אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דיטמן ואח' נ' ברייטמן ואח'

דיטמן ואח' נ' ברייטמן ואח'

תאריך פרסום : 15/04/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
37613-11-09
15/04/2011
בפני השופט:
לימור ביבי-ממן

- נגד -
התובע:
דבורה דיטמן
הנתבע:
1. יגאל ברייטמן
2. יניב ברייטמן

פסק-דין

פסק דין

תביעה לתשלום בגין שימוש ברחבת חניה של התובעת על ידי הנתבעת וכן, לשיפויה בגין נזקים אשר נגרמו לה בעטיים במהלך בניה אשר בוצעה על ידם.

לטענת התובעת, הנתבעים בנו בית בצמוד לביתה ובמהלך הבניה, עשו שימוש ברחבת החניה שלה. לטענת התובעת בהתאם למוסכם בינה לביו הנתבעים היה עליהם לשלם לה סך של 150$ בגין כל חודש שימוש בחניה ואולם, הנתבעים הפרו התחייבותם ולא נשאו בתשלום כאמור במהלך 11 חודשי הבניה . משכך, לטענת התובעת, על הנתבעים לשלם לה בעבור השימוש בחניה סך של 6,600 ₪.

זאת ועוד, לטענת הנתבעת, במהלך הבניה הרסו הנתבעים את הגדר אשר הפרידה בין שני הבתים ובנו גדר חדשה במקומה. לטענתה, בתוך הגדר הקודמת , אשר הייתה גדר נמוכה מצמחייה, עבר צינור המים שלה ומשנהרסה הגדר ונבנתה חדשה במקומה, תחת לטמון את הצינור באדמה , הונח הצינור לצד הגדר. לטענת התובעת לאחר פניותיה אל הקבלן מטעם הנתבעים, הוא נעתר לטמון הצינור באדמה ואולם, לשם כך, היא נאלצה לשלם לו סך 600 ₪.

זאת אף זאת,לטענת התובעת, לאחר טמינת הצינור באדמה, נוצרה נזילה מהצינור אשר הוטמן – נזילה אשר לטענתה נובעת מהטמנת הצינור באדמה ואולם, הנתבעים סירבו לתקן את הנזילה ומשכך, היא נאלצה להזמין שרברב מטעמה ולשלם לו סך 1,740 ₪ בגין תיקון הצינור.

לטענת התובעת, במהלך הבניה נגרמה לה עוגמת נפש רבה וזאת, הן לאור המתואר לעיל והן, כפועל יוצא מהתנהגות הקבלן אשר ביצע הבניה בעבור הנתבעים אשר דיבר אליה באופן לא יפה ובקללות ומשכך, היא זכאית לסך נוסף של 10,000 ₪ בגין עוגמת הנפש אשר היתה מנת חלקה.

אציין כי במסגרת כתב תביעתה טענה התובעת גם לליקוי באבנים המשתלבות של רחבת החניה ואולם, במסגרת הדיון התברר כי , ככל שהיה ליקוי, הרי שזה לא קיים עוד הואיל ותוקן ומשכך, לא היה צורך בבירור עילה זו בדיון בפני.

לטענת הנתבעים, אמנם טרם הבניה שקלו לעשות שימוש ברחבה של התובעת וזאת, על מנת להרוס את הגדר הקיימת בין הבתים וליצור אפשרות לגישה לביתם מכיוון זה ואולם, הן לאור דרישותיה הכספיות של התובעת והן, הואיל ומצאו פיתרון אחר של הריסת גדר בצד אחר – לא הבשיל המשא ומתן בין הצדדים לכדי הסכם – הם לא התחייבו לשלם לתובעת כל סכום שהוא ובנוסף, אף לא עשו כל שימוש ברחבה שלה.

לטענת הנתבעים, עת פנתה אליהם התובעת , כבר בתחילת הבניה וטענה כי הקבלן אשר בונה בעבורם את הבית ו/או בעלי מקצוע המגיעים למקום, עושים שימוש בחניה, הם הודיעו לה מפורשות כי - ככל שנעשה שימוש – המוכחש על ידם – הרי שהוא אינו על דעתם ומשכך, על התובעת לנקוט בהליכים על פי כל דין לשם אכיפת זכויותיה הקנייניות ברחבת החניה והרחקת כל פולש או משיג גבול, ממנה.

יתרה מכך, כתימוכין לטענתם בדבר העדר הסכמה לשימוש כנטען על ידי התובעת – מציינים הנתבעים כי ככל שנעשה שימוש על ידי מאין דהוא – נקטה התובעת בהליכים כגון הזמנת פקחים ו/או משטרה – דבר אשר יש בו בכדי להעיד על כך שגם לדידה לא היתה כל הסכמה בינהם שאם לא כן- ובאם הם משתמשים כדין ובתמורה כספית- מדוע הזמינה משטרה?!

לחילופין ובהשלמה טוענים הנתבעים בהקשר לחניה כי ממילא לא הוכיחה התובעת כי הינה בעלת הזכויות בחניה ומשכך , אין היא זכאית לתשלום בגין השימוש בה.

באשר לנושא הטמנת הצינור – הרי שלטענת הנתבעים, הצינור לא היה טמון באדמה מלכתחילה ומשכך, לא חלה עליהם כל חובה להטמינו. זאת ועוד, לטענתם ההתקשרות בנוגע להטמנת הצינור נעשתה באופן ישיר בין התובעת לבין הקבלן אשר הועסק בבנית ביתם והראייה- התובעת שילמה לו ישירות והוא אף הוציא חשבונית /קבלה על שמה. משכך, לטענת הנתבעים, ככל שיש לתובעת טענות הנוגעות לנושא ההטמנה הרי שעליה להפנותם אליו.

באשר לנושא הנזילה הרי שתחילה, כאמור לטענת הנתבעים ככל שיש לתובעת טענות הנוגעות להטמנה עליה להפנותם לקבלן המבצע . יתרה מכך, הנתבעים מכחישים כל קשר סיבתי בין הנזילה לבין הטמנת הצינור ולטענתם התובעת לא הוכיחה קיומו של קשר סיבתי כאמור. זאת ועוד, לטענתם התובעת החליפה, במעמד התיקון של הצינור קטע צינור באורך של 22 מ' בעוד שאין חולק כי קטע הצינור אשר הוטמן עומד על 8-9 מ'- דהיינו , לטענתם התיקון אשר בוצע על ידי התובעת הינו מעבר לתיקון נקודתי של נזילה בצינור המדובר.

זאת אף זאת, במעמד הדיון התברר כי התובעת קיבלה החזר בסך השווה למחצית מעלות הטמנת הצינור ותיקונו מאת הדיירת האחרת בבנין ומשכך, לטענת הנתבעים ממילא אין היא זכאית להשבת מלוא הסכום הנטען על ידה אלא למחציתו בלבד.

באשר לטענותיה של התובעת ולפיהן, הינה זכאית לפיצוי בגין עוגמת הנפש אשר נגרמה לה בעטיו של הקבלן אשר בנה את ביתם, הרי שלטענת הנתבעים, ככל שאמנם נגרמה לתובעת עוגמת נפש מהתנהלותו של הקבלן, הרי שאין להם כל אחריות להתנהלותו זו והיה עליה לתובעו באופן ישיר.

מבלי לגרוע מטענותיהם לעיל ולשם הזהירות הגישו הנתבעים הודעת צד שלישי כנגד הקבלן אשר ביצע את בניית ביתם, באשר לטענתם, ככל שיש ממש בטענות התובעת, הרי שטענותיה נובעות ממעשים או מחדלים של הקבלן ומשכך, עליו לשפותם בגין כל סכום אשר יקבע כי עליהם לשלם לתובעת.

הצד השלישי מצידו הצטרף לכלל טענות הנתבעים ובכלל זה, טען כי לא עשה כל שימוש ברחבת החניה של התובעת, כי נושא הטמנת הצינור נעשה באופן מקצועי ואף בהנחה אשר ניתנה לתובעת בגינו , כי אין כל קשר סיבתי בין הטמנת הצינור לבין הנזילה – ככל שאמנם היתה וכי מעולם לא התייחס לתובעת באופן בלתי נאות, ההפך הוא הנכון הוא זכאי לפיצוי בגין עוגמת הנפש אשר נגרמה לו בעטייה של התובעת אשר הטרידה אותו ואת הפועלים אשר עבדו בבית בתלונות סרק למשטרה או לפיקוח העירוני.

דיון ומסקנות:

במסגרת הדיון בפני, העידו התובעת, הנתבעים , הצד השלישי- מר אשר שיטרית ומפקח הבניה של התובעים – מר זאב בילגוריי.

לאחר ששמעתי את העדויות ובחנתי את הראיות בתיק הנני סבורה כי דין התביעה להדחות ולהלן יפורטו טעמי בהקשר לכל אחת מטענות התובעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ