אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית עתירת אסיר בעל אזרחות כפולה שבצע עבירות מין בבת בת זוגו- לשחרור מוקדם על תנאי בגין מסוכנותו

דחיית עתירת אסיר בעל אזרחות כפולה שבצע עבירות מין בבת בת זוגו- לשחרור מוקדם על תנאי בגין מסוכנותו

תאריך פרסום : 14/04/2011 | גרסת הדפסה
עת"א
בית המשפט המחוזי נצרת
54795-01-11
13/04/2011
בפני השופט:
1. בנימין ארבל - אב"ד
2. שאהר אטרש
3. אשר קולה


- נגד -
התובע:
פלוני [אסיר]
הנתבע:
1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
2. מדינת ישראל

פסק-דין

עתירה כנגד החלטת ועדת השחרורים אשר התכנסה לפי סעיף 25 לחוק שחרור על תנאי ממאסר התשס"א - 2001 בראשות השופט בן חמו ס. נשיא, זלמן גורדון - עו"ס, אורית מסר הראל - קרימינולוגית, ור/כ דנה בן יהודה בעניין תיק מס' 1261810 - מיום 30.12.10.

כב' השופט בנימין ארבל - אב"ד:

1.         העותר הורשע בביצוע עבירות מין בביתה הקטינה של בת זוגו, לרבות אינוס, מעשה סדום, ומעשים מגונים. דינו של העותר נגזר ל - 5 שנות מאסר. 

 

2.         ביום 30.12.10 הובא העותר בפני ועדת שחרורים, למען תבחן את אפשרות שחרורו המוקדם על תנאי, כפי הקבוע בחוק שחרור על תנאי ממאסר התשס"א - 2001. ועדת השחרורים בחנה את החומר שהובא לפניה, אך קבעה כי אין מקום לשחררו שחרור מוקדם על תנאי.

3.         הועדה הסתמכה בנימוקיה בעיקר על חומר מקצועי שהוגש על ידי גורמי הטיפול והאבחון השונים, לרבות קצין המבחן, מב"ן, המרכז להערכת מסוכנות, וכן הועדה לגילוי עריות חוות דעת אלה נדרשו נוכח אופיין של העבירות.

            מדו"ח קצין המבחן עולה, כי מדובר באסיר המגלה גישה קורבנית, והנמנע מנגיעה מעמיקה בעולמו הפנימי. הוא בעל אישיות מורכבת, מכור לסמים ואלכוהול, אשר במהלך השנים פיתח התמכרות נוספת לפורנוגרפיה. כל אלה, הגבירו את דחפיו המיניים ואת טעויות החשיבה שלו, תוך הפחתת יכולת האמפטיה שלו ביחס לקורבן. מאפייניו ההתנהגותיים מצביעים על קיומה של סטיה מינית - פדופילית, כאשר התמכרותו לאלכוהול וסמים, מגבירה את הסיכון הטמון בו.

            אף מב"ן אינו ממליץ על שחרורו המוקדם של העותר, זאת חרף העובדה כי רמת המסוכנות המינית הינה נמוכה כלפי קורבנות מזדמנים, אך בינונית ביחס לקטינות עימן הוא מצוי בהכרות מוקדמת. כיוון שהעותר לא יצא לחופשות במהלך מאסרו, לא נבדקה יכולתו לשמור על גבולות - בדיקה שהינה משמעותית לאור הרושם כי הינו בעל אישיות מורכבת ולא צפויה וכי "רב הנסתר על הנגלה". הבודקת אף הדגישה כי לאורך כל תקופת המאסר לא חל שינוי בהתנהלותו וכי הוא לא עבר, לא טיפול גמילה מחומרים פסיכואקטיביים, ולא טיפול יעודי לעברייני מין.

            הערכתו של מב"ן, עולה אף בקנה אחד עם דו"ח המרכז להערכת מסוכנות שבמסגרתו. מעריך המסוכנות קבע כי אמנם הסכנה לפגיעה מינית לקורבנות מזדמנים הינה נמוכה, אך מנגד, הסכנה לרצידיביזם לגילוי עריות, גבוהה קצת יותר. מסוכנות זו, עשויה לרדת אם הנ"ל יעבור טיפול המתאים לבעיותיו. גורם סיכון מרכזי הינו השימוש באלכוהול, הדורש תוכנית אינטנסיבית יעודית לגמילה מאלכוהול. גם הבעיות של שימוש בפורנוגרפיה ותכנים אחרים הקשורים להתנהגות מינית סוטה בעת משבר, דורשים טיפול הולם בתוכנית אינטנסיבית יעודית לעברייני מין, ויתכן אף שיהיה עליו לעבור טיפול יעודי לבעיותיו הספציפיות.

            אציין, כבר בשלב זה, כי העותר נמנע מלקבל טיפולים כאמור. בעתירתו הוא טוען כי עשה זאת בשל קשיים בשליטה בשפה העברית, והעדיף לתקן עצמו באמצעות לימוד הולם מדברי ספרות אשר נשלחו אליו מעבר לים. בפועל, לא עבר כל טיפול מפחית מסוכנות.

            אף הועדה המחוזית לטיפול בגילוי עריות [וג"ע] מתנגדת לשחרורו המוקדם של העותר. העותר יצר קשר מינורי עם גורמי הטיפול וסירב לקבל טיפול יעודי בעברייני מין, חרף ההצעות שהוצעו לו. מסתבר, כי הוא אף יצר קשר עם הקורבן - זאת מתוך טעות, לגרסתו - אולם נראה כי שוחח עימה בטלפון חרף הטעות, עובדה המצביעה על קושי לשמור על גבולות ועל הפרה של המלצת גורמי מב"ן. העובדה כי העותר לא ניצל את האפשרויות שניתנו לו לטיפול בין כתלי הכלא, מעידה, לדעת חברי הועדה, על כך כי טרם בשלו התנאים, לא ליציאתו לחופשה ולא לשחרורו המוקדם. מן הדו"ח החסוי עולה חשש נוסף למסוכנותו של העותר, וזאת בין היתר גם נוכח האפשרות כי הוא עלול לנצל את דרכונו הזר ולהימלט.

4.         יש לזכור, כי העותר הינו בעל אזרחות כפולה, ישראלית וקנדית. יש עוד לזכור, כי אשתו וילדיו, לרבות ביתה של האישה, אשר היתה קורבן לעבירות, מתגוררים בארה"ב. לא ברור לנו, כיצד ניתן יהיה למנוע קשר בין העותר לבין קורבנו, שעה שהעותר מתחייב להעתיק את מקום מגוריו לקנדה - שם לא יהיה נתון לפיקוח אובייקטיבי.

5.         העותר המציא לועדת השחרורים תוכנית פיקוח כללית, שתעשה במסגרת מוסד קהילתי נוצרי, שעיסוקו בטיפול, ייעוץ ושיקום עבריינים בתחומים שונים, הקרוי "וגנר הילס". כעולה ממכתביו אל המוסד, עיקר עיסוקו בטיפולי הבראה מהתמכרות מכל הסוגים, ובמיוחד סמים ואלכוהול, וזאת ברוח הדת הנוצרית. משלא נמצאה לנו תוכנית הולמת במכתבים אשר נמסרו לועדה, ואשר אף לא נתקבלו על דעתה, ביקשנו, בישיבה קודמת, כי יומצאו לנו הבהרות באשר למהותה של התוכנית. במענה, הגישה הסניגורית מכתבים כלליים נוספים, אשר אין בהם מענה לצורך בפיקוח וטיפול ספציפי בעותר. כמו כן הומצא לנו מכתב ממוסד אחר הידוע בשם "אגודת ג'ון הווארד", שהינה אף היא אגודת צדקה, העוסקת במעשי חסד וצדקה, לרבות תמיכה לאסירים לשעבר, הכנת תוכנית לחייהם אחרי השחרור, לרבות אספקת תמיכה חומרית ורגשית, והפנייתם לגופים הולמים, לצורך קבלת תמיכה לשחרור מהתמכרויות ויעוץ לחיי משפחה.

            הסניגורית ציינה, כי על העותר לעבור ראיון קבלה באחת האגודות, ובמידה ולא יתקבל, הוא יתקבל באגודה השניה. מלבד שתי אלה, הומצא מכתב שניתן מטעם רשות הבריאות של מחוז ואנקובר. כעולה ממכתב שניתן על ידי היועצת להתמכרויות של הרשות, מעניקה הרשות אפשרויות להשתתף בתוכניות גמילה במרכז בריאות הנפש של הרשות המצוי בנאניאמו, וזאת לכל תושב מדינת בריטיש קולומביה, כאשר לכל פונה נערכת תוכנית אישית לאחר ראיון קבלה.

            נציין, כל שלוש התוכניות שהוצגו בפנינו, הינן תוכניות כלליות, אשר אינן מתוות כל תוכנית טיפול ופיקוח אישית על העותר.

6.         כבר נמצא לנו, כי העותר עצמו סירב לקבל את שירותי הטיפול החיוניים המוענקים באמצעות גורמי שב"ס, חרף העובדה כי הוצעו לו תוכניות הולמות, אשר ניתן היה למצוא בהן מענה הולם לבעיות ההתמכרות השונות שלו ולסטיותיו המיניות. גורמי הטיפול ציינו, כפי שהראינו לעיל, כי ללא טיפול הולם, טמונה בעותר סכנה. העותר נמנע מקבלת טיפול כאמור. אין לנו כל בטחון כי העותר יהא מוכן לקבל טיפול כאמור, עם הגיעו לקנדה. למעשה, פרט למכתבים כלליים של גופים המביעים רצון טוב ונכונות לטפל בעותר - טיפולים אשר אין באפשרותנו לדעת האם יוכלו להועיל לעותר - אין בפנינו כל תוכנית סגורה ומובטחת, אשר יהא בה משום טיפול שיתן מענה הולם לבעיותיו האקוטיות של העותר, ולצורך בהגנה על הציבור והקורבן מפניו. 

            יתר על כן, אין בפנינו אף כל בטחון כי העותר לא ינסה ליצור קשר עם בני המשפחה והמתלוננת בכללם. אין אף כל אפשרות לפקח על מעשיו של העותר לכשיעזוב את הארץ.

            יש לזכור, כי חוות דעתם של גורמי הטיפול השונים, על פי הסעיפים 11[א] ו- 12[ב] לחוק שחרור על תנאי ממאסר התשס"א - 2001, הינן תנאי בל יעבור לשחרורו של אסיר. אמנם בית המשפט רשאי, מטעמים מיוחדים, שירשמו, לסטות מחוות דעת אלה, אולם לשם כך, יש צורך בפירוט טעמים מיוחדים המצדיקים סטייה ממסקנותיו של הגורם המקצועי. [ראה רע"ב 2140/11 נגר נגד מדינת ישראל[31.3.11].

7.         אנו ערים לפסיקתם של בית המשפט העליון ובעקבותיו אף פסיקות של ערכאות נמוכות יותר, באשר לשחרורם של אסירים שהינם אזרחים זרים, אשר אין להפלותם לרעה עקב העובדה כי יגורשו אל מחוץ לגבולות המדינה, כך שלא ניתן יהיה ליתן להם טיפול הולם. במקרה שלפנינו, מדובר באזרח ישראלי שהינו בעל אזרחות כפולה. אין כל מניעה להעניק לו בארץ את הטיפול הדרוש. לעניין זה נזכיר כי הוצע לעותר טיפול ראוי, אך הוא נמנע ממנו משיקוליו הוא. ועדת השחרורים אמורה להתחשב בכל הגורמים הרלוונטיים לעניינו של אסיר הניצב בפניה. יש מקרים, כגון המקרה אשר נדון ברע"ב 6993/08 בולמנגה נגד מדינת ישראל [25.11.08], בו הוחזר עניינו של אסיר לועדה, על מנת שתשקול את כל השיקולים הרלוונטיים לאחר שזו דחתה באופן גורף את בקשתו להשתחרר, וקבעה כי לא ניתן לפקח עליו בחו"ל. זאת חרף חוות דעת חיובית של מב"ן.

8.         בעתירה שלפנינו, טוענת הסניגורית המלומדה, כי החלטתה של ועדת השחרורים אינה סבירה. שכן, היא לא נתנה משקל הולם להערכת המסוכנות שהוגשה בעניינו על ידי הועדה להערכת מסוכנות, שהינה הגוף המקצועי המוסמך, וזו קבעה מסוכנות נמוכה עד בינונית. כך גם עולה ממכלול חוות הדעת האחרות שהוגשו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ