אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור תלמיד שגרם לנזק לבן כיתתו על חיובו בפצוי בט' שנמחקה הרשעתו

דחיית ערעור תלמיד שגרם לנזק לבן כיתתו על חיובו בפצוי בט' שנמחקה הרשעתו

תאריך פרסום : 21/02/2008 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
3749-06
19/02/2008
בפני השופט:
1. כבוד סגן הנשיא גדעון גינת
2. ברכה בר-זיו
3. ריבי למלשטרייך-לטר


- נגד -
התובע:
דוד דינר ת.ז. 306413980
עו"ד ד. קדוש
הנתבע:
1. ישראל טל
2. בית הספר בוסמת להנדסאים

עו"ד שושנה ברוידה ואח'
עו"ד ש. ילניק ושות'
עו"ד יהודה גוטמן
פסק-דין

עו"ד קדוש:

אני חוזר על טענותיי בעיקרי הטיעון ובערעור.

ראשית, אני מתייחס לטענה שדיברנו עליה את אותה טענה המדברת על מחיקת אותה הרשעה. הנקודה היא שבהליך האזרחי בפני  בימ"ש קמא. הלקוח הינו סטודנט באוניברסיטת בר אילן, עובד בתחום ההיי-טק. בנושא ההרשעה הפלילית, בביהמ"ש קמא, כל שאמרתי היא שהמהות של ההרשעה הפלילית מבחינת פקודת הראיות השופטת פריאל היתה צריכה לא להתייחס להרשעה הפלילית.

אני סבור, כי בימ"ש קמא בעת ששמע ראיות בתיק הזה ונשמעו ראיות גם בשאלת החבות ועל פניו, והיות ועל דעתי עצם קיומה של ההרשעה לא היה צריך להפריע לבימ"ש קמא לתת החלטה בשאלת החבות לאחר ששמע עדים לקרות האירוע וכל מסקנה אחרת שאיננה מחייבת את שולחי בשאלת החבות, הינה מסקנה לא נכונה. נשמעו שלושה עדים, נשמעה מורה בבית הספר, ברגע שביהמ"ש היה שומע את התיק מבלי שעניין ההרשעה הפלילית יהיה בידיעתו, היה על ביהמ"ש קמא להחליט אחרת . נשמעו עדים בנושא זה, והמסקנה המתבקשת שאין המדובר באירוע תקיפה מבחינת פקודת הנזיקין. יתירה מכך, אם ביהמ"ש היה סבור, שתגובת המערער היתה תגובה אלימה, היה צריך לייחס משקל נכבד לאשם תורם מכיוון שגם עפ"י הראיות בשים לב שעפ"י הנתונים, ועל כך אין חולק, מי שניגש למערער היה המשיב ולא ההיפך. זה לגבי השאלה הזאת. במקרה כזה נכנסות תמיד השאלות של הבאת עדים נוספים, המנעות מהבאת עדים. בביהמ"ש היה רק עד אחד התובע, בעוד שגרסת כל העדים האחרים היתה כנגד גרסתו.

בנוסף, טעה בימ"ש קמא בחלוקת האחריות שבין הצדדים, יחוס של 20% למשרד החינוך/המורה, במיוחד לאור העובדה שהיתה מורה נוכחת בכיתה היא טעות מהותית. המורה ראתה את הכל ולא הגיבה.

מעבר לכך, האחריות של ביה"ס הינה לשמירה על שלום התלמידים. כל האירועים עצמם הם תמיד אירועים שמתרחשים בבת אחת.

לכן, אני סבור, כי אחריות ביה"ס הינה אחריות מלאה, או לחילופין אם לא היתה מלאה ביהמ"ש קמא היה צריך לחלק אחרת את האחריות. ביהמ"ש קמא קבע אחריות שונה וחייב את המערער במסגרת הודעת צד ג' שלפי דעתי היתה טעות של בימ"ש קמא. אני סבור, כי במכלול כל העניינים ובמסגרת שבה אנו נמצאים התוצאה השיפוטית היתה צריכה להיות תוצאה שיפוטית אחרת ולא כפי שביהמ"ש קמא קבע.

ב"כ המשיבים:

אנו מבקשים לפסוק הוצאות.


פסק - דין

1.         בפסק דינו של בימ"ש השלום בחיפה נדון אירוע חמור של אלימות בכיתת לימודים. התובע והנתבע 1-המערער, היו במועד הרלבנטי תלמידים בגירים בכיתה י"ג בבי"ס להנדסאים. בתום שיעור ובעוד התלמידים ואף המורה נמצאים בכיתה, נגח המערער בפניו של התובע וגרם לו לשבר באף ובאחת מהשיניים החותכות.

2.         בימ"ש השלום, אחרי שקיבל גם עדויות רפואיות, קבע את סכום הפיצוי המגיע לתובע לסך של 70,000 ש"ח, כאשר מתוך סכום זה חוייב המערער

ב-80% ובית הספר חוייב ביתרה. עוד חוייבו המערער וביה"ס בתשלום שכר טרחת עורך-דין. ניתנו הוראות נוספות במסגרת הודעה לצד שלישי, שאינה נושא לערעור בפנינו. פסה"ד קבע עוד, כי המערער ישפה את בית הספר בגין מלוא הסכום שחוייב לשלם לתובע-המשיב 1.

3.         פסק דינו של בימ"ש השלום מנומק ומפורט ולמעשה ניתן היה לדחות את הערעור בהסתמך על הוראות תקנה 460(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי התשנ"ד - 1984, בהתחשב בכך שמתקיימים בעניינינו כל יסודות התקנה האמורה.

4.         בשים לב לכך, שב"כ המערער מצא לנכון להרחיב הן בכתב והן בע"פ בטענותיו בערעור, אנו מבקשים להעיר את ההערות הקצרות הבאות:

א.        טענתו המרכזית של המערער היתה, כי נוכח העובדה שהרשעה של המערער בפלילים בגין האירוע הנדון נמחקה ע"י כב' נשיא המדינה, הרי לא היתה אפשרות לסמוך על הרשעה זו במסגרת סעיף 42א' לפקודת הראיות [נוסח חדש]. ב"כ המערער סבור, שמשמעות המחיקה היא חוסר אפשרות להסתמך על ההרשעה לכל דבר ועניין.

            נראה לנו, שהנמקתה של השופטת המלומדת בעניין זה, בדין יסודה. תכלית מרכזית של סעיף 42א' לפקודת הראיות היא חסכון בזמן שיפוטי יקר המושג, בין השאר, ע"י חוסר הצורך בדיון מחודש בהליך אזרחי בנושא שכבר נדון בהליכים פליליים. אם בעל הדין במשפט הפלילי מקבל על עצמו את הנטען כלפיו שם, כפי המקרה בעניינינו, הרי אין כל הצדקה להקדיש זמן נוסף לבירור הנתונים העובדתיים במשפט אזרחי. תכלית זו קיימת גם כאשר ההרשעה נמחקת ע"י נשיא המדינה. יודגש, כי ביסוד ההסתמכות במשפט האזרחי על ההליך הפלילי (בענייננו) היתה לא רק היותו של פסה"ד הפלילי חלוט לפי סעיף 42א(א') לפקודת הראיות, אלא גם שבעניינו היתה הודאה מטעם המערער בעובדות כתב האישום שם, שהן העובדות שעמדו ביסוד ההליכים האזרחיים הנוכחיים. לא למותר לציין, שהחלטה של כב' נשיא המדינה אינה משנה דבר לגבי עצם ההודאה. 

ב.         מעבר לדברים דלעיל, מקובלת עלינו גם הנמקתה של השופטת המלומדת לעניין סיוג תחולת חוק המרשם הפלילי לגבי השימוש שנעשה בהליך הפלילי במקרה כפי זה שנדון כאן.

ג.         המערער בעצמו הזכיר, שבימ"ש השלום שמע ראיות באשר לאירוע. טענתו בהקשר זה היא, שלא היה מקום, שהשופטת המלומדת תעדיף את גרסת המשיב 1 למקרה על זו שהביאו בפניה עדים אחרים. משמעות הטענה היא, למעשה, שב"כ המערער מזמין את ערכאת הערעור להעריך אחרת את העדים שבאו בפני הערכאה הדיונית. השאלה איננה אם ניתן היה לקבוע ממצאים אחרים על סמך עדויות של עדים אחרים, אלא האם יש פגם בקביעות העובדתיות של בימ"ש השלום, שנעשו על סמך כלל הראיות שבאו בפניו. לא מצאנו כל עילה להתערבות מצידינו בהכרעות העובדתיות של בימ"ש השלום, לרבות בשאלת האשם התורם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ