אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערר והחלטה להותיר במעצר עד תום ההליכים שלושה נאשמים בפרשת קניית ומכירת כלי רכב במרמה בשווי מאות אלפי ש"ח.

דחיית ערר והחלטה להותיר במעצר עד תום ההליכים שלושה נאשמים בפרשת קניית ומכירת כלי רכב במרמה בשווי מאות אלפי ש"ח.

תאריך פרסום : 18/08/2010 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי חיפה
17405-08-10
17/08/2010
בפני השופט:
משה גלעד

- נגד -
התובע:
1. אבו נאג'י פאדי
2. פתחי מחמוד
3. אבו נאג'י חסן

עו"ד י. אדרי
הנתבע:
1. מדינת ישראל
2. באמצעות פרקליטות מחוז חיפה-

עו"ד ל. רזניצ'נקו
החלטה

זהו ערר על החלטת בית משפט השלום בחיפה, כב' השופט ע. קוטון (להלן: "בית המשפט קמא") מיום 5.8.10 (בתיק מ"ת 13557-07-10), לפיה נעצרו העוררים עד תום ההליכים המשפטיים שנפתחו נגדם בת"פ 13502-07-10 של בית המשפט קמא.

האישום

כתב האישום מונה 16 אישומים שונים - אשר חלקם מתייחס רק לחלק מן העוררים - ומגולל מסכת "עשירה" ומפורטת של אירועים בהם יצרו העוררים קשר עם אנשים שונים אשר ביקשו למכור את מכוניותיהם, הפקידו בחשבונותיהם שיקים מזויפים, קיבלו לידיהם במרמה את הרכבים ובטרם גילו המוכרים כי השיק נעדר כיסוי, מכרו העוררים את הרכב לצד שלישי.

בנסיבות אלה, בין החודשים ינואר עד יוני 2010, קיבלו העוררים לידיהם, במרמה, רכבים בשווי של מאות אלפי שקלים, ביודעם כי אין בכוונתם לשלם בעבור הרכבים, והותירו את בעלי הרכבים, במקרים רבים, ללא רכביהם וללא כספי המכירה.

בשל מעשים אלה ואחרים, המפורטים בכתב האישום, מיוחסים לעוררים העבירות הבאות:

לעורר 1-  2 עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"); 4 עבירות של זיוף שיק, לפי סעיף 418 לחוק העונשין; 4 עבירות של שימוש במסמך מזויף, לפי סעיף 420 לחוק העונשין; 2 עבירות של ניסיון לקבל דבר במרמה, לפי סעיף 415 + 25 לחוק העונשין ו-3 עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין.

לעורר 2- 10 עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין; 12 עבירות של זיוף שיק, לפי סעיף 418 לחוק העונשין; 12 עבירות של שימוש במסמך מזויף, לפי סעיף 420 לחוק העונשין; 2 עבירות של ניסיון לקבל דבר במרמה, לפי סעיף 415 + 25 לחוק העונשין ו-10 עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין.

לעורר 3- 10 עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין; 12 עבירות של זיוף שיק, לפי סעיף 418 לחוק העונשין; 12 עבירות של שימוש במסמך מזויף, לפי סעיף 420 לחוק העונשין; 2 עבירות של ניסיון לקבל דבר במרמה, לפי סעיף 415 + 25 לחוק העונשין; 8 עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין וגניבה, לפי סעיף 383 + 384 לחוק.

יצוין, כי באישום הראשון מתואר מקרה שאינו קשור לקבלת רכבים במרמה, כי אם לגניבת פנקס שיקים (על ידי העורר 3), וזיוף שיקים בסך 50,500 ש"ח ומסירתם לבעל חנות לחומרי בנין (עוררים 2 ו-3).

ההליכים בפני בית משפט קמא

בד בבד עם הגשת כתב האישום הגישה המאשימה בקשה למעצרם של העוררים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. ביום 26.6.10 התקיים דיון בנוכחות עו"ד מסרי, שייצג אותה עת את העוררים. עו"ד מסרי הסכים לקיומן של ראיות לכאורה ולקיומה של עילת מעצר, אולם ביקש כי ייערך תסקיר מעצר בעניינם. בעקבות האמור, הורה בית משפט קמא לשרות המבחן להכין תסקיר מעצר.

תוכנם של תסקירי המעצר פורט בהרחבה בהחלטת בית משפט קמא. כללו של דבר, המליץ שרות המבחן שלא לשחרר מהמעצר את העוררים 1 ו-2. באשר לעורר 3, המליץ שרות המבחן על שחרורו ממעצר בפיקוחם של אחות העורר 3 ושל בעלה, בכפר עוספיא, ובפיקוח מסייע של אשת העורר. כן הוצע, להטיל עליו צו פיקוח מעצר לתקופה של 6 חודשים במהלכו ישתתף בקבוצה טיפולית של עצורי בית.

לאחר קבלת התסקירים קיים בית משפט קמא דיון נוסף בבקשת המעצר (דיון מיום 14.07.10), בנוכחות עו"ד י. אדרי שקיבל על עצמו את ייצוג העוררים. עו"ד אדרי, בניגוד לעמדת הסנגור בדיון הקודם, חלק על קיומה של עילת מעצר נגד העוררים. אך הסכים גם הוא לקיומן של ראיות לכאורה נגדם. 

לאחר שמיעת טיעוני הצדדים והמפקחים שהוצעו במסגרת חלופות המעצר, נתן בית המשפט את החלטתו נשוא הערר. בהחלטתו קבע בית משפט קמא, כי קיימת במקרה זה עילת מעצר בשל המסוכנות הנשקפת מהעוררים. בהחלטה הוטעם, כי מעשיהם החמורים של העוררים נעשו באופן שיטתי, לאורך תקופה ארוכה, לעיתים בתדירות יומיומית: "המדובר אפוא במערכת משומנת היטב, אשר גרמה נזק וסבל רב לקורבנות תמימים רבים, הן בעלי הרכבים, הן בעלי השיקים והן רוכשי הרכבים". בית המשפט קמא קבע, כי אמנם אין מדובר בעבירות המקימות עילת מעצר חקוקה, ואולם "נוכח היקף הפעילות, השותפות, הקורבנות הרבים, התחכום, השיטתיות וסכומי הכסף הגדולים, דומה כי מסוכנותם...ברורה על פניה". בית המשפט קמא סבר כי מסוכנותם של העוררים מתעצמת על רקע עברם הפלילי המכביד. ואף שלא מתקיימת בעניינם עילת מעצר סטטוטורית, קיימת עילת מסוכנות הנובעת מריבוי ותחכום מעשיהם.

לאחר שקבע כי ישנן ראיות לכאורה ומתקיימת עילת מעצר, נפנה בית משפט קמא לבחון את חלופות המעצר שהוצעו בעניינם של העוררים. לאחר שעיין בחומר שהונח בפניו ובטיעוני הצדדים ושמע את המפקחים המוצעים, הגיע בית המשפט למסקנה כי אין די בחלופות המוצעות כדי לאיין את מסוכנותם של העוררים והורה על מעצרם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

הערר

 בהודעת הערר ובטיעונים בפני טען הסנגור כל אשר ניתן טענות זכות עבור מרשיו. באשר לעורר 1 נטען, כי שגה בית משפט קמא משלא לקח בחשבון כי העורר 1 אינו עבריין רכוש וכי לא ביצע עבירות פליליות בשבע השנים האחרונות. כמו כן, הודגשו נסיבותיו האישיות שהינו כבן 31.5, נשוי טרי, המנהל חיים נורמטיביים מזה כמה שנים. הוטעם, כי המעצר עלול להסב לו נזק ממשי ולגרום להידרדרות בחייו.

עוד נטען, כי במקרה זה אין המדובר בנסיבות העשויות להצביע על מסוכנות לבטחונו של אדם או לבטחונו של הציבור.

באשר לעורר 2 נטען, כי בית המשפט קמא לא נתן משקל ראוי לעובדה שמדובר בעורר אשר היה מכור לסמים ועבר לאחרונה הליך גמילה וחפץ להשלים את הליך הגמילה מחוץ לכותלי בית המעצר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ