אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחית טענת טעות בצוואה

דחית טענת טעות בצוואה

תאריך פרסום : 16/03/2009 | גרסת הדפסה
ת"ע
בית משפט לעניני משפחה כ"ס
4461-06,4462-06,4463-06,4464-06
11/03/2009
בפני השופט:
צבי ויצמן

- נגד -
התובע:
ר. ר.
עו"ד אברהם דיין ואח'
הנתבע:
י. ר.
עו"ד גור אוזן ואח'
פסק-דין

פתח דבר

1.       שלוש צוואות ערכה המנוחה גב' א. ר. (להלן- המנוחה ) קודם שהלכה לבית עולמה ביום 21.11.05. הראשונה שבהן  נחתמה ביום 15.8.85 ובה ציוותה את רכושה לשני ילדיה, התובעת והנתבע, בחלקים שווים (להלן- הצוואה הראשונה ). במהלך חודש ספטמבר 1999 (המועד המדויק לא מצוין ע"ג הצוואה) ערכה המנוחה את צוואתה השנייה, המבטלת את קודמתה, ובה הורישה את כל רכושה לבתה, התובעת, ואילו לבנה, הנתבע, הורישה שקל אחד בלבד (להלן- הצוואה השנייה ). ביום 19.8.03, בהיותה כבת 95, הוסיפה המנוחה וחתמה על צוואה נוספת, הזהה לחלוטין לצוואתה השנייה, אלא שהפעם צוין תאריך החתימה בשלמותו בגוף הצוואה (להלן- הצוואה האחרונה ).

2.       הצדדים, ילדיה של המנוחה, מתקוטטים איזו מבין הצוואות יש לקיים. התובעת טוענת כי יש לקיים את צוואתה האחרונה של המנוחה (תע 4463/06 ותע 4464/06) ואילו הנתבע טוען כי צוואה זו, כמו גם קודמתה - הצוואה השנייה, נערכו תחת השפעה בלתי הוגנת שהושפעה המנוחה מבתה, התובעת, לפיכך צוואות אלו בטלות ויש לקיים דווקא את צוואתה הראשונה של המנוחה (תע 4461/06 ותע 4462/06).

טענות הצדדים

3.       דומה כי בנדון ראוי לבחון תחילה את ענינה של הצוואה האחרונה, שכן באם ימצא שיש לקיימה יתייתר הצורך לדון בטענות הצדדים הנוגעות לצוואות הקודמות לה .

הנתבע מתנגד לקיומה של הצוואה האחרונה מכמה וכמה סיבות. נביא, איפוא, את סיפור העובדות הרלבנטיות מתוך מבט עינו של הנתבע ובצידן את טענותיו, ולאחרי כן נביא את תיאור העובדות מתוך הנרטיב המוצג על ידי התובעת ובצידן טענותיה שלה.

4.       לגרסת הנתבע התאלמנה אימו המנוחה מאביו בשנת 1976, מיני אז היה זה הוא לבדו אשר עזר וסעד את המנוחה יום וליל. ככל שבאה עזרה ותמיכה מצד התובעת, הרי שזו הייתה שולית ביותר והתבטאה בעשיית כביסתה של המנוחה בלבד (ראה עדותו עמ' 11 שורה 10-23 לפר'; עמ' 12 שורות 19-23)

במהלך שנת 1992, לאחר שנדרשה המנוחה לניתוח ברגלה ונפגעה נידותה, צורפו הצדדים שניהם כמיופי כוח לאחד מחשבונות הבנק שלה וניתנה לכל אחד מהם האפשרות למשוך כספים מהחשבון באופן עצמאי (להלן- החשבון המשותף ) ואולם אין חולק כי מי שניהל בפועל את ענייניה הכלכליים של המנוחה והיה מוציא ומביא כספים לצרכיה מתוך חשבונה היה דווקא הנתבע.  

5.       לטענת הנתבע, במהלך שנת 1999, החלה התובעת להתקרב אל המנוחה תוך שהיא "משתלטת על סדר יומה" ומסכסכת בינה לבינו (ראה סע' 10 לתביעת הנתבע בתע 4460/06). לדבריו, התובעת הוסיפה וטענה באוזני המנוחה כי הוא רוקן את החשבון המשותף ונטל ממנו כספים שלא כדין ושלא ע"פ הרשאתה ו/או ידיעתה. טענה זו אשר הייתה, לגרסת הנתבע, עלילת דברים שאין מאחוריה דבר, גרמה להתרחקות בינו לבין התובעת ויותר מכך - להתרחקות בינו לבין אימו המנוחה (סע' 15 לכתב התביעה) .

לטענת הנתבע בשל אותן עלילות דברים ששמה התובעת באוזני המנוחה, שינתה זו את צוואתה הראשונה וכתבה את צוואותיה האחרונות המדירות אותו מזכייה במחצית עזבונה. הנתבע טוען כי במעשיה הנזכרים השפיעה התובעת השפעה בלתי הוגנת על המנוחה שכן גרמה לה לחשוב בטעות, תוך ניצול קירבתן והיותה של המנוחה נסמכת על מילתה,  כי הוא עוול בכספיה ונטל מהם ללא ידיעתה וללא רשותה.  השפעה שכזו הינה לדידו השפעה בלתי

הוגנת אשר מעורבים בה התחבולה והתרמית וכי מן הראוי לפסול בגינה את הצוואות  האחרונה והשנייה .

6.       בכתב טענותיו הוסיף הנתבע וטען כי חתימתה של המנוחה על הצוואה השנייה והשלישית הינה מזויפת, ואולם הנתבע חזר בו מטענתו זו בתום ישיבת ההוכחות (ראה עמ' 110 שורה 15 לפרוטוקול).

7.       והנה עיקרו של סיפור המעשה ממבט עיניה של התובעת. זו מכחישה טענותיו של הנתבע, וטוענת כי, בניגוד לטענתו,  יחסיה עם אימה המנוחה היו טובים, קרובים וחמים מאז ומעולם. יחד עם זאת, הנתבעת אינה מכחישה כי בשל העובדה שהנתבע התגורר בסמוך למנוחה היה זה הוא אשר נשא בתחילה בעיקר עול הטיפול בה לרבות ענייניה הכלכליים.

לדבריה במהלך חודש אפריל 1999 ביקשה ממנה המנוחה להוציא כסף מחשבונה על מנת  ליתנו כמתנה לבני משפחתה של התובעת לרגל יום הולדתם. ואולם בעת שביקשה התובעת למשוך את הכסף מהבנק גילתה לתדהמתה כי לא נותרו כלל כספים בחשבון. התובעת מיהרה לפנות לנתבע, אשר טיפל באופן שוטף בענייניה הכלכליים של המנוחה, על מנת שזה יבהיר מדוע אין כספים בחשבון על אף הכנסות המנוחה מרנטה גרמנית ומפנסיה, וזה הודה בפניה כי נטל כספים מחשבון המנוחה לצרכיו האישיים והבטיח להחזירם. לדברי התובעת היא ביקשה להסתיר את דבר מעילתו של הנתבע מהמנוחה על מנת שלא לגרום לה עוגמת נפש, ואולם הדבר נודע למנוחה לאחר שאשת הנתבע התקשרה למנוחה ושאלה אותה מדוע רבו התובעת והנתבע.

8.       לטענת התובעת מעת שהתברר למנוחה כי אין כספים בחשבונה החלה חושדת בנתבע כי הוא זה שמשך כספים רבים מחשבונה, שכן לא זו בלבד שהוא טיפל באופן בלבדי בחשבון זה, הרי שלדברי המנוחה, כך גורסת התובעת, הוא אף נטל ממנה הלוואות בעבר מבלי להחזירן. בשל המעשה הנזכר ביקשה המנוחה להעביר לתובעת את יתרת רכושה שעיקרו  דירה צנועה בת 2 חדרים, ולצורך כך ערכה את הצוואה השנייה משנת 99 . לטענת התובעת, המנוחה אף אמרה לנתבע באופן מפורש כי היא מתכוונת להדירו מצוואתה ודבר זה הביא בסופו של יום לחידוד היחסים בניהם.  

לטענת התובעת, כעבור זמן ומחמת הרעת היחסים שבין הנתבע למנוחה ביקשה המנוחה  להעביר את הדירה לבעלות התובעת עוד בחייה. לצורך כך פנתה המנוחה לעו"ד א. ה., אשר ערך אף את צוואתה השנייה, על מנת שזה יפעל להעברת זכויותיה בדירה ע"ש התובעת במתנה וללא תמורה. באותה הזדמנות החתים עורך הדין ה. את האם המנוחה על הצוואה האחרונה, הזהה בנוסחה לצוואה השנייה, שכן מצא שבצוואה השנייה לא צויין תאריך מלא כנדרש .

התובעת טוענת כי לא השפיעה מעולם ובשום דרך על אימה המנוחה לשנות צוואתה, וכי לא הייתה מעורבת כלל וכלל בעריכתה, וזו נעשתה ע"פ החלטה עצמאית של המנוחה אשר הייתה צלולה בדעתה וידעה היטב מהו רצונה .

9.       להלן נבחן את עמדת הדין והפסיקה באשר לטיבה של אותה השפעה בלתי הוגנת אשר יש בה לבטל תוקפה של צוואה, וכן נבחן את מהותן של עילות "הטעות" "התרמית" וה"תחבולה" ומתי יביאו אלה לביטולה של צוואה .    נדגיש כי עילת ה"טעות" לא נטענה מפורשות על ידי הנתבע בכתב טענותיו, ואולם על אף שכך מצאנו מקום לדון בה שכן העובדות הנטענות ע"י הצדדים בכתבי טענותיהם יש בהן לעלות אף התייחסות לטענה זו גם אם לא נטענה מפורשות .

10 .    השפעה בלתי הוגנת - קיצורה של הלכה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ