אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית עתירה נ' תוצאות מכרז שמירה בעיריית ביתר עילית

דחיית עתירה נ' תוצאות מכרז שמירה בעיריית ביתר עילית

תאריך פרסום : 10/03/2014 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית משפט לענינים מקומיים מעלה אדומים
40-13
06/03/2014
בפני השופט:
מרדכי כדורי

- נגד -
התובע:
מודיעין אזרחי בע"מ
עו"ד ר. לפידות
הנתבע:
1. עיריית ביתר עילית
2. גלש"ן שווקים ומשאבי אנוש בע"מ
3. מוקד מטרה בע"מ
4. נוף ים בטחון בע"מ
5. בטחון ושרותים אבידר בע"מ
6. א. ברק שמירה וביטחון בע"מ
7. החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי בע"מ
8. הסתדרות העובדים הלאומית

עו"ד ע. סופרסקי
עו"ד י. אלנקרי
עו"ד ש. סופר
עו"ד ב. מצר-לוי
פסק דין

עתירה נגד זכייתה של משיבה מס' 2 במכרז למתן שירותי שמירה עבור משיבה מס' 1. בגדרה של העתירה מבקשת העותרת כי בית-המשפט יורה על ביטול החלטת ועדת המכרזים בדבר תוצאות המכרז, ויכריז על הצעתה כהצעה הזוכה. לחלופין מבקשת העותרת כי בית-המשפט יורה על דיון מחדש של ועדת השלושה בהצעות המכרז ובתוצאותיו.

הרקע העובדתי:

1.       העותרת הינה חברה המספקת שירותי אבטחה לגופים ציבוריים ברחבי הארץ. במסגרת פעילותה האמורה סיפקה העותרת שירותי שמירה ואבטחה לעיריית ביתר עילית, משיבה מס' 1 (להלן: " העירייה" או " משיבה מס' 1"), במשך כ- 18 שנה.

2.       משיבה מס' 7,  החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי (להלן: " משכ"ל" או " משיבה מס' 7"), הינה חברה המצויה בבעלות מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות, והעוסקת באספקת פתרונות מערכתיים למגוון שירותים הנדרשים על ידי רשויות מקומיות. פעילותה זו נעשית, בין היתר, באמצעות פרסום מכרזי מסגרת פומביים, המאושרים על ידי משרד הפנים.

          במסגרת פעילותה הנ"ל פרסמה משכ"ל מכרז מסגרת פומבי מס' ש/20/2013 לשירותי אבטחה וסיור במוסדות חינוך, אבטחת טיולים, אבטחה היקפית, שירותי סיור עירוניים, אבטחת מוסדות ציבור, אבטחת ישובים ושירותי מוקד (להלן: " המכרז"). המכרז מאפשר לרשויות המקומיות להתקשר עם הזוכים בו, על פי תנאי המכרז, לאחר קבלת אישור שר הפנים לפי סעיף 9 לחוק הרשויות המקומיות (מכרזים משותפים) תשל"ב - 1972.

3.       על פי נוהל המכרזים המשותפים, כפי שנקבע בחוזר המנהל הכללי של משרד הפנים, לאחר שנקבעים הזוכים במכרז המסגרת, על הרשות לפנות לכל הזוכים במכרז המסגרת בקטגוריה הרלבנטית, בהליך של בקשה להצעות מחיר. הרשות רשאית לבצע את ההליך האמור באמצעות משכ"ל. על הרשות לציין בפנייתה את היקף השירותים אותם היא מעוניינת להזמין מכוח מכרז המסגרת. הצעות המחיר המתקבלות על פי נוהל זה מועברות על ידי משכ"ל לוועדה המורכבת ממנכ"ל הרשות, גזבר הרשות והיועץ המשפטי שלה (להלן: " ועדת השלושה"), לשם קבלת החלטה בדבר ההצעה הזוכה.  הרשות חייבת לבחור בהצעה הזולה ביותר, אך רשאית שלא לבחור בהצעה כשלהי.

4.       בענייננו, ביום 7/5/2013 הסתיימו הליכי מכרז המסגרת, ועדת המכרזים של משכ"ל קבעה את רשימת הזוכים. ביום 30/6/2013 פנתה העירייה למשכ"ל וביקשה כי ייערך עבורה נוהל הצעות מחיר לאספקת שירותי אבטחה במוסדות חינוך, שירותי סיור ואבטחת היישוב ביתר עילית. ביום 2/7/2013 פנתה משכ"ל לזוכים במכרז המסגרת בבקשה לקבלת הצעות מחיר, בהתאם לנוהל הצעות מחיר הנ"ל.

          במסגרת זו התבקשו המציעים למסור הצעות מחיר לשעת עבודה למאבטחים, סיירים, מפקחים, מוקדנים ואחראי משמרת, הכל תוך פירוט תוספות העלויות הרלבנטיות לכל שעת עבודה (ותק, נסיעות, מחלה, ביגוד, אמצעי קשר וכיוב"ז), ותוך אבחנה בין נקודות האבטחה השונות ברחבי העיר. בנוסף התבקשו הצעות מחיר לשעה להפעלת ניידות סיור.

5.       העותרת ומשיבות 2 - 6 הגישו הצעות מחיר מטעמן.

          במהלך בחינת הצעות המחיר מצאה משכ"ל כי הצעותיהן של העותרת ומשיבה מס' 2 עלולות להיות גרעוניות. לפיכך זומנו נציגיהן לשימועים שנערכו ביום 23/7/2013, בהם נדרשו הנציגים למסור הסברים בנוגע לרכיבים שונים בהצעות שהגישו. על פי דרישת משכ"ל מסרה לה משיבה מס' 2 אישור רו"ח בדבר הרווח הצפוי לה מהפרויקט. לפי אישור זה, שיעור הרווח הצפוי הינו 2.16% מהתמורה עבור שעת אבטחה.

          ביום 24/7/2013 מסרה משכ"ל לעירייה את ממצאיה לגבי הצעות המחיר שהוגשו. משכ"ל המליצה לעירייה לבחון את הצהרת משיבה מס'  2 בקשר עם אספקת שני מפקחים, וציינה כי תחשיב הרווח שלה מביא בחשבון שסמנכ"ל החברה יועסק בתפקיד מפקח, ללא עלות נוספת. עוד ציינה משכ"ל כי העותרת ומשיבה מס' 2  חישבו ושקללו את  הצעותיהם  באופן המקשה על בדיקת סבירותן, והמליצה לוועדת השלושה לזמנן לשימוע נוסף, על מנת לבחון את הצעותיהם.

          לאור ההמלצה הנ"ל פנה היועץ המשפטי של העירייה למשיבה מס' 2, אשר הצעתה היתה הזולה ביותר, בבקשה להבהרות בנוגע למפקחים. ביום 29/7/2013 השיבה משיבה מס' 2 כי תציב שני מפקחים במשרה מלאה.

          ביום 30/7/2013, לאחר שהתקבלה תשובתה של משיבה מס' 2, החליטה ועדת השלושה לבחור בהצעתה של משיבה מס' 2 כהצעה הזוכה במכרז.

6.       לנוכח החלטת ועדת השלושה הנ"ל הגישה העותרת את העתירה שלפניי. בנוסף הגישה העותרת בקשה למתן צו זמני לפיו יימנע מהעירייה להתקשר עם משיבה מס' 2 בהסכם. בקשתה האמורה נדחתה ע"י כב' השופט יצחק שמעוני. בהחלטה נקבע, בתמצית, כי מאזן הנוחות ויתר המבחנים נוטים לטובתה של משיבה מס' 2. עוד נקבע כי הוצאות הליך יובאו בחשבון בעת מתן פסק הדין בעתירה.

7.       משיבה מס' 8 משמשת כארגון עובדים אישי, הפועל לשמירה על זכויות עובדים, הגנה על שכרם וזכויותיהם הסוציאליות. משיבה זו השתתפה בדיון שהתנהל בבקשה למתן צו מניעה זמני, אך לא הגישה כתב תשובה לעתירה ולא התייצבה לדיון שהתקיים בעניינה.

תמצית טענות הצדדים:

8.       לטענת העותרת, הצעתה של משיבה מס' 2 אינה עומדת בתנאי הסף, הינה הצעה חסרת תום לב, תכסיסנית, גרעונית והפסדית, אשר תביא לפגיעה בזכויות העובדים. משכך גורסת העותרת כי דין הצעתה של משיבה מס' 2 היה להיפסל.

9.       אשר לאי עמידה בתנאי הסף טוענת העותרת כי בהצעות המחיר שנדרשו המציעים להגיש (בפרק: "אופן ביצוע השירותים" סעיף 7(א), עמ' 10 להצעה), נדרש הקבלן להציב 2 מפקחים חמושים במשרה מלאה. כמו כן הובהר כי על המפקח להיות קצין צה"ל/משטרה/שב"ס (שם, סעיף 7(ג)).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ