אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור על תוצאות הבחירות שנערכו לעיריית נהריה

דחיית ערעור על תוצאות הבחירות שנערכו לעיריית נהריה

תאריך פרסום : 15/12/2008 | גרסת הדפסה
עמ"ן
בית משפט לעניינים מנהליים בחיפה
11251-11-08
03/12/2008
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
רם גולן בוקריס
הנתבע:
1. משה קורקוס
2. חיים רואש
3. משרד הפנים/המפקח הארצי על הבחירות

פסק-דין

בפני  ערעור על תוצאות הבחירות במועצת העיר נהריה. המערער מתמודד לראש רשימה בשם " עוצמה לנהריה" ורשימתו לא זכתה לצבור את מספר הקולות הנדרשים כדי שנציג מטעמה יכלל בין חברי מועצת העיר. המערער אשר עמד בראש הרשימה הגיש ערעור זה, בו הוא טוען לפגמים ולעבירות בחירות המצדיקים, לגישתו, את ביטול תוצאות הבחירות באופן שבו קולות אשר ניתנו לטובת רשימתם של המשיבים, שהיא רשימת " ש"ס", ימנו כקולות לטובת רשימתו. יצוין כי לטענת המערער קיבלה רשימתו 771 קולות של בוחרים. מספר הבוחרים שנדרשו כדי להצליח ולהיבחר למועצת העיר היה  1078 קולות.  לסיעת ש"ס הצביעו 2136 בוחרים.

טענותיו העיקריות של המערער מופנות כנגד חלוקה של סמלי "חמסה" הכוללים את תמונתו של הרב עובדיה יוסף ועליהם כתוב " ש"ס למועצת העיר נהריה". מדובר בסמל חמסה אשר יש מאחוריו מגנט מסוג אלו המשמשים להצמדת מסמכים לדלתות של מקררים. בנוסף, חולק שי הכולל הודעה זהה מטעם הרב עובדיה יוסף, אליה מצורף קלף של תפילת הדרך וסמל מנורה מוזהב. לטענת המערער אלו מהווים קמעות אשר חלוקתם אסורה. עוד טוען הוא כנגד כרזת בחירות הנושאת את תמונתו של הרב אבו חצירה מנהריה, שם נרשם מעל תמונת הרב כדלקמן: "ועשית ככל אשר יורך", "הרב מחזק את דברי פוסק הדור מרן רבנו עובדיה יוסף שליט"א" ומתחת לתמונה מופיע הכיתוב: "לסייע ולתמוך למען תנועת ש"ס בנהריה". כן מצויירת מעטפה עליה כתוב "למועצת העיר" ולתוכה מוכנס פתק הנושא את האותיות ש"ס.

לטענתו של המבקש מעורבות זו של רב מקומי היא פסולה, בהיותו מנהיג קהילה המשפיע על הבוחרים במובן זה כי אמירתו כי יש לתמוך ברשימת ש"ס מפקיעה למעשה את רצונם החופשי של הבוחרים.

בכל אלו רואה הוא כעבירות לפי סעיף 88(6) לחוק הרשויות המקומיות (בחירות) תשכ"ה-1965 (להלן: "החוק").

דין הערעור להדחות, הן מטעמים דיוניים והן לגופו של עניין.

הטעם הדיוני לדחיית הערעור הוא שהמערער לא צירף את כל הרשימות אשר נבחרו למועצת העיר נהריה. קבלת עתירתו משמעותה שינוי בחלוקת קולות המצביעים בין הסיעות אשר התמודדו למועצת העיר. מכאן, שכל רשימה שנבחרה למועצת העיר, עלולה להיפגע מתוצאות ההליך המשפטי, אם יתקבל הערעור. כפועל יוצא מכך, היה על המערער חובה לצרף את כל הרשימות הנ"ל כצדדים לערעור. משלא עשה כן, נפל פגם בערעור ודי בכך כדי לדחותו.

מעבר לכך, גם לגופו של עניין דין הערעור להדחות.

הטענה כי נאסר על רב בקהילה (שאינו משמש כדיין או בתפקיד ממלכתי אחר המונע ממנו פעילות פוליטית) להביע את תמיכתו בפומבי ברשימת מועמדים, או במפלגה, או במועמד בבחירות מחוסרת בסיס בחוק. מותר לרב, כמו לכל אדם, להביע את עמדתו בענייני בחירות, כל עוד אין הוא ממלא תפקיד אשר על פי דין מגביל את פעילותו הפוליטית.

הטענה כאילו אמירתו של הרב מפקיעה מציבור המאמינים את עצמאות שיקול הדעת ומונעת מהם הצבעה חופשית אינה מעוגנת בכל ממצא. מעבר לכך, יש בטענה זו פגיעה בחופש הדת ובזכות הבחירה של המאמינים להעדיף, מרצונם החופשי, את מנהיגותו ואת הצעותיו/המלצותיו של רב זה או אחר. הרב אינו מנהיג את קהילתו מכוח מינוי על פי דין. סמכותו, במקרה זה, היא מכוח אישיותו וההערכה שיש לחברי הקהילה למנהיגותו, בקיאותו בהלכה וכיוצ"ב. חסידיו ומאמיניו בחרו להישמע לדבריו מתוך בחירה חופשית. כל עוד אין ראיה כי נכפה על מי מחסידיו של הרב לנהוג בדרך זו או אחרת בניגוד לרצונו, חזקה כי מדובר בבחירה מרצון חופשי ובמימוש הזכות הבסיסית לחופש הדת וחופש הבחירה הפוליטית. בהתאם, אם החליט מי מהקהילה בנהריה להעדיף את המלצת הרב ולתמוך במועמד זה או אחר -אין בכך כל פסול.

אנשים בעלי כושר הנהגה ויכולת השפעה בקהילה פועלים כדי לעודד  קהלי יעד לתמוך במועמד זה או אחר. כך, למשל, מתגייסים בכל מערכת בחירות מנהיגים לשעבר, אנשי כלכלה מובילים, אנשי בידור וספורט, כוכבים בתחומים שונים ועוד, כדי להשפיע על הבוחר.  כל עוד לא מדובר בכפיה ופגיעה ברצון החופשי של הבוחר אין בכך כל פגם. זאת כל עוד נעשית הפניה לבוחר בהתאם לכללים הקבועים בחוק לתעמולת בחירות. הדבר נכון  גם אם המנהיג או האיש בעל ההשפעה הוא רב. 

אינני סבור גם כי אותו כרטיס ברכה מהרב עובדיה יוסף, ביחד עם ברכת הדרך ומתקן המגנט בצורת "חמסה" מהווים קמע אסור.  לא ראיתי גם הבדל של ממש בין אלו לבין קובץ ברכות ותפילות שהופץ ע"י רשימת " עוצמה לנהריה" שבראשה עמד המערער.

אשר על כן אני קובע כי כרזת הבחירות התומכת ברשימת ש"ס למועצת העיר, הנושאת את תמונתו ותמיכתו של הרב אבו חצירה, כמו גם אותם פריטים הנושאים את תמונתו של הרב עובדיה יוסף, אין בהם כדי להוות קמע. אין בשימוש באותם אמצעים עבירה בהתאם להוראות סעיף 88(6) לחוק כפי שנטען, וגם לא עבירה על חוק הבחירות (דרכי תעמולה) התשי"ט - 1959.

אוסיף עוד כי אם סבר המערער כי הפצת אותם פריטים והשימוש באותה כרזה מהווה הפרה של הוראות החוק בעניין דרכי תעמולת הבחירות, היה עליו למצות את ההליך המשפטי קודם להצבעה בקלפי ולא להמתין עד לסיום הבחירות, כפי שנעשה. שיהוי זה לכשעצמו מצדיק את דחיית ערעורו.  

על כל אלו יש להוסיף כי ערעורו של המערער אינו עומד בהוראות סעיף 73 (ב)  לחוק הקובע כדלקמן:


"(ב)   בערעור בחירות רשאי בית המשפט -
(1)   לבטל את הבחירות בכלל או באזור קלפי מסויים ולצוות על עריכתן שנית; אולם בית המשפט לא יבטל בחירות אלא אם נראה לו שהליקוי המשמש עילה לערעור עלול היה להשפיע על התוצאות;"

לא הובאה בפני בית המשפט כל ראיה  ממנה ניתן ללמוד מה היא מידת השפעתו של הרב על ציבור המצביעים. לא ברור כלל כי אותו ציבור היה מצביע אחרת לו לא הייתה מופצת כרזת הבחירות הנ"ל ובהעדרו של אותו כרטיס ברכה הנושא את תמונתו של הרב עובדיה יוסף. אין גם כל ראיה לכך שאם אותו ציבור לא היה בוחר ברשימת ש"ס למועצת העיר כי אז היה בוחר ברשימתו של המערער דווקא. טענות אלו הן, לכל היותר, בגדר של ספקולציה פוליטית ואולם אין בהן כדי לבסס, ולו לכאורה, את הנדרש לביטול בחירות בהתאם להוראות סעיף 73(ב) לחוק הנ"ל.

הנטל המוטל על הטוען לפגמים המצדיקים ביטול של תוצאות בחירות הובהר בפסק דינו של בית המשפט העליון ברע"א 3055/05 רון פרומר ואח' נ' ג'קי סבג ואח' (2005), סעיף 15 לפסק הדין. שם נפסק כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ