שליטה מוגברים הנובעים מדימוי עצמי נמוך.." ובהמשך הוסיף, כי "ניתן להתרשם מהבנה ראשונית של מחמוד לעיוותי החשיבה אשר הביאו אותו בעבר לחשוב כאילו מדובר ביחסי מין בהסכמה". לאחר שמרגלית הציג לעותר את התוכנית השיקומית שגיבש עבורו, נמסר מפי העותר, כי "אני יודע שיש לי בעיה ואני זקוק לטיפול לאחר שחרורי מהכלא. התדרדרתי ממעמד מנהל למצב שאני בכלא וזה רק בגללי. בכלא לא הצלחתי להשתלב בטיפול יעודי לעברייני מין ולמרות שאני לא סוטה מין יש לי בעיה ועובדה שפגעתי".

התוכנית הפרטנית כוללת את השלבים שלהלן:

טיפול פרטני אשר יתקיים בקליניקה של מרגלית בחיפה

טיפול זוגי בלשכה לשירותים חברתיים בתמרה.

בשלב מתקדם יותר של הטיפול, הפנייה לטיפול קבוצתי יעודי לעברייני מין.

6.מחוות דעת מב"ן מיום 5.12.10 עולה, כי התרשמותם מן העותר לאורך כל הבדיקות היתה מאדם כוחני, לא אמין, שאינו מגלה תובנה לחומרת מעשיו ואינו לוקח אחריות למעשיו, דרשני ביותר, חסר כל מוטיבציה פנימית ועסוק אך ורק בקידום עניינו ובהשגת רווח משני. במהלך מאסרו השתתף העותר בשתי קבוצות פסיכו-חינוכיות (אחת בצלמון והשניה במעשיהו). תחילה הוא היה ברשימת המתנה לטיפול ייעודי לעברייני מין במב"ן ובהמשך הועבר לכלא מעשיהו ושהה באגף לעברייני מין; במזכר מתאריך 3.6.09 החתום בידי יהודית אסולין קרימינולוגית בכירה במב"ן, צוין, כי העותר הוסר מרשימת המתנה לטיפול, "זאת כיוון שלא ניתן לשלבו בטיפול במב"ן מבלי שיתחייב לוותר על תקופת ה- 1/3. מעיון במכתבו אני מבינה שהוא לא מעוניין לוותר על תקופת ה- 1/3". בודק נוסף שבדק את העותר במסגרת מב"ן ציין, כי העותר זקוק להמשך טיפול ייעודי לעברייני מין. עם זאת בשל אישיותו ובשל העובדה שלא הפיק תועלת משתי קבוצות טיפוליות קצרות בבית הסוהר, הפרוגנוזה הטיפולית אינה טובה ו"לאור זאת יש לעשות את הניסיון הטיפולי בין כותלי בית הסוהר ולא מחוצה לו. במידה ויביע הסכמה לכך ניתן יהיה להחזירו לרשימת המתנה לקבוצה טיפולית במב"ן ונשקול קבלתו לקבוצה שתפתח בעתיד".

בבדיקה מאוחרת יותר שבו גורמי מב"ן וציינו, כי אין כל שינוי בעמדותיו ובגישתו של העותר אותן הציג לאורך כל בדיקותיו הקודמות; הרושם הוא, כי העותר מונע אך ורק מניסיון להשגת רווח משני, כלומר – שחרור על תנאי אך ללא שינוי בעמדתו ביחס לעבירות, מודה באופן חלקי, טוען שהיו תוספות בכתב האישום ואינו לוקח אחריות מלאה על המעשים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ