אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית תביעת אסיר בגין נזקי גוף עקב תאונה שארעה לו בין כתלי הכלא

דחיית תביעת אסיר בגין נזקי גוף עקב תאונה שארעה לו בין כתלי הכלא

תאריך פרסום : 02/02/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
5283-06
01/01/2012
בפני השופט:
יהושע רטנר

- נגד -
התובע:
משה מצליח
הנתבע:
מדינת ישראל / נציבות שירות בתי הסוהר
פסק-דין

1.         בפני תביעה לפיצויים בשל נזקי גוף כתוצאה מתאונה שארעה לתובע  (יליד 3.9.72), בזמן שהיה אסיר בכלא צלמון (להלן: "הכלא" או "בית הסוהר"). התובע נפל עת עלה במדרגות הנמצאות בכלא ביום 1.9.99 (להלן: "התאונה").

2.         ביום התאונה התובע סבל מכאבים בכף רגל ימין והוא טופל בחבישה אלסטית. למחרת הוא המשיך לסבול מנפיחות, כאבים חזקים וקושי בדריכה והופנה לטיפול רפואי בבית החולים הממשלתי פוריה (להלן: "בית החולים"). בבית החולים אובחן שבר עם תזוזה בעצם הנביקולר. בוצע שחזור סגור בהרדמה מקומית והרגל קובעה בגבס. ביום 14.9.99 התובע אושפז בבית החולים לצורך ניתוח לשחזור השבר וקיבוע פנימי. לאחר הניתוח הרגל קובעה בגבס והוא שוחרר ביום 16.9.99. התובע טופל בהמשך ובכלל זה בוצע ניתוח להוצאת ברגי הקיבוע הפנימי. החל מיום 6.2.00 התובע הורשה לדרוך באופן מלא על כף רגל ימין. בהמשך הוא טופל שמרנית, בשל  תלונות שהעלה מידי פעם ובפעם על כאבים וקשיי דריכה על הרגל.

טענות התובע

3.         התובע טוען שהתאונה נגרמה מכך שעל הרחבה לפני גרם המדרגות וכן על המדרגות עצמן, היו מים וסבון שגרמו לו להחליק וליפול. לטענתו הנתבעת התרשלה כלפיו בכך שלא דאגה לסביבת הליכה בטוחה בתוך הכלא, וכי בשל התרשלות זו התאונה נגרמה. בהקשר זה התובע טוען, שהמים והסבון שהגיעו לאיזור המדרגות, נבעו מארבעת תאי מקלחת הממוקמים בסמיכות להן, וכי הנתבעת לא נקטה באמצעים למנוע את המפגע. לפיכך לטענת התובע, על הנתבעת לפצותו על נזקי הגוף שנגרמו לו.

4.         התובע צירף חוו"ד רפואית מטעמו של ד"ר אייל מלמד מיום 30.12.05, על פיה נותרה לו נכות רפואית בכף רגל ימין בגובה 20%, כתוצאה מהתאונה, וכי נכותו התפקודית עולה עד כדי 25%.

טענות הנתבעת

5.         הנתבעת מכחישה את טענות התובע באשר לנסיבות התרחשות התאונה. הנתבעת מודה שהתובע נפגע בתאונה, אלא שלטענתה הוא לא החליק ונפל כתוצאה ממפגע כלשהו, אלא שפשוט מעד בהליכתו. הנתבעת טוענת כי לא התרשלה כלפי התובע, כי סיפקה לו סביבת הליכה בטוחה, וכי לא יצרה, במעשה או במחדל, כל מפגע שעשוי היה לגרום לתאונה. לפיכך לטענת הנתבעת, אין עליה חובה לפצות את התובע על נזקיו כתוצאה מהתאונה.

6.         לחילופין, גם אם לנתבעת אחריות לגרימת התאונה, יש לייחס לתובע אשם תורם משמעותי המגיעה עד כדי 100% או שיעור ניכר אחר, דבר הפוטר אותה מחובת תשלום פיצויים, או מפחית מחובה זו.

7.         לחילופין לענין גובה הנזק, הנתבעת הכחישה את חוו"ד מטעם התובע. הנתבעת הגישה חוו"ד של פרופ' גרשון וולפין מיום 20.4.07 ממנו עולה, שהנכות שנותרה ברגל ימין, הינה בגובה 10% בלבד.

8.         מעבר לכך, הנתבעת הכחישה את רכיבי הנזק השונים להם טען התובע.

9.         הצדדים הגיעו ביניהם להסכמה כי ימונה מומחה מטעם בית המשפט בתחום הרפואי. בהתאם לכך פרופ' מיכאל סודרי נתן חוו"ד מיום 18.1.10. על פי חוו"ד זו, התובע סובל מהגבלה אקטיבית קלה בתנועתיות בקרסול וכף רגל ימין, עם כאבים בסוף טווחי התנועה. כמו כן, התובע סובל מרגישות במימוש, מעל איזור הנביקולר ודלדול קל בירך ימין. לפיכך, פרופ' סודרי חיווה דעתו, שהתובע סובל מנכות בגובה 15%, בגין השפעה קלה עד בינונית על כושר הפעולה בקרסול ובכף רגל ימין.

10.       שני הצדדים תמכו את טענותיהם, במישור האחריות, באמצעות חוו"ד מומחה בתחום הבטיחות. התובע הגיש את חוו"ד של מר אשר אסבן מיום 15.11.10. מנגד, הנתבעת הגישה את חוו"ד של מר אריק יודלא מיום 2.5.11.

דיון

11.       התובע הסביר לבית המשפט בפרוטרוט, כמו גם הדגים באמצעות מדרגות הנמצאות באולם בית המשפט, את אופן הנפילה. התובע אף הדגיש שהוא זוכר את פרטי הנפילה כאילו הדבר היה אתמול, וכי למעשה הפעם הראשונה שהוא מדגים ומסביר באופן מפורט את הנפילה, היה בעת ישיבת ההוכחות בבית המשפט.

12.       כעולה מההסבר, התיאור וההדגמה של התובע עצמו, הנפילה ארעה באופן הבא. התובע צעד לעבר גרם המדרגות כאשר בידו הימנית דלי ריק. הוא הניח את רגלו השמאלית באופן חלקי על שלח המדרגה הראשונה, כאשר העקב נמצא מחוץ למדרגה. הוא העביר את משקל גופו על רגל שמאל והפעיל כח ברגל שמאל, על מנת להרים את יתרת גופו לצורך העליה במדרגות. לפתע, ברכו השמאלית התכופפה קדימה בצורה לא מבוקרת, והברך פגעה בקצה המדרגה (המפגש בין הרום לשלח) השלישית. התובע נפל קדימה עם כל גופו, כאשר כף רגל ימין נגררת אחרי הגוף ופוגעת ברום המדרגה הראשונה, ולאחר מכן רגל ימין גם התכופפה וגם ברך ימין פגעה במדרגות. עם פגיעת כף רגל ימין ברום המדרגה הוא שמע רעש (שבדיעבד התברר שזה קול פגיעה בעצם).

13.       מתיאור זה של התובע עצמו עולה באופן ברור למדי, שהוא לא החליק בעת הנפילה. כף רגל שמאל הונחה בתחילה על שלח המדרגה הראשונה. בעת שברך שמאל התכופפה, דבר שהחל את מנגנון הנפילה,כף רגל שמאל נשארה על שלח המדרגה ולא החליקה החוצה. כמו כן לא היתה החלקה של כף רגל ימין. כף רגל ימין נגררה אחרי הגוף ונתקלה ברום המדרגה הראשונה. נראה שהתובע פשוט מעד. מסקנה זו מתחזקת מהעובדה שהתובע לא הניח את מלוא כף רגלו השמאלית על שלח המדרגה הראשונה, אלא רק את חלקה הקדמי, כאשר העקב למעשה נשאר מחוץ למדרגה ללא תמיכה. דבר זה יכול להסביר חוסר יציבות בעת התחלת הטיפוס במדרגות, ובהמשך המעידה כפי שהתרחשה בפועל.

14.       נראה, כאמור, שהתובע פשוט מעד בהליכתו ללא כל סיבה נראית לעין ולא כתוצאה של גורם זר (כגון מים וסבון), או דבר אחר שהיה מצוי ברחבה שלפני גרם המדרגות, או על המדרגות עצמן.

15.       המסקנה שהתובע מעד ולא החליק, נתמכת במספר ראיות אחרות, כפי שיפורט.

16.       אני מקבל את העדויות מטעם הנתבעת, אשר לא נסתרו ע"י התובע, כי בקצה השלח של המדרגות נשוא התביעה, היה מותקן פס מונע החלקה, בזמן התאונה. פס זה מקטין את הסבירות של החלקת הרגל אל מחוץ לשלח המדרגה. יתרה מזו, התובע סימן את המקום בו הניח את כף רגלו השמאלית על המדרגה הראשונה, ומקום זה נמצא על הפס למניעת החלקה של המדרגה הראשונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ