אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית עתירה של אגודת מוסדות קהילתיים קרית צאנז

דחיית עתירה של אגודת מוסדות קהילתיים קרית צאנז

תאריך פרסום : 05/12/2007 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
2572-06
03/12/2007
בפני השופט:
נ. ישעיה

- נגד -
התובע:
אגודת מוסדות קהילתיים קריית צאנז
עו"ד ש. זינגר
הנתבע:
1. המועצה הארצית לתכנון ובניה ועדת המשנה לעררים ע"י פרקליטות מחוז תל-אביב (אזרחי)
2. עיריית נתניה

עו"ד ש. גת
פסק-דין

1.         העותרת מנהלת ומפעילה מוסדות קהילתיים שונים (בתי ספר, גני ילדים, מועדונים וכדומה) לשימושם ועבורם של תושבי קריית צאנז אשר בנתניה.

תושבי הקריה מנהלים אורח חיים חרדי, השונה באופיו מאורח החיים של כלל תושבי העיר. על אף זאת הם השכילו להשתלב בחיי הקהילה של העיר ואף העמידו מספר מוסדות ציבור לרשותם ורווחתם של ציבורים אחרים שאינם נמנים עם קהילתם, כמו בית חולים לניאדו המשרת את כלל תושבי העיר.

בשנים האחרונות נוצר מחסור בכיתות לימוד (גן ובית ספר) במוסדות החינוך שהקימה העותרת בקרייה, בעיקר בשל שיעור הילודה הגבוה שבקרב מאות זוגות צעירים המתגוררים במקום. על רקע הצורך להקים מבני ציבור נוספים שיענו על צרכי האוכלוסיה, ובמיוחד כיתות גן ומועדוני ילדים לשעות הפנאי, הגתה העותרת את הרעיון, שקרם עור וגידים הודות ובעקבות הסכמתם של עיריית נתניה ושל בעל זכויות קנייניות בשטח קרקע בתחום השכונה או הקריה (סילברסטיין), לפיו תבוצע (במסגרת תכנית חדשה - תב"ע נת/555/א/13) המרת שטחים באופן שיעודו של השטח הציבורי הפתוח (ש.צ.פ) הגובל בשטח של סילברסטיין יומר ליעוד של שטח פרטי פתוח (ש.פ.פ) ללא זכויות בניה ויסופח לשטח הפרטי שבבעלותו, עליו ממוקמת גינתו. בתמורה יעביר סילברסטיין לבעלותה של עיריית נתניה חלק משטחו הפרטי, אשר יעודו בניה למגורים. לאחר שהיעוד ישונה לבניית מבני ציבור תקים העירייה, כבעלים של הקרקע, מבנים ציבוריים שישמשו כגני ילדים ומועדונים הנחוצים לתושבי הקריה.

2.         השטח הציבורי הפתוח (ש.צ.פ), אשר אליו נושאת העותרת את עיניה, ואשר לפי התכנית אמור לעבור לבעלותו של סילברסטיין, ממוקם על צוק, או מצוק, המתנשא מעל חוף הים וצמוד אליו. ליתר דיוק, רובו של השטח הציבורי הפתוח ממוקם במרחק כ- 30-110 מטר מהים, היינו בתחום "חוף הים", כפי שהוא מוגדר בחוק שמירת הסביבה החופית 2004.

עובדה זו, היינו קרבתו של הצוק לחוף הים, עומדת לה, לעותרת, לרועץ והיא המונעת את אישור התכנית וביצועה, על אף שהמשיבה 2 (עיריית נתניה) נתנה לה את הסכמתה.

בשל קרבת השטחים המיועדים לשינוי יעוד לחוף הים, הועברה התכנית לבחינה ואישור הועדה לשמירה על הסביבה החופית במשרד הפנים ( להלן - הולחו"ף) כחוק.

הועדה אישרה התכנית החדשה נת/555/א/13, תוך הכפפתה לתנאים מסויימים, אותם פרטה בהחלטתה מיום 26.10.05. משמעותם של תנאים אלה בעניינינו היא, דחיית הבקשה לשינוי יעודו של הש.צ.פ לש.פ.פ והשארת שטח המצוק כשטח ציבורי פתוח על כל המשתמע מכך. 

הולחו"ף קבעה בהחלטתה כי יעוד השטח הציבורי הפתוח, אשר על המצוק בתחום חוף הים, ישאר בעינו, כפי שנקבע בתכנית המקורית המאושרת. הבניה או עבודות הפיתוח תותרנה בהתאם לתכניות הקיימות לגבי ש.צ.פ ובהתחשב בצורך ל"ייצב" את המצוק.

את החלטתה זו נימקה המועצה כך: "הולחו"ף רואה בשטח הציבורי הפתוח על המצוק, חלק חשוב מהסביבה החופית". עם זאת סברה כי יש לאפשר דרכי מעבר בשטח "מבלי להפוך שטח זה לשטח פרטי סגור".

על החלטה זו ערערה העותרת בפני ועדת העררים של המועצה הארצית לתכנון ובניה. ועדת העררים דחתה, ברוב דעות, את הערר בהחלטה מפורטת ומנומקת כדבעי. דעת המעוט סברה כי יש להעדיף את האינטרס הציבורי של תושבי קריית צאנז ולאפשר שימוש פרטי (ע"י סילברסטיין) בשטח המצוק, בתנאים שפורטו, על מנת לאפשר את חילופי השטחים כאמור בתכנית, ועל יסוד הסכמת עיריית נתניה והועדה המקומית.

העתירה שבפני מופנית כנגד החלטת ועדת העררים של המועצה הארצית לתכנון ובניה (להלן - המשיבה), החלטה אשר מונעת מהעותרת את האפשרות להרחיב את הבניה הציבורית בשטח הקריה על פי התכנית הנ"ל.

3.         דיון

שטח הקרקע המיועד לשינוי יעוד על פי התכנית החדשה שיזמה והגישה לאישור העותרת, המשתרע על שטח של כ-3 דונם, נמצא בתחום הסביבה החופית, או ליתר דיוק בתחום "חוף הים", כמשמעותו של מונח זה בחוק שמירת הסביבה החופית הנ"ל, קרי בתחום 100 מ' מקו החוף.

עובדה זו, עליה אין הצדדים חלוקים, חייבה את בחינת התוכנית ואישורה, ככל שהיא מתייחסת לשטח זה, ע"י הולחו"ף, כמתחייב מהוראות סעיף 4 של התוספת השניה לחוק התכנון והבניה. 

הקרבה לים היא שהביאה את רשות התכנון המוסמכת, לאחר ששקלה את כל ההיבטים והאינטרסים הרלוונטיים, לכלל מסקנה כי אין להמיר את הש.צ.פ בש.פ.פ ואין לאפשר שימוש פרטי בלעדי בשטח זה.

מסקנה זו מקובלת עלי.

חופי הים הם משאב טבע יחודי אשר אינו מצוי בשפע במדינתנו הקטנטונת. משכך, ועל מנת להבטיח את הגישה החופשית והשימוש בהם ובקרקעות הסמוכות ע"י כלל הציבור, "נרתמו" הן המחוקק והן בתי המשפט להגנתם מפני שימושים פרטיים מסוגים שונים ומפני "כרסום" ו"נגיסה" שיטתית ומתמדת בהם ובשטחים סמוכים, ע"י בעלי אינטרסים פרטיים שונים, ה"לוטשים עיניהם" לקרקעות אלה, ומבקשים "לייחד" אותם לשימושים פרטיים שונים.

המחוקק, "לדורותיו" ראה בהגנה על חופי הים והקרקעות הסמוכות מפני השתלטות פרטית ומפני "הפקעת" השימוש וההנאה בהם מכלל הציבור, תכלית חיונית וחשובה. משכך הטיל הוא במהלך השנים הגבלות סטטוטוריות ואיסורים ספציפיים לשם קידומה והגשמתה של תכלית זו.

כבר בחוק המקרקעין 1969, שחוקק לפני קרוב ל-40 שנה, סיווג המחוקק את קרקעות "שפת הים", כלשונו, (כמו גם קרקעות אחרות בעלות אופי דומה), כ"מקרקעי ציבור" לגביהם נקבע דין מיוחד, האוסר ביצוע עסקאות ללא אישור מיוחד של הממשלה או השר שנקבע לצורך כך, והשולל ממי שבנה במקרקעין (בלתי מוסדרים) את הזכות לרכוש את המקרקעין, זכות שהוענקה בסעיף 23 לחוק לבונה על קרקע שאינה ציבורית. (ראה סעיפים 107, 111 ו-112 לחוק המקרקעין).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ