אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערר על ההחלטה לעצור עד תום ההליכים מואשם בקשירת קשר לביצוע פשע ועבירות נוספות

דחיית ערר על ההחלטה לעצור עד תום ההליכים מואשם בקשירת קשר לביצוע פשע ועבירות נוספות

תאריך פרסום : 17/02/2008 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
826-08
14/02/2008
בפני השופט:
ע' ארבל

- נגד -
התובע:
קיאל קשאש
עו"ד מ' ח'ורי
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד ע' אופק
החלטה

           לפניי ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופט ר' שפירא) שהורה על מעצרו של העורר עד תום ההליכים נגדו.

1.        נגד העורר הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, נשיאה והובלת נשק, חבלה בכוונה מחמירה ותקיפה הגורמת לחבלה של ממש.

           על-פי עובדות כתב האישום, העורר ואדם נוסף, יוסף עבאדי (להלן: עבאדי), קשרו קשר לירות במתלונן ולגרום לו חבלה חמורה, כאשר הוסכם בין השניים כי העורר יבצע את הירי, בעוד שעבאדי ישמש כתצפיתן. על-פי הנטען, לשם מימוש הקשר, ביום 18.10.07 התקשר העורר למתלונן, כשהוא מציג עצמו בשם "אסד", וקבע להיפגש עימו בעיר העתיקה בעכו. העורר ארב למתלונן בסמטה הסמוכה למקום המפגש, וכשדיווח לו עבאדי, אשר תיצפת על האזור, כי המתלונן הגיע למקום, יצא העורר ממקום מחבואו כשפניו מכוסות וירה אל עבר המתלונן 5-4 יריות, באמצעות אקדח בו הצטייד מבעוד מועד. כתוצאה מהירי נגרם למתלונן שבר בשוק ימין והוא הובהל לבית החולים. בנוסף, נפגעה מהיריות עוברת אורח שחלפה במקום.

2.        בד בבד עם הגשת כתב האישום נגד העורר, ביקשה המדינה את מעצרו עד תום ההליכים נגדו. בית המשפט המחוזי קבע כי קיימות ראיות לכאורה למעורבותו של העורר במעשים המיוחסים לו, בהתבסס, בין היתר, על עדויות המתלונן ועבאדי ועל מחקר תקשורת שנערך אודות כרטיס ה- sim של הטלפון הנייד שממנו התבצעה השיחה האמורה בין "אסד" למתלונן. באשר לעילת מעצר, קבע בית המשפט כי טיבן של העבירות המיוחסות לעורר ונסיבות ביצוען מקימות נגדו את חזקת המסוכנות הסטטוטורית הקבועה בסעיפים 21(א)(1)(ג)(2) ו-(4), וכי מסוכנות זו מצד העורר אינה ניתנת לאיון באמצעות חלופת מעצר. לאור האמור, הורה בית המשפט על מעצרו של העורר עד תום ההליכים נגדו. 

3.        על החלטה זו הוגש הערר שלפניי. לטענת בא-כוח העורר, הראיות האצורות בתיק אינן מגבשות את הרף הנדרש ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של העורר. באשר להודעתו של עבאדי טוען בא-כוח העורר כי היא רצופה בסתירות ושקרים עד כי לא ניתן להתבסס עליה. באשר למחקרי התקשורת, טוען הוא כי לא ניתן לסמוך עליהם הואיל והעורר מסר בהודעותיו כי אנשים נוספים משתמשים במכשיר הטלפון הנייד שברשותו. באשר למסוכנות הנשקפת מן העורר, נטען כי היא ניתנת לאיון באמצעות חלופת מעצר, וזאת, בין היתר, נוכח גילו הצעיר של העורר והעובדה כי קיימת לחובתו הרשעה אחת בלבד.

4.        בא-כוח המדינה טען כי יש לדחות את הערר. הוא סומך ידיו על מחקר התקשורת האמור אשר לפיו כרטיס ה- sim שממנו התקשר "אסד" אל המתלונן היה בשימוש רק בשעת האירוע והופעל באמצעות מכשיר טלפון נייד השייך לעורר. כן נטען כי גרסת עבאדי מפלילה את העורר וכי אין בסתירות הקיימות כדי לאיינה. לדבריו, הגרסה שמספק העורר היא כללית ואינה ניתנת לבדיקה. באשר לעילת מעצר טוען בא-כוח המדינה כי המעשים המיוחסים לעורר מעידים על המסוכנות הנשקפת ממנו.

5.        לאחר שקראתי את הערר ואת החלטת בית המשפט המחוזי, האזנתי לטענות הצדדים בדיון שנערך בפניי ועיינתי בחומר הראיות הנמצא בתיק, מצאתי כי דין הערר להידחות. כידוע, בשלב הארכת המעצר עד תום ההליכים כל שעל בית המשפט לבחון הוא האם קיימת תשתית לכאורית להוכחת אשמתו של הנאשם בעבירות המיוחסות לו. תשתית לכאורית כאמור אינה דורשת הוכחת אשמתו של הנאשם מעל לכל ספק סביר כי אם בחינת הכוח ההוכחתי הפוטנציאלי האצור בחומר החקירה. ראיות לכאורה להוכחת האשמה הן איפוא ראיות גולמיות אשר לגביהן קיים סיכוי סביר שעיבודן במהלך המשפט - תוך בחינתן בחקירות, ותוך קביעת אמינותן ומשקלן - יוביל לראיות אשר מבססות את אשמת הנאשם מעל לכל ספק סביר. רק אם קיימים ליקויים בסיסיים או קשיים אינהרנטיים בחומר החקירה באופן שהחומר הגולמי כפי שהוא נתפס כיום לא יוכל - גם לאחר "עיבודו" בעתיד והעברתו בכור המבחן של ההליך הפלילי - להקים תשתית ראייתית אשר יש סיכוי סביר שניתן יהא לבסס עליה את הרשעת הנאשם, תתבקש המסקנה כי אין מצויות נגד הנאשם ראיות לכאורה להוכחת האשמה ועל כן אין מקום למעצרו עד תום ההליכים (ראו למשל: בש"פ 8087/95 זאדה נ' מדינת ישראל, פ"ד נ(2) 133 (1996); בש"פ 10512/05 פינר נ' מדינת ישראל (טרם פורסמה, 24.11.2005)).

6.        לאחר עיון בחומר החקירה הקיים בתיק מצאתי כי חרף הבעיות עליהן הצביע בא-כוח העורר מכלול החומר עומד ברף האמור של ראיות לכאורה להוכחת האשמה. ראיה בסיסית ומרכזית בתיק ניתן למצוא בהודעתו של עבאדי, אשר תיאר את ההתרחשויות עובר לאירוע הירי ובמהלכו באופן המסבך את העורר בעובדות המתוארות בכתב האישום. כך למשל, סיפר עבאדי כי העורר ביצע את המעשים המיוחסים לו על-פי בקשתו של אדם שלישי בשל מצוקה כספית בה היה שרוי. עבאדי הוסיף וסיפר כי העורר ביקש ממנו להתלוות אליו על מנת שיתצפת על האזור ויודיע לו על הגעתו של המתלונן למקום המפגש. אכן, כפי שטען בא-כוח העורר, קיימים מספר הבדלים או סתירות בין התיאור שמסר עבאדי בהודעתו ובין התיאור שעלה מהודעותיהם של המתלונן ושל עדי ראיה נוספים. סתירות כאמור נמצאו למשל באשר ללבושו של היורה, באשר למרחק בין היורה למתלונן בשעת הירי ובאשר למספר היריות. יחד עם זאת, כבר נקבע לא אחת כי ראיות לכאורה תתכנה גם מקום בו קיימות סתירות בין דברי העדים (בש"פ 9878/01 מדינת ישראל נ' עמרם (לא פורסמה, 31.12.2001); בש"פ 1793/04 מדינת ישראל נ' סביחאת (לא פורסמה, 24.3.2004)). לא מצאתי כי הסתירות בענייננו מגיעות לכדי ליקויים בסיסים בהצגת הדברים והגיונם. יצויין, כי על פניו דומה כי הסיבות לקיומן של סתירות אלו נעוצות, בין היתר, בכך שמדובר באירועים מהירים שהתרחשו בפרק זמן קצר ובבלבול והפחד בו היו שרויים עדי הראיה בעקבות אירועי הירי. מכל מקום, סתירות אלו תיבחנה על-ידי בית המשפט הדן בתיק, וחזקה כי זה ייתן להן את המשקל הראוי על-פי התרשמותו הישירה מהן.

           מחקר התקשורת שנערך קושר, לטעמי, אף הוא את העורר לאירוע הירי. בכרטיס ה- sim ממנו התקשר "אסד" למתלונן נעשה שימוש רק בשעה הסמוכה לאירוע הירי, ומכאן נראה כי מדובר בכרטיס שנרכש לצורך ביצוע העבירות בלבד. במהלך אותה שעה התבצעו מספר שיחות באמצעות כרטיס זה וביניהן שיחות עם עבאדי, אשר כאמור סייע לעורר בביצוע המעשים. במכשיר הטלפון הנייד שבאמצעותו הופעל הכרטיס, כך עולה ממחקר התקשורת, נעשה עובר לאירוע ולאחריו שימוש בכרטיס sim אחר הנמצא בבעלות העורר. כן עולה כי לאחר האירוע התבצעה שיחה  לתחנת מוניות באמצעות הכרטיס, דבר המתיישב עם גרסתו של עבאדי לפיה לאחר הירי נמלט העורר מן המקום במונית. כל אלה מלמדים כי יש יסוד בטענה לפיה העורר הוא זה שהתחזה ל"אסד" וביצע את הירי אל עבר המתלונן. טענתו של העורר לפיה אנשים אחרים נוהגים להשתמש במכשיר הטלפון הנייד שלו, לא הוכחה בשלב זה ומטבע הדברים היא תיבחן לגופה במסגרת ההליך עצמו.

           לבסוף, יש לטעמי ממש בטענת בא-כוח המדינה באשר לקשיים הגלומים בגרסתו של העורר. גרסתו היא אפוא גרסה כללית שהתעורר קושי לבדוק את אמיתותה  

7.        אשר למסוכנות הנשקפת מן העורר, כפי שציין בית המשפט המחוזי העבירות המיוחסות לעורר מקימות חזקת מסוכנות נגדו והמעשים המיוחסים לו מלמדים אף הם מעצם טיבם ומהותם על המסוכנות הנשקפת ממנו. כזכור, על-פי הנטען העורר פעל מתוך בצע כסף, תוך שהוא אדיש לתוצאות הקשות - פגיעות בגוף ובנפש - שהיו עלולות לצמוח ממעשיו. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור העובדה כי הירי התבצע במקום הומה אדם המלמדת, גם היא כי העורר לא חס במעשיו על חפים מפשע. בסיכומו של דבר, האמור לעיל בצירוף עברו הפלילי של העורר - הגם שאינו מכביד במיוחד -  מלמדים כי לא ניתן ליתן בו אמון שיקיים תנאי שחרור כלשהם ומכאן כי לעת הזו לא ניתן להשיג את תכלית המעצר באמצעי חלופי שפגיעתו בחרות העורר פחותה.

           לאור האמור, הערר נדחה. יחד עם זאת, אציין כי אינני שוללת אפשרות לפיה יהיה מקום לבחון מחדש את היכולת לאיין את מסוכנותו של העורר באמצעות חלופת מעצר לאחר שיעידו העדים העיקרים בתיק, ובפרט המתלונן ועבאדי.

           ניתנה היום, ח' באדר א' תשס"ח (14.2.08).

ש ו פ ט ת


העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.    עכ

מרכז מידע, טל' 02-6593666 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ