אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דיאב ואח' נ' חאמד ואח'

דיאב ואח' נ' חאמד ואח'

תאריך פרסום : 11/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות נצרת
7528-01-12
22/02/2013
בפני השופט:
רננה גלפז מוקדי

- נגד -
התובע:
עימאד דיאב
הנתבע:
דועא חאמד
פסק-דין

פסק דין

בין התובע לבין צד ג', מר מוחמד עלי סאלח נחתם ביום 1.7.08 הסכם שכירות דירה אשר בבעלות התובע, דירה אשר גודלה כ- 90 מ"ר.

ההסכם תם ביום 1.1.11 כאשר השוכר, מר סאלח, הורחק בצו בית משפט, מאשתו, היא הנתבעת בתיק זה, אשר המשיכה להתגורר בדירה עם בתה הפעוטה עד ליום 4.11.11 בלא ששילמה דמי שכירות עבורה. פינוי הדירה נעשה לאחר שהוגשה נגד הנתבעת תביעה לפינוי והושג הסכם פינוי בין הצדדים. עוד הוצג לעיוני מסמך נושא כותרת "סיום הסכם שכירות" עליו חתום מר סאלח והתובע, נושא תאריך 1.12.10 לפיו תקופת השכירות עתידה להסתיים ביום 1.1.11, היינו בסמוך לאחר המועד שבו הורחק מר סאלח מן הנתבעת. עם פינוי הדירה בפועל, נמסר מפתח הדירה לתובע, באמצעות עורך דינה של הנתבעת ולטענת התובע, עם כניסתו לדירה, גילה כי הדירה ניזוקה קשות. התובע עותר לתשלום פיצוי בגין הנזקים אשר לדבריו נגרמו על ידי הנתבעת ותומך תביעתו במסמך "הערכת נזקים בבנין" אשר נערך על ידי מר שליאן אליאס, מהנדס אזרחי, בו מפורטים הממצאים ועלות התיקון. המהנדס לא הובא לבית המשפט ולא נחקר על אותו מסמך שערך.

התובע הציג שורה ארוכה של תמונות אשר צולמו על ידי אחותו, אשר גם העידה על כך, ובהן תיעוד של הנזקים שנותרו בדירה לאחר פינויה על ידי הנתבעת. התובע נשאל פעם אחר פעם מדוע לא תבע גם את השוכר על פי הסכם השכירות, מר סאלח, אשר התברר מדברי הנתבעת, כי הוא בן משפחתו, וטען כי מאחר שהלה עזב את הבית לפני שהתגלו הנזקים, לא תבע אותו. התובע הוסיף וטען כי במהלך התקופה שבה התגורר צד ג' מר סאלח בדירה, היה התובע בן בית בדירה וימים ספורים קודם לעזיבתו של מר סאלח ביקר בה והיא היתה מושלמת. בהמשך דבריו, אישר כי ההתקנות אשר פגעו בדירה בוצעו כבר בתקופה בה חיו הנתבעת ומר סאלח יחדיו, אולם לדבריו, הפירוק הוא שהותיר את הנזקים ואילו היתה הנתבעת דואגת לפרק ולתקן אחרי הפירוק, לא היתה כל בעיה.

הנתבעת, מצדה, הכחישה את חבותה ושלחה הודעה לצד שלישי אל מר מוחמד עלי סאלח, בעלה דאז, ממנו התגרשה, במרוצת הזמן. אישורי מסירת ההודעה לצד ג' הוגשו לתיק בית המשפט. מר סאלח לא הגיש כתב הגנה ולא התייצב לדיון.

הנתבעת לא כפרה בכך שהתגוררה גם היא בדירה לאורך השנים, אך טענה כי שוכר הדירה על פי ההסכם עם התובע, הוא מר סאלח ועל כן, היה על התובע לתבוע אותו. הנתבעת טענה כי התובע בחר שלא לתבוע את מר סאלח, חרף העובדה כי מרבית התקופה התגורר גם הוא עימה בדירה, זאת מאחר שהמדובר בבני משפחה וציינה כי בשל הגירושין ממר סאלח, נוטר לה התובע ובחר על כן, לתבוע רק אותה.

הנתבעת טענה כי המסמך שנערך על ידי המהנדס אינו חוות דעת כמשמעותה בחוק ומטרתו לסייע לתובע להוציא מן הנתבעת כספים שלא כדין. לטענת הנתבעת בכתב הגנתה, כל הנזקים הנטענים נגרמו על ידי התובע בעצמו במטרה להשיג כספים לשיפוץ כללי של הדירה שכן כל אותם נזקים לא היו קיימים בעת שעזבה את הדירה. טענה זו התבררה כלא נכונה, במהלך עדותה של הנתבעת, כפי שיובהר להלן.

בדיון, העידו בהרחבה התובע והנתבעת. כן, העידו מטעם התובע אחותו, אשר נכנסה לדירה לאחר פינויה וצילמה את התמונות וכן איש המקצוע אשר הגיע עם האחות והחליף את צילינדר הדלת. מטעם הנתבעת העיד אחיה, אשר ליווה אותה בשלבי ההתנהלות השונים וכן צבע אשר על פי הטענה שיפץ את הדירה קודם לפינויה.

ראשית, תידון שאלת היריבות בין התובע לנתבעת.

איני מקבלת את טענת הנתבעת כי בינה לבין התובע אין יריבות. אין חולק כי הנתבעת התגוררה בדירה, יחד עם בעלה ובתה, מרבית התקופה. בעשרת החודשים האחרונים, התגוררה בדירה עם בתה בלבד. גם אם נעשה הסכם השכירות עם בעלה דאז, אם נגרמו נזקים לדירה, חבה היא כמזיקה, אף לא מכח הסכם השכירות. מנגד, העדרו של מר סאלח כנתבע בתיק זה זועק. גם אם חלק מן הנזקים נגרמו, כנטען על ידי התובע, כתוצאה מפירוק הדירה בעת עזיבת הנתבעת, עדיין, חלק ניכר נגרמו בתקופה בה התגורר מר סאלח בדירה ואף נגרמו על ידו ממש, בעבודות שונות שביצע בקירות הדירה, כפי שיובהר להלן. בצדק צירפה אותו הנתבעת כצד ג' בתיק וראוי היה כי יהיה נתבע ממש. מאחר שהלה בחר שלא להתגונן ואף לא התייצב לדיון עצמו, ומאחר שהצדדים נמנעו מלבקש את צירופו כנתבע בתיק, נמנעתי מלהורות על צירופו בהחלטה יזומה של בית המשפט.

כעת לשאלת הנזקים.

עשרות תמונות הוצגו בפניי, הן על ידי התובע והן על ידי הנתבעת וטענותיהם ביחס לתמונות נשמעו בהרחבה.

הכחשתה הגורפת של הנתבעת התבררה כמוגזמת, שכן בעדותה, הודתה, למשל, כי נותרו חורים בקירות הדירה לאחר שהוסרו מדפים אשר נתלו על ידם בתקופה בה התגוררו בדירה; נותר שטח ללא קרמיקה לאחר שהוסרה מראה אשר נתלתה על ידי מר סאלח; צביעת קירות חדר הילדה אשר נעשו בצורה לא מלאה באופן שהצבע הירוק הקודם נראה בבירור והתקרה כלל לא נצבעה; הוסר כיור אשר הותקן על ידי מר סאלח (אשר הוציא את הכיור המקורי שהיה בדירה, כיור אשר הנתבעת לא טרחה להשיב למקומו בעת עזיבת הדירה) ועוד.

מנגד, דומה כי גם התביעה מוגזמת במספר עניינים. כך למשל, התביעה הנוגעת למטבח אשר התברר שהותקן על ידי מר סאלח והנתבעת על חשבונם; הדרישות להתקין מנורות במקומות בהם הוסרו מנורות אשר שייכות היו למר סאלח ולנתבעת; הדרישה לחזק אסלה – דרישה אשר לטעמי נמצאת באחריות בעל הדירה ולא באחריות השוכר; הדרישה הנוגעת לדלת ההזזה אשר לא הוכח כי הזיקה באופן כלשהו לדירה ובכלל לא הוצגה ולא הוכח בפני בית המשפט כי נגרם נזק כלשהו, מה גם שביחס לדלת זו הודה התובע בעצמו כי כלל לא שם לב מתי ועל ידי מי הותקנה הדלת והוא אינו יכול לשלול את הטענה כי היא הותקנה על ידי מר סאלח; החלפת חלון ממ"ד אשר לא הובהר מדוע רובצת האחריות לכך על הנתבעת.

מן העדויות ומן התצלומים, הן של התובע והן של הנתבעת, הגעתי למסקנה כי הנתבעת הותירה את הדירה במצב שאינו ראוי למגורים, כזה הדורש שיפוץ קודם שייכנסו דיירים חדשים. טענת הנתבעת כי ביצעה שיפוץ בדירה, טענה אשר לכאורה נתמכת בעדויות אחיה והצבע, נסתרה בעדותה של הנתבעת עצמה ובתצלומים אשר הוגשו על ידה. לא ברור מה בדיוק עשה הצבע, אולם המסקנה היא כי הנתבעת לא תיקנה את החורים אשר נותרו בקירות ובתקרה לאחר שהוסרו מדפים, מנורות וכיוב', היא לא חיזקה שקעים ומפסקים אשר ניתקו ממקומם במהלך שנות השכירות בדירה, לא טרחה להתקין בחזרה את כיור המקלחת אשר הוסר על ידה ועל ידי מר סאלח במהלך שנות מגוריהם לאחר שבחרה לפרק את הכיור שהותקן על ידם, פירקה מראה אשר הותירה חסר בקרמיקה ובכלל, לא טרחה לצבוע ולהשיב את הדירה כפי שקיבלה אותה. טענות אחי הנתבעת כי מר סאלח והנתבעת קיבלו את הדירה כשהיא מוזנחת ושיפצו אותה בעצמם לא הוכחו בכל דרך שהיא ואיני יכולה לקבלן.

התובע, זולת מסמך ממהנדס, אשר כלל לא העיד ולא מסר הבהרות לקביעותיו, לא המציא ראיות לגובה הנזקים. הדירה לא תוקנה עד היום, לטענתו, בשל חסרון כיס. מנגד, גם הנתבעת לא הגיבה בדרך כלשהי למסמך העלויות של התובע.

בהעדר ראיות מספקות לעניין גובה הנזקים, אך לאור הנזקים אשר הוכחו והם בעיקרם, הצורך בסתימת חורים במקומות שונים בבית, צביעה וסיוד של הבית, ריצוף חיפויי קרמיקה במקלחת, התקנת כיור במקלחת והתקנת ידית "טלפון" באמבטיה, ובדרך של אומדנה, לאחר ששקלתי את הטענות ובחנתי את התצלומים, אני מוצאת לחייב את הנתבעת לשלם לתובע סך של 5,500 ₪. סכום זה משקף הן את עלות תיקון הנזקים אשר הוכח כי הנתבעת גרמה להם והן את הוצאות ההליך.

לאור מצבה הכלכלי של הנתבעת כפי שתואר, תשלם הנתבעת את הסכום האמור בחמישה תשלומים שווים עוקבים, החל מיום 15.3.13, מדי חודש, אחרת יישא הסכום הפרשי הצמדה וריבית כחוק.

בהעדר הגנה מאת צד ג' ובנסיבות המקרה, אני מקבלת את ההודעה לצד ג' במלואה באופן שצד ג' יחוייב לשלם לנתבעת את מלוא הסכום בו חוייבה לעיל. צד ג' ישלם לנתבעת את הסך האמור, בהתאם למועדים המפורטים מעלה, אחרת יתווספו הפרשי הצמדה וריבית כחוק.

זכות הגשת בקשת רשות ערעור כחוק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ