אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ת' נזיקין של עזבון תוקף אנשי משמר הגבול כנגד המדינה

דחיית ת' נזיקין של עזבון תוקף אנשי משמר הגבול כנגד המדינה

תאריך פרסום : 29/07/2008 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי בחיפה
221-05
27/07/2008
בפני השופט:
ש' ברלינר סג"נ

- נגד -
התובע:
עזבון המנוח באסם עלי סמודי ו - 6 אח'
הנתבע:
מדינת ישראל
פסק-דין

1.         בפני תביעת נזיקין שהוגשה על ידי עזבון המנוח בסאם עלי סמודי. התובעת מס' 2 היא אלמנתו של המנוח והתובעים 3,4,5,6,7 הם ילדיו הקטינים (פרט לתובע מס' 3 שעבר, לא מכבר, את גיל הקטינות), כולם יורשיו ותלוייו של המנוח.

            המנוח, יליד 1.10.1968, תושב הכפר יאמון שבצפון השומרון, נורה למוות ביום 6.2.03 על ידי שוטרי משמר בגבול.  אירוע הירי ארע בכביש הראשי של ואדי ערה (כביש 65), בסמוך לתחנת הדלק של אום אל פאחם (צומת עראק אל שבאב).

2.         בכתב התביעה נטען עוד כי כוח משמר הגבול, שנסע ביום האירוע בכביש האמור, ערך בדיקות שגרתיות של העוברים והשבים במקום. שוטרי מג"ב בקשו לבדוק גם את המנוח, שעבר מעברו השני של הכביש, באופן שמעקה בטיחות מבטון חצץ בין השוטרים לבינו. 

            בכתב התביעה נטען כי שוטרי משמר הגבול פנו אל המנוח ובקשו ממנו "להתכופף ולהסתובב ולהרים את חולצתו בידיו מעל לגופו ולאחר מכן להשתטח על הכביש".  עוד מפורט בכתב התביעה כי על אף שהמנוח נעתר לדרישות השוטרים, הרים את ידיו מעלה, כפי שנתבקש, הרים את חולצתו ונשכב על הארץ, כיוונו לעברו השוטרים את נשקם ואף פתחו לעברו בירי, זאת ללא כל הצדקה, בכוונה לגרום למותו וירו בו בראשו, בחזהו, בגבו ובעכוזו מספר רב של כדורים עד שגרמו למותו והמשיכו בירי גם לאחר שמת, לשם וידוא הריגה.

            לאחר שנקבע מותו של המנוח במקום האירוע, הועברה גופתו למכון הפתולוגי לשם נתיחה ונמסרה למשפחתו, לקבורה, רק לאחר שבוע.

3.         לטענת התובעים, התרשלו השוטרים כלפי המנוח בכך שהפרו הפרה חמורה את הוראות הפתיחה באש וירו עליו ירי קטלני שהביא למותו, על אף שלא נשקפה להם או לכל אדם אחר סכנת חיים ממנו וכי גם אם חשדו במנוח או בכוונותיו, היה עליהם לנקוט באמצעים של עיכוב או מעצר ולא היתה כל סיבה לפתוח באש לעבר המנוח, שהלך לתומו בכביש, באור יום, במקום שלא אירעה בו כל לחימה.

4.         לפיכך, טוענים התובעים כי הנתבעת, מכח אחריותה השילוחית, חייבת לפצותם בנזיקין ומבקשים כי ייפסק להם פיצוי בגין הפסד תמיכה בעבר ובעתיד לאלמנה ולקטינים, הוצאות קבורה, הפסד שירותי בעל ואב והפסד אובדן הנאות החיים לתובע מס' 1.

5.         לטענת הנתבעת, יש לדחות את התביעה. 

            גירסתה של הנתבעת, כעולה מכתב ההגנה, לאירוע הירי, שונה לחלוטין מזו של התובעים;

הנתבעת טוענת כי ביום 6.2.03, בצע צוות שוטרי מג"ב סיור ממונע בג'יפ בכביש 65, במטרה לאתר חשודים ולמנוע חדירת מחבלים מהשטחים לתחומי הקו הירוק. צוות השוטרים כלל את מפקד הצוות השוטר ג'מאל אסעד, השוטר שרון אבו והשוטרת אירינה חינקוס. 

סמוך לשעה 12:00 בצהריים נסע הצוות מצומת אום אל פאחם לכיוון תחנת המשטרה עירון.  תוך כדי נסיעה הבחין הצוות באדם חשוד, שבדיעבד הסתבר כי הוא המנוח, סמודי בסאם בן עלי, החוצה את הכביש מצפון לדרום ובידו שקית. הצוות קרא לחשוד, בעברית ובערבית, להתקרב לג'יפ, אך הלה לא התקרב ואמר כי הוא פוחד מהמכוניות שבכביש. הוא הרים את חולצתו והצוות נוכח לראות כי הוא אינו נושא עליו חגורת נפץ. השוטר שרון יצא מן הג'יפ והלך לכיוון המנוח ואחריו גם השוטר ג'מאל. השוטרת אירינה נותרה בג'יפ. משהתקרב שרון למנוח, שלף המנוח סכין מהגרב שלו ותוך שהוא קורא "אללה הוא אכבר", החל לרדוף אחרי שרון.  ג'מאל צעק למנוח בערבית לעצור וירה מספר יריות באויר, אך הדבר לא הרתיע את המנוח, אשר השיג את שרון, אחז במעילו וניסה לדקור אותו בגבו.  לנוכח הסכנה בה היה נתון שרון, ירה ג'מאל בגופו של המנוח, אך המנוח המשיך לנסות לדקור את שרון. שרון הסתובב והמנוח דקר אותו מלפנים בידיו, תוך שהוא מנסה ומצליח להוציא מידי שרון את האקדח ששלף. משהיה ברור לג'מאל כי מטרת המנוח היא להרוג את שרון, לא נותרה לו ברירה, אלא לירות שוב, וכך הוא עשה.  מהירי נהרג המנוח ושרון נפצע בפניו, מאחד הקליעים, ונלקח לטיפול בפצעי הדקירות והירי בבית חולים.   

            גרסת הנתבעת היא, אפוא כי המנוח ניסה ואף הצליח לפגוע בשוטר שרון אבו ועל כן נאלצו השוטרים לפעול כפי שפעלו בשל מעשיו והתנהגותו של המנוח, שהיוותה סכנה ברורה לחייו של השוטר.  הצגתו של המנוח כעובר אורח תמים שנורה על לא עוול בכפו, אינה נכונה.

פעולת השוטרים היתה, לטענת הנתבעת, הפעולה המתבקשת, הנכונה והמוצדקת בנסיבות העניין, ולא היתה בפעולתם כל מעשה או מחדל שעל הנתבעת לשאת באחריות בגינו.

            לטענת הנתבעת, עומדות לה ההגנות הקבועות בסעיפים 6 ו-7 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] ובסעיף 3 לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה), תשי"ב- 1958.    

            לטענת הנתבעת, השוטרים נקטו בכל אמצעי הזהירות שאדם סביר במצבם היה נוקט, וכי נזקי התובעים נגרמו באשמו של המנוח, שהתובעים באים בנעליו, וכי מעשיו ניתקו כל קשר סיבתי עובדתי או משפטי  בין הנתבעת לבין הנזקים הנטענים.  כן טענה הנתבעת כי מעשי המנוח מהווים הסתכנות מרצון ויש לראות במעשיו אשם תורם בשיעור של 100%.

6.         מטעם התביעה העידו העד מר חמודי כמאל, הגב' פאטמה סמודי, אלמנתו של המנוח והשוטרת אירינה חינקוס (להלן: אירינה).  מטעם ההגנה העידו שוטרי משמר הגבול, ג'מאל אסעד (להלן: ג'מאל), מפקד הצוות שהיה מעורב באירוע הירי והשוטר שרון אבו (להלן: שרון).

7.         לבית המשפט הוגשו דו"ח הנתיחה מהמכון לרפואה משפטית ותיק החקירה במחלקה לחקירות שוטרים, שחקרה את האירוע.

מחוות דעת הפתולוג ד"ר בירטולון לוי, (ת/1) עולה כי מותו של המנוח, באסם סמודי, נגרם  מנזקים חמורים למוח, ללב ולריאות, כתוצאה ממעבר קליעים דרך הראש ובית החזה. בגופה נתגלו 11 פצעי כניסת קליע: 1 בראש, 2 בקדמת בית החזה, 3 בגב, 1 מעל שורש האגודל הימני, 1 בכתף השמאלית ו-3 בגפיים התחתונות.  נקבע כי כיוון מסלול הקליע בראש היה מימין לשמאל, מלמעלה למטה ומאחורה קדימה וכיוון מסלול הקליע בקדמת בית החזה היה מקדימה אחורה, משמאל לימין ומלמעלה למטה.  כן נקבע בחוות הדעת כי טווח הירי היה מעל ל-1 מטר.

8.         תיק החקירה במחלקה לחקירות שוטרים נפתח בעקבות פניית עו"ד אלחאן נחאס- דאוד ממרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל אל השר לבטחון פנים, (נ/5) שהחליט להעביר את הפנייה למח"ש. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ