אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית תובענות רכושיות הדדיות בין ידועים בציבור בעלי נכסים נפרדים

דחיית תובענות רכושיות הדדיות בין ידועים בציבור בעלי נכסים נפרדים

תאריך פרסום : 10/01/2008 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה כ"ס
24981-04,24984-04
30/12/2007
בפני השופט:
ויצמן צבי

- נגד -
התובע:
פלוני
עו"ד אפי פרי
הנתבע:
פלונית
עו"ד חנה כהן
פסק-דין

הצדדים הגישו תובענות רכושיות הדדיות שהורתן בחייהם המשותפים כידועים בציבור .  

קיצורן של העובדות והטענות הנדרשות לעניין

1.              הצדדים הכירו בעודם נשואים לבני זוג אחרים והחלו לחיות בצוותא תחת קורת גג אחת מראשית שנת 1992. חייהם כידועים בציבור נמשכו כתריסר שנים עד לשלהי חודש יולי 2004 עת נגלע בניהם קרע ומתוך שכך נתפרדה החבילה והוגשו תביעותיהם שבנדון.

2.         בעת היכרותם היה התובע בעל עסק להתקנת דודי שמש ומנעולים (עמ' 49 שורה 8 לפרוטוקול, סע' 21 לכתב ההגנה) ואילו הנתבעת ניהלה בוטיק לבגדי נשים ולאחרי כן עבדה כשכירה בשיווק מוצרי קוסמטיקה (עמ' 64-66 לפרוטוקול), קודם לכן  עסקה הנתבעת בתחום ההוראה עד אשר התפטרה מעבודתה במשרד החינוך לצורך גידול ילדיה  (עדות הנתבעת, עמ' 64 לפרוטוקול).

במהלכו של הקשר הזוגי בין הצדדים רכשה הנתבעת תואר דוקטור בחינוך והחלה לעסוק בהנחיית סדנאות ומתן הרצאות בנושא זוגיות ומין. בעבור הזמן צברה הנתבעת פרסום ומוניטין רב כיועצת זוגית וסקסולוגית, וכמנחת תוכניות רדיו וסדנאות פופולאריות בנושאים אלו. (ראה עדות הנתבעת בפרוטוקול הדיון עמ' 73, וכן סע' 25 לכתב הגנתה).

משלח ידה זה של הנתבעת יכונה להלן לצרכי נוחות  - העסק. יצויין כי כעבור זמן, ביום  2.1.03 אוגד העסק כחברה כאשר הנתבעת הינה בעלת המניות היחידה בה (ראה נספח ז'2, ח'  לכתב הגנה ) .

3.         במהלך שנת 2000 חתמו הצדדים על הסכם שכותרתו "הסכם ממון" ובו הסכימו, בין השאר, כי כל אחד מהם  הינו הבעלים הבלעדי של נכסי מקרקעין שונים המפורטים בהסכם  ושל חשבונות הבנק הרשומים על שמו (להלן- ההסכם הרכושי). ההסכם הרכושי שותק ואינו אומר דבר בכל הקשור לעסק.

בדיון שהתקיים ביום 13.9.05 הסכימו הצדדים כי ההסכם הרכושי  הינו הסכם בר תוקף, זאת בכפוף לטענותיהם באשר לפרשנותו ולמשתמע ממנו . 

4.                התובע טוען כי העסק ניזום ונבנה מפעולתם המשותפת של הצדדים אשר אף ניהלו אותו יחדיו וככזה הינו עסק משותף לכל דבר ועניין, כיוון שכך הוא זכאי למחצית משווי העסק ופירותיו.

לחלופין, טען התובע, כי כל קידומה המיקצועי והעיסקי של הנתבעת התרחש  במהלך תקופת חייהם המשותפת וזאת בשל תמיכתו, עזרתו ומעורבותו שלו ומתוך שכך הוא זכאי לחלק מרווחיו ופירותיו של העסק.

 לטענת התובע יש להחיל על הצדדים את חזקת השיתוף בכל הקשור לעסק, לפיכך הוא זכאי למחצית מפירות העסק שנצברו במהלך חייהם המשותפים. התובע מוסיף ומדגיש כי ההפרדה הרכושית שנהגה בין הצדדים, כעולה מהאמור בהסכם הרכושי, התייחסה דווקא לנכסים המפורטים בו  אך אין היא חלה על העסק שאינו נזכר בו ואשר לגביו הייתה שיתופיות מוחלטת בין הצדדים. עוד טוען התובע (ראה סע' 70 לכתב התביעה) לזכויות בבית הרשום על שם הנתבעת ברח' *** ב*** (להלן - הדירה ב***)  ובדירה הרשומה על שמה ברח' *** ב*** (להלן - הדירה ב***).

במהלך הדיונים שהתקיימו בנדון,  צימצם ומיקד התובע את תביעתו הרכושית ודרישתו הכספית לקבלת מחצית משווי הדירה ב***, אשר לטענתו נרכשה מתוך רווחי העסק, לההזר שווי  השקעותיו הכספיות בשיפוץ ביתה של הנתבעת ב*** וכן לקבלת מחצית משווי המוניטין של העסק . (ראה הודעת ב"כ התובע בעמ' 29 , שורות 22-24 לפרוטוקול).

בסע' 8 לכתב סיכומיו הוסיף התובע ושינה טעמו תוך שהוא גורס הפעם כי אינו חפץ במחצית שוויו של העסק אלא בפיצוי בשיעור נמוך מכך המגלם את תרומתו להצלחת וקידום העסק, שכן הוא מודה שהעסק אינו יכול להתקיים ולעמוד על מכונו ללא עבודתה וכישוריה של הנתבעת !

5.         הנתבעת טוענת, מאידך, כי בין הצדדים שרר משטר של הפרדה רכושית מוחלטת בכל הקשור לנכסיהם השונים לרבות פירות ורווחי משלח ידו של כל אחד מהם וכי השיתופיות בניהם נתייחדה אך ורק לענייני ניהול משק הבית ואחזקתו (סע' 16-17 לכתב ההגנה).

לטענתה, העסק, כשאר נכסיה, הינו בבעלותה בלבד. הוא ניזום, הוקם ותופעל בזכות פעולותיה, יכולותיה וכישוריה, מבלי שלתובע היה יד ורגל ביסודו פיתוחו או ניהולו, ובוודאי שלא היה לו חלק ברווחיו ופירותיו (סע' 25 לכתב ההגנה) . לחילופין,  טוענת הנתבעת בתביעה הרכושית שהגישה היא כנגד התובע (תמ"ש 24984/04), כי באם ימצא ביהמ"ש מקום להחיל את חזקת השיתוף בין הצדדים אזי יש לחייב את התובע בהשתתפות בחובותיה הכספיים לשלטונות המס ולגורמים שונים אחרים, כמו כן יש לאזן את הרווחים שהפיק התובע מעסקיו לרבות רווחיו מעסק לשיווק תכשירים לשיפור חיי המין שהקים בשם "*****" ואשר שווק בעזרתה של הנתבעת שנתנה את "חסותה" למוצריו, ואת רווחיו מעיסקאות מקרקעין שביצע.

לטענת הנתבעת איזון נכון וראוי של נכסי הצדדים יביא לכך שעל התובע לשפותה בממון רב.  

חזקת השיתוף והידועים בציבור

6.         הוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג - 1973 (להלן- חוק יחסי ממון) אינן חלות על בני זוג ידועים בציבור, יחד עם זאת "חזקת השיתוף בנכסים" עשויה לחול אף על 'ידועים בציבור' בהתקיים הנסיבות המתאימות לכך - היינו, בעבור זמן ובהתייצבות הקשר בין בני הזוג - כל עוד אינם שומרים על הפרדה רכושית . (ע"א 52/80 שחר נ' פרידמן, פד"י לח (1)  443; רע"א 1468/96, יקותיאלי נ' יקותיאלי תק -על 873 (2) 1996; ע"א 65/89 מוסטפא נ' מטוע פד"י מד (4) 197; ע"א 749/82 , מוסטון נ' וידרמן מג (1) 278 ; ע"א 625/83 ברקוביץ נ' בודניה מא (4) 581 ; ע"א 4385/91 ,סלם נ' כרמי פד"י נא (1) 537 ;  תמ"ש (תל-אביב-יפו) 51940/98 - פלונית נ' פלוני . תק-מש 2002(3), 13 ; תמ"ש (תל-אביב) 105841/99 - מזל אהרון נ' משה בסיליאן . תק-מש 2002(2), 332  ורבים אחרים).

הילכת חזקת שיתוף הנכסים בין בני זוג לידתה בפסיקת בית המשפט, ובלשונו של כב' הש' מ. אלון, היא מהווה "דוגמה מובהקת של חקיקה שיפוטית, שלידתה על אדני בית משפט זה" (ע"א 630/79 ליברמן נ. ליברמן, פד"י ל"ה (4) 359,368 וראה באריכות בספרו המרתק - מנחם אלון, מעמד האישה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, תשס"ה - 2005, עמ' 237- 254). הלכה זו התגבשה נוכח מציאות כלכלית וחברתית הרואה את היחסים בין בני הזוג כיחסים בין שווים ומכאן גם תכליתה - הגשמת תפיסה ערכית הנשענת על עקרונות השיוויון והצדק מחד, ומתן אוטונומיה לרצון בני הזוג מאידך. (ע"א 45/90 עבאדה נ. עבאדה , פד"י מ"ח (2) 77; וראה לאחרונה בפירוט רב בפסק דינו של כב' הש' ריבלין- בבע"מ 4623/04 פלוני נ. פלונית , תק-על 2007 (3) 3215)

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ