אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית תביעה לחיוב בגט

דחיית תביעה לחיוב בגט

תאריך פרסום : 12/12/2010 | גרסת הדפסה
תיק רבני
בית דין רבני אזורי נתניה
290506-1
21/11/2010
בפני השופט:
1. הרב מיכאל עמוס - אב"ד
2. הרב שניאור פרדס - דיין
3. הרב אריאל ינאי - דיין


- נגד -
התובע:
פלונית
עו"ד טו"ר דבורה בריסק
הנתבע:
פלוני
עו"ד אסתר אלמדון
פסק-דין

הצדדים נישאו כדמו"י בשנת 2001 ונולדו להם שני ילדים. מאז חודש יוני 2006 הם פרודים, ומדובר במערכת זוגית שהחלה לצלוע כבר מראשיתה. אבות רבות יש לכישלון הנישואין הללו: חוסר הדרכה; כעסים ומתחים; והבדל קיצוני באופי ובמנטאליות שבין בני הזוג. הגורמים הללו הולידו תקריות ומשברים רבים במהלך חיי הנישואין. כמובן, כל צד מאשים בכך את רעהו, מטיח בו האשמות קשות, ואף מצביע על מאורעות שונים שקרו במהלך חיי הנישואין שכתוצאה מהתנהגותו של הצד השני, לדעתו, התפתח ביניהם משבר אמון, ולאחריו פירוד וקרע עמוק. במשך השנים נעשו מספר ניסיונות להשכנת שלום על ידי מספר רבנים שעימם בני הזוג היו קשורים, אך גם הללו לא צלחו.

בעקבות מחלוקות ומריבות שפרצו בין בני הזוג היו ביניהם תקופות שבהם הם חיו בנפרד זה מזה: בחלק מהתקופות הללו האישה עזבה מיוזמתה את הבית, ובתקופות אחרות הבעל היה זה שעזב כתוצאה מהרחקה בגין תלונות שהגישה נגדו האישה במשטרה.

א.       טענות הצדדים

האישה (להלן "התובעת") טוענת כנגד הבעל (להלן "הנתבע") מספר טענות. לדבריה הוא אלים, נוהג לשתות ולהשתכר תוך שהוא מקלל ומגדף אותה ואת הוריה בשכרותו; הוא כפייתי כלפיה, וכלשונה- "אין דעות אחרות. לדוגמא: הייתי עולה מאמריקה ולא הרשה לי להכניס דברים באנגלית" (הכוונה לספרים באנגלית, א"י, פרוטוקול מיום ה - 2/7/009). בנוסף היא קובלת על הנתבע כי "הוא אדם בטל; לא לומד, לא מפרנס ולא עוזר בבית", ובכך לדבריה הוא מפר את ההתחייבות שלו קודם לנישואין לפיה הוא ילמד ב'כולל'. לדבריה הוא גם נהג כנגדה באלימות ולכן הוא אף הורחק מהבית ע"י המשטרה. לדבריה, החיים עימו בבית הפכו לבלתי נסבלים. מתחים ועצבנות רבה ליוו את חייהם, עד כי נפשה קצה ומאסה בנתבע. כל ניסיונות הגישור והשלום שנעשו על ידי רבנים שונים שעימם הם היו קשורים - כשלו, וכבר למעלה מארבע שנים שהם חיים בנפרד. לדברי באת כוחה של התובעת, דבורה בריסק, טו"ר, יש לראות גם בעובדה זו של פירוד ממושך והיעדר סיכוי לשלום בית כעילה לחייב בגט בהתאם לפסיקתו הידועה של הגר"ח פלאג'י בספרו "חיים ושלום" (ח"ב קי"ב).

עוד טוענת באת כוחה, כי הנתבע בעצם מסכים להתגרש אך הוא מנסה לסחוט באמצעות הגט דרישות רכושיות מפליגות, ולנצל את עושרה של הנתבעת והוריה האמידים. לשם כך היא מצביעה על דברי הנתבע שהצהיר כי בתנאים מסוימים הוא יסכים להתגרש בתנאים מסוימים (ראה פרו' מיום ה - 25/11/08, דיון שנערך בפני ביה"ד בת"א עמוד 1), ולדבריה מדובר בדרישה לקבל שלוש מאות אלף דולר תמורת הגט.

לדברי הנתבע, התמונה שונה בתכלית. לדבריו, התובעת נהגה כלפיו ביחס מתנשא ודוחה; היא החלה להתלבש בחוסר צניעות; היא בעלת נטיות לסביות ואף ניהלה יחסים חד מיניים עם חברתה לחיים. בנוסף היא גם הגישה כנגדו במשטרה תלונות שווא סדרתיות. על אחת מהן הוא הועמד ע"י הפרקליטות לדין אך בסופו של דבר הוא נמצא זכאי תוך שהשופטת דוחה את גרסתה של התובעת ומפקפקת במהימנותה. לדבריו התובעת היא אישה כוחנית ואלימה ובשל קשריה הרומנטיים עם חברתה לחיים נוצרו ביניהם קטטות רבות, ולדעתו ייתכן שזו גם הסיבה לרצונה להתגרש. את הטענות בדבר השכרות והקללות מכחיש הנתבע. לדבריו, חרף הדורסנות שהופגנה כלפיו, הוא ניסה בכל כוחו להחזיר את השלום הביתה - "אך הדרך נחסמה עלי. אי אפשר לעשות שלום עם בן אדם שמפתח קשרים עם אחרת"... (פרו' מיום ה - 2/7/09, עמוד 2).

ב"כ של הנתבע, עוה"ד אסתר אלמדון, מצביעה על מספר עובדות המאששות, לדעתה, את עובדת קשריה של התובעת עם נשים זרות: בעדותו של אביה של התובעת בתאריך י' בתמוז תשס"ט, 2/7/09, הוא סיפר שכשהוא ביקר את בתו בדירת מגוריה ברעננה, הוא הופתע לראות שגרה עמה אישה נוספת עם שני ילדיה. הדבר קומם אותו ובשל כך הוא הגיש כנגד בתו תלונה במשטרה ובלשכת הרווחה (על שימוש לא חוקי בנכס שבבעלותו, ועל נזק נפשי לקטינים - נכדיו). בנוסף צורפו לתיק אסמכתאות של מספר מכתבי אהבה אותם כתבה התובעת לאהובתה.

בנוסף לכך, גם בדיון הפלילי כנגד הנתבע בנושא האלימות שהתקיים בבית המשפט ביום ה - 7/4/08, הודתה הנתבעת שהיה לה קשר רגשי עם אישה והיא נתנה לה מתנות, אך לדבריה - "זה לא קשר רומנטי, לא קשר פיזי, זה לא היה. היא ידעה את הרגשות שלי כלפיה... חיזרתי אחריה, רציתי אותה כבת זוג בשבילי", (עמוד 12 לפרוטוקול). לדברי הנתבע, הרעיפה התובעת על אותה אישה כספים רבים - בסדר גודל של מאות אלפי דולרים - שבעצם הם הוצאו מהתובעת על ידי אותה אישה במרמה, ומזה כמה שנים היא מנהלת כנגד אותה אישה הליך משפטי להשבתם.

ב.     הכרעה

לצורך בחינת העובדות והטענות שבתיק זה, שומה עלינו לראות את מכלול מערכת היחסים המורכבת הזו של בני בזוג בפרספקטיבה רחבה ומקיפה יותר. כתמונת רקע, מן הראוי לציין כי שני הצדדים באים מרקעים וממרקמי חיים שונים לגמרי. הם נכנסו באותו פרק זמן, פחות או יותר, לעולמה של היהדות כחוזרים בתשובה, וניסו להתערות בעולם הדתי והחרדי. הבעל, 'צבר' יליד הארץ, בא מעולם הבידור והמשחק; התקרב לחסידות "ברסלב" והתחתן בגיל מבוגר יחסית (37). האישה ילידת ארה"ב, באה מבית אמריקאי עשיר . לדברי הבעל הוסכם ביניהם שלפחות בשלב הראשון הוא ילמד תורה ב'כולל' ושהאישה תפרנס את הבית. לדבריו, בנוסף ללימוד הוא ניסה גם להתפרנס מכישוריו כשחקן בהופעות שונות:

"הייתי (בעבר, א"י) שחקן תיאטרון וטלביזיה, בשביל ל"התברג" בעולם הדתי זה היה קשה. ניסיתי למצוא 'כולל' ... אני בעל תשובה, עשיתי בקצב שלי, ולה זה לא היה נראה... הייתי מנסה לעבוד, וזה מגוחך למה שהיא הייתה מרוויחה", (פרוטוקול מיום כ"ז חשוון תשס"ט, 25/11/08, עמוד 2).

לדברי האישה, הם היו אמורים לחזור לארה"ב לאחר החתונה אך בגלל רצונו של הבעל הם לא חזרו. לדבריה כבר מתחילת הנישואין היא גילתה שלא על הנישואין הללו היא חלמה, ובלשונה - "באיזה שהוא מקום גיליתי שזה לא אותו אדם שנישאתי לו, אכזבות, מריבות וכפיה". (פרו' 23/30/09, עמוד 1). יצוין כי בתחום הדתי , כבר בראשית הדרך היה בין בני הזוג פער מסוים, וכדבריה -

"כשהוא הכיר אותי, הוא הכיר אותי במכנסיים, אני עבדתי בחו"ל, לא באתי מהעולם החרדי, הוא קבע שאם אני רוצה לצאת איתו אז אני אצטרך להפסיק ללבוש מכנסיים, ואכן אחרי היום הראשון הפסקתי... בהתחלה הייתה הסכמה על האורח החיים המשותף אך בהמשך החלטתי שאורח החיים החרדי לא מוצא חן בעיני ועל הרקע הזה, ועל רקעים נוספים, היו מתחים בינינו"... (פרו' מהדיון בביהמ"ש בכפ"ס מיום ה - 7/4/08, עמוד 11).

נראה כי הפערים המנטאליים והדתיים בין בני הזוג, אכן היוו חממת גידול למריבות ולמחלוקות שונות שפרצו ביניהם. בנוסף לכך נראה כי גם לעובדת היותם בעלי תשובה "טריים" ומחוסרי הדרכה, יש תרומה לא מבוטלת לפתיחתה של מערכת זוגית צולעת כבר בראשיתם של הנישואין.

הפסיעה הראשונה נעשתה ברגל שמאל. כבר בשבת הראשונה לאחר החתונה, כאשר החתן והכלה המאושרים שהו בבית מלון, 'שכח' הבעל הטרי לחזור לאשתו לאחר תפילת ליל שבת... פגועה וכואבת סעדה לה הכלה את סעודת השבת לבדה... רק לאחר כמה שעות הוא 'נזכר' לחזור... "שכחתי, הייתי עם החבר'ה"...

הנתבע בעצמו הודה שבתחילת הדרך "הוא לא כל כך מצא את עצמו". הוא בא מעולם אחר, הוא התקשה בפסיעותיו הראשונות בעולם התורה והתשובה; בפרט כשהעולם שממנו הוא הגיע היה עולם הבידור. לתובעת מאוד הפריע שהוא קם בבוקר בשעות מאוחרות. לדבריה - "הוא לא לומד ולא מפרנס, אבל יחסי אישות - רק בליל שבת - כמו תלמיד חכם"... היא ראתה בדרישות דתיות מסוימות שלו כקפריזות תלושות ומחמירות. ההשלכות היו הרסניות - היא החלה להתייחס אליו בצורה שלילית. בתקופה זו של ראשית הנישואין נהג הבעל הטרי לשתות, לפעמים עד כדי שוכרה, בעיקר בשבתות. ההתנהלות הזו הפריעה לתובעת. היא בזה לו; היא לא גילתה כלפיו סובלנות - בפרט בשל היותה בעלת מזג חם וטמפרמנט סוער. נציין כי נוכחנו לראות זאת בדיונים שנערכו לפנינו.

חלק מהמריבות והמחלוקות של הצדדים פורטו בהרחבה בפרוטוקולי בית משפט השלום בכפר סבא - בדיון הפלילי בו הועמד הנתבע לדין בשל חשדות לאלימות במשפחה. בסופו של ההליך זוכה הנתבע מכל אשמה. בהכרעת הדין מיום ה - 3/12/08, העיר ביהמ"ש על חוסר מהימנות והגזמה בגרסתה של התובעת.

דוגמה מובהקת שיש בה כדי להעיד על חוסר הסובלנות הקיצוני אותו הפגינה התובעת כלפי הנתבע ניתן למצוא במאורע הבא. אירוע זה צוין על ידי התובעת בדיון שנערך לפנינו בדיון השני (2/7/09) וגם תואר על ידה בהרחבה ובאריכות בדיון שנערך בביהמ"ש ביום ה - 7/4/08, ומשום כך נביא מדבריה של התובעת מפרוטוקול הדיון שנערך שם בבית המשפט -

"ביום ששי כל הבישולים היו מוכנים, הבית היה מסודר, רציתי לקחת את הילדה להורים שלי... חזרתי חצי שעה לפני שבת והמטבח היה כאילו הפוך, היה בקבוק יין ריק על השולחן ובקבוק 'שיבייס' חצי ריק על השיש, והוא פשוט חצי מעולף על הספה. צלצלתי דפקתי אין תשובה...בסוף נכנסתי וראיתי אותו ישן. שבת נכנסה, אין קידוש, אין עם מי לדבר, הוא פשוט ישן...אני והבת אכלנו ארוחת ערב והלכנו לישון. בשבת בבוקר הוא קם ואני באותו זמן התחלתי לעשות 'סודוקו' לא הייתה אוירה של שבת בבית...

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ